Ve spojení s extrémně fyzicky i psychicky náročnou cestou z Ukrajiny se mohou všechny emoce nastřádat a začít projevovat klidně až po delší době. Všichni, kteří se rozhodli Ukrajincům pomáhat, by si toho měli být vědomi.
„Začínají se objevovat zprávy od Čechů, kteří u sebe ubytovali Ukrajince, nebo se rozhodli jinak jim pomoci, které zachycují údajnou nedostatečnou vděčnost ze strany uprchlíků. Opravdu je možné, že reakce uprchlých osob nemusí vyznít, tak jak jste si představovali.
Nemusí vyjadřovat díky či vděčnost. Neznamená to, že ji nepociťují, jen v této extrémní situaci nemusí být schopni něco takového vyjádřit. Mají za sebou extrémně náročný čas a mnozí z nich prošli traumatem,“ upozorňuje Sylvie Stretti, terapeutka a zakladatelka neziskové organizace Poradna Vigvam.
Po vstřebání dlouhé cesty a zmenšení spánkového deficitu, se mohou u uprchlých osob objevit pochyby o tom, zda udělali správně, strach o své nejbližší nebo může dojít k propuknutí vzteku, smutko, bezmoci jak u dospělých, tak u dětí.
Obrovská nejistota a strach co mohou příchozí z Ukrajiny zažívat se může opravdu projevovat různě: od potřeby něco neustále dělat a až po apatii. Je důležité umožnit příchozím nastavit řád a rytmus (práce, škola, pravidelné aktivity, setkávání se v komunitě příchozích, chodit ven apod.). Situace bude trvat dlouho a je potřeba díky těmto pravidelným aktivitám minimalizovat nejistotu a bezmoc.
„Nejlepší je zamyslet se nad tím, jak by si člověk sám přál, aby s ním bylo jednáno, kdyby se ocitl v totožné situaci. Je vhodnější raději předkládat uprchlým osobám návrhy, doptávat se na obvyklosti případně nabízet možnosti, ale nerozhodovat za ně. Ještě před několika týdny to byli úplně stejně samostatní lidé, jako jsme my, kteří chodili do práce, starali se o rodinu, pečovali o svůj domov. Nejsou nesoběstační, jen se ocitli v neznámém prostředí, za sebou mají trauma a problémem je i velká jazyková bariéra,“ říká Sylvie Stretti.
Nezapomeňme, že lidé, kteří přicházejí, zažívají úlevu i strach. Ne každému někdo zemřel, ale obava ze smrti blízkých je přítomná, protože mnoho jejich příbuzných a přátel ve válečných zónách ještě stále je. Dá se předpokládat, že až to nejakutnější pomine, nastane prostor a čas na pomoc se zpracováním traumatu a pak také čas truchlit.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Barbora Racková, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.
Přechod se netýká jen žen. Dnešní medicína již totiž zná i pojem mužského přechodu, takzvané…
Životní styl má bezesporu značný vliv na zdraví. Nepatří do něj jen to, zda máte vyváženou stravu a…
Začíná období dovolených a ačkoliv je letecká doprava považována za jednu z nejbezpečnějších,…
Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.
Jaro je tady. Pro mnohé lidi konečně, neboť chladné dny a dlouhé noci se zdají bez konce a touha po…
To, že sluneční světlo má na lidskou psychiku pozitivní vliv, se ví už od nepaměti. Lidé se často v…
Sny lze interpretovat jako zprávy z podvědomí. Přemýšleli jste někdy po probuzení, co je za těmi…
Komentáře