Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
S otužováním je dobré začít teď
Albixon
Životní styl

S otužováním je dobré začít teď

datum: 25. 11. 2022 15:00 autor: -pap-
S otužováním začínejte pomalu a vydržíte u něj celý život. Vaše tělo vám poděkuje!

Otužování je zdravé

Podzim a chladné dny jsou nyní nedílnou součástí našeho života. Někteří se halí do teplých kabátů a nasazují čepice, jiní naopak oblečení shazují a míří do studené vody. Řeč není o ničem jiném než o otužování, které si nejen v Česku  získává stále více příznivců.

„Z našeho letošního průzkumu* vyplývá, že se otužování věnuje pravidelně 750 000 Čechů. Jako nejčastější důvod a přínos uvádějí posílení imunity a zlepšení fyzického zdraví,“ říká Daniel Bareš, marketingový manažer společnosti Albixon.


5 otázek (a odpovědí) k otužování

Blahodárné účinky má nejen na naše fyzické zdraví, ale také psychické. A vhodné je pro všechny věkové kategorie – děti, dospělé i starší osoby.

„Otužování je velmi důležité i pro lidi vyššího věku. Je totiž známo, že jim chlad snadno uškodí. Cévy starších lidí se nejsou schopny dokonale smrštit a zabránit unikání tepla z těla, zvlášť v okrajových částech. Proto necítí bolest v prstech tak rychle jako mladí a rychleji prochladnou i omrznou,“ vysvětluje Vladimír Komárek, předseda České otužilecké unie, který se otužování věnuje už 48 let.

Jak s otužováním začít a na co si dát pozor?

Jak s otužováním začít, aby nám bylo příjemné a zároveň dlouhodobě přínosné? Klíčem je jít na to postupně a proces zbytečně neurychlit.

„Začátečníci se mohou nejprve omývat mokrou žínkou, houbou či vlhkým ručníkem. Poté, co si tělo zvykne na omývání, lze přistoupit k intenzivnějším fázím – k polévání nebo sprchování. To může trvat jednu až dvě minuty. Nejúčinnější je studená koupel v potoce, řece, moři nebo ve vlastním zahradním bazénu. Ten je pro otužování ideální. Je totiž vždy k dispozici, dá se v něm plavat a po otužování můžeme rychle do tepla,“ doporučuje Vladimír Komárek.

Zahradní bazén už dávno není zábavou jen na letní měsíce. Kvalitní zastřešení v kombinaci s vyhříváním prodlouží koupací sezonu až na sedm měsíců a v zimě ho pak stále více zákazníků využívá k otužování. Moderní technologie umožňují využívat zapuštěný bazén bez větších omezení v průběhu celé zimy, oproti dřívějším řešením totiž není potřeba vodu na zimu vypouštět.


5 zajímavostí o otužování

Základem je pravidelnost

Pokud jste se jako statisíce dalších lidí pro otužování nadchli, provádějte ho několikrát denně. Začněte ráno cvičením při otevřeném okně, na balkoně nebo venku, a to s minimálním množstvím oblečení. Pokračujte ranním mytím minimálně půlky těla studenou vodou nebo raději studenou sprchou.

Napadl venku čerstvý prašan? Využijte toho a běžte se v něm proběhnout nebo klidně i vyválet. Využívejte každé chvíle pro otužování, třeba i po cestě do práce nebo školy, stačí se jen lehce obléknout a zvolit rychlejší tempo chůze.


Jak začít s otužováním v ledové vodě a na co si dát pozor?

Po práci může následovat další otužování v přírodě, při sportu, v sauně nebo při tělesné práci. Nečekejte však výsledky hned. Příznivé účinky otužování se projeví zhruba za tři až čtyři týdny. A zapojte do otužování i své děti. Největší přínos má totiž otužování pro jedince, který se mu věnuje celoživotně.

„Pokud z nějakého důvodu člověk s otužováním přestane, zvýšená otužilost během několika týdnů klesne. Po delším přerušení je potřeba začít prakticky od začátku. Proto je při otužování důležitá soustavnost,“ říká Vladimír Komárek.

Nemocní se musí poradit s lékařem

Otužování by se mohlo stát součástí života každého, kdo chce udělat něco pro své zdraví. Působí proti nachlazení, ale také proti alergiím, vředové chorobě, hypertenzi a některým nervovým chorobám či psychickým poruchám. Vhodné je však jen pro zdravé lidi.

I když má otužování řadu výhod, není pro všechny přínosné. Vedle jedinců s problémy se srdcem není vhodné ani pro lidi s alergií na chlad nebo trpícími Raynaudovou chorobou či Raynaudovým syndromem. Při nich se špatně dokrvují některé části těla. O otužování nemocných musí vždy rozhodnout lékař.


* Průzkum realizovala společnost ALBIXON prostřednictvím IPSOS Instant Research na reprezentativním vzorku 924 respondentů v lednu 2022.


zdroje informací: Česká otužilecká unie a Albixon


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

4 rady, jak na detox organismu

4 rady, jak na detox organismu

Autor: -an-, Datum: 21. 11. 2022 16:30

Detoxikační kúry většina lidí začíná na jaře ve snaze probudit a očistit organismus a nechat za…

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Valešovou, primářkou Oční kliniky NeoVize, Datum: 13. 11. 2022 0:05

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí…

5 rad, jak ulevit očím

5 rad, jak ulevit očím

Autor: -nic-, Datum: 9. 11. 2022 15:00

Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji…

Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Jednomu ze sedmi Čechů chybí vitamin D

Autor: redakce ve spolupráci s prof. MUDr. Eliškou Sovovou, Ph.D., MBA, z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN a LF Olomouc, Datum: 8. 11. 2022 16:00

Lidem s nedostatkem vitaminu D hrozí, že snadněji chytí covid-19 nebo další respirační nemoci. Na…

5 důvodů, proč se učit cizí jazyky

5 důvodů, proč se učit cizí jazyky

Autor: -an-, Datum: 1. 11. 2022 10:00

Na světě existuje kolem 7 tisíc různých jazyků, a ač by se mohlo zdát, že v komunikaci mezi lidmi…

Připravte se včas na svatého Martina

Připravte se včas na svatého Martina

Autor: -mav-, Datum: 31. 10. 2022 15:30

Už za pár dnů se můžeme těšit na více než 2,3 milionu lahví Svatomartinského vína. Letos budou s…

Červené víno: Jak si ho správně vychutnat?

Červené víno: Jak si ho správně vychutnat?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 10. 2022 0:05

Chladné podzimní večery se nejlépe tráví doma pod dekou s dobrou knížkou nebo zajímavým filmem. A…

Je pravda, že v období menopauzy je vhodné jíst hodně sóju?

Je pravda, že v období menopauzy je vhodné jíst hodně sóju?

Autor: -an-, Datum: 20. 10. 2022 11:52

Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.