Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?
archiv redakce
Životní styl / Poradny

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?

datum: 25. 9. 2024 20:05 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí? (25. 9. 2024)

Podzim je pro dětskou imunitu každoročně zátěžovým obdobím. Nejen, že se po létě děti opět vrátí do kolektivů, kde se snáze šíří bacily, situaci ztěžuje i proměnlivé počasí. Většina rodičů se proto snaží obranyschopnost svých potomků posílit. Naštěstí existuje řada tradičních přístupů, které mohou imunitu dětí podpořit.

Jedním z vynikajících způsobů, jak přirozeně podpořit imunitní systém dítěte, je zahrnout do jeho jídelníčku kvašené potraviny. Kysané zelí, stále populárnější kimchi nebo třeba kefír, to vše jsou potraviny bohaté na probiotika, která posilují střevní mikrobiom. A jeho kondice, jak se ukazuje, je klíčová pro zdravou fungující obranyschopnost. Probiotika se totiž podílejí na udržování zdravé rovnováhy střevní mikroflóry, což dětem pomáhá bránit se patogenům.

Opravdu na dětskou imunitu pomáhají kysané výrobky? (25. 9. 2024)

Zdravý střevní mikrobiom nejenže dětem napomáhá ke správnému trávení, ale také podporuje celkovou odolnost dětského organismu vůči infekcím. Pokud děti kysané výrobky nemají rády, můžete sáhnout po některém doplňku stravy. Zaměřte se ideálně na ty obsahující kombinaci vitaminů B, selenu, zinku a vitaminu C. Tuto sestavu najdete například v přírodním preparátu Immun44, který k ní navíc přidává Plantovir, komplexní směs polyfenolů získanou extrakcí ze skalní růže.

Kolik hodin venku a kolik hodin spánku je pro děti optimální? (25. 9. 2024)

Aktivaci obranných mechanismů organismu, které jsou v chladnějších měsících pro děti zvláště důležité, může zhoršovat nedostatek vitaminu D. Dětem by tak ani na podzim neměl v repertoáru aktivit chybět pobyt na čerstvém vzduchu. Díky němu se vystaví slunečním paprskům, které tvorbu tohoto vitaminu podporují.

Obecně se doporučuje pobývat denně na slunci alespoň 20 minut, nejlépe v hodinách kdy je slunce méně intenzivní. K tomuto účelu je ideální svižná procházka. Ta přispěje rovněž ke zkvalitnění spánku, jenž je pro imunitu dětí podobně zásadní. Během něj totiž dětské tělo správně regeneruje a posiluje svou obranyschopnost.

Děti by v závislosti na věku měly denně spát 9 až 11 hodin, a to v tichém, tmavém a příjemně chladném prostředí.

Škodí dětem cukr? (25. 9. 2024)

Ačkoliv cukr lidé využívají již celá staletí, v posledních letech se stále častěji hovoří o jeho nadužívání a s tím spojenými zdravotními problémy. Jeho nadměrná konzumace může vést nejen k rozvoji diabetu II. typu, obezitě, zubním kazům nebo kardiovaskulárním onemocněním, ale také k oslabení imunitního systému.

Přemíra cukru ve stravě totiž může způsobovat zánětlivé reakce v těle, což ve výsledku organismu ztěžuje bojovat proti infekcím. Dětem by se mělo nabízet cukru jen minimálně. To znamená omezit nebo nejlépe vyloučit slazené nápoje, sladkosti a průmyslově zpracované potraviny. Ukazuje se totiž, že snížení příjmu cukru vede i ke snížení rizika vzniku infekčních onemocnění, jako jsou nachlazení nebo chřipka. Zdravou alternativou může být čerstvé ovoce, které kromě přírodního cukru obsahuje také vlákninu a vitaminy.

Je pravda, že kurkuma nebo tzv. zlaté mléko podprorují obranyschopnost? (25. 9. 2024)

Zajímavou cestou, jak podpořit imunitu, je sáhnout po přírodních zdrojích v šuplíku s kořenkami – speciálně po sytě žluté kurkumě. Ta obsahuje aktivní složku zvanou kurkumin, která vyniká schopností posilovat imunitní systém, a tím chránit tělo před infekcemi.

Není potřeba nabízet dětem koření na lžičce, postačí přidat špetku do polévky, smoothie nebo jakéhokoliv jídla, které mají rády. Skvělou alternativou kakaa pak může být kurkumový nápoj známý jako zlaté kurkumové mléko či golden milk. Jeho příprava je velmi snadná, stačí zahřát mléko, přidat do něj lžičku kurkumy, špetku skořice, špetku pepře (ten podporuje lepší vstřebávání kurkuminu) a pak podle chuti kapku medu nebo třeba javorového sirupu.

