Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 důvodů, proč si dělat radost
Haribo
Životní styl / Psychologie

5 důvodů, proč si dělat radost

datum: 28. 6. 2021 10:00 autor: redakce ve spolupráci s psycholožkou a koučkou Kamilou Velkovou
S příchodem léta jsme všichni nabití pozitivní náladou. Není se čemu divit, na kůži nám totiž konečně dopadají sluneční paprsky, které pro tělo fungují jako zásobárna energie. Přesto si ale čas od času potřebujeme zvednout náladu něčím radostným – ať už dobrým skutkem nebo sladkým dezertem.

Když jste šťastní, znamená to, že jste i empatičtější, kreativnější a celkově se cítíte dobře po psychické i fyzické stránce. A co víc, vaše radost přináší dominový efekt, který vnímá i okolí. Dělat si radost je zkrátka důležité. Jak ji ale dosáhnout? Naprostým základem je dělat věci, které vám dělají radost, tedy to, co vás nejvíce baví – v každý moment.

  1. Žijte v symbióze s přírodou Snadno se to říká, ale hůř praktikuje. Naše domovy jsou přehlcené věcmi, které jsme si pořídli, aby nám krátkodobě udělaly radost. Pokuste se v rámci letní očisty provzdušnit nejen šatník, ale třeba i kredenc od přebytečného nádobí, špajz od starého harampádí aj. Tradiční čínské učení Feng-šuej nachází životní harmonii mezi člověkem a přírodou prostřednictvím obydlí. Pokud žijete v přeplněném prostoru, který blokuje proudění energie, dává smysl, že ani vy necítíte doma štěstí. „Jeden ze životních zákonů, který když si uvědomíte, tak vám může hodně pomoci je, že život je neustálá změna – měníme se my, ale i vše okolo nás. A my k té změně můžeme hodně přispět. Tím, že k sobě budete naprosto upřímní a uvědomíte si, co vám v životě dělá radost a co si doma držíte jen z určité nostalgie,“ říká psycholožka a koučka Kamila Velková. Proto, až se příště pustíte do třídění věcí, položte si otázku, zda vám ta či ona věc přináší radost. Pokud ne, víte, jak postupovat.
  2. Věnujte si chvilku v lese Mnoho studií potvrzuje, že jedinci, kteří si pravidelně dopřávají volno a oddych, jsou pak v závěru produktivnější než ti, kteří zasloužený odpočinek neustále odkládají. Rozvrhněte si pravidelné chvíle volna a rozplánujte si, jak je efektivně využijete. Věděli jste, že pouhých 30 minut týdně strávených v přírodě dokáže snížit tlak a depresi? Podle výzkumu Yoshifumi Miyazakiho jsou nejvíce ozdravné procházky v lese, které zvyšují hladinu tzv. anti-rakovinových proteinů. Navíc je dokázáno, že soustředěné nádechy a výdechy harmonizují tělo i mysl. Až budete příště v lese, vzpomeňte si na techniku grounding. Tato vědomá procházka bosýma nohama spočívá v tom, že se uzemníte k zemi a čerpáte z ní energii. Kde jinde to vyzkoušet, než na měkoučkém mechovém koberci?
  3. Vypište na papír, za co jste vděční Stačí obyčejný kus papíru, na který si napíšete každý den jednu věc, za kterou jste vděční. Zkuste nepřemýšlet nad budoucností, ale nad tím, co vás těší právě teď. Mnohdy jsou hybateli radosti právě maličkosti, jako např. partnerův úsměv, dobrá káva či něco sladkého na zub. Podle ayurvédy je navíc každá chuť spojená s konkrétní emocí. Sladká chuť je spojena konkrétně s radostí – tak proč ji čas od času nepodpořit. Mnoho průzkumů dokazuje, že pocit vděčnosti je velmi léčebným. Čím více si vědomě budete uvědomovat, za co jste vděční, tím větší je pravděpodobnost, že ho budete pociťovat i „nevědomě“. Malování a psaní je skvělým nástrojem pomoci. Můžete ale zařadit i snění – před tím, než usnete si uvědomte, za co vše jste vděční.
  4. Najděte štěstí v pomoci ostatním Ne nadarmo se říká, že pomáhat k radosti ostatním přináší blažený pocit i nám samotným. Být pozorní a velkorysí, vnímat potřeby druhých a pomáhat jim přináší radost a uspokojení, které přetrvá i delší čas. Mohou za to tzv. zrcadlové neurony, které napodobují to, co vnímají okolo. Tím, že pomůžete ostatním, uděláte šťastnými nejen je, ale sami se šťastnými stanete. Zaměříte-li se na druhé, pomůže vám to dokonce např. od stresu v práci, špatných pocitů či frustrace.
  5. Usmějte se pro sebe Dokonce i pouhý úsměv je náloží pozitivní energie, a to nejen pro ostatní, ale hlavně pro vás. Smějeme se, protože jsme šťastní, a díky úsměvu náš mozek produkuje dopamin, díky kterému jsme o to šťastnější. Zkuste se pousmát pokaždé, budete-li se cítit přepadle. Ve chvíli, kdy to uděláte, se podvědomě pozitivně naladíte. Emoce se sice rodí v mozku, ale svaly ve tváři dokáží pocity posílit či dokonce i transformovat. „James-Langeova teorie emocí potvrzuje, že pláčeme, protože jsme smutní, ale zároveň jsme smutní, protože pláčeme. Pokud se donutíme vykouzlit úsměv na tváři, i když nám není zrovna do smíchu, nálada se nám zlepší,“ dodává psycholožka a koučka Velková.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Smrt je pro nás těžko uchopitelná, tak přikládáme váhu pověrám a ovládá nás strach

