
Jak poznat úzkost a zabránit útoku paniky?
Panický útok zpravidla trvá jen pár minut, ale postiženému člověku se to zdá jako celá věčnost! Co se vlastně děje? Jde o fyzickou reakci organismu na existující situaci, nebo jen na představu nějaké situace.
Lidské tělo je od nepaměti připraveno v kritických momentech rychle jednat. Tělo vylučuje stresový hormon adrenalin, zužují se cévy, zvyšuje krevní tlak a svalové napětí.
Příznaky panického útoku
Bez varování se může objevit
- bušení srdce
- silný a nekontrovatelný třas
- dušnost
- závrať
- pocení
- úzkost
- bledá a studená pokožka
Záchvat paniky odezní, ale mohou ho zvovu lehce vyvolat podobné okolnosti. Začnete se například bát opuštět byt, protože máte strach, že venku v cizím prostředí se dostaví úzkost. Pokud vás poprvé panický strach přepadl v letadle, bojíte se létat.
Postiženi jsou často lidé, kteří se necítí dostatečně silní zvládnout určitou situaci, jsou nejistí a chybí jim sebedůvěra.
První pomoc
Nejdůležitější je si uvědomit, že opravdu nejste v nebezpečí. Přestože vaše srdce bije jako závod, nejde vám o život. Pokuste se změnit prostředí, odpočinout si. Když to nejde, například v letadle, zkuste se zabavit jinou činností – čtěte, poslouchejte hudbu, konverzujte s lidmi kolem.
Pomáhá také tzv. břišní dýchání, kdy se pomalu nadechujete do břicha a pomalu vydechujete. Tak zklidníte dýchání i srdeční rytmus.
Jóga a relaxační cvičení
Jak záchvatům předcházet? Určitě se nevyhýbejte situacím, které je způsobily. Naučte se například různá relaxační cvičení, pomáhá také jóga. Určitě o svém problému mluvte se svými blízkými, mohou vám pomoci ve chvíli, kdy ataka paniky začíná. Stačí, když na vás budou klidně a trpělivě mluvit a dají vám pocit bezpečí třeba i tím, že se vás budou lehce dotýkat na rameni, nebo společně s vámi zkusí správně dýchat.
Pokud se záchvaty paniky objevují častěji nebo v pravidelných intervalech, odborníci hovoří o panické poruše. Ze začarovaného kruhu vám pomůže psycholog, případně psychiatr. Ti nejprve s pomocí pacienta analyzují příčiny úzkostí a paniky. Individuálně pak používají různé terapeutické metody, například hypnózu nebo behaviorální postupy, v případě nutnosti nasadí vhodnou léčbu.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

7 vět, díky kterým si vás ostatní okamžitě oblíbí
Autor: -hol-, Datum: 4. 3. 2021 10:10Nemůžete samozřejmě chtít, aby vás všichni milovali, ale vědět, jak nabrat pár bodů sympatií, se…

Jaro prohlubuje deprese
Autor: Sylvie Strett a Tereza Berková, Poradna Vigvam, Datum: 1. 3. 2021 15:00Jaro je bohužel i obdobím, kdy si lidí nejčastěji sáhnou na život. Smrtí vlastním přičiněním…

Jak mluvit s druhým o ztrátě jeho blízkého?
Autor: Mgr. Sylvie Stretti, Poradna Vigvam, Datum: 15. 2. 2021 10:00Jak reagovat, když vám někdo blízký oznámí úmrtí ve svém okolí? Hlavně je důležité být autentický a…

Zvládněte stres v pohodě
Autor: redakce ve spolupráci s ing. Bohuslavem Hlavatým, Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny, Datum: 24. 1. 2021 11:00Stres výrazně ovlivňuje náš výkon, ale i náladu či spánek. Jak se stresem efektivněji pracovat,…

Je mi 49 a nikdy jsem neměla problémy váhou. V poslední době zřejmě v souvislosti s nastupujícím přechodem mám pocit, že snad přibírám i z vody. Jak ideálně upravit jídelníček?
Autor: -an-, Datum: 21. 1. 2021 15:00Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

10 nejběžnějších snů a jejich výklad
Autor: -ava-, Datum: 5. 1. 2021 10:00Sny lze interpretovat jako zprávy z podvědomí. Přemýšleli jste někdy po probuzení, co je za těmi…

Chcete něco změnit? Udělejte to hned!
Autor: Denisa Jedličková, byznys mentorka, Datum: 11. 12. 2020 15:00Začátek roku bývá pro člověka ve znamení velkých novoročních předsevzetí. Říkáme si, jak začneme…

Jak se bránit šikaně na pracovišti?
Autor: -an-, Datum: 25. 11. 2020 15:00Česká republika se již několik let objevuje na předních příčkách žebříčků zemí s nejvyššími…
Komentáře