Obvyklá je ten den cesta na místo, kde je dotyčný uložený, ať už to je hřbitov, rozptylová loučka, kolumbárium, nebo jiné místo. Někteří mají místo s fotografií doma, kam dávají svíčky, někdy i květiny. Je to čas pro vzpomínání smutné, ale i veselé. Někdy je prima, otevřít album a podívat se, co jsme spolu všechno prožili, někdy je fajn, vyprávět si s ostatními, kdo zemřelého znali, historky, co jsme spolu zažili. Nebo třeba když víte, co zemřelý rád dělal, nebo co měl třeba rád k jídlu, je možné zavzpomínat na něj třeba taky tak, že si v ten den uvařím jeho oblíbené jídlo, nebo třeba mohu zajít na jeho oblíbené místo, kam rád chodil na procházku.
Jak lidé tento den prožívají? Spojuje je něco, například pochmurná nálada, či něco jiného? (5. 7. 2022)
Do nějaké míry se nálada odvíjí od času, jak dlouho to od úmrtí je a taky od životní situace, ve které se člověk nachází. Všeobecně bývá první výročí úmrtí jedno z nejnáročnějších. Může se však později klidně stát, že pozůstalý prožívá jiné těžké chvíli v životě a když by zde zemřelého měl, byla by situace o dost jednodušší. Pak i další výročí úmrtí může být náročné v kontextu distresu, který pozůstalý prožívá, přestože je to od úmrtí již několik let.
Některé jiné kultury mají různé zvyky a obřady související s připomenutím si úmrtí, je něco takového v Česku, kromě zádušní mše? (5. 7. 2022)
Rituály jsou do velké míry spojeny se spiritualitou, kterou člověk prožívá. V rámci své spirituality tedy každý pozůstalý může konat to, co je jemu blízké, zádušní mše jsou u nás klasické vzhledem k našemu kulturnímu a historickému zázemí. Pokud by člověk nějaký rituál chtěl prožít, rád by k tomuto účelu oslovil nějakou organizaci a není mu zrovna blízká tato křesťanská varianta, je možnost se také obrátit na organizaci Ke kořenům, které obřady a rituály nabízejí.
Jak se zachovat, pokud trávím se svým blízkým výročí úmrtí jeho blízké osoby? Co říct a co neříkat? (5. 7. 2022)
Pokud vím, že můj blízký toto prožívá, mohu se ho například oslovit s tím, že vím, že zrovna dnes je výročí úmrtí a optat se ho, jak mu je. Podle reakce můžeme pokračovat dál, například se zeptat, jestli o tom chce mluvit: o události, o zemřelém, o svých pocitech… Důležité je nabízet, ale nenutit, více se ptát a naslouchat, než povídat.
Je v pořádku oslavovat narozeniny zemřelého (například kytice na hrob, zapálení svíčky, rodinné setkání)? (5. 7. 2022)
Pokud je s tím pozůstalý v souladu, pak je to samozřejmě v pořádku.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.
Na otázky čtenářů odpovídá David Strejc, jednatel společnosti Apertia Tech