
7 tipů pro lepší spánek a usínání
- Kozlík lékařský Ten je jedním z nejdéle používaných přírodních prostředků na spaní vůbec. A ne nadarmo. Odborníci mimo jiné uvádějí, že jedna z rostlinných látek přítomných v kozlíku lékařském působí v mozku podobně jako účinná látka benzodiazepin. Nejjednodušším způsobem užití je čaj: na 1 šálek uvařte 1 čajovou lžičku sušeného kořene kozlíku lékařského se 150 ml vody a nechejte po dobu 10 až 15 minut vyluhovat, pak zceďte. Ideální je vypít asi hodinu před spaním.
- Mučenka Tato rostlina působí proti úzkosti a stresu, které jsou častými příčinami poruch spánku. I v tomto případě se doporučuje čaj. 1 lžičku sušené bylinky přelijte půl litrem vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Pijte po malých doušcích těsně předtím, než si jdete lehnout.
- Levandule Už staří Řekové využívali levanduli jako lék proti kašli i na uklidnění. V tom pomáhají především étetické oleje, které obsahuje. A co s ní? Čerstvou levanduli si položte na noční stolek nebo s ní naplnit látkový sáček a vložit pod polštář. Nasušenou pak vložte do pytlíku a dejte pod polštář nebo pod prostěradlo.
- Chmel Až šestimetrový chmel otáčivý není jen základní surovinou pro výrobu piva. Uklidňuje a v našem organismu působí stejně jako spánkový hormon melatonin. Často se v různých bylinných preparátech kombinuje i s kozlíkem lékařským. 1 až 2 čajové lžičky drcených chmelových šišek zalijte 150 ml vroucí vody. Po 10 minutách vyluhování sceďte a pomalu upíjejte.
- Olej z jasmínových květů Vědci z univerzity v Düsseldorfu zjistili, že vůně jasmínových květů má podobný účinek jako benzodiazepin (účinná látka používaná pří výrobě léků proti úzkosti). Tato vůně na rozdíl od nich není návyková. Pokud tedy chcete v klidu usnout, měli byste si dát pár kapek jasmínového oleje na polštář nebo do aromalampy.
- Mléko s medem Klasika z našeho dětství stále platí, když nemůžeme usnout. Mléko obsahuje ve velmi malém množství aminokyselinu tryptofan, která se v mozku přeměňuje na spánkový hormon melatonin. A med obsahuje fruktózu, která může tento proces urychlit. Důležité je pít mléko teplé!
- Hroznové víno Hrozny podporují produkci spánkového hormonu melatoninu. Pouhých 300 gramů hroznů večer vám může usnout. Ale pozor, nezaměňujte s normálním vínem! I když je často snazší usnout po konzumaci alkoholu, spánek je pak neklidný a zbytečně se budíte.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jídlem proti zimním chmurám
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 2. 2025 7:00Zima je pořád v plném proudu a slunce je pro nás stále vzácností. Krátké dny, chladné počasí a…

Pistácie: Zelený zázrak kuchyně
Autor: -red-, Datum: 5. 2. 2025 12:00Pistácie si okamžitě získají pozornost každého z nás svou jedinečnou zelenou barvou, která pokrmům…

Bylinkářka radí: Jak podpořit tělo během očisty? Dopřejte mu vitaminy a relax
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 23. 1. 2025 0:05Pouštíte se do očisty těla, protože se cítíte bez energie? Podobný nápad má v zimním období spousta…

Bylinkářka radí: Padá na vás zimní deprese? Inspirujte se dánskou filozofií hygge
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 19. 12. 2024 0:05Pět rad, jak změnit svůj život. Spousta z nás každého prvního ledna plánuje, že začne zdravě jíst,…

Skořice: Superhrdinka podzimu
Autor: -red-, Datum: 26. 11. 2024 19:24Skořice je báječným hřejivým a posilujícím prostředkem, který potlačuje promrzlost a zahání…

Švestky: Symbol podzimu a zdroj vitaminů a minerálů
Autor: -mav-, Datum: 14. 11. 2024 15:00Švestky jsou symbolem českého podzimu a neodmyslitelnou součástí mnohých tradičních receptů.

Šípková Růženka z Levandulového údolí
Autor: -ket-, Datum: 15. 10. 2024 16:00Kvalitní spánek je základem pro zdraví a celkovou pohodu organismu a platí to stejně pro děti i…