Blahodárné účinky má nejen na naše fyzické zdraví, ale také psychické. A vhodné je pro všechny věkové kategorie – děti, dospělé i starší osoby.
„Otužování je velmi důležité i pro lidi vyššího věku. Je totiž známo, že jim chlad snadno uškodí. Cévy starších lidí se nejsou schopny dokonale smrštit a zabránit unikání tepla z těla, zvlášť v okrajových částech. Proto necítí bolest v prstech tak rychle jako mladí a rychleji prochladnou i omrznou,“ vysvětluje Vladimír Komárek, předseda České otužilecké unie, který se otužování věnuje už 48 let.
Jak s otužováním začít, aby nám bylo příjemné a zároveň dlouhodobě přínosné? Klíčem je jít na to postupně a proces zbytečně neurychlit.
„Začátečníci se mohou nejprve omývat mokrou žínkou, houbou či vlhkým ručníkem. Poté, co si tělo zvykne na omývání, lze přistoupit k intenzivnějším fázím – k polévání nebo sprchování. To může trvat jednu až dvě minuty. Nejúčinnější je studená koupel v potoce, řece, moři nebo ve vlastním zahradním bazénu. Ten je pro otužování ideální. Je totiž vždy k dispozici, dá se v něm plavat a po otužování můžeme rychle do tepla,“ doporučuje Vladimír Komárek.
Zahradní bazén už dávno není zábavou jen na letní měsíce. Kvalitní zastřešení v kombinaci s vyhříváním prodlouží koupací sezonu až na sedm měsíců a v zimě ho pak stále více zákazníků využívá k otužování. Moderní technologie umožňují využívat zapuštěný bazén bez větších omezení v průběhu celé zimy, oproti dřívějším řešením totiž není potřeba vodu na zimu vypouštět.
Pokud jste se jako statisíce dalších lidí pro otužování nadchli, provádějte ho několikrát denně. Začněte ráno cvičením při otevřeném okně, na balkoně nebo venku, a to s minimálním množstvím oblečení. Pokračujte ranním mytím minimálně půlky těla studenou vodou nebo raději studenou sprchou.
Napadl venku čerstvý prašan? Využijte toho a běžte se v něm proběhnout nebo klidně i vyválet. Využívejte každé chvíle pro otužování, třeba i po cestě do práce nebo školy, stačí se jen lehce obléknout a zvolit rychlejší tempo chůze.
Po práci může následovat další otužování v přírodě, při sportu, v sauně nebo při tělesné práci. Nečekejte však výsledky hned. Příznivé účinky otužování se projeví zhruba za tři až čtyři týdny. A zapojte do otužování i své děti. Největší přínos má totiž otužování pro jedince, který se mu věnuje celoživotně.
„Pokud z nějakého důvodu člověk s otužováním přestane, zvýšená otužilost během několika týdnů klesne. Po delším přerušení je potřeba začít prakticky od začátku. Proto je při otužování důležitá soustavnost,“ říká Vladimír Komárek.
Otužování by se mohlo stát součástí života každého, kdo chce udělat něco pro své zdraví. Působí proti nachlazení, ale také proti alergiím, vředové chorobě, hypertenzi a některým nervovým chorobám či psychickým poruchám. Vhodné je však jen pro zdravé lidi.
I když má otužování řadu výhod, není pro všechny přínosné. Vedle jedinců s problémy se srdcem není vhodné ani pro lidi s alergií na chlad nebo trpícími Raynaudovou chorobou či Raynaudovým syndromem. Při nich se špatně dokrvují některé části těla. O otužování nemocných musí vždy rozhodnout lékař.
* Průzkum realizovala společnost ALBIXON prostřednictvím IPSOS Instant Research na reprezentativním vzorku 924 respondentů v lednu 2022.
zdroje informací: Česká otužilecká unie a Albixon
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.
Chladné období podzimu je pro mnohé náročným časem, co se týče udržení zdravého životního stylu a…
Ledovali jste si někdy nějaké zranění třeba mraženou zeleninou? Pak jste lehce okusili zázrak…
Vitaminy člověk potřebuje po celý rok, nyní ale začíná období, kdy je jejich přísun pro lidské tělo…
Pojďme si zkusit podzim užít už jenom proto, že nabízí řadu zajímavých vinařských akcí. Nejen na…
Čistit si zuby dvakrát denně se učíme už jako malé děti a jak roky ubíhají, nenapadne nás, že…
Padající vlasy jsou nepříjemným problémem, který trápí mnoho lidí. Běžně ztratí člověk okolo 50 až…
Základním pilířem lidského zdraví je imunita. Složitý mechanismus, který člověka chrání před…
Komentáře