Jaká barva slunečních brýlí je vhodná při řízení v zimě?
Jaká barva slunečních brýlí je vhodná při řízení v zimě? (4. 10. 2021)
Žluté, zelenožluté a žlutooranžové zabarvení filtrů je vhodné při mlhavém, zataženém počasí a v šeru. Krásně rozjasní obraz a řidič si nepřipadá za volantem tak unavený. V noci při řízení doporučujeme čiré dioptrické i nedioptrické brýle se speciální povrchovou úpravou, tzv. antireflexem vhodným pro řidiče, která rozjasní noční vidění, tlumí oslnění protijedoucích aut, zvýší kontrast barev a neovlivní špatně jejich vjem tak, jako zabarvené verze slunečních brýlí. Také dlouhodobým trendem jsou sluneční brýle, které mají stupňované zabarvení, tj. ve vrchní části tmavší a vespod světlejší. Říká se jím tzv. gradální zabarvení. Pro někoho velmi příjemná a líbivá verze, obzvláště při menším sluníčku. Velmi oblíbenou vlastností brýlí na řízení je polarizace. Poskytují bezproblémový výhled za ostrého slunce a tlumí odlesky, takže vás při řízení sluneční svit neoslní. Dávejte si však pozor, protože s polarizačními brýlemi v některých situacích nevnímáte stará digitální zařízení i v autě.
Jsou pro řízení vhodné samozabarvovací brýle? (4. 10. 2021)
Bohužel ne všechny samozabarvovací brýle se vám za sklem automobilu dostatečně zabarví nebo také za krátký čas odbarví do čirého zabarvení, například při vjezdu do tunelu. Zabarvení těchto brýlových čoček ovlivňuje intenzita UV záření. Nejvhodnější jsou tzv. DRIVEWEAR sluneční brýle pro řidiče, které mění zabarvení podle počasí i za sklem automobilu a při vjezdu do tunelu vám netlumí vidění tak, abyste v tunelu viděli velmi omezeně.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Je dobré mít vícero brýlí s různě zatmavenými skly? (20. 9. 2021)
Sluneční brýle by se měly přizpůsobit světelným podmínkám, zejména při outdoorových sportech. Pokud si nechcete pořizovat více brýlí, řešením mohou být brýle s výměnnými skly, které lze měnit dle světelných a povětrnostních podmínek. Na outdoorové sportování jsou též vhodné samozabarvující (tzv. fotochromatická) skla, usnadňující přechody ze světla do stínu.
Existují už i nějaké dioptrické čočky s ochranou proti UV záření? (20. 9. 2021)
Nositelé kontaktních čoček si mohou také vybrat ty s UV filtrem, ale je důležité si uvědomit, že čočky nekryjí celou plochu oka a jeho okolí, proto je zapotřebí je stejně doplnit slunečními brýlemi.
Jsem aktivní sportovec a brýle mi při pohybu překáží a čočky mi nevyhovují. Uvažuji proto o laserové operaci očí. Za jak dlouho po takovém zákroku mohu lyžovat? (20. 9. 2021)
Nejmodernější laserové metody jsou velmi šetrné a pacienti se díky tomu brzy vracejí k běžným činnostem. Hned po operaci vidí lépe než před zákrokem a během několika hodin se jejich zrak stabilizuje natolik, že se mohou dívat na televizi nebo pracovat na počítači. Druhý den po zákroku už většina lidí vidí velice pohodlně. O týden později je již možné sportovat včetně lyžování. Po zákroku tak lidem odpadají starosti, jako péče o čočky či výběr správných brýlí.
Měly by nosit sluneční brýle i malé děti? (20. 9. 2021)
Kvalitní sluneční brýle a ochrana očí u dětí je obzvláště důležitá, má to ovšem svá „ale“. V našich zeměpisných šířkách u malých dětí do dvou let nejsou sluneční brýle příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. V tomto období tedy postačí chránit oči například kšiltem. Pokud se v zimě chystáte vysoko do hor, už i pro malé dítě sluneční brýle přibalte. Na nošení slunečních brýlí je však zvykejte postupně. Pro menší děti, které na brýle ještě zvyklé nejsou, mohou být řešením brýle s páskem, který znesnadňuje jejich stržení. Dětské brýle by měly být také lehké a bezpečné (vhodný materiál a konstrukce) s ohledem na to, že malé děti si je často dávají do pusy. Brýle pro děti by neměly být ani příliš tmavé, způsobují, že se zorničky více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Při pobytu na intenzivním slunci, například právě ve vysokých horách, se doporučuje zatmavení brýlí 50–60 procent.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Jsem krátkozraká a v létě mi vadí sluneční paprsky, na druhou stranu když si vezmu sluneční brýle, tak špatně vidím. Co s tím dělat? (24. 5. 2021)
Na sluneční záření jsou obecně citlivější lidé s minusovými dioptriemi. Bývají více světloplaší a výrazně reagují na ostré světlo. Brýle by měli nosit vždy za jasného počasí. Ostatně jako všichni – chráníme tak jeden z našich nejcennějších smyslů, tedy zrak. Řešením mohou být sluneční dioptrické brýle, ovšem musíte počítat s tím, že pokud se zdržíte do večera, měli byste u sebe mít také brýle s čirými čočkami. Nebo si můžete pořídit sluneční klip, který nasadíte na vaše dioptrické brýle. Nejlepší možností je ale oční operace, která zbaví dioptrií, a je pak možné používat klasické sluneční brýle bez omezení.
