
Quinoa: Zlato Inků
Kde ji najdete? Starodávná obilnina quinoa (čti „kinoa“), pěstovaná v Jižní Americe po tisíce let, tvořila základní stravu Inků. Válečníci této říše na ni nedali dopustit, protože díky ní měli dostatek energie a vytrvalosti tolik potřebné k boji. Právě proto si vysloužila přízvisko „zlato Inků“. Po zkolonizování jejich území Evropany byla quinoa z velké míry nahrazena kukuřící.
V posledních letech zažívá quinoa svůj velký comeback. Potravinářský průmysl ji nabízí jako vynikající alternativu k bulguru, kuskusu a rýži. Na rozdíl od nich ale pro svou specifickou ořechovou chuť chutná skvěle i sama o sobě.
Co obsahuje? Především vlákninu a minerály, jakými jsou železo, hořčík, zinek, měď a mangan. Je bohatým zdrojem antioxidantů a proteinů.
K čemu je vhodná? Má vysoký obsah kyseliny listové, která pomáhá při tvorbě červených krvinek. Snižuje krevní tlak.
Velký podíl bílkovin dělá quinou vhodnou potravinou pro vegetariány a vegany. Neobsahuje lepek, a tak ji mohou konzumovat celiaci i osoby alergické na lepek. Osoby na redukční dietě ocení, že urychluje metabolismus a má nízký obsah kalorií. Velké množství vlákniny navozuje pocit sytosti. Funguje jako prevence proti rakovině tlustého střeva. Snižuje také frekvenci migrénových bolestí hlavy.
Jak se využívá v gastronomi? V obchodě nejčastěji narazíte na quinou bílou, pro zpestření pokrmů je kvůli své barvě oblíbená quinoa červená a černá. Chuťový rozdíl mezi barevnými druhy nepoznáte.
Vaří se snadno jako rýže, je hotová do 20 minut. Perfektně nahradí rýži jako přílohu i v původně rýžových pokrmech. Před vařením ji spařte horkou vodou, zbavíte se tak nadměrné hořkosti. Pokud se vám zdá uvařená quinoa nahořklá, doporučuje se ji před vařením namáčet přes noc ve vodě.
Výborná je s opečenou zeleninou, do rizota, sladkých nákypů nebo kaší.
Dají se s ní zahušťovat pokrmy (polévky, bramboráky apod.) namísto mouky.
Zajímavost
Díky svým výjimečným nutričním hodnotám je quinoa vědci zkoumanou plodinou v programu dlouhodobých letů do vesmíru s lidskou posádkou.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Okra: Chutný zelený poklad ze srdce Afriky
Autor: -jav-, Datum: 4. 4. 2022 10:00Zatímco v Evropě je okra neboli ibiškovec jedlý známá od 18. století, v Africe o této bylině věděli…

Artyčok: „Bodlák“ s afrodiziakálními účinky
Autor: -jav-, Datum: 28. 3. 2022 15:00Mezi státy, kde se artyčoky těší velké popularitě, patří USA. Například v Kalifornii mají i svůj…

Řapíkatý celer: Pomocník při boji s nadváhou i účinné afrodiziakum
Autor: -mav-, Datum: 20. 3. 2022 11:00Sice ho najdeme v každém supermarketu, ale využíváme ho jen zřídka – většinou jako přísadu do…

Granátové jablko: Sladký plod ze stromu poznání
Autor: -jav-, Datum: 19. 3. 2022 11:00Věděli jste, že jablko, které Eva v biblickém příběhu o stvoření světa podává Adamovi, nebylo…

8 rad, jak se zbavit bolesti hlavy
Autor: -an-, Datum: 2. 3. 2022 15:00Na bolest hlavy není nutné brát hrsti prášků. Jsou sice rychlým tlumičem bolesti, ale neřeší její…

Zatočte s jarní únavou přirozenou cestou
Autor: -lim-, Datum: 23. 2. 2022 15:00Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč nás únava přepadá zrovna na jaře? Má to souvislost s…

5 otázek (a odpovědí) k otužování
Autor: -an-, Datum: 25. 1. 2022 0:05Otužování propadly různé celebrity, proto se stalo trochu módní záležitostí. Přesto má otužování…

Chlebovník: Ozvláštní (nejen) slavnostní stůl
Autor: -jav-, Datum: 3. 1. 2022 15:00Jak v zimě předcházet každoročním nachlazením? Mnoho z nás už od dětství v zimním období…
Komentáře