Prospívá dětem chladná voda a otužování? (25. 9. 2024

Stále populárnějším způsobem, jak dlouhodobě posílit imunitu, a to i u dětí, se stává otužování. Není však třeba hned skákat do ledového rybníku, úplně postačí postupně ochlazovat vodu na konci sprchování.

Lidský organismus se otužuje rovněž vzduchem, proto je vhodné chodit ven v každé roční době, tedy i v chladném počasí do minus deseti stupňů. Pravidelné otužování studenou vodou nebo krátkým pobytem v chladnějším prostředí pomáhá tělu lépe se přizpůsobovat náhlým teplotním výkyvům a posiluje jeho schopnost reagovat na patogeny. Děti jsou tak ve výsledku odolnější proti virózám, alergiím, vředům, vysokému tlaku, nebo dokonce proti některým nervovým chorobám.

Otužování navíc podporuje krevní oběh a produkci bílých krvinek, které jsou klíčové pro boj s infekcemi. Otužování by však mělo být postupné, rozhodně není vhodné na dítě náhle pustit ledovou sprchu. Příliš drastický postup může přivodit nachlazení a odradit dítě od dalších pokusů. Na nižší teplotu si dětský organismus musí zvykat, omývejte proto děti zpočátku spíše vlažnou než studenou vodou. Po takové sprše dítě pečlivě vysušte, případně promasírujte, a oblečte do teplého pyžama.

Pokud máte dotazy na pediatra, pište prosím na  redakce@casjenprome.cz

Proč v této době u dětí dochází k opakovaným infekcím? (21. 9. 2022)

Dětský organismus do zhruba pěti let věku nemá dostatečně funkční imunitní systém, vyvíjí se totiž postupně stejně jako všechny ostatní funkce lidského těla. Obranný systém si prodělané infekce obrazně řečeno ukládá do své paměti a buduje potřebné protilátky. Tímto způsobem se tělo obohatí o takzvanou získanou imunitu, díky které porazí nemoc už v zárodku, případně docílí mírnějších projevů.

Je pravda, že dětské imunitě neprospěl dlouhý pobyt doma během pandemie? (21. 9. 2022)

Důležitou roli hrají velké kolektivy, zejména ve školce, škole nebo na hřišti. Právě mezi vrstevníky si dítě postupně buduje svou přirozenou obranyschopnost proti nemocem. Průzkum společnosti Vegall Pharma realizovaný před pandemií v roce 2018 mezi bezmála pětistovkou rodičů ukázal, že 51 % dotázaných řeší virózu u dětí více než třikrát v roce. Desetina rodičů se s onemocněním dítěte musí vypořádat šestkrát ročně. Je třeba si uvědomit, že i pět či šest viróz za rok je u dětí, které nemají plně vyvinutý imunitní systém, normálním stavem.

Situaci změnila protiepidemická opatření, zejména dlouhé lockdowny. V době zavřených škol a školek byly ordinace pediatrů zcela prázdné. Pokud se dítě se štěstím vyhnulo onemocnění covid-19, bylo jinak většinou zcela zdravé, a to ho paradoxně mohlo poškodit. Děti si totiž po návratu do kolektivů musejí imunitu znovu budovat od základů. Některé ztratily obranyschopnost sliznic, kterou většinou získávají právě pobytem v kolektivu a promořováním. Nejčastějším onemocněním malých dětí jsou právě akutní virové infekce horních dýchacích cest. Lze tedy očekávat, že letos na podzim bude pokračovat intenzivnější vlna opakovaných infektů, aby děti dohnaly posilování imunity z doby pandemie.

Jsou kratší intervaly mezi nemocemi pro dětské pacienty nebezpečné? (21. 9. 2022)

Je nutné mít na paměti, že tyto krátkodobé virózy jsou v obvyklé frekvenci jednou až dvakrát za měsíc běžnou součástí dětství. Valná většina dětí, které trpí opakovanými infekcemi, dospěje ve zdravé jedince. V pozoru byste měli být, pokud by se jednalo o poruchu imunity. Ta se projevuje zvýšenou náchylností k infekcím, které bývají dlouhotrvající a s komplikacemi. Příkladem mohou být bakteriální infekce, jako je zápal plic nebo otrava krve. Podezřelá může být také situace, kdy se zkracují intervaly mezi onemocněními. Pokud máte pochybnosti, na místě je porada s pediatrem, který vaše dítě dobře zná a může navrhnout vhodné řešení.

