
Pozorujete v létě nebo na podzim nárůst problémů s kameny?
Pozorujete v létě nebo na podzim nárůst problémů s kameny? (11. 6. 2021)
Ano, lidé často nemyslí na dostatečný pitný režim, který by byl úměrný ztrátám tekutin na podkladě pocení, vypařování a jistě i v určitých případech fyzické aktivitě. Letní měsíce jsou navíc poslední dobou spjaty s déletrvajícími vysokými teplotami a řada obyvatel tráví zahraniční dovolenou v teplých oblastech.
Jak působí pitný režim na tvorbu kamenů? (11. 6. 2021)
Dostatečný a správně rozložený pitný režim je důležitá součást nespecifické metafylaxe. Moč je hypersaturovaný roztok, ve kterém se nacházejí kromě jiného i kamenotvorné látky. Je třeba, především v teplých měsících, příjem tekutin zvýšit, aby moč nebyla ještě více koncentrovaná. Zároveň zvýšený příjem tekutin částečně zvyšuje pH moči, a to především tam, kde pacient nedodržuje nízkobílkovinnou stravu.
Jak se v létě chovat, abychom se kamenům vyhnuli? (11. 6. 2021)
V prvé řadě je nutné upravit pitný režim. Pacienti s ledvinovými kameny by měli přijímat minimálně 2 l tekutin denně. V letních měsících až do 3 l s ohledem na pocení, aktivitu a teplotu okolí. Z toho by měla být polovina čistá voda. Důležitá je rovnoměrnost přijímání tekutin. Dalším důležitým faktorem je restrikce příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku. Mléčné výrobky doporučujeme přijímat mezi hlavními jídly. Část vápníku a šťavelanů se vysráží ve střevním traktu a odejde se stolicí.
Na ledvinové kameny přijdeme vždy až ve chvíli velké bolesti (koliky) nebo se o nich můžeme dozvědět bez vyšetření i dřív? Jak? (11. 6. 2021)
V „klidovém stavu“ nás na přítomnost kamenů může upozornit občasné pobolívání v bedrech, spojené s trvajícím výskytem bakterií v moči, občasná přítomnost krve v moči (jak mikroskopicky tak i makroskopicky). Mnohdy je přítomnost ledvinových kamenů zjištěna náhodně při vyšetření pro jiné obtíže, jako vedlejší nález (při ultrazvukovém vyšetření, běžném snímku břicha nebo CT vyšetření). V akutním stavu nás na přítomnost ledvinových kamenů upozorní ledvinová kolika. To je je stav spojený s kolikovitými bolestmi v bedrech, pocitem na zvracení nebo přímo se zvracením, opoceností, slabostí. Pokud je blokovaná moč infekční, je stav spojen také s teplotami.
Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Je pravda, že problémy s ledvinovými kameny se vracejí? (25. 3. 2021)
Ledvinové kameny patří mezi civilizační onemocnění vyskytující se až u čtvrtiny obyvatel vyspělých států. Jejich léčba je komplikovaná hlavně kvůli velké tendenci se vracet, lékaři udávají recidivu až 50 procent v rozmezí 5 až 10 let.
U každého desátého člověka se nepříjemné průvodní znaky ledvinových kamenů objeví opětovně do roka od prvního výskytu. Recidiva se navíc netýká pouze neléčených pacientů, ale i těch, kteří se léčili a podstoupili chirurgický zákrok. Proto je dobré o své ledviny pečovat preventivně, a díky pravidelnému přísunu vhodných látek a hlídání pH moči eliminovat riziko recidivy.
Proč se ledvinové kameny tvoří? (25. 3. 2021)
K nespecifickým rizikovým faktorům ledvinových kamenů řadíme především nízký objem moči a způsob životosprávy, jako je nadbytek živočišných bílkovin a tuků, chronický nedostatek vápníku a vláknin, nedostatek hořčíku a nadužívání alkoholu.
Soubor preventivních a léčebných opatření vzniku ledvinových kamenů se nazývá metafylaxe. Výskyt ledvinových kamenů lze ovlivnit vhodně nastavenou životosprávou.
Jaká je prevence vzniku ledvinových kamenů? (25. 3. 2021)
V první řadě omezte nadměrnou konzumaci masa a tučných potravin. Současně navyšte denní pitný režim úměrně své výšce, váze i pohlaví na 2 až 3 litry denně. Nezapomeňte, že při sportu, fyzické práci a v horku ztrácíte mnoho tekutin pocením.