Smrt je pro nás těžko uchopitelná, tak přikládáme váhu pověrám a ovládá nás strach

Autor: Barbora Racková a Tereza Olivová, poradna Vigvam, Datum: 16. 1. 2022 13:01

Pověry, které dříve mohly sloužit, aby našim předkům ulehčily vyrovnat se se smrtí blízkého člověka…

4 kroky k tomu, jak se stát pěstounem

4 kroky k tomu, jak se stát pěstounem

Autor: -red-, Datum: 1. 1. 2022 11:00

Dát dítěti šťastný domov je možná snazší, než si myslíte. V Česku stále chybí pěstouni. Přes 6 000…

Domácí mazlíčci jako radost i prokletí

Domácí mazlíčci jako radost i prokletí

Autor: -vls-, Datum: 27. 12. 2021 15:00

Život bez domácích mazlíčků si mnozí z nás nedovedou představit. Není se čemu divit, vždyť už…

7 tipů, jak být výkonný (ne)jen v práci

7 tipů, jak být výkonný (ne)jen v práci

Autor: redakce ve spolupráci s Petrou Pitoňákovou, majitelkou a manažerkou firmy Easydiet., Datum: 7. 12. 2021 15:00

Zvládnout všechny povinnosti, a ještě si i najít čas pro sebe? To je někdy opravdu nemožné. I tak…

Vánoce ve smutku?

Vánoce ve smutku?

Autor: Sylvie Stretti a Tereza Olivová, poradna Vigvam, Datum: 24. 11. 2021 10:00

Vánoce bývají pro pozůstalé velmi náročným obdobím. Rezignováním na svátky ale smutek nevytěsníte.

Kdy vyhledat pomoc odborníka, když se člověk vyrovnává se smrtí někoho blízkého?

Kdy vyhledat pomoc odborníka, když se člověk vyrovnává se smrtí někoho blízkého?

Autor: -an-, Datum: 18. 11. 2021 10:00

Na vaše otázky odpovídá Mgr. Tereza Olivová, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.

Jak ustát krizi středního věku

Jak ustát krizi středního věku

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Buchtou, Primulus Group, Datum: 14. 10. 2021 15:00

Rychlé auto, mladá milenka a neochota připustit si, že už nejsou nejmladší. Tak se krize středního…

5 základních signálů řeči těla

5 základních signálů řeči těla

Autor: Hana Lorencová, Datum: 10. 10. 2021 11:00

Řeč těla může zradit! Zářivý úsměv nebo zklamaný výraz ve tváři často řekne více než tisíc slov.…

Tip šéfredaktorky

Příběh Lídy (79): Vnučka mi prodala střechu nad hlavou

27. 11. 2021 0:05 autor podle příběhu Lídy C. napsala Alžběta Morávková