
Borůvky: Na šeroslepost, močové cesty i na diabetes
Brusnice borůvky, jak zní správný botanický název, patří k oblíbenému ovoci. Od června do září se s nízkými a hodně rozvětvenými keříky se sladkými tmavě modrými plody můžeme setkat v našich lesích.
Kde je najdete? Jejich výskyt je typický pro mírné oblasti Evropy, Ameriky a Asie. Jižní části evropského kontinentu jim nesvědčí, protože keře potřebují vlhčí půdu. Nedaří se jim ani na zahradkách, tam našly uplatnění jiné odrůdy, například kanadská. Chuťově je podobná, ale nemá takové léčivé účinky.
Co obsahuje? V lidovém léčitelství se po staletí využívají nejen plody, ale také listy. Plody obsahují mj. třísloviny, cukry a ovocné kyseliny, jsou bohaté na vitaminy A, B, C a pektin. V listech najdeme především myrtillin, kterému se říká nazýván rostlinný inzulín.
K čemu jsou vhodné? Největší účinky má tinktura z konečků rostliny. Ta má blahodárný vliv na problémy se slinivkou i zrakem. Podporuje totiž funkci sítnice a pomáhá stabilizovat množství kolagenu v oku, pozitivně tak působí na kvalitu a jasnost vidění.
Pomoci ale může i při hubnutí. Borůvka totiž pomáhá udržovat normální metabolismus glukózy, tuků a bílkovin a příznivě působí na střevní sliznice. Díky svým antioxidačním účinkům navíc pomáhá čistit organismus od škodlivých látek. Borůvky by měly vyhledávat také osoby se sklony k cukrovce, právě čerstvé plody nebo tinktury z borůvek totiž mohou díky své schopnosti podpořit maximální využití přirozeného inzulinu sloužit jako podpůrný prostředek při léčbě tohoto onemocnění.
Borůvka a odvary z borůvek pomáhají při zánětech močových cest. Podporuje také ostrost zraku a zlepšuje šeroslepost. Není divu, že vojenští piloti za druhé světové války hojně konzumovali borůvkový džem, protože věřili, že jim zlepší noční vidění. Borůvky jsou také součástí stravy pro kosmonauty.
Kdy se sbírají? Plody samozřejmě až poté, co jsou zralé, tedy během celého léta. Listy je možné sbírat už od jara.
Redakce zjistila
Listy z borůvky mohou pomáhat v prvních fázích cukrovky 2. typu, když pacient dodržuje dietní režim a nemá předepsané speciální léky. Ovšem pokud diabetici užívají inzulín, musejí se o případné konzumaci čaje z borůvkových listů poradit s lékařem!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jídlem proti zimním chmurám
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 2. 2025 7:00Zima je pořád v plném proudu a slunce je pro nás stále vzácností. Krátké dny, chladné počasí a…

Pistácie: Zelený zázrak kuchyně
Autor: -red-, Datum: 5. 2. 2025 12:00Pistácie si okamžitě získají pozornost každého z nás svou jedinečnou zelenou barvou, která pokrmům…

Bylinkářka radí: Jak podpořit tělo během očisty? Dopřejte mu vitaminy a relax
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 23. 1. 2025 0:05Pouštíte se do očisty těla, protože se cítíte bez energie? Podobný nápad má v zimním období spousta…

Bylinkářka radí: Padá na vás zimní deprese? Inspirujte se dánskou filozofií hygge
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 19. 12. 2024 0:05Pět rad, jak změnit svůj život. Spousta z nás každého prvního ledna plánuje, že začne zdravě jíst,…

Skořice: Superhrdinka podzimu
Autor: -red-, Datum: 26. 11. 2024 19:24Skořice je báječným hřejivým a posilujícím prostředkem, který potlačuje promrzlost a zahání…

Švestky: Symbol podzimu a zdroj vitaminů a minerálů
Autor: -mav-, Datum: 14. 11. 2024 15:00Švestky jsou symbolem českého podzimu a neodmyslitelnou součástí mnohých tradičních receptů.

Šípková Růženka z Levandulového údolí
Autor: -ket-, Datum: 15. 10. 2024 16:00Kvalitní spánek je základem pro zdraví a celkovou pohodu organismu a platí to stejně pro děti i…