Není zbytečné nosit v létě sluneční brýle, i když je jen polojasno nebo odpoledne sluníčko už nemá takový „říz“? (24. 5. 2021)
Ač se to nezdá, pro oči je nebezpečné nejen přímé slunce, ale často také odraz UV záření, v létě zejména od vodní hladiny. Lidé si mnohdy neuvědomují, že slunce škodí zejména ve vysokohorských podmínkách i za mraky, že se nevyplatí brýle odkládat ani dopoledne nebo v podvečer. Negativní vliv UV záření se může projevit i později například předčasným výskytem některých očních onemocnění, jakými jsou makulární degenerace, šedý zákal, onemocnění rohovky apod.
Je vhodné v létě podstoupit laserovou operaci očí nebo to mám radši nechat na podzim? (24. 5. 2021)
Mnoho lidí trpí předsudky, že právě léto není na operaci vhodný čas. Tato obava je zbytečným přežitkem. V letních měsících důležité pouze vybrat si správnou metodu laserové operace. V létě jsou nejlepší volbou operační metody, při kterých oční chirurg odstraňuje dioptrie femtosekundovým laserem, například NeoLASIK HD nebo NeoSMILE 3D, bezbolestná metoda známá ve světě jako SMILE. Během operace se již neužívá excimerový laser, celou operaci vykonává femtosekundový laser sám. Odstraní dioptrie přímo v rohovce bez toho, aby musel chirurg narušit a pálit povrch rohovky. Rohovka tak zůstane pevná a celistvá. Večer po zákroku může pacient normálně fungovat, sedm dní po operaci sportovat a cca po deseti dnech si může užívat léto bez omezení.
Jsem alergik a na jaře a částečně i v létě mě trápí pálení a slzení očí. Jak můžu tyhle problémy minimalizovat? (24. 5. 2021)
Oční alergie je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat. Nejdůležitější je zamezení kontaktu s alergenem, takže v době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší, je nejlepší vycházet ven co nejméně. Při příchodu domů pak je vhodné oči důkladně propláchnout, ale ideální je osprchovat se celý a nejlépe i vyměnit oblečení. Pokud jezdíte autem, neměli byste šetřit ani na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě.
Jak klimatizace škodí očím? (24. 5. 2021)
V letních obdobích, zejména ve dnech s tropickými teplotami, používá stále více lidí na pracovišti, doma či v automobilu klimatizaci. Přes nezpochybnitelné klady se stále více ukazuje, že klimatizace může člověku i škodit. Často trpí i očí, zejména při dlouhém pobytu v klimatizovaném prostoru a při namáhavých činnostech, jako je práce s počítačem. Dochází k osychání povrchu oka – spojivky a rohovky. Náchylnější bývají oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. V klimatizovaných prostorech očí pálí, pacienti často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí. U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, které se projevují zejména svěděním očí.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
V zimě mi často v autě slzí oči. Jde s tím něco dělat? (21. 11. 2020)
Podobně jako pobyt ve vytápěných prostorách se suchým vzduchem, může i topení v autě nadměrně narušovat tvorbu slzného filmu. Pokud trpíte syndromem suchého oka, vaše potíže se mohou v zimě v autě násobit. Očím pomohou takzvané umělé slzy, které by měly být povinnou výbavou každého řidiče. Syndrom suchého oka se projevuje pocitem suchých, unavených, červených očí, oteklých víček, pocitu písku či jiného cizího tělíska v oku, svrběním či pálením očí. Paradoxně se syndrom suchého oka často projevuje také zvýšeným slzením, kdy slzy z oka nadměrně odcházejí slznými kanálky místo toho, aby oko zvlhčovaly. Možným řešením tohoto problému jsou tzv. plugy, tedy ucpávky slzných kanálků, které zabraňují odtoku slz.
