Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Kdy vyhledat pomoc odborníka, když se člověk vyrovnává se smrtí někoho blízkého?
Životní styl / Poradny

Kdy vyhledat pomoc odborníka, když se člověk vyrovnává se smrtí někoho blízkého?

datum: 18. 11. 2021 10:00 autor: -an-
Na vaše otázky odpovídá Mgr. Tereza Olivová, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.

Kdy vyhledat pomoc odborníka, když se člověk vyrovnává se smrtí někoho blízkého? Smrt druhého vždy bolí, jak mohu sám na sobě zpozorovat, že „čas mé rány nezahojí“, a mám vyhledat profesionální péči? (18. 11. 2021)

Obecně myslím, že je dobré vyhledat odborníka ve chvíli, kdy cítím, že to, co mi dosud v životě na trápení pomáhalo, v tomto případě nezabírá. Nebo, když zacítím, že chci mluvit s někým nezaujatým, kdo mě nezná a kdo mi nebude podsouvat rady a nenápadně mi vnucovat své názory. Někdy lidé v tématu smrti mluví o tom, jak jejich vnitřní čas truchlení je úplně jiný než čas vnějšího světa – svět už má pocit, že je to dávno a že by se pozůstalý měl posunout a neřešit to tolik. Ve světě pozůstalých je ale čas vyrovnávaní se s tak hlubokou ztrátou, která leckdy přetočí celý život, úplně jiný. I v takovou chvíli je možné vyhledat pro sebe odbornou pomoc.

Někdy se také stává, že do života zasáhne nějaká událost tak silně, že nemohu pokračovat dál v běžných činnostech – to může být po nějakou dobu zcela přirozené. Při zpracovávání náročných událostí je třeba se věnovat sám sobě, třeba vzít si volno z práce, domluvit hlídání pro děti, zajistit výpomoc při péči o domácnost a podobně. Když ale tento stav trvá dlouho a nijak se neproměňuje, nejde mi vrátit se do každodenních činností – a ne třeba hned, ale postupně, po malých krůčcích – pak je ke zvážení, zda by se mi nehodilo mít možnost odborné pomoci.

Je možné/dobré vyhledat pomoc preventivně, nebo až když je situace neúnosná? (18. 11. 2021)

Prevence je vždycky a ve všech směrech výhodnější, než řešení situace „až když“ – to si můžeme říct o čištění zubů, výchově dětí, starání se o auto a také o péči o naši duši. Opravdu nemusíme čekat na to, až nám bude skutečně zle, abychom si přišli pro pomoc. Na terapii nám nikdo nevynadá, že plýtváme jeho časem a že je nám „málo zle”. Možná někteří máme takovou zkušenost z péče o tělo, ale v péči o duši se to nestává. Už jen proto, že v psychoterapeutickém světě na klienta koukáme tak, že on je tím nejlepším odborníkem na svá témata a sám nejlépe ví, jaké to je, když se cítí dobře. S touto perspektivou není možné někomu říct, že to, co do terapie přináší je „málo”.

Docela často se setkávám s tendencí vyhledávat pomoc, až když situace „hoří“, a to nejen v oblasti duševního ale i fyzického zdraví. Myslím, že jsme prostě často tak nastavení, nechceme obtěžovat. Nevíme, jestli náš problém náhodou není malicherný nebo jestli o nás neříká, že jsme slabí, nebo nějak divní. Nicméně v našem vnitřním prožívání platí, že pokud cítím, že bych něco pro sebe chtěl nebo potřeboval, tak to má smysl a ten pocit sám o sobě je dostatečný důvod se na někoho obrátit. Nejsme zubaři, kteří řeknou kaz máte, nebo nemáte. Naše práce není o postoji „buď anebo” – „zdravý–nemocný“ – „v pořádku – divný“. V terapii je pohled na člověka komplexní, sledujeme s klienty různé odstíny toho, jak se mají a jak jejich život aktuálně plyne. Terapeut tedy ani nemá nástroje a kompetence k tomu říct „to co říkáte, je málo, nedostatečné, zbytečné a na to nepotřebujete terapii“. Naopak – pokud cítíte, že byste rádi mluvili s někým nezaujatým, tak je to dostatečný důvod to zkusit.

