
Kustovnice: Elixír mládí
Kde ji najdete? Botanika rozeznává asi 70 druhů tototo keře, my se ale zaměříme na kustovnici cizí neboli goji (čti godži). Jejím domovem je Asie, tedy západní oblasti Číny, severovýchod Indie, ale i část severního Kavkazu, Turecko nebo Egypt. Dnes ji běžně najdeme v mnoha zemích Evropy, v Americe či Austrálii. Tento opadavý keř dorůstá do výšky od jednoho do dvou metrů. Kustovnice má ráda sluníčko nebo jen částečný stín a kolem sebe dost prostoru. Je mrazuvzdorná, zároveň odolná vůči suchu a větru, nevadí jí ani oblasti prosycené solí, tedy v blízkosti moře.
Co obsahuje? Její účinky byly prvně popsány už ve 2. století před naším letopočtem. Čerstvé drobné červené plody obsahují velké množství vitaminu C, vitaminy skupiny B i vitamin E. Jsou bohatým zdrojem minerálních prvků – železa, zinku, manganu, mědi či chromu. Sušené plody jsou vyhledávané pro vysoký obsah karotenoidů.
K čemu je vhodná? Kustovnice podporuje a posiluje imunitní systém a zlepšuje celkovou obranyschopnost organismu. Má protizánětlivé, antibakteriální i protiplísňové účinky. Podporuje zažívání a pročišťuje ledviny a játra. Pomáhá při závratích a hučení v uších, snižuje krevní tlak a hladinu cholestrolu v krvi, je podpůrným prostředkem při léčbě alergií, cukrovky a astmatu.
Především je silným antioxidantem, který likviduje volné radikály v těle. Zpomaluje tak projevy stárnutí. Toho dnes využívá mj. kosmetický průmysl a anti-aging.
Kdy se sbírá? Kustovnici sázíme na přelomu léta a podzimu. Můžeme ji pěstovat ze semen, stejně jako si pořídit už předpěstované keříky v kontejneru. Kvete nádhernými fialovými lístky. Prvních plodů se dočkáme až za tři roky. Červené bobule se sklízí od pozdního léta do prvních mrazů.
Tip redakce
Čerstvé bobule můžete přidávat do jogurtů, sušené do koláčů a moučníků.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jídlem proti zimním chmurám
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 2. 2025 7:00Zima je pořád v plném proudu a slunce je pro nás stále vzácností. Krátké dny, chladné počasí a…

Pistácie: Zelený zázrak kuchyně
Autor: -red-, Datum: 5. 2. 2025 12:00Pistácie si okamžitě získají pozornost každého z nás svou jedinečnou zelenou barvou, která pokrmům…

Bylinkářka radí: Jak podpořit tělo během očisty? Dopřejte mu vitaminy a relax
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 23. 1. 2025 0:05Pouštíte se do očisty těla, protože se cítíte bez energie? Podobný nápad má v zimním období spousta…

Bylinkářka radí: Padá na vás zimní deprese? Inspirujte se dánskou filozofií hygge
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 19. 12. 2024 0:05Pět rad, jak změnit svůj život. Spousta z nás každého prvního ledna plánuje, že začne zdravě jíst,…

Skořice: Superhrdinka podzimu
Autor: -red-, Datum: 26. 11. 2024 19:24Skořice je báječným hřejivým a posilujícím prostředkem, který potlačuje promrzlost a zahání…

Švestky: Symbol podzimu a zdroj vitaminů a minerálů
Autor: -mav-, Datum: 14. 11. 2024 15:00Švestky jsou symbolem českého podzimu a neodmyslitelnou součástí mnohých tradičních receptů.

Šípková Růženka z Levandulového údolí
Autor: -ket-, Datum: 15. 10. 2024 16:00Kvalitní spánek je základem pro zdraví a celkovou pohodu organismu a platí to stejně pro děti i…