Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Tajemství krásných vlasů? Zdravá pokožka hlavy!
Freepik, valuavitaly
Životní styl / Krása

Tajemství krásných vlasů? Zdravá pokožka hlavy!

datum: 8. 8. 2023 13:15 autor: Markéta Vavřinová
Krásné vlasy nejsou jen o samotných pramenech, ale velmi důležitou roli hraje i pokožka hlavy. Chcete-li se pyšnit zdravou a okouzlující hřívou, nezapomeňte dbát i o kůži.

Pokožka hlavy se lehce vysuší

Hlava patří k místům na těle, kde je pokožka nejsilnější. Její hloubka se zde pohybuje v rozmezí 3–5 mm. Tkáň je protkána hustou sítí nervů a kapilár, tedy pavučinou tenkých cév. Nejsvrchnější vrstva kůže obsahuje četné vlasové folikuly a mazové žlázy.

Ve srovnání s kůží na čele má však pokožka na hlavě slabší bariérovou funkci a méně zadržuje vlhkost. Zajistit její hydrataci lze tedy podporou lipidové vrstvy, která chrání nejen před ztrátou hydratace, ale také vnějšími toxiny, bakteriemi i mechanickým poškozením keratinocytů, což jsou hlavní buňky v lidské pokožce. Jestliže je lipidová vrstva narušena, dochází k narušení regulace vlhkosti a pokožka hlavy je vysušená.


Víte, jaký máte typ vlasů a jak o ně správně pečovat?

Na hlavě to žije!

Věděli jste, že na pokožce hlavy existuje jedinečný neviditelný mikrobiom, skládající se z kolonií bakterií, hub i virů? Tento ekosystém mikroorganismů ovlivňuje i zdraví pokožky a vlasů.

Nerovnováha mikrobiomu je pak spojena s mnoha patologickými stavy vlasové pokožky, jako je podráždění či zánět kůže. Ekosystém může být příznivě ovlivněn kosmetickými prostředky, třeba používáním šamponu proti lupům, ale naopak jej mohou narušit různé škodlivé vlivy vnějšího prostředí. 


Jak zabránit vypadávání vlasů?

Křehké zdraví vlasové pokožky

Možná by vás ani nenapadlo, co všechno působí na pokožku vaší hlavy a rozhoduje o kráse vašich vlasů. Jedním z faktorů je počasí, tedy změny vlhkosti, teploty, vítr, sluneční paprsky a další povětrnostní vlivy, které mohou přispívat ke vzniku lupů, seboroické dermatitidy, svědění, pálení, bolesti vlasů či ztrátě hydratace ve vlasové pokožce.

Nepříznivě ovlivňují stav vlasové pokožky také znečišťující látky z ovzduší a životního prostředí, anebo těsné účesy (utažený culík či drdol) způsobující zvýšené napětí vlasových folikulů. Důsledkem je citlivá pokožka, bolest či vypadávání vlasů. Kromě vnějších vlivů existuje ale také široká škála vnitřních faktorů, jako je strava, hormony, stres a také stárnutí vedoucí ke snížení hustoty vlasů a ztrátě pigmentace. Negativní vliv na zdraví pokožky má například i spaní s mokrými vlasy, kterému byste se měli vyvarovat, chcete-li si zachovat krásnou hřívu.


Vlasy pod lupou

Jaké problémy mohou nastat?

Potíže související s vlasovou pokožkou mohou mít různé podoby.

„Lupy, vypadávání vlasů a šedivění vlasů nejsou formy poškození, ale problémy s pokožkou hlavy a růstem vlasů,“ upozorňuje Rob Smith, hlavní vědecký pracovník pro oblast vlasů z technologické společnosti Dyson, která se dlouhodobě zabývá výzkumem vlasů, aby zjištěné poznatky dokázala přetavit v přístroje, pomáhající s jejich stylingem.

Výskyt lupů je spojen se šupinatěním kůže a svěděním, stejné příznaky má i seboroická dermatitida, u níž je též viditelné podráždění pokožky. Docházet může rovněž k nadměrné tvorbě kožního mazu, což vede ke svědění a mastným vlasům. Problémem je i řídnutí vlasů nebo jejich šedivění, jež souvisí obvykle s přibývajícím věkem a ztrátou melaninu.


