5 důvodů, proč si dělat radost
Když jste šťastní, znamená to, že jste i empatičtější, kreativnější a celkově se cítíte dobře po psychické i fyzické stránce. A co víc, vaše radost přináší dominový efekt, který vnímá i okolí. Dělat si radost je zkrátka důležité. Jak ji ale dosáhnout? Naprostým základem je dělat věci, které vám dělají radost, tedy to, co vás nejvíce baví – v každý moment.
- Žijte v symbióze s přírodou Snadno se to říká, ale hůř praktikuje. Naše domovy jsou přehlcené věcmi, které jsme si pořídli, aby nám krátkodobě udělaly radost. Pokuste se v rámci letní očisty provzdušnit nejen šatník, ale třeba i kredenc od přebytečného nádobí, špajz od starého harampádí aj. Tradiční čínské učení Feng-šuej nachází životní harmonii mezi člověkem a přírodou prostřednictvím obydlí. Pokud žijete v přeplněném prostoru, který blokuje proudění energie, dává smysl, že ani vy necítíte doma štěstí. „Jeden ze životních zákonů, který když si uvědomíte, tak vám může hodně pomoci je, že život je neustálá změna – měníme se my, ale i vše okolo nás. A my k té změně můžeme hodně přispět. Tím, že k sobě budete naprosto upřímní a uvědomíte si, co vám v životě dělá radost a co si doma držíte jen z určité nostalgie,“ říká psycholožka a koučka Kamila Velková. Proto, až se příště pustíte do třídění věcí, položte si otázku, zda vám ta či ona věc přináší radost. Pokud ne, víte, jak postupovat.
- Věnujte si chvilku v lese Mnoho studií potvrzuje, že jedinci, kteří si pravidelně dopřávají volno a oddych, jsou pak v závěru produktivnější než ti, kteří zasloužený odpočinek neustále odkládají. Rozvrhněte si pravidelné chvíle volna a rozplánujte si, jak je efektivně využijete. Věděli jste, že pouhých 30 minut týdně strávených v přírodě dokáže snížit tlak a depresi? Podle výzkumu Yoshifumi Miyazakiho jsou nejvíce ozdravné procházky v lese, které zvyšují hladinu tzv. anti-rakovinových proteinů. Navíc je dokázáno, že soustředěné nádechy a výdechy harmonizují tělo i mysl. Až budete příště v lese, vzpomeňte si na techniku grounding. Tato vědomá procházka bosýma nohama spočívá v tom, že se uzemníte k zemi a čerpáte z ní energii. Kde jinde to vyzkoušet, než na měkoučkém mechovém koberci?
- Vypište na papír, za co jste vděční Stačí obyčejný kus papíru, na který si napíšete každý den jednu věc, za kterou jste vděční. Zkuste nepřemýšlet nad budoucností, ale nad tím, co vás těší právě teď. Mnohdy jsou hybateli radosti právě maličkosti, jako např. partnerův úsměv, dobrá káva či něco sladkého na zub. Podle ayurvédy je navíc každá chuť spojená s konkrétní emocí. Sladká chuť je spojena konkrétně s radostí – tak proč ji čas od času nepodpořit. Mnoho průzkumů dokazuje, že pocit vděčnosti je velmi léčebným. Čím více si vědomě budete uvědomovat, za co jste vděční, tím větší je pravděpodobnost, že ho budete pociťovat i „nevědomě“. Malování a psaní je skvělým nástrojem pomoci. Můžete ale zařadit i snění – před tím, než usnete si uvědomte, za co vše jste vděční.
- Najděte štěstí v pomoci ostatním Ne nadarmo se říká, že pomáhat k radosti ostatním přináší blažený pocit i nám samotným. Být pozorní a velkorysí, vnímat potřeby druhých a pomáhat jim přináší radost a uspokojení, které přetrvá i delší čas. Mohou za to tzv. zrcadlové neurony, které napodobují to, co vnímají okolo. Tím, že pomůžete ostatním, uděláte šťastnými nejen je, ale sami se šťastnými stanete. Zaměříte-li se na druhé, pomůže vám to dokonce např. od stresu v práci, špatných pocitů či frustrace.
- Usmějte se pro sebe Dokonce i pouhý úsměv je náloží pozitivní energie, a to nejen pro ostatní, ale hlavně pro vás. Smějeme se, protože jsme šťastní, a díky úsměvu náš mozek produkuje dopamin, díky kterému jsme o to šťastnější. Zkuste se pousmát pokaždé, budete-li se cítit přepadle. Ve chvíli, kdy to uděláte, se podvědomě pozitivně naladíte. Emoce se sice rodí v mozku, ale svaly ve tváři dokáží pocity posílit či dokonce i transformovat. „James-Langeova teorie emocí potvrzuje, že pláčeme, protože jsme smutní, ale zároveň jsme smutní, protože pláčeme. Pokud se donutíme vykouzlit úsměv na tváři, i když nám není zrovna do smíchu, nálada se nám zlepší,“ dodává psycholožka a koučka Velková.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Linka bezpečí pomáhá už 30 let
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 9. 2024 0:05Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…
Digitální detox během letní dovolené: Zlepší spánek, vztahy i produktivitu
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2024 0:05Jak si lépe odpočinout o dovolené? Zkuste digitální detox, protože a odpojení se od online světa…
Dopřejme si na dovolené trochu nudy
Autor: Mgr. Šárka Míková, psycholožka, Datum: 25. 7. 2024 0:05V létě na dovolené si chceme většinou odpočinout od práce a každodenních starostí. Těšíme se na…
Vážné úrazy v létě
Autor: Lucie Pivoňková, krizová interventka Poradny Vigvam, Datum: 24. 6. 2024 0:05Prázdniny jsou pro děti časem velkého vzrušení, netradičních zážitků, radosti, smíchu a štěstí.…
Když je žena starší...?
Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 6. 2024 0:05Mladá žena po boku staršího zajištěného muže. To byli ještě nedávno typičtí nastávající rodiče. V…
Nejčastější mýty o lidech s duševním onemocněním
Autor: Petr Horyna, manažer služby terénních týmů BONA, Datum: 31. 5. 2024 0:05Žijí a vyrovnávají se s duševním onemocněním a k tomu s mýty a tabu, které kolují ve společnosti.…
Pozor, stres: Potýká se s ním 96 % Čechů
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 5. 2024 0:05S nepříjemnými fyzickými či psychickými stavy vyvolanými stresem se setkává většina z nás.
Proč ženy k některým závislostem tíhnou více než muži?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 9. 5. 2024 0:05Alkohol, prášky na uklidnění, ale třeba i kokain... U některých látek jako je alkohol, předpisové…