Když se při řízení podívám na tachometr a pak zpět na vozovku, stává se mi, že vidím rozmazaně. Je to běžné? (21. 11. 2020)
Ano, očím může chvíli trvat, než z tachometru přeostří do dálky na silnici před vozem. Trvání procesu přeostření z tachometru na vozovku ovlivňuje mnoho faktorů, jakými jsou věk, kondice, pozornost či zkušenosti řidiče. Průměrně trvá takové přeostření 0,5 až 3 sekundy. Při jízdě rychlostí 100 km/hod. za tento čas ujede vozidlo 14 až 83 metrů. Při rychlosti 160 km/hod. pak vůz ujede 22 až 133 m. Během této doby řidič prakticky nevnímá dění na vozovce. Tento „slepý moment“ výrazně komplikuje, a ještě více prodlužuje případná oční vada, především nekorigovaná krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus či šedý zákal. Řidičům proto doporučuji pravidelnou kontrolu zraku u očního lékaře.
Proč patří senioři k rizikovým řidičům? (21. 11. 2020)
S přibývajícím věkem ztrácíme schopnost soustředit se, vnímat pohybující se objekty, rozlišovat detaily za šera či snížené viditelnosti, ale i za jasného světla. Hůře snášíme oslnění od protijedoucích aut. Starší řidiče často trápí šedý či zelený zákal nebo věkem podmíněná makulární degenerace. To všechno negativně ovlivňuje řízení. Zmíněné změny vidění často přicházejí postupně a nepozorovaně. Člověk si tak na zhoršující se zrak postupně zvyká a špatné vidění si nemusí vůbec uvědomovat. Ke zpomaleným reflexům se navíc mohou přidat poruchy sluchu, a to už je nebezpečný stav. Proto je důležité, aby senioři navštěvovali pravidelně očního lékaře, zejména pokud jsou stále aktivními řidiči.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Mám oční rosaceu. Meibomovy žlázy hlavně na spodních víčkach neprodukují skoro žádné meibum. Oči jsou extrémně suché a stále podrážděné, pocity bodání, škrábání atd. trvají i několik dní potom, co vyjdu ven z domu. Umělé slzy pomáhají jen v okamžiku, kdy si je nakapu. Autologní sérum a plugy jsem měla také, cyklosporin, steroidní kapky, Hydrocortison, Azyter, Alerpalux, Zaditen atd. Po teplých obkladech se stav spíše zhoršuje a poslední dobou mám po obkladech Posiforlid velké bolesti víček. Minulý rok jsem měla několikrát IPL Lumenis s expresí žláz, Lipiflow a poslední Rexon eye, po kterém jsem měla opět velkou bolest. V minulosti byla bolest i po E-eye bez exprese. Po expresi jsem měla trochu zlepšení, ale TBUT je pořád stejný. Žlázy, hlavně na spodních víčkách, jsou hodně zkrácené. Měla jsem Doxyciclin 2 měsíce, ale bez zlepšení a vedlejší účinky na dásně. Nyní mám Entizol 2 měsíce, ale také se to celkově nezlepšuje. Na bolest víček beru Nimesil, který mi celkem zabírá, ale nemohu ho brát pořád, protože bolest víček se pořád vrací i třeba po menší fyzické aktivitě. Nemohu už dva roky pracovat, je mi 30 let. Autoimunita nebyla prokázána. Chtěla bych se zeptat, co by se s tím dalo dělat? Celkově není možné v tomto stavu vydržet. (29. 7. 2020)
Oční rosacea je spojena s postižením žláz víček, všechna léčba, kterou jste absolvovala, je doporučována v léčbě oční rosacey. Překvapivé je, že Ikervis (cyklosporin), který je doporučován, byl u vás bez efektu. Nevím, jak dlouho jste ho brala, efekt léčby se hodnotí po 3 měsících, doporučovány jsou kortikoidy – dnes jednoznačně Softacort kapky, který se kape jen omezenou dobu, umělé slzy samozřejmě, ještě bych doporučila péči o hygienu víček – Blephasol – roztok, kterým se potírají víčka a okraje víček, některé zdroje uvádějí i užívání léku proti Helicobacter pylori, který bývá spojován i s tímto onemocněním, lékem proti Helicobacteru je Helicid. Bohužel, žádná jednoznačná rada vám nepomůže.
Čeká mě chirurgické odstranění šedého zákalu a byla mi nabídnuta možnost operace femtosekundovým laserem. V čem je lepší? (29. 7. 2020)
Femtosekundový laser se pro operatéry stal velkým pomocníkem, který je rychlý, přesný a umožňuje implantaci nitrooční čočky provést bez skalpelu, což je výhodou zejména u pokročilých stádií šedého zákalu. Postiženou čočku rozdělí na více částí a k jejímu odstranění je tak potřeba významně méně ultrazvukové energie, která má nepříznivý vliv na rohovku. Přisaje se na oko, vytvoří vstupní mikro řezy, rozmělní čočku a otevře její přední pouzdro. Poté pacient přechází na druhé operační lůžko pod mikroskop, kde chirurg výkon dokončí – odstraní rozmělněnou čočku a vloží do oka umělou, vyrobenou z akrylátu. Umělá čočka se v oku rozvine a pomocí bočních „paciček“, neboli haptik, se usadí v pouzdře, ve kterém byla původně přirozená čočka. Použitím laseru se vylučují chyby způsobené manuálním vytvářením řezů. Výzkumy prokázaly, že laser je 10x přesnější než člověk.
