Umíte chodit?
Navíc tuto první pomyslnou trasu ujde každý člověk už za prvních dvanáct let svého života. A co teprve, když si představíte, že každý z nás denně stráví na nohách 80 % času!
Zamyslíte-li se nad tím, kde a jak se nejvíce pohybujete, dospějete k závěru, že vaše nohy téměř celý den chodí po tvrdém povrchu – navíc často uvězněny v nepohodlných botách. Výsledkem je nepříjemný pocit bolavých a unavených nohou. Lidská noha je přitom po srdci nejvíce zatěžovaným tělesným orgánem, zároveň ale i hodně zanedbávanou částí těla. Proto je třeba už od nejútlejšího věku o nohy všestranně pečovat.
Základem je – samozřejmě kromě hygieny – správná obuv. Ostatně lékaři věnují hodně času napravováním škod, které vznikají právě nošením špatné a noze nevyhovující obuvi.
Co si kam obujeme
Nádherné elegantní lodičky s vysokým úzkým podpatkem a úzkou špičkou sice vypadají na noze úžasně, ale po několika hodinách v nich většinou naše nohy dost trpí. Proto základem výběru každé obuvi je její účel: společenská obuv se nosí na slavnostní příležitosti, sportovní na hřiště a do práce je nutné volit rozumný kompromis podle druhu zaměstnání. V práci trávíme nejvíce času, proto bychom při výběru obuvi neměly šetřit. Do kanceláře s hodí pohodlný celokožená obuv s tří- až čtyřcentimetrovým podpatkem. Bačkory s bambulkou, zdravotní pantofle ani jiné přezůvky do práce nepatří. Jde o typicky český (zlo)zvyk. Manažer v obleku a rozšlapaných pantoflích působí komicky stejně jako pečlivě upravená a nalíčená žena s látkovými barevnými papučkami, které navíc deformují nohu.
Podle čeho vybrat správnou obuv?
- Odpovídající velikost Každá bota by měla mít především dostatek prostoru pro prsty, aby se zabránilo jejich případným deformacím.
- Vhodný materiál Zelenou by vždy měla dostat ta obuv, která je vyrobena z přírodních materiálů (kůže či textil). Takové boty jsou měkké, prodyšné a přizpůsobí se tvaru nohy.
- Dostatečná pružnost Vyzkoušejte, jestli v oblasti prstních kloubů, kde se noha při chůzi ohýbá, je obuv dostatečně pružná a ohebná. V opačném případě (tuhé a nepoddajné boty), riskujete nejen nepohodlnou chůzi, ale především deformované prsty.
- Úměrný podpatek Pro každou ženu je pochopitelně „úměrná“ jiná výška podpatku. Odborníci se ale shodují na třech či čtyřech centimetrech (do společnosti samozřejmě mnohem vyšší).
- Vhodný tvar Nevhodně umístěné švy, neobvyklý střih či originální módní tvar svršku boty někdy noze „nesedí“. Máte-li zdravotní potíže, volte raději boty na šněrování, zip či sponu, které pak nohu zpevní a brání jejímu posunu v botě.
Péče se vyplatí
Výběr obuvi máte za sebou. Teď je třeba se zaměřit na péči, kterou byste měly nohám pravidelně věnovat. Pokud to neděláte, je právě teď čas všechno napravit. Ideální je pravidelně chodit na pedikúru!
Když cítíte, že máte po celém dlouhém dnu těžké a unavené nohy, vyzkoušejte masáž. Gel či krém si zvolte podle toho, jak vám vyhovuje. A nezapomeňte, že masáž vždy začínáme s levou nohou, pak pokračuje masáž pravé:
Nejprve chvíli podržte v rukou obě paty. Poté pomalu a za mírného tlaku přejeďte dlaněmi přes chodidla dopředu k prstům a zpět k patám. Opatrně vytáhněte a uvolněte každý jednotlivý prst. Začněte od palce. Třete lymfatické zón mezi prsty směrem nahoru počínaje palcem, abyste oživila cévní systém. Nakonec uklidněte tělo následujícím způsobem: položte čtyři prsty seshora na nárt a palce přitiskněte do malé prohlubně přímo pod plosky chodidel. Při nádechu té, která právě relaxuje, jemně zvyšte tlak a při výdechu tlak prstů uvolněte. Tuto příjemnou proceduru opakujte přibližně desetkrát.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Pár lžiček krásy
Autor: Vendula Presserová, Datum: 12. 11. 2024 0:05Co jíst, abyste měla pružnou pleť a lesklé, zdravé vlasy?
Jak docílit krásných vlasů? Pečujte o pokožku hlavy!
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 11. 2024 0:05Kdo by nesnil o krásné hřívě! Pro správný růst a lesk vlasů je velmi důležitá zdravá pokožka hlavy.…
Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Podzimní alergie útočí! Pomůže prevence
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 11. 2024 15:45Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím
Autor: Petra Průchová, oprometristka Lentiamo, Datum: 30. 10. 2024 0:05Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Chřipka, covid, nebo obyčejná rýma? Odpověď dá průběh i antigenní test
Autor: MUDr. Ludmila Mazylkinová, MOJE AMBULANCE, Datum: 22. 10. 2024 0:05Návrat do kanceláří a školních tříd, výkyvy venkovních teplot a nástup sychravého počasí vytvářejí…
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Konec sladkých časů?
Autor: redakce ve spolupráci s Fórem zdravé výživy, Datum: 15. 10. 2024 0:0516. října 2024 pořádá Fórum zdravé výživy každoroční Celostátní odbornou konferenci. V letošním…