Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?
Freepik, Drazen Zigic
Životní styl / Psychologie

Duševní nemoci: Co dělat, aby nebyly tabu?

datum: 14. 4. 2024 0:05 autor: Petr Horyna, manažer služby terénních týmů BONA
Česká společnost čelí dlouhodobému problému stigmatizace duševních onemocnění, která mnoha lidem ztěžuje život. S duševně nemocnými si společnost často pojí řadu mýtů, které prohlubují vzájemné nepochopení. Jak může každý z nás téma duševních nemocí detabuizovat a přispět k férovějšímu přijímání těch, kteří se s psychickými obtížemi potýkají?

Časné nepochopení nemocných

„Ta je narušená. Je z ní schizofrenička, musí být pod práškama. Bude ji mít celý život na krku. Ani do práce chodit nebude!“ I takové mohou ve společnosti zaznít názory na ty, kteří se potýkají s duševním onemocněním.

Čiší z nich nepochopení, odsouzení i nadřazenost. Pravdou ale je, že za tím vším spíš stojí nevědomost, život v zažitých stereotypech a nedostatek informací, které by pravděpodobně vyostřený názor dokázaly zmírnit. I proto odborníci dbají na osvětu a snaží se psychicky nemocné zbavit nálepek, které jim část společnosti postupně přiřkla.

Hlavním cílem je vyvrátit mýty, které se s psychickými onemocněními pojí. Řadu těch nejčastějších vystihl úvodní skutečně odposlechnutý výrok. 


Nejčastější mýty o lidech s psychickými problémy
  • Duševní onemocnění je výlučně důsledek osobní slabosti.
  • Lidé s duševním onemocněním jsou nebezpeční a agresivní. 
  • Lidé s duševním onemocněním nemohou pracovat.
  • Z duševní nemoci se člověk neuzdraví. 

Nedostatek informací a zažité stereotypy

Přetrvávající nedostatek informací a neuspokojivé porozumění veřejnosti tématu duševního zdraví je hlavní překážkou v boji proti stigmatizaci.

Stigmatizace často vychází z nedostatku povědomí a zažitých stereotypů spojených s duševním onemocněním. Nedostatečná informovanost tak může bránit otevřenému dialogu a přijetí jednotlivců s duševními obtížemi ve společnosti. Přesto se však domnívám, že současná společnost se v tématu duševního zdraví stále více posouvá blíže západním civilizovaným zemím a obecně téma duševního zdraví dostává více prostoru," uvádí Petr Horyna, manažer služby terénních týmů v organizaci BONA, o.p.s.

Nejčastější mýty o duševním zdraví spočívají v přesvědčení, že psychické obtíže jsou vyvrcholením osobní slabosti nebo že jsou lidé s psychickými nemocemi nebezpeční sobě i okolí či že nejsou schopni pracovat. „Lidé se zkušeností s duševním onemocněním často během svého života zažijí nějaká těžká traumata a zasluhují spíše náš obdiv za to, s jakou vnitřní silou se s těmito traumaty vyrovnávají," nabízí jiný pohled Petr Horyna z BONA, o.p.s.


Zaměřme se na duši a potlačování stresu

Zbavme se škodlivých nálepek

Úspěšná destigmatizace může být založena na otevřeném dialogu a sdílení zkušeností zejména ze stran známých osobností a lidí, kteří si sami nemocí prošli a dnes se snaží pomáhat ostatním v roli tzv. peer pracovníků.

Příkladem úspěšné destigmatizace mohou být příběhy veřejně známých osobností, které otevřeně hovoří o své vlastní zkušenosti s duševním onemocněním a tím poskytují inspiraci a povzbuzení ostatním. Ke snížení stigmatu odvádí velkou práci také peer pracovníci, odborníci na vlastní zkušenost, kteří otevřeně komunikují své zkušenosti, životní příběh a jsou tak inspirací jednotlivcům a celé společnosti.


Co může udělat pro destigmatizaci každý z nás
  • Položte si otázku: Jak nad duševně nemocnými lidmi smýšlím?
  • Jak jsem náchylný ke stereotypnímu uvažování?
  • Naslouchejte lidem s psychickými onemocněními a snažte se je pochopit
  • Podporujte ty, kteří se s duševní nemocí vypořádávají, respektujte je.
  • Pro mírnění vášnivých společenských debat u sebe mějte argumenty a fakta. 

Nejisté financování služeb

Mezi největší výzvy, se kterými se zástupci neziskových organizací včetně těch z BONA, o.p.s. každoročně potýkají, patří nejisté financování služeb.

To výrazně komplikuje zajištění dlouhodobé a komplexní péče a podpory lidem se zkušeností s duševním onemocněním. Pro mnoho nevládních organizací představuje značný problém systém financování, který nechává služby bez finančních prostředků po období několika měsíců na začátku každého roku.


Psychoterapie v rukou nevzdělaných. Kde hledat kvalitního terapeuta a na co si dát při výběru pozor?

Jak stigma nabourat

Pořádáme různé workshopy, besedy a společenské akce, které jsou otevřené pro veřejnost a slouží k zvýšení povědomí o duševním zdraví," vysvětluje Petr Horyna. „Máme také v plánu oslavit Mezinárodní den duševního zdraví speciálně vypravenou tramvají, kde budou naši pracovníci k dispozici pro rozhovory o tématu duševního zdraví."