Pitný režim by měly tvořit převážně neslazené čaje a obyčejná voda. Dostatečný a správně rozložený pitný režim je důležitá součást metafylaxe. Zvýšený příjem tekutin částečně zvyšuje pH moči, a to především tam, kde pacient nedodržuje nízkobílkovinnou stravu.
Normalizaci pH moči pomohou také citráty nebo hořčík.
Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Jak v létě předcházet problémům s ledvinovými kameny? (5. 6. 2020)
Moč je hypersaturovaný roztok, ve kterém se nacházejí kromě jiného i kamenotvorné látky. Především v teplých měsících je třeba příjem tekutin zvýšit, aby moč nebyla ještě více koncentrovaná. Zároveň zvýšený příjem tekutin částečně zvyšuje pH moči, a to především tam, kde pacient nedodržuje nízkobílkovinnou stravu. Pacienti s ledvinovými kameny by měli přijímat minimálně 2 litry tekutin denně a v letních měsících až 3 litry. Při navyšování příjmu tekutin je důležité brát v potaz vlastní tendenci k pocení, teploty, ve kterých se pohybujete a míru aktivity.
Dalším důležitým faktorem, který působí preventivně proti tvorbě anebo zhoršení ledvinových kamenů, je přizpůsobení jídelníčku. Doporučujeme restrikci příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku. Mléčné výrobky je ideální přijímat mezi hlavními jídly. Část vápníku a šťavelanů se tak totiž vysráží ve střevním traktu a odejde se stolicí.
Pomáhá pivo v léčbě ledvinových kamenů? (5. 6. 2020)
Byť jako Češi občas rádi věříme, že naše skvělé pivo je lékem na vše, u ledvinových kamenů má potvrzený opačný efekt. Zvyšuje množství kyseliny močové v moči a tím posouvá pH špatným směrem.
Nepříznivý vliv mají také kolové nápoje, která v sobě mají kyselinu fosforečnou i cukr. Obě tyto látky mohou přitom zvyšovat riziko vzniku kamenů. Pokud se tedy v létě budete chtít něčím studeným osvěžit, objednat si můžete s klidným svědomím minerálku s citronem.
Je pravda, že na ledvinové kameny jsou dobré i bylinky? (5. 6. 2020)
Pozitivní vliv na boj s ledvinovými kameny mají i některé bylinky. Vyzkoušet můžete třeba tu s názvem Chanca Piedra. Tato volně rostoucí bylinka v deštných pralesích Amazonie a jiných tropických oblastech přispívá k udržování normální funkce močové soustavy, činnosti močového měchýře a toku moči.
Jaké doplňky stravy pomáhají na ledvinové kameny? (5. 6. 2020)
Patříte-li do skupiny těch, kteří se s ledvinovými kameny potýkají opakovaně, můžete zvážit dodávání vhodných látek formou doplňků stravy. Pomoci vám mohou například citráty. Jsou to soli kyseliny citronové, které mají v lidském organismu schopnost vázat se s vápníkem, snižují jeho koncentraci v moči, a tak mohou pH moči zvýšit. Za příznivých okolností navíc alkalizace může vést k pomalému rozpouštění některých kamenů a zabránit jejich další tvorbě.
Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz.
Jak poznat, že mám ledvinové kameny? (23. 3. 2020)
Nejakutnějším projevem ledvinových kamenů je ledvinová kolika, která je vyvolána blokujícím stavem odchodu moči z horních do dolních močových cest. Mezi další příznaky patří například pobolívání v bedrech, krev v moči nebo zánět ledvin.
Jejich opětovnému vytvoření se dá zabránit pitným režimem a dietním opatřením v rámci metafylaxe. Dále úpravou pH moči a podáváním protektivních látek, jako jsou především citráty a hořčík.
Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Je možné předcházet alergii?
Autor: -an-, Datum: 30. 4. 2025 13:13Na otázky čtenářů odpovídá lékárnice Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz

Venku už svítí jarní sluníčko. Znamená to, že náš organismus už nepotřebuje doplňovat vitamin D?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 4. 2025 16:15Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jaké jsou nejčastější chyby v užívání minerálů a vitaminů?
Autor: -red-, Datum: 6. 12. 2024 14:48Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?
Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?
Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2024 20:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.