I takové banality, jako je změna ruky, ve které držíte zubní kartáček, nebo že si zkusíte napsat pár slov druhou rukou, probudí mozek k činnosti a k vytvoření dalších neuronových spojení. Ideální je také luštění křížovek, čtení nahlas nebo stavění objektů ze stavebnice. Ano, i pro dospělého člověka je to skvělá věc, při které můžeme zapojit jiné myšlenkové pochody, než jsme zvyklí.
Trénink ale není všechno, co lidský mozek potřebuje. Důležitá je i vyvážená zdravá strava, díky níž dokáže maximalizovat svůj výkon, paměť, ale i soustředění. Zvláště v období školní docházky, která je pro náročná jak po fyzické, tak po psychické stránce, je zapotřebí poskytnout mozku komplexní péči a podporu pro rozvoj.
Bohužel, často si sami svůj mozek zpomalujeme, aniž bychom si to uvědomili. Pozor bychom si měli dát na sladkosti, kofein, nezdravé tuky a samozřejmě alkohol. Zpomaluje nás ale i nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu.
A co je pro mozek důležité?
Omega 3 nenasycené mastné kyseliny Vědecké studie prokázaly, že Omega 3 nenasycené mastné kyseliny působí pozitivně na vývoj a na činnost mozku. Pravidelný příjem Omega 3 může výrazně pomoci se soustředěním. Alespoň dvakrát týdně bychom si měli dopřát tučné mořské ryby, které jsou největším zdrojem Omega 3. V našich zeměpisných šířkách jsou ale na jídelníčku spíše sporadicky, a tak je dobré dodávat nenasycené mastné kyseliny také ve formě doplňků stravy.
Vitaminy skupiny B Pro správnou činnost mozku jsou důležité vitaminy skupiny B, konkrétně vitamin B₁, který je důležitý pro nervový a duševní vývoj, pro dobrou paměť a také koncentraci. Dále je to B₆ a také B₁₂, což je látka nezbytná pro chemické přenašeče nervových vzruchů, jež jsou zodpovědné za paměť, mentální jasnost, bdělost a stabilitu nálad. Do jídelníčku bychom proto měli zařadit potraviny bohaté na vitaminy skupiny B, jako jsou slunečnicová semínka, pšeničné klíčky, banány nebo například vejce a hovězí maso.
Zinek Dbát bychom měli také na přísun zinku, jehož nedostatek se projevuje špatnou schopností soustředit se a také únavou. Skvělým zdrojem zinku jsou různá semena, ořechy, luštěniny nebo celozrnné obiloviny.
Vápník Nepostradatelný pro nervové vzruchy je také vápník, a to především v kombinaci s vitaminem D, který zajišťuje jeho správné vstřebávání do organismu. Významným zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, brokolice, listová zelenina, mandle nebo například sója.
Hořčík Pro lepší soustředění je důležité dostatečné množství hořčíku. Jeho nedostatek se projevuje velkou únavou, zhoršenou pamětí a podílí se také na špatné náladě. Hořčík zařadíme do jídelníčku za pomoci mandlí, banánů, špenátu, ale obsažen je také v luštěninách a rybím mase.
Vyzkoušejte například potravní doplňky Vitar, kde najdete vitaminy i minerály potřebné pro rozvoj a trénink paměti.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…
Jaká jsou vaše rána? Hektická? V jedné ruce káva, která vám opaří rty, v druhé ruce školní svačina…
Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…
Počet diabetiků v Česku překročil jeden milion, a to je číslo, které nelze ignorovat. Cukrovka je…
Zbavte se lupů jednou pro vždy! Důležitá je kvalitní péče, dostatečná hydratace a zdravý životní…
Trápí vás tzv. vdovský hrb? Nevzhledný tukový útvar mezi hrudní a krční páteří už dávno není…