Cílem je, aby každý, kdo potřebuje podporu v oblasti duševního zdraví, mohl snadno získat kvalitní péči a podporu odpovídající jeho individuálním potřebám. 

Běžný člověk může přispět k destigmatizaci duševního onemocnění ve svém okolí třeba tím, že začne přemýšlet sám nad sebou, jakým způsobem smýšlí o lidech se zkušeností s duševním onemocněním, jaké stereotypní nebo předsudečné uvažování je mu vlastní. Nápomocnými se můžeme stát už jen tím, že aktivně a ochotně nasloucháme, podporujeme a respektujeme lidi se zkušeností s duševním onemocněním.


8 základních faktů o duševních nemocech
  1. Statisticky má každý čtvrtý Čech vlastní zkušenost s duševním onemocněním a je tedy jisté, že každý z nás zná někoho, kdo se potýká s duševním onemocněním.
  2. Lidé s duševním onemocněním jsou kolem nás. Většinou to na nich nepoznáme. Sedí vedle nás v restauracích, autobuse nebo prochází v parku. Ne každý, kdo tuto zkušenost má, je hospitalizován.
  3. Duševní nemoci mají biologický základ spojený s různými faktory, jako jsou genetické predispozice, nerovnováha chemických látek v mozku a neurologické faktory.
  4. Duševní nemoci nejsou projevem slabosti nebo nedostatku vůle. Jsou to komplexní zdravotní problémy, které často vyžadují léčbu a podporu. Lidé si nemohou vybrat, zda duševně nemocní budou, či ne.
  5. Kvůli nedostatečnému povědomí a stigmatizaci se mnoho lidí stydí nebo bojí mluvit o svých duševních problémech a vyhledat pomoc. To problémy v dlouhodobém horizontu může zhoršovat.
  6. Existuje mnoho účinných léčebných metod pro duševní nemoci, včetně léků, terapie a podpůrných programů.
  7. Prevence duševních nemocí zahrnuje zdravý životní styl, pravidelnou fyzickou aktivitu, vyhýbání se nadměrnému stresu a včasnou identifikaci a léčbu příznaků.
  8. Osoba s duševní nemocí může žít plnohodnotný život. S odpovídající léčbou, podporou a samoobsluhou může osoba s duševní nemocí vést plnohodnotný a produktivní život.

Nezisková organizace BONA, o.p.s. se již dvacet pět let věnuje poskytování odborné pomoci a podpory lidem se zkušeností s duševním onemocněním i jejich blízkým. Cílem organizace je usilovat o to, aby její klienti mohli žít co nejkvalitnější život, přičemž kromě komplexní podpory se zaměřuje také na zajištění důstojného bydlení a práce pro své klienty. BONA působí jako důležitý člen komunity a aktivně se podílí na reformě psychiatrické péče v České republice. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Když smrt přijde bez varování

Když smrt přijde bez varování

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 3. 2025 0:05

Náhlé a neočekávané úmrtí přináší pozůstalým nejen hluboký zármutek, ale také řadu psychických a…

Mozek v kondici: Jak podpořit kognitivní funkce v každém věku

Mozek v kondici: Jak podpořit kognitivní funkce v každém věku

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 3. 2025 0:05

Mozek nám umožňuje dýchat, přemýšlet i prožívat různé momenty života. Aby však fungoval na své…

Od zamilovanosti k realitě

Od zamilovanosti k realitě

Autor: Mgr. Šárka Miková, psycholožka, Datum: 12. 2. 2025 0:05

Když jsme zamilovaní, vidíme partnera v ideálním světle. Rozdíly mezi námi přehlížíme, nebo je…

5 tipů, jak si užít Valentýna, i když nejste v páru

5 tipů, jak si užít Valentýna, i když nejste v páru

Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 11. 2. 2025 0:05

Vše se zahaluje do motivu květin a srdcí, restaurace zvou na speciální párová menu a v obchodě…

Špatné vysvědčení? Možná se vaše dítě snaží víc, než si myslíte. V čem může být problém?

Špatné vysvědčení? Možná se vaše dítě snaží víc, než si myslíte. V čem může být problém?

Autor: Šárka Miková, psycholožka, Datum: 22. 1. 2025 0:05

Blíží se den, kdy děti přinesou domů vysvědčení. „Kdybys nebyl tolik na mobilu a raději se učil.“…

Blue Monday: Je letošní 20. leden opravdu nejdepresivnější den v roce?

Blue Monday: Je letošní 20. leden opravdu nejdepresivnější den v roce?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 1. 2025 0:05

Děsivé titulky vyvolávající emoce prodávají. To je také případ termínu Blue Monday. Pojem, který se…

5 tipů, jak po Vánocích zrelaxovat

5 tipů, jak po Vánocích zrelaxovat

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 12. 2024 0:05

Pořídit dárky, napéct cukroví, stihnout vánoční úklid a dohnat pracovní resty. Účinnou prevencí…

5 tipů pro Vánoce bez kil navíc

5 tipů pro Vánoce bez kil navíc

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 21. 12. 2024 0:05

Pokud jde o Vánoce a jejich vliv na naše zdraví, jsou statistiky nemilosrdné. Průměrný Čech během…

Tip šéfredaktorky

Hody, hody, doprovody: 4 skvělé recepty na velikonoční pohoštění

1. 4. 2025 14:20 autor Vendula Presserová