Jak správně posilovat dětskou imunitu? (21. 9. 2022)

Pro posílení dětské imunity často stačí dodržovat několik zásad. Děti by měly mít dostatek spánku a kvalitní stravu, což je důležité pro správnou funkci imunitního systému. Domácí prostředí je zcela klíčové. Pokud kouříte, snažte se, aby se dítě nedostávalo do kontaktu s cigaretovým kouřem. Ten totiž zvyšuje počet infekcí dýchacích cest a pravděpodobnost vzniku astmatu. Dobré je také posilovat dětem obranyschopnost, což se dá několika způsoby. Vhodný je pestrý jídelníček, dostatečný pohyb a pomohou i doplňky stravy. Příkladem je přípravek Immun44, který obsahuje rostlinné výtažky a další mikroživiny pro normální fungování imunitního systému. Navíc je vhodný i pro děti od 4 let.

Je pravda, že delší rekonvalescence podpoří imunitu? (21. 9. 2022)

I když opakované infekce v určitém měřítku prospívají imunitě, je důležité, aby dítě po odeznění infektu zůstalo nejméně další týden na rekonvalescenci. Někteří imunologové dokonce doporučují třikrát delší dobu rekonvalescence, než jak dlouho trvalo samotné onemocnění. To je však běžně nereálné. Při brzkém návratu do kolektivního zařízení, zejména v zimním období, může dítě v krátké době onemocnět znovu. To už není žádoucí, protože častými infekty krátce po sobě se naopak imunitní systém oslabuje a dochází ke komplikacím, jako jsou záněty středouší, průdušek nebo plic. Mnohdy je k vyléčení nutné použít antibiotika, což zase vede k dalšímu potlačení imunitního systému a dítě se tak ocitne v začarovaném kruhu.

Jaký je váš názor na to, že přílišná hygiena škodí? (21. 9. 2022)

Přílišné sterilitě s opravdu vyhněte. Veďte děti k základní hygieně, tedy mytí rukou po použití toalety a před jídlem. Dejte si ale pozor na to, ať se váš potomek nepohybuje v až příliš sterilním prostředí. Aby se reaktivita imunitního systému formovala správně, je potřebný určitý kontakt s mikroorganismy z vnějšího světa. Nastavte tedy balanc tak, aby se dětský organismus s mikroorganismy přirozeně popral a získal potřebnou obranyschopnost, která ho pomůže chránit i do budoucna.

Pokud máte dotazy na pediatra, pište prosím na  redakce@casjenprome.cz

Máme se bát koronaviru u školních dětí? Vnučka jde do první třídy a máme strach. (29. 8. 2020)

Podle dosavadních zjištění odborníků děti nepatří mezi rizikové skupiny, dokonce se zdá, že nejsou ani dobrými přenašeči viru. Na druhou stranu se u některých dětí v těžce postižených oblastech objevily vážné zdravotní obtíže, které virus mohl způsobit.

Jakkoliv je zářijový nástup dětí do škol vítaným návratem k tradiční rutině a řada dětí se jistě těší na spolužáky i učitele, mnoho rodičů vyhlíží 1. září s obavami o zdraví svých potomků. I když se koronavirus přes léto proměnil v tom, že klesl podíl těžkých a fatálních případů, nelze vyloučit, že na podzim udeří opět v plné síle. Chladnější počasí koronavirům svědčí, lépe se v něm množí a déle přežívají mimo člověka, navíc je vzhledem k oslabení sliznic jejich průnik do organismu snazší. Určité obavy jsou tudíž na místě.

COVID-19 momentálně řádí již několik měsíců a s postupující dobou přibývá vědeckých studií, které nám pomáhají virus lépe pochopit. Z těchto průzkumů a studií vyplývá, že děti nepatří do rizikových skupin. Mezi nakaženými zaujímají jen malý podíl, v drtivé většině případů u nich nemoc proběhne obdobně jako nachlazení či chřipka a podle nejnovějších zjištění nejsou ani dobrými přenašeči viru: ze zahraničí je znám případ devítiletého hocha s koronavirem, který se během své „nemoci“ setkal se 172 lidmi, ale přitom nikoho z nich nenakazil.

Je pravda, že v zemích s vysokým počtem nakažených koronavirem se lékaři setkali s těžkým průběhem u dětí? (29. 8. 2020)

Rozhodně nelze koronavirus ve spojitosti s dětskými pacienty bagatelizovat. Zahraniční odborníci i Světová zdravotnická organizace varovali například před rizikem přehnané reakce imunitního systému dětí na prodělanou nemoc COVID-19.

Zejména v těžce postižených oblastech, jakými jsou Itálie, Španělsko, Velká Británie či USA, byly zaznamenány případy dětí, které třeba i několik týdnů po prodělání COVIDU-19 onemocněli multisystémovým zánětlivým syndromem (cytokinová bouře), jenž svými symptomy připomíná syndrom toxického šoku a způsobuje mimo jiné i zánět srdce, cév a případně dalších orgánů.