Jak se vyrovnat s reakcemi okolí na fakt, že chodím na terapii, abych se vyrovnal/a s úmrtím blízkého? (Řeči, že jiní to zvládnou bez toho, apod…) (18. 11. 2021)

Mám dojem, že dnešní doba je mnohem více chápající a vstřícná k terapeutické péči. Zároveň je mi jasné, že v tomhle směru určitě existuje něco jako sociální bublina velkých měst, kde je řada věcí považovaná za běžné, avšak na menších městech ne. Není to jen otázkou velikosti města, ale také životního stylu, množství lidí jiných národností a kultur a řady dalších vlivů.

Myslím, že by bylo skvělé, kdybychom si dokázali vnitřně říct, že jsem svou cestu podpory a sebepéče našel a že to, co si o tom myslí ostatní, je skutečně jejich věc. Určitě může být fajn si vyslechnout názor okolí, poradit se, nechat se inspirovat, ale pokud okolí nevnímá to, že i já mám nějaký názor, zkušenost, tak pak nevidím moc smysl v tom, aby konverzace na dané téma pokračovala. Smysluplně komunikovat jde, když jsou na to obě strany připravené.

Moc bych si přála, aby naše duše dostávala stejné uznání jako naše tělo a aby péče o ni byla stejně běžná. To, že jdu na pohotovost se zlomeným zápěstím nikoho nepřekvapí, proč bych tedy měl zůstávat na bolest duše sám a čekat, až to přejde?

Poskytujete i jednorázové intervence nebo konzultace? (18. 11. 2021)

Určitě se nám můžou rodiny, dospělí, ale třeba i školy ozvat v případě, že se potřebují jen poradit, nebo se ujistit. V tomto směru pracujeme zejména telefonicky a práce je spíše informativního, poradenského charakteru.

Pokud máte dotazy na psychologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak můžeme předcházet typickému zimnímu nachlazení?

Jak můžeme předcházet typickému zimnímu nachlazení?

Autor: -red-, Datum: 28. 10. 2021 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá Ivana Bednářová Častvajová, BA, odborná garantka sekce Zdraví na ZOOTu.

Jaká barva slunečních brýlí je vhodná při řízení v zimě?

Jaká barva slunečních brýlí je vhodná při řízení v zimě?

Autor: -an-, Datum: 4. 10. 2021 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky…

Jakou roli má v našem těle železo?

Jakou roli má v našem těle železo?

Autor: -mav-, Datum: 22. 9. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Koppová, specialistka nové edukativní on-line platformy…

Jak časté je zhoubné onemocnění dělohy, tedy karcinom endometria?

Jak časté je zhoubné onemocnění dělohy, tedy karcinom endometria?

Autor: -an-, Datum: 19. 8. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Filip Frühauf, Ph.D., lékař Onkogynekologického centra Všeobecné…

Manžel začal držet přerušovaný půst. Je to vůbec zdravé a neztratí svaly?

Manžel začal držet přerušovaný půst. Je to vůbec zdravé a neztratí svaly?

Autor: -an-, Datum: 7. 8. 2021 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá propagátor zdravého životního stylu David Buchta, Primulus Group.

V poslední době mě bolí klouby. Může to být přechodem?

V poslední době mě bolí klouby. Může to být přechodem?

Autor: -an-, Datum: 27. 7. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Je pravda, že šedý zákal se nově operuje laserem s robotickým ramenem?

Je pravda, že šedý zákal se nově operuje laserem s robotickým ramenem?

Autor: -an-, Datum: 21. 7. 2021 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Co můžou udělat muži pro svou plodnost?

Co můžou udělat muži pro svou plodnost?

Autor: -an-, Datum: 2. 7. 2021 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu v Praze 7.

Tip šéfredaktorky

Judy Garland (†47): Vzlety a pády královny comebacků

21. 10. 2021 0:05 autor Anna Vágnerová