
Quinoa: Zlato Inků
Kde ji najdete? Starodávná obilnina quinoa (čti „kinoa“), pěstovaná v Jižní Americe po tisíce let, tvořila základní stravu Inků. Válečníci této říše na ni nedali dopustit, protože díky ní měli dostatek energie a vytrvalosti tolik potřebné k boji. Právě proto si vysloužila přízvisko „zlato Inků“. Po zkolonizování jejich území Evropany byla quinoa z velké míry nahrazena kukuřící.
V posledních letech zažívá quinoa svůj velký comeback. Potravinářský průmysl ji nabízí jako vynikající alternativu k bulguru, kuskusu a rýži. Na rozdíl od nich ale pro svou specifickou ořechovou chuť chutná skvěle i sama o sobě.
Co obsahuje? Především vlákninu a minerály, jakými jsou železo, hořčík, zinek, měď a mangan. Je bohatým zdrojem antioxidantů a proteinů.
K čemu je vhodná? Má vysoký obsah kyseliny listové, která pomáhá při tvorbě červených krvinek. Snižuje krevní tlak.
Velký podíl bílkovin dělá quinou vhodnou potravinou pro vegetariány a vegany. Neobsahuje lepek, a tak ji mohou konzumovat celiaci i osoby alergické na lepek. Osoby na redukční dietě ocení, že urychluje metabolismus a má nízký obsah kalorií. Velké množství vlákniny navozuje pocit sytosti. Funguje jako prevence proti rakovině tlustého střeva. Snižuje také frekvenci migrénových bolestí hlavy.
Jak se využívá v gastronomi? V obchodě nejčastěji narazíte na quinou bílou, pro zpestření pokrmů je kvůli své barvě oblíbená quinoa červená a černá. Chuťový rozdíl mezi barevnými druhy nepoznáte.
Vaří se snadno jako rýže, je hotová do 20 minut. Perfektně nahradí rýži jako přílohu i v původně rýžových pokrmech. Před vařením ji spařte horkou vodou, zbavíte se tak nadměrné hořkosti. Pokud se vám zdá uvařená quinoa nahořklá, doporučuje se ji před vařením namáčet přes noc ve vodě.
Výborná je s opečenou zeleninou, do rizota, sladkých nákypů nebo kaší.
Dají se s ní zahušťovat pokrmy (polévky, bramboráky apod.) namísto mouky.
Zajímavost
Díky svým výjimečným nutričním hodnotám je quinoa vědci zkoumanou plodinou v programu dlouhodobých letů do vesmíru s lidskou posádkou.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jídlem proti zimním chmurám
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 2. 2025 7:00Zima je pořád v plném proudu a slunce je pro nás stále vzácností. Krátké dny, chladné počasí a…

Pistácie: Zelený zázrak kuchyně
Autor: -red-, Datum: 5. 2. 2025 12:00Pistácie si okamžitě získají pozornost každého z nás svou jedinečnou zelenou barvou, která pokrmům…

Bylinkářka radí: Jak podpořit tělo během očisty? Dopřejte mu vitaminy a relax
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 23. 1. 2025 0:05Pouštíte se do očisty těla, protože se cítíte bez energie? Podobný nápad má v zimním období spousta…

Bylinkářka radí: Padá na vás zimní deprese? Inspirujte se dánskou filozofií hygge
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 19. 12. 2024 0:05Pět rad, jak změnit svůj život. Spousta z nás každého prvního ledna plánuje, že začne zdravě jíst,…

Skořice: Superhrdinka podzimu
Autor: -red-, Datum: 26. 11. 2024 19:24Skořice je báječným hřejivým a posilujícím prostředkem, který potlačuje promrzlost a zahání…

Švestky: Symbol podzimu a zdroj vitaminů a minerálů
Autor: -mav-, Datum: 14. 11. 2024 15:00Švestky jsou symbolem českého podzimu a neodmyslitelnou součástí mnohých tradičních receptů.

Šípková Růženka z Levandulového údolí
Autor: -ket-, Datum: 15. 10. 2024 16:00Kvalitní spánek je základem pro zdraví a celkovou pohodu organismu a platí to stejně pro děti i…