Takto postižení malí pacienti vyžadují rychlou specializovanou péči a mohou končit i na jednotkách intenzivní péče. Nutno ale zdůraznit, že zdravotnické autority riziko tohoto syndromu označují za nízké, v České republice není jeho výskyt hlášen a spojitost s COVID-19 ještě nebyla stoprocentně prokázána, byť se zdá velmi pravděpodobná.

Jak připravit děti na nástup do školy v souvislosti s onemocněmím COVID-19? (29. 8. 2020)

Autority nás ujišťují, že udělají vše, co je v jejich silách, aby školáky ochránily. Přidat svou ruku k dílu ovšem musejí i rodiče. To nejlepší, co můžete udělat, je zachovat klidnou hlavu, nepodcenit rizika, ale zároveň se nenechat ochromit strachem. Budete-li lidově řečeno „stresovat“, stres se velmi rychle přenese i na vaše potomky. Pro dětský organismus je přitom dlouhodobý stres velmi náročnou zátěží, a to z hlediska psychického i fyzického. Z psychického tlaku jsou děti unavené, podrážděné a rovněž se významně oslabuje jejich imunita. Děti sužované chronickým stresem jsou obzvláště náchylné k virovým infekcím, zároveň se u nich prodlužuje i doba nutné rekonvalescence.

Jak co nejvíce posílit u dětí imunitu? (29. 8. 2020)

Nástup do školy po prázdninách je pro děti každoročně náročným obdobím, mění se jejich denní rutina, čeká je dřívější vstávání i množství povinností. Letos bude kvůli velmi nestandardnímu druhému pololetí minulého školního roku zátěž ještě větší než obvykle. Rodiče by tudíž měli o to více času věnovat posilování imunity svého potomka, ale také mu dopřát prostor pro relax a odpočinek. 

Pokuste se zbytek teplých dní prožít co nejvíce aktivním pohybem na čerstvém vzduchu. Prospěje to nejen obranyschopnosti, ale též psychice. Fyzická aktivita stimuluje tvorbu hormonu štěstí serotoninu a také endorfinů, který navozuje dobrou náladu, pomáhá odbourávat stres a podporuje kvalitnější spánek.

Pohyb společně s pestrou a vyváženou stravou samozřejmě rovněž pomáhá v boji s nadváhou a obezitou, které jsou bohužel u současných dětí časté. Právě obezita však patří mezi jeden z nejvíce rizikových faktorů při rozvoji nemoci COVID-19.

Pro silnou imunitu je kvalitní stravování též velmi důležité, v našich střevech sídlí většina buněk našeho imunitního systému. Po létě bývá u dětí i dospělých rovnováha v zažívacím ústrojí nalomená, přece jen jsou prázdninové měsíce časem dopřávání si grilovaných pochoutek, sladkých zmrzlin a jiných dobrot. Vhodné je proto sáhnout po přirozených probioticích, jako jsou mléčné či kysané produkty. S ohledem na posilování obranyschopnosti se hodí zařadit i kvalitní doplňky stravy. U dětí je oblíbený například přípravek Immun44 ve formě sirupu. Obsahuje komplexní směs takzvaných polyfenolů, které slouží jako zásobní látky imunitního systému. Dětem také hojně dopřávejte sezónní zeleninu a ovoce.

Pokud máte dotazy na pediatra, pište prosím na  redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Co je hlavním benefitem online lékáren?

Co je hlavním benefitem online lékáren?

Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Měsíc bez alkoholu – pomůže to játrům, nebo je to spíš jen symbolická výzva?

Měsíc bez alkoholu – pomůže to játrům, nebo je to spíš jen symbolická výzva?

Autor: -an-, Datum: 27. 2. 2025 15:18

Na otázky čtenářů odpovídá lékárnice Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz

V období chřipek a nachlazení lidé často rovnou sáhnou po volně prodejných lécích. Může se stát, že se na nich stanou závislými?

V období chřipek a nachlazení lidé často rovnou sáhnou po volně prodejných lécích. Může se stát, že se na nich stanou závislými?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2025 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Jaké jsou nejčastější chyby v užívání minerálů a vitaminů?

Jaké jsou nejčastější chyby v užívání minerálů a vitaminů?

Autor: -red-, Datum: 6. 12. 2024 14:48

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00

Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Tip šéfredaktorky

Hody, hody, doprovody: 4 skvělé recepty na velikonoční pohoštění

1. 4. 2025 14:20 autor Vendula Presserová