Můžu se při operaci šedého zákalu zbavit i astigmatismu? (29. 7. 2020)
Umělé nitrooční čočky nám umožňují odstranit nejen šedý zákal, ale také dioptrie. Monofokální čočka zlepšuje vidění na jednu vzdálenost, tedy buď do dálky, nebo na čtení. Multifokální čočky korigují vidění na více vzdáleností současně. A torická čočka zase odstraňuje astigmatismus. Aby byl astigmatismus torickou čočkou korigován efektivně, je potřeba ji vložit do oka přesně v ose astigmatismu. S tím nám v NeoVizi pomáhá nový navigační systém Callisto, který do okuláru operačního mikroskopu promítá navigační linie pro precizní umístění umělé čočky v oku. Díky tomu dokážeme odstranit astigmatismus s velkou přesností.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Proč je zapotřebí pravidelně absolvovat návštěvu očního lékaře? (25. 2. 2020)
Navštívit očního lékaře by měl každý, kdo má potíže se zrakovou ostrostí na dálku nebo nablízko. Prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k prevenci závažných očních chorob jako je například zelený zákal, který probíhá dlouho bez příznaků a pacient jej sám neodhalí. Léčbu je v tomto případě nezbytně nutné zahájit včas.
Přemýšlím o tom, že podstoupím laserovou operaci očí. Na co si mám při výběru kliniky dávat pozor? (25. 2. 2020)
Než se rozhodnete, kde operaci podstoupíte, zjistěte si, kolik takových zákroků ročně konkrétní kliniky provádějí, jak dlouho probíhá vstupní a předoperační vyšetření, jak zkušený je operatér a jakým a jak rychlým laserem bude operaci provádět. Určitě také zjistěte, co všechno vám oční klinika nabídne v rámci pooperační péče a na co všechno poskytuje záruku. To vše totiž zásadně ovlivňuje kvalitu vašeho vidění do budoucna.
Pokud máte dotaz na očního lékaře, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou…? (26. 10. 2019)
Do jisté míry ano, zdravý životní styl určitě má dopad na zdraví zraku. Jezte hlavně dostatek čerstvé zeleniny a ovoce. Vyvarujte se kouření, které zvyšuje riziko výskytu některých očních onemocnění. Používejte ochranné brýle při pracích, které mohou ohrozit zrak (broušení, sekání, sváření, příprava hašeného vápna…).
Pokud denně pracujete na počítači, zařaďte do svého režimu pravidlo 20/20/20. Tedy po každých dvaceti minutách práce s počítačem se nejméně na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte si oči a zabráníte jejich vysychání. Podstatné je také upravit osvětlení na pracovním stole a pozici monitoru.
Myslete ale i na to, že většina očních chorob je dána geneticky, a choďte na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři. Jedině ten dokáže jejich rozvoj včas zachytit a navrhnout vhodnou léčbu.
Lze se zbavit brýlí definitivně? Které oční vady je možné v dnešní době jednou provždy odstranit? (26. 10. 2019)
V dnešní době je refrakční chirurgie tak rozvinutá, že umožňuje odstranění brýlové korekce nejenom u krátkozrakosti a krátkozrakosti a astigmatismu, ale může odstranit brýle i u pacientů s dalekozrakostí a dalekozrakosti s astigmatismem. V případě, že počet dioptrií anebo anatomické poměry nedovolují použít laserový refrakční výkon, je možno refrakční vadu odstranit pomocí fakických nitroočních čoček.
Trifokální a trifokální nitrooční čočky se používají u lidí, kteří potřebují jinou brýlovou korekci do dálky a do blízka. Tyto čočky u lidí starších 45 let umožní řešit kromě jejích dioptrické vady do dálky i nastupující potíže s viděním do dálky i nastupující potíže s viděním do blízka. V současné době je tedy možno odstranit krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus i presbyopii.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?
Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.
Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?
Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2024 20:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.
Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.
Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?
Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.
Jaká preventivní opatření bychom měli jako uživatelé přijmout, abychom předešli kybernetickému vydírání?
Autor: -mav-, Datum: 2. 8. 2024 10:00Na otázky čtenářů odpovídá David Strejc, jednatel společnosti Apertia Tech