Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Pozorujete v létě nebo na podzim nárůst problémů s kameny?
archiv redakce
Životní styl / Poradny

Pozorujete v létě nebo na podzim nárůst problémů s kameny?

datum: 11. 6. 2021 15:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Drlík z urologického oddělení ÚVN Praha.

Pozorujete v létě nebo na podzim nárůst problémů s kameny? (11. 6. 2021)

Ano, lidé často nemyslí na dostatečný pitný režim, který by byl úměrný ztrátám tekutin na podkladě pocení, vypařování a jistě i v určitých případech fyzické aktivitě. Letní měsíce jsou navíc poslední dobou spjaty s déletrvajícími vysokými teplotami a řada obyvatel tráví zahraniční dovolenou v teplých oblastech.

Jak působí pitný režim na tvorbu kamenů? (11. 6. 2021)

Dostatečný a správně rozložený pitný režim je důležitá součást nespecifické metafylaxe. Moč je hypersaturovaný roztok, ve kterém se nacházejí kromě jiného i kamenotvorné látky. Je třeba, především v teplých měsících, příjem tekutin zvýšit, aby moč nebyla ještě více koncentrovaná. Zároveň zvýšený příjem tekutin částečně zvyšuje pH moči, a to především tam, kde pacient nedodržuje nízkobílkovinnou stravu.

Jak se v létě chovat, abychom se kamenům vyhnuli? (11. 6. 2021)

V prvé řadě je nutné upravit pitný režim. Pacienti s ledvinovými kameny by měli přijímat minimálně 2 l tekutin denně. V letních měsících až do 3 l s ohledem na pocení, aktivitu a teplotu okolí. Z toho by měla být polovina čistá voda. Důležitá je rovnoměrnost přijímání tekutin. Dalším důležitým faktorem je restrikce příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku. Mléčné výrobky doporučujeme přijímat mezi hlavními jídly. Část vápníku a šťavelanů se vysráží ve střevním traktu a odejde se stolicí.

Na ledvinové kameny přijdeme vždy až ve chvíli velké bolesti (koliky) nebo se o nich můžeme dozvědět bez vyšetření i dřív? Jak? (11. 6. 2021)

V „klidovém stavu“ nás na přítomnost kamenů může upozornit občasné pobolívání v bedrech, spojené s trvajícím výskytem bakterií v moči, občasná přítomnost krve v moči (jak mikroskopicky tak i makroskopicky). Mnohdy je přítomnost ledvinových kamenů zjištěna náhodně při vyšetření pro jiné obtíže, jako vedlejší nález (při ultrazvukovém vyšetření, běžném snímku břicha nebo CT vyšetření). V akutním stavu nás na přítomnost ledvinových kamenů upozorní ledvinová kolika. To je je stav spojený s kolikovitými bolestmi v bedrech, pocitem na zvracení nebo přímo se zvracením, opoceností, slabostí. Pokud je blokovaná moč infekční, je stav spojen také s teplotami.

Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je pravda, že problémy s ledvinovými kameny se vracejí? (25. 3. 2021)

Ledvinové kameny patří mezi civilizační onemocnění vyskytující se až u čtvrtiny obyvatel vyspělých států. Jejich léčba je komplikovaná hlavně kvůli velké tendenci se vracet, lékaři udávají recidivu až 50 procent v rozmezí 5 až 10 let.

U každého desátého člověka se nepříjemné průvodní znaky ledvinových kamenů objeví opětovně do roka od prvního výskytu. Recidiva se navíc netýká pouze neléčených pacientů, ale i těch, kteří se léčili a podstoupili chirurgický zákrok. Proto je dobré o své ledviny pečovat preventivně, a díky pravidelnému přísunu vhodných látek a hlídání pH moči eliminovat riziko recidivy.

Proč se ledvinové kameny tvoří? (25. 3. 2021)

K nespecifickým rizikovým faktorům ledvinových kamenů řadíme především nízký objem moči a způsob životosprávy, jako je nadbytek živočišných bílkovin a tuků, chronický nedostatek vápníku a vláknin, nedostatek hořčíku a nadužívání alkoholu.

Soubor preventivních a léčebných opatření vzniku ledvinových kamenů se nazývá metafylaxe. Výskyt ledvinových kamenů lze ovlivnit vhodně nastavenou životosprávou.

Jaká je prevence vzniku ledvinových kamenů? (25. 3. 2021)

V první řadě omezte nadměrnou konzumaci masa a tučných potravin. Současně navyšte denní pitný režim úměrně své výšce, váze i pohlaví na 2 až 3 litry denně. Nezapomeňte, že při sportu, fyzické práci a v horku ztrácíte mnoho tekutin pocením.

Pitný režim by měly tvořit převážně neslazené čaje a obyčejná voda. Dostatečný a správně rozložený pitný režim je důležitá součást metafylaxe. Zvýšený příjem tekutin částečně zvyšuje pH moči, a to především tam, kde pacient nedodržuje nízkobílkovinnou stravu.

Normalizaci pH moči pomohou také citráty nebo hořčík.

Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak v létě předcházet problémům s ledvinovými kameny? (5. 6. 2020)

Moč je hypersaturovaný roztok, ve kterém se nacházejí kromě jiného i kamenotvorné látky. Především v teplých měsících je třeba příjem tekutin zvýšit, aby moč nebyla ještě více koncentrovaná. Zároveň zvýšený příjem tekutin částečně zvyšuje pH moči, a to především tam, kde pacient nedodržuje nízkobílkovinnou stravu. Pacienti s ledvinovými kameny by měli přijímat minimálně 2 litry tekutin denně a v letních měsících až 3 litry. Při navyšování příjmu tekutin je důležité brát v potaz vlastní tendenci k pocení, teploty, ve kterých se pohybujete a míru aktivity.

Dalším důležitým faktorem, který působí preventivně proti tvorbě anebo zhoršení ledvinových kamenů, je přizpůsobení jídelníčku. Doporučujeme restrikci příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku. Mléčné výrobky je ideální přijímat mezi hlavními jídly. Část vápníku a šťavelanů se tak totiž vysráží ve střevním traktu a odejde se stolicí.

Pomáhá pivo v léčbě ledvinových kamenů? (5. 6. 2020)

Byť jako Češi občas rádi věříme, že naše skvělé pivo je lékem na vše, u ledvinových kamenů má potvrzený opačný efekt. Zvyšuje množství kyseliny močové v moči a tím posouvá pH špatným směrem.

Nepříznivý vliv mají také kolové nápoje, která v sobě mají kyselinu fosforečnou i cukr. Obě tyto látky mohou přitom zvyšovat riziko vzniku kamenů. Pokud se tedy v létě budete chtít něčím studeným osvěžit, objednat si můžete s klidným svědomím minerálku s citronem.

Je pravda, že na ledvinové kameny jsou dobré i bylinky? (5. 6. 2020)

Pozitivní vliv na boj s ledvinovými kameny mají i některé bylinky. Vyzkoušet můžete třeba tu s názvem Chanca Piedra. Tato volně rostoucí bylinka v deštných pralesích Amazonie a jiných tropických oblastech přispívá k udržování normální funkce močové soustavy, činnosti močového měchýře a toku moči.

Jaké doplňky stravy pomáhají na ledvinové kameny? (5. 6. 2020)

Patříte-li do skupiny těch, kteří se s ledvinovými kameny potýkají opakovaně, můžete zvážit dodávání vhodných látek formou doplňků stravy. Pomoci vám mohou například citráty. Jsou to soli kyseliny citronové, které mají v lidském organismu schopnost vázat se s vápníkem, snižují jeho koncentraci v moči, a tak mohou pH moči zvýšit. Za příznivých okolností navíc alkalizace může vést k pomalému rozpouštění některých kamenů a zabránit jejich další tvorbě.

Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz.

Jak poznat, že mám ledvinové kameny? (23. 3. 2020)

Nejakutnějším projevem ledvinových kamenů je ledvinová kolika, která je vyvolána blokujícím stavem odchodu moči z horních do dolních močových cest. Mezi další příznaky patří například pobolívání v bedrech, krev v moči nebo zánět ledvin.

Jejich opětovnému vytvoření se dá zabránit pitným režimem a dietním opatřením v rámci metafylaxe. Dále úpravou pH moči a podáváním protektivních látek, jako jsou především citráty a hořčík.

Pokud máte dotaz na urologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak vybrat slušivé brýle online?

Jak vybrat slušivé brýle online?

Autor: -an-, Datum: 1. 12. 2022 13:30

Na otázky čtenářů odpovídá Klára Kašparová, DiS, oční optička z OptikDoDomu.cz.

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Autor: -red-, Datum: 24. 11. 2022 15:00

Na dotazy čtenářů odpovídá Jan Škrabánek z portálu Bezrealitky.

Kdy zazimovat bazén?

Kdy zazimovat bazén?

Autor: -an-, Datum: 23. 11. 2022 16:30

Na otázky čtenářů odpovídá Jiří Sixta, produktový manažer společnosti Albixon.

Je vhodné půjčovat si na vánoční dárky?

Je vhodné půjčovat si na vánoční dárky?

Autor: -red-, Datum: 13. 11. 2022 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Jak vzniká syndrom karpálního tunelu?

Jak vzniká syndrom karpálního tunelu?

Autor: -an-, Datum: 9. 11. 2022 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky.

Čeho nejvíce litují pozůstalí po smrti jejich blízkého?

Čeho nejvíce litují pozůstalí po smrti jejich blízkého?

Autor: -an-, Datum: 26. 10. 2022 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Lenka Macháčková, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.

Lze vůbec už nyní předpovědět, jaká zima bude?

Lze vůbec už nyní předpovědět, jaká zima bude?

Autor: -red-, Datum: 24. 10. 2022 10:00

Na prognózy počasí odpovídá meteorolog serveru meteocentrum.cz Mgr. Martin Štros.

Je pravda, že v období menopauzy je vhodné jíst hodně sóju?

Je pravda, že v období menopauzy je vhodné jíst hodně sóju?

Autor: -an-, Datum: 20. 10. 2022 11:52

Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.