Jeden z největších nepřátel každého zahrádkáře. Bršlice je nesmírně úporný plevel a těžko se ho zbavuje. První lístky právě začínají rašit. Nezdolnost této rostliny prozrazuje něco i o jejím bohatství. Obsahuje vedle vitaminu C také minerály jako železo, mangan a sodík.
U bylinkářů byla vždy oblíbená. Dokonce Hildegarda z Bingenu si všimla, že podporuje látkovou výměnu, a dokonce napomáhá odkyselovat organismus. Bršlice má oříškovou chuť a vůní připomíná karotku.
Zkuste si pár mladými výhonky obložit chléb, přidat je do salátu, místo petrželky do polévky. Z bršlice lze ale udělat i vynikající pesto. Když byste bršlici chtěli zakomponovat do svých knedlíkových receptů, zkuste ji přidat do polévkové zavářky. Vynikající s ní budou i nejrůznější noky a nočky.
Nejoblíbenější bylinkou jara je bezpochyby medvědí česnek. Jeho zelené listy s typickým aroma obsahují spoustu látek, které tělo doslova dokáže nabít novou energií – od vitaminu C a B přes železo, draslík, jód a karotenoidy až po flavonoidy nebo alicin.
Medvědí česnek lze sušit, naložit do oleje nebo uchovat mrazem. Nejlepší je ale čerstvý. Můžete si z něj připravit saláty, pomazánky, pesto, zacházet s ním jako s kořením a dochutit s ním polévky, špenát, slané koláče, nádivky a spoustu dalšího. Když jde o knedlíky, vsaďte na těsto s obsahem brambor. Nebojte se jím knedlíky a nejrůznější taštičky taky plnit. Můžete jej zkombinovat s uzeným nebo naopak se sýrem.
Obě rostliny spíše než mezi bylinky patří k jarním druhům zeleniny. I když bývala lebeda považována za plevel, dnes existují také šlechtěné kultivary, které jsou výnosnější než divoká varianta. Se špenátem jsou vlastně příbuznými. Lebeda je dobrým zdrojem vápníku, obsahuje ale taky draslík, železo, zinek nebo selen.
Špenát zase nejvíc oceníte pro vysokou koncentraci chlorofylu, karotenoidů, vitaminu C. Lebeda je chuťově oproti špenátu jemnější a listy lze sklízet od jara do podzimu. Špenát je pak typickou jarní a eventuálně podzimní pochoutkou. Z obou lze připravovat polévky, saláty, pomazánky. Jejich chuť a pestré lístky vyniknou i v knedlících. Ať už jako hlavní ingredience při přípravě bramborových šišek nebo jako doprovod pro taštičky s kozím sýrem.
Recepty na vynikající zavářky a knedlíky s jarními bylinkami a zeleninou najdete ve Velké knedlíkové kuchařce i s dalšími tipy a jednoduchými triky, jak si knedlíkové vaření ještě víc zpříjemnit.
Rádi vaříte a pečete a chcete i ostatním prozadit rodinný recept? Recept + fotku posílejte na redakce@casjenprome.cz. Za každý recept s fotkou, který uveřejníme, pošleme hezkou knihu receptů jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Káva může být dobrý sluha i špatný pán. Dokáže vás nabudit a zlepšit vám náladu, stejně jako vás…
Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…
Světlé interiérové doplňky jsou stejně jako světlé oblečení symbolem elegance a čistoty. Časté…
Stále více lidí se nespokojí jenom s televizním vysíláním v reálném čase, zvykli si na digitální TV…
Na nová střešní okna nyní dosáhnete snadněji díky změnám v programu Nová zelená úsporám. Dva…
18. února je mezinárodní den baterií. Tento den byl vybrán v návaznosti na narození Alessandro…
Nečistoty na podlaze jsou celoroční záležitostí. Ať svítí slunce, prší, sněží nebo jenom fičí, vždy…
Pokrmy z králičího masa mají v České republice hlubokou tradici a vrcholu popularity dosáhly v 90.…