6 tipů pro správnou péči o vlasy
  1. Péče před mytím Nejprve vlasům dopřejte před mytím detox. Díky speciálním přípravkům hloubkově vyčistíte vlasovou pokožku. Před mytím vlasy také dobře rozčesejte.
  2. Vhodná kosmetika Následně přichází na řadu samotné mytí za použití šamponu. Ten slouží především k odstranění nežádoucího nahromadění kožního mazu a nečistot ve vlasech. „Buďte k pokožce hlavy šetrní a používejte šampony vhodné pro váš typ vlasů. Nezapomínejte brát ohled na úroveň znečištění ve vašem prostředí a smývejte nečistoty z vlasů, protože kombinace znečištění a ultrafialových prvků může způsobit zvýšenou míru poškození kštice,“ říká Rob Smith.
  3. Správné mytí Až 8 z 10 lidí si myje vlasy každý den v domnění, že tím své „koruně krásy“ prospívá. Ve skutečnosti tím ale můžete prokazovat medvědí službu. Nadměrné mytí může být velmi škodlivé, protože zbavuje pokožku hlavy přirozených olejů a zanechává vlasy suché. Obecně platí, že čím mastnější jsou vaše vlasy nebo pokožka hlavy, tím častější mytí vlasů můžete zvážit. Rovné vlasy mohou být kvůli nahromaděné mastnotě snadněji zplihlé, zatímco vlny, kudrny a lokny absorbují mastnotu a vyžadují méně časté mytí.
  4. Kondicionér Po mytí vlasy opláchněte a naneste kondicionér, který se používá pro zlepšení úpravy vlasů a jejich snadnější rozčesávání. Nechte chvíli působit a smyjte vodou.
  5. Bezoplachová péče Setkat se můžete i s produkty, které zajišťují bezoplachovou péči. Jsou určeny pro ochranu vlasů, například před teplem, nebo ke zvýšení jejich lesku.
  6. Sušení a styling Důležité je, aby při úpravě vlasů nebyla kštice vystavena extrémním teplotám, která by je poničila. Ať už hřívu fénujete, žehlíte nebo použijete kulmu, vždy vsaďte na přístroje s inteligentní regulací teploty, jako je například vysoušeč Dyson Supersonic, žehlička Dyson Corrale s unikátními pohyblivými destičkami, anebo multistyler Dyson Airwrap, který využívá fyzikálního efektu zvaného Coanda efekt. Díky němu prameny vlasů sám navine a současně je vysušuje a tvaruje. Nehrozí tedy spálení pokožky hlavy ani prstů od žhavého nástavce.

Zdroje informací: dyson.cz a sleekehair.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 tipů, jak vybírat plavky

5 tipů, jak vybírat plavky

Autor: -lym-, Datum: 21. 6. 2024 10:00

Hledáte inspiraci a radu, jak se orientovat v aktuálních barevných trendech, moderním designu a…

Rovné, lesklé a nadýchané vlasy jsou in

Rovné, lesklé a nadýchané vlasy jsou in

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 6. 2024 9:55

Rovné vlasy působí elegantně a zároveň z nich lze vytvořit pestrá škála účesů. Pokud se vám…

10 mýtů o IPL epilaci

10 mýtů o IPL epilaci

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 14. 5. 2024 19:00

Přestože se IPL epilace využívá v českých domácnostech už více než 10 let a osvědčila se tisícům…

Kůže nezapomíná...

Kůže nezapomíná...

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. Barborou Procházkovou, Chromozoom, Datum: 14. 5. 2024 0:05

Slunce stojí nejen za vznikem většiny vrásek, ale může nenávratně poškodit naši DNA. Pravidelné…

Jak se „vymýšlejí“ plavky

Jak se „vymýšlejí“ plavky

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 11. 5. 2024 0:05

Krásné počasí se vrátilo a my myslíme na výběr těch nejlepších plavek. Jakou zvolit barvu, vzory a…

Perfektní make-up

Perfektní make-up

Autor: -mav-, Datum: 27. 4. 2024 20:19

Dokonale jemná a perfektně vypadající pleť nemusí být problém. Stačí použít správné přípravky.

Novinka: Vysoušeč vlasů Supersonic Nural™

Novinka: Vysoušeč vlasů Supersonic Nural™

Autor: -gul-, Datum: 25. 3. 2024 11:50

James Dyson během celosvětové akce v jihokorejském Soulu představil vysoušeč vlasů Supersonic…

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

Tip šéfredaktorky

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte olympijské sporty?

21. 6. 2024 11:49 autor -jav-