Nezanedbatelné jsou také finanční dopady onemocnění. „Z praxe známe pacienty, kteří v zoufalé snaze najít prostředek, který jim uleví od neustálých obtíží, utratí za dermokosmetiku i čtyři nebo pět tisíc korun měsíčně. Samotná péče o pokožku, opakované sprchování a promazávání kůže mohou zabrat i dvě hodiny denně. Dermatitida tak představuje obrovský zásah do života pacientů i rodiny doslova po všech stránkách,“ podotýká Ing. Josef Pohůnek, prezident pacientské organizace SPAE, která sdružuje pacienty s atopickou dermatitidou a psoriázou.
Před rokem 2019 byli čeští pacienti se závažnými formami atopické dermatitidy odkázaní pouze na topickou léčbu v podobě mastí nebo na imunosupresiva, tedy léky na potlačení imunitní reakce, která s sebou často nesou řadu nežádoucích účinků. S příchodem biologické léčby, kterou provázel rozvoj specializovaných center, se pacientům naskytla možnost šetrnější a účinnější terapie.
Nevýhodou biologik však může být aplikace ve formě injekcí, na které pacienti pravidelně dojíždí nebo si léčbu podávají sami. Injekční užití léku je ale pro řadu pacientů nepříjemné natolik, že je od léčby může odradit.
„Nejnovější typ léků, takzvaná cílená léčba pomocí malých molekul, je dostupný ve formě tobolek. Odpadá tak nutnost častých návštěv centra nebo psychická bariéra spojená s nutností aplikovat si injekci sám,“ říká MUDr. Arenbergerová.
Moderní léčbu mohou pacientům se závažnou atopickou dermatitidou předepisovat pouze specialisté z Center biologické a cílené léčby. V České republice jich funguje přes 40 a nacházejí se v každém kraji. Léčba je tak dobře dostupná, přesto ji využívá jen nepatrný zlomek z těch, kdo na ni mají nárok.
Zdroje informací: pacientská organizace SPAE a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Návrat do kanceláří a školních tříd, výkyvy venkovních teplot a nástup sychravého počasí vytvářejí…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
16. října 2024 pořádá Fórum zdravé výživy každoroční Celostátní odbornou konferenci. V letošním…
Jak si udržet dobrou náladu i během pochmurných podzimních dnů? Velkou roli hrají potraviny.
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Každý osmý melanom se podaří odhalit pozdě. Situaci může zlepšit umělá inteligence. OZP proplatí…
Každý rok se 7. září slaví Mezinárodní den čistého ovzduší, který byl ustanoven Valným shromážděním…