Pokud fouká vítr na jaře, kdy navíc probíhá pylová sezóna, pro alergiky to může být utrpení. Drobná zrnka pylu se totiž ve větrném počasí zvíří a „rozpráší“ se po okolí – některá lehčí pylová zrnka mohou uletět až několik kilometrů. Koncentrace pylu se zvýší, a proto se mohou zhoršit i příznaky alergie. K tomu napomáhá také suchý vzduch.
„V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat. Nejdůležitější je zamezení kontaktu s alergenem, takže v době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší, je lepší raději co nejméně vycházet ven,“ doporučuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.
Vítr může do vašich očí přinést nejen pyly, ale i různá smítka, hmyz, písek či drobné kamínky a jiné nečistoty.
„V žádném případě si ale oko nesmíme začít mnout nebo třít. Pokud se pokoušíte vyndat z oka cizí předmět, ať už sobě nebo druhé osobě, je nezbytně nutné si v první řadě důkladně omýt ruce, ideálně teplou vodou a mýdlem, a pak až oko ošetřovat,“ radí MUDr. Lucie Valešová.
Nečistotu či hmyz odstraníte z oka nejlépe sterilním smotkem vlhké vaty nebo okrajem čistého navlhčeného kapesníku – proto doporučujeme mít kapesníček stále u sebe, když se chystáte ven. Jestliže vyrážíte na výlet, je vhodné si s sebou zabalit i malou příruční lékárničku.
V jejím obsahu by se měly nacházet rovněž oční kapky či borová voda, jimiž lze podrážděné oko vykapat. Kdyby se však jednalo o větší těleso, anebo bylo v oku hluboko zaseknuté, raději oko překryjte sterilním obvazem a navštivte oční pohotovost.
Než řešit následky poranění, je vždy lepší prevence. Proto pokud se vydáváte ven za větrného počasí, raději oči chraňte, ať už sportovními brýlemi anebo alespoň slunečními.
Brýle by měly být pohodlné, dobře sedět na obličeji a zakrývat celé oči a jejich okolí – i ze strany, aby chránily bulvy před větrem a vysycháním. Správná ochrana vám může ušetřit mnoho starostí.
Také v případě velkého větru nenechávejte příliš dlouho otevřená okna, aby se jimi do interiéru nedostával pyl a prach. Větrejte raději krátce a intenzivně, ideálně ve chvíli, kdy se vítr trochu zklidní, anebo po dešti, kdy není ve vzduchu tolik jemných částic. Vyčistit vzduch v interiéru pomáhá i čistička vzduchu.
Nejen vítr škodí očím: Jak na rozmary počasí?
|
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…
Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…
V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…
Pásový opar je opředen mnoha mýty. Které z nich opravdu platí?
Jarní slunce láká k procházkám, sportu i dlouhému pobytu venku. Po měsících šera se oči musí znovu…
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Zhruba každého třetího Čecha trápí nějaká alergie, každý druhý alergik se navíc během alergie…
Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…