Přestože jsou dnes alergie běžnou součástí našich životů, není radno je podceňovat. Zanedbaná léčba může vést k dlouhodobým – i velmi závažným – zdravotním komplikacím. Proto v případě, že opakovaně trpíte některým z uvedených symptomů, zvažte návštěvu odborného lékaře – alergologa, který provede potřebné testy a vyvodí relevantní závěr.
Alergeny, které u pacienta spouštějí alergickou reakci, se mohou lišit také v souvislosti s prostředím, a nutno dodat, že ty vnitřní lze odstranit lépe. Uzavřené prostory obecně se dají relativně snadno vyčistit a zbavit dráždivých látek, takže i v době nejvyššího výskytu alergizujících pylů v ovzduší se alergik může cítit doma nebo v zaměstnání dobře.
V době vysokého výskytu pylu v ovzduší maximálně omezte pobyt venku, příležitostně zvažte nošení účinné obličejové masky, zejména ve větrných dnech.
Jezdíte-li autem, pak nešetřete na kvalitních pylových filtrech a jejich údržbě.
Okna větrejte s rozmyslem, ideálně brzy ráno, případně bezprostředně po dešti.
Průběžně sledujte pylové zpravodajství, kde se dozvíte, jaké pylové alergeny jsou aktuálně dominantní.
Po příchodu domů se co nejdříve osprchujte, případně umyjte vlasy a převlékněte se, abyste se zbavili pylových částí, které na vás přes den ulpěly. Vzduch doma udrží bez alergenů mj. čistička Dyson Purifier Hot+Cool formaldehyde, která automaticky detekuje a zachytává škodlivé látky.
Důležitou roli v udržování zdravého prostředí nejen pro alergiky hraje také efektivní úklid. V tomto směru je nejlepší pořídit si vysavač s pokročilou filtrací. Vhodným kandidátem je třeba ultra lehký akumulátorový vysavač Dyson V12 slim s plně utěsněným systémem filtrace.
Vyhýbejte se cigaretovému kouři, který může příznaky alergické rýmy zhoršovat.
V létě používejte k ochlazování domácnosti klimatizaci s HEPA filtrem namísto klasických ventilátorů.
Nemněte si oči a vyhněte se i nošení kontaktních čoček, protože tím můžete uvolnit ještě více dráždivých látek a situaci zhoršit. „Oční alergie, neboli alergická konjunktivitida, je důsledkem poruchy imunitního systému. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se následně zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.
Zdroje informací:vfn.cz/wp-content/uploads/2022/04/TZ_Alergie_muze_ovlivnit_i_nadvaha_20_4_22.pdf, pylovasluzba.cz, dyson.cz, neovize.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!