Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Pozorujete v létě nebo na podzim nárůst problémů s kameny?
archiv redakce
Životní styl / Poradny

Pozorujete v létě nebo na podzim nárůst problémů s kameny?

datum: 11. 6. 2021 15:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Drlík z urologického oddělení ÚVN Praha.

Pozorujete v létě nebo na podzim nárůst problémů s kameny? (11. 6. 2021)

Ano, lidé často nemyslí na dostatečný pitný režim, který by byl úměrný ztrátám tekutin na podkladě pocení, vypařování a jistě i v určitých případech fyzické aktivitě. Letní měsíce jsou navíc poslední dobou spjaty s déletrvajícími vysokými teplotami a řada obyvatel tráví zahraniční dovolenou v teplých oblastech.

Jak působí pitný režim na tvorbu kamenů? (11. 6. 2021)

Dostatečný a správně rozložený pitný režim je důležitá součást nespecifické metafylaxe. Moč je hypersaturovaný roztok, ve kterém se nacházejí kromě jiného i kamenotvorné látky. Je třeba, především v teplých měsících, příjem tekutin zvýšit, aby moč nebyla ještě více koncentrovaná. Zároveň zvýšený příjem tekutin částečně zvyšuje pH moči, a to především tam, kde pacient nedodržuje nízkobílkovinnou stravu.

Jak se v létě chovat, abychom se kamenům vyhnuli? (11. 6. 2021)

V prvé řadě je nutné upravit pitný režim. Pacienti s ledvinovými kameny by měli přijímat minimálně 2 l tekutin denně. V letních měsících až do 3 l s ohledem na pocení, aktivitu a teplotu okolí. Z toho by měla být polovina čistá voda. Důležitá je rovnoměrnost přijímání tekutin. Dalším důležitým faktorem je restrikce příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku. Mléčné výrobky doporučujeme přijímat mezi hlavními jídly. Část vápníku a šťavelanů se vysráží ve střevním traktu a odejde se stolicí.

Na ledvinové kameny přijdeme vždy až ve chvíli velké bolesti (koliky) nebo se o nich můžeme dozvědět bez vyšetření i dřív? Jak? (11. 6. 2021)

V „klidovém stavu“ nás na přítomnost kamenů může upozornit občasné pobolívání v bedrech, spojené s trvajícím výskytem bakterií v moči, občasná přítomnost krve v moči (jak mikroskopicky tak i makroskopicky). Mnohdy je přítomnost ledvinových kamenů zjištěna náhodně při vyšetření pro jiné obtíže, jako vedlejší nález (při ultrazvukovém vyšetření, běžném snímku břicha nebo CT vyšetření). V akutním stavu nás na přítomnost ledvinových kamenů upozorní ledvinová kolika. To je je stav spojený s kolikovitými bolestmi v bedrech, pocitem na zvracení nebo přímo se zvracením, opoceností, slabostí. Pokud je blokovaná moč infekční, je stav spojen také s teplotami.

Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je pravda, že problémy s ledvinovými kameny se vracejí? (25. 3. 2021)

Ledvinové kameny patří mezi civilizační onemocnění vyskytující se až u čtvrtiny obyvatel vyspělých států. Jejich léčba je komplikovaná hlavně kvůli velké tendenci se vracet, lékaři udávají recidivu až 50 procent v rozmezí 5 až 10 let.

U každého desátého člověka se nepříjemné průvodní znaky ledvinových kamenů objeví opětovně do roka od prvního výskytu. Recidiva se navíc netýká pouze neléčených pacientů, ale i těch, kteří se léčili a podstoupili chirurgický zákrok. Proto je dobré o své ledviny pečovat preventivně, a díky pravidelnému přísunu vhodných látek a hlídání pH moči eliminovat riziko recidivy.

Proč se ledvinové kameny tvoří? (25. 3. 2021)

K nespecifickým rizikovým faktorům ledvinových kamenů řadíme především nízký objem moči a způsob životosprávy, jako je nadbytek živočišných bílkovin a tuků, chronický nedostatek vápníku a vláknin, nedostatek hořčíku a nadužívání alkoholu.

Soubor preventivních a léčebných opatření vzniku ledvinových kamenů se nazývá metafylaxe. Výskyt ledvinových kamenů lze ovlivnit vhodně nastavenou životosprávou.

Jaká je prevence vzniku ledvinových kamenů? (25. 3. 2021)

V první řadě omezte nadměrnou konzumaci masa a tučných potravin. Současně navyšte denní pitný režim úměrně své výšce, váze i pohlaví na 2 až 3 litry denně. Nezapomeňte, že při sportu, fyzické práci a v horku ztrácíte mnoho tekutin pocením.

Pitný režim by měly tvořit převážně neslazené čaje a obyčejná voda. Dostatečný a správně rozložený pitný režim je důležitá součást metafylaxe. Zvýšený příjem tekutin částečně zvyšuje pH moči, a to především tam, kde pacient nedodržuje nízkobílkovinnou stravu.

Normalizaci pH moči pomohou také citráty nebo hořčík.

Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak v létě předcházet problémům s ledvinovými kameny? (5. 6. 2020)

Moč je hypersaturovaný roztok, ve kterém se nacházejí kromě jiného i kamenotvorné látky. Především v teplých měsících je třeba příjem tekutin zvýšit, aby moč nebyla ještě více koncentrovaná. Zároveň zvýšený příjem tekutin částečně zvyšuje pH moči, a to především tam, kde pacient nedodržuje nízkobílkovinnou stravu. Pacienti s ledvinovými kameny by měli přijímat minimálně 2 litry tekutin denně a v letních měsících až 3 litry. Při navyšování příjmu tekutin je důležité brát v potaz vlastní tendenci k pocení, teploty, ve kterých se pohybujete a míru aktivity.

Dalším důležitým faktorem, který působí preventivně proti tvorbě anebo zhoršení ledvinových kamenů, je přizpůsobení jídelníčku. Doporučujeme restrikci příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku. Mléčné výrobky je ideální přijímat mezi hlavními jídly. Část vápníku a šťavelanů se tak totiž vysráží ve střevním traktu a odejde se stolicí.

Pomáhá pivo v léčbě ledvinových kamenů? (5. 6. 2020)

Byť jako Češi občas rádi věříme, že naše skvělé pivo je lékem na vše, u ledvinových kamenů má potvrzený opačný efekt. Zvyšuje množství kyseliny močové v moči a tím posouvá pH špatným směrem.

Nepříznivý vliv mají také kolové nápoje, která v sobě mají kyselinu fosforečnou i cukr. Obě tyto látky mohou přitom zvyšovat riziko vzniku kamenů. Pokud se tedy v létě budete chtít něčím studeným osvěžit, objednat si můžete s klidným svědomím minerálku s citronem.

Je pravda, že na ledvinové kameny jsou dobré i bylinky? (5. 6. 2020)

Pozitivní vliv na boj s ledvinovými kameny mají i některé bylinky. Vyzkoušet můžete třeba tu s názvem Chanca Piedra. Tato volně rostoucí bylinka v deštných pralesích Amazonie a jiných tropických oblastech přispívá k udržování normální funkce močové soustavy, činnosti močového měchýře a toku moči.

Jaké doplňky stravy pomáhají na ledvinové kameny? (5. 6. 2020)

Patříte-li do skupiny těch, kteří se s ledvinovými kameny potýkají opakovaně, můžete zvážit dodávání vhodných látek formou doplňků stravy. Pomoci vám mohou například citráty. Jsou to soli kyseliny citronové, které mají v lidském organismu schopnost vázat se s vápníkem, snižují jeho koncentraci v moči, a tak mohou pH moči zvýšit. Za příznivých okolností navíc alkalizace může vést k pomalému rozpouštění některých kamenů a zabránit jejich další tvorbě.

Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz.

Jak poznat, že mám ledvinové kameny? (23. 3. 2020)

Nejakutnějším projevem ledvinových kamenů je ledvinová kolika, která je vyvolána blokujícím stavem odchodu moči z horních do dolních močových cest. Mezi další příznaky patří například pobolívání v bedrech, krev v moči nebo zánět ledvin.

Jejich opětovnému vytvoření se dá zabránit pitným režimem a dietním opatřením v rámci metafylaxe. Dále úpravou pH moči a podáváním protektivních látek, jako jsou především citráty a hořčík.

Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Proč jsou závratě tak častým problémem?

Proč jsou závratě tak častým problémem?

Autor: -an-, Datum: 29. 4. 2023 17:00

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky.

Jsou lepší sluneční brýle s polarizačními čočkami?

Jsou lepší sluneční brýle s polarizačními čočkami?

Autor: -an-, Datum: 22. 3. 2023 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá Klára Kašparová, DiS, oční optička z OptikDoDomu.cz.

Jak dospívající vnímají téma smrti?

Jak dospívající vnímají téma smrti?

Autor: -an-, Datum: 20. 3. 2023 10:00

Na vaše otázky odpovídá Mgr. Tereza Olivová, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.

Je pravda, že za vznikem křečových žil stojí hlavně nezdravý životní styl?

Je pravda, že za vznikem křečových žil stojí hlavně nezdravý životní styl?

Autor: -red-, Datum: 14. 2. 2023 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Ota Schütz, primář Žilní kliniky.

Problémy se zrakem běžně nemám, ale proč v zimním období mám oči citlivější?

Problémy se zrakem běžně nemám, ale proč v zimním období mám oči citlivější?

Autor: -an-, Datum: 27. 1. 2023 12:00

Na otázky čtenářů odpovídá Martin Slaný, optometrista a odborný garant FOKUS optik.

Je pravda, že helma může předejít až 80 % těžkých zranění hlavy a mozku?

Je pravda, že helma může předejít až 80 % těžkých zranění hlavy a mozku?

Autor: -an-, Datum: 3. 1. 2023 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jarmila Zipserová, rehabilitační lékařka a primářka kliniky Axon.

Co dělat, když oči hodně slzí? Novinkou je akupunktura!

Co dělat, když oči hodně slzí? Novinkou je akupunktura!

Autor: -an-, Datum: 20. 12. 2022 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Jak vybrat optimální lahev vína pro kamarádku, kamaráda, kolegu z práce, když úplně neznám jejich chutě?

Jak vybrat optimální lahev vína pro kamarádku, kamaráda, kolegu z práce, když úplně neznám jejich chutě?

Autor: -mav-, Datum: 19. 12. 2022 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá národní sommeliérka Klára Kollárová.

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková