Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Podběl lékařský: Zatočí s kašlem i zánětem průdušek
Wikimedia Commons
Životní styl / Přírodní medicína

Podběl lékařský: Zatočí s kašlem i zánětem průdušek

datum: 14. 4. 2020 10:00 autor: Jana Vavřinová
Jeho latinský název „tussilago“, který znamená odhánění kašle, napovídá, že byl a stále je používán hlavně při chorobách dýchacích cest.

Nejstarší dochovaná zmínka o jeho účincích pochází z dob před více jak 2500 lety. Ví se také, že ho řecký lékař Dioscorides v 1. století př. n. l. doporučoval svým pacientům na léčbu suchého kašle – byl určen těm, „kteří nejsou schopni dýchat jinak než ve stoje“.

Kde ho najdete? Podběl lékařský je rozšířen po celé Evropě, Asii a severní Africe. Nasbírat jej můžete jak na Špicberkách, v Maroku, Číně tak i na Dálném východě. V přírodě zlatavé kvítky podbělu rozjasňují velmi rozmanitá místa. Bývá k nalezení u vod, na pasekách, náspech, podél cest, v lomech a dokonce i na staveništích. V některých oblastech je považován i za invazivní druh.  

Co obsahuje? Slizy, hořčiny, silice, kyselinu mléčnou, jablečnou, vinnou a kávovou, zinek či draslík.

K čemu je vhodný? Tato žlutá bylina je ceněná pro velký obsah slizových látek pomáhajících proti dráždivému kašli, astmatu a nachlazení. Můžeme ho používat k uvolňování hlenu a pro jeho protizánětlivé účinky pak při zánětu průdušek či zápalech pohrudnice. V dřívějších dobách byl podběl oblíbeným pomocníkem v boji s tuberkulózou plic. Čerstvě natrhané a umyté listy, rozmělněné na kaši a přiložené na prsa, ulevují od těžkého onemocnění plic. Ulevuje i od bolesti ucha (vymačkaná šťáva z čerstvých listů se nakape do ucha) a léčí pásový opar nebo dnu.

Kdy se sbírá? Jako první od března do dubna vykouknou nad zem bezlisté 5–15 cm vysoké stonky, na kterých vykvétají žluté květy. Přízemní srdčité listy s dlouhými řapíky se objevují až po odkvětu mezi květnem a červencem.


Tipy redakce

⇒ Z čerstvých rozmělněných listů a čerstvé smetany si můžeme vyrobit mast na zánět žil, kterou natřeme na zanícené místo a zlehka ovážeme ručníkem.

⇒ Od popálenin a špatně se hojících ran si můžeme pomoci obkladem. Čerstvé lístky očistíme a rozmačkáme na kaši. Kaši pokládáme na poraněné místo a obvážeme obinadlem.

⇒ Koupel na oteklé nohy: Dvě hrsti listů podbělu spaříme vodou a necháme na krátkou dobu vyluhovat. V hotové lázni koupeme nohy přibližně 20 minut.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky