Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Kdy vyhledat pomoc odborníka, když se člověk vyrovnává se smrtí někoho blízkého?
Životní styl / Poradny

Kdy vyhledat pomoc odborníka, když se člověk vyrovnává se smrtí někoho blízkého?

datum: 18. 11. 2021 10:00 autor: -an-
Na vaše otázky odpovídá Mgr. Tereza Olivová, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.

Kdy vyhledat pomoc odborníka, když se člověk vyrovnává se smrtí někoho blízkého? Smrt druhého vždy bolí, jak mohu sám na sobě zpozorovat, že „čas mé rány nezahojí“, a mám vyhledat profesionální péči? (18. 11. 2021)

Obecně myslím, že je dobré vyhledat odborníka ve chvíli, kdy cítím, že to, co mi dosud v životě na trápení pomáhalo, v tomto případě nezabírá. Nebo, když zacítím, že chci mluvit s někým nezaujatým, kdo mě nezná a kdo mi nebude podsouvat rady a nenápadně mi vnucovat své názory. Někdy lidé v tématu smrti mluví o tom, jak jejich vnitřní čas truchlení je úplně jiný než čas vnějšího světa – svět už má pocit, že je to dávno a že by se pozůstalý měl posunout a neřešit to tolik. Ve světě pozůstalých je ale čas vyrovnávaní se s tak hlubokou ztrátou, která leckdy přetočí celý život, úplně jiný. I v takovou chvíli je možné vyhledat pro sebe odbornou pomoc.

Někdy se také stává, že do života zasáhne nějaká událost tak silně, že nemohu pokračovat dál v běžných činnostech – to může být po nějakou dobu zcela přirozené. Při zpracovávání náročných událostí je třeba se věnovat sám sobě, třeba vzít si volno z práce, domluvit hlídání pro děti, zajistit výpomoc při péči o domácnost a podobně. Když ale tento stav trvá dlouho a nijak se neproměňuje, nejde mi vrátit se do každodenních činností – a ne třeba hned, ale postupně, po malých krůčcích – pak je ke zvážení, zda by se mi nehodilo mít možnost odborné pomoci.

Je možné/dobré vyhledat pomoc preventivně, nebo až když je situace neúnosná? (18. 11. 2021)

Prevence je vždycky a ve všech směrech výhodnější, než řešení situace „až když“ – to si můžeme říct o čištění zubů, výchově dětí, starání se o auto a také o péči o naši duši. Opravdu nemusíme čekat na to, až nám bude skutečně zle, abychom si přišli pro pomoc. Na terapii nám nikdo nevynadá, že plýtváme jeho časem a že je nám „málo zle”. Možná někteří máme takovou zkušenost z péče o tělo, ale v péči o duši se to nestává. Už jen proto, že v psychoterapeutickém světě na klienta koukáme tak, že on je tím nejlepším odborníkem na svá témata a sám nejlépe ví, jaké to je, když se cítí dobře. S touto perspektivou není možné někomu říct, že to, co do terapie přináší je „málo”.

Docela často se setkávám s tendencí vyhledávat pomoc, až když situace „hoří“, a to nejen v oblasti duševního ale i fyzického zdraví. Myslím, že jsme prostě často tak nastavení, nechceme obtěžovat. Nevíme, jestli náš problém náhodou není malicherný nebo jestli o nás neříká, že jsme slabí, nebo nějak divní. Nicméně v našem vnitřním prožívání platí, že pokud cítím, že bych něco pro sebe chtěl nebo potřeboval, tak to má smysl a ten pocit sám o sobě je dostatečný důvod se na někoho obrátit. Nejsme zubaři, kteří řeknou kaz máte, nebo nemáte. Naše práce není o postoji „buď anebo” – „zdravý–nemocný“ – „v pořádku – divný“. V terapii je pohled na člověka komplexní, sledujeme s klienty různé odstíny toho, jak se mají a jak jejich život aktuálně plyne. Terapeut tedy ani nemá nástroje a kompetence k tomu říct „to co říkáte, je málo, nedostatečné, zbytečné a na to nepotřebujete terapii“. Naopak – pokud cítíte, že byste rádi mluvili s někým nezaujatým, tak je to dostatečný důvod to zkusit.

Jak se vyrovnat s reakcemi okolí na fakt, že chodím na terapii, abych se vyrovnal/a s úmrtím blízkého? (Řeči, že jiní to zvládnou bez toho, apod…) (18. 11. 2021)

Mám dojem, že dnešní doba je mnohem více chápající a vstřícná k terapeutické péči. Zároveň je mi jasné, že v tomhle směru určitě existuje něco jako sociální bublina velkých měst, kde je řada věcí považovaná za běžné, avšak na menších městech ne. Není to jen otázkou velikosti města, ale také životního stylu, množství lidí jiných národností a kultur a řady dalších vlivů.

Myslím, že by bylo skvělé, kdybychom si dokázali vnitřně říct, že jsem svou cestu podpory a sebepéče našel a že to, co si o tom myslí ostatní, je skutečně jejich věc. Určitě může být fajn si vyslechnout názor okolí, poradit se, nechat se inspirovat, ale pokud okolí nevnímá to, že i já mám nějaký názor, zkušenost, tak pak nevidím moc smysl v tom, aby konverzace na dané téma pokračovala. Smysluplně komunikovat jde, když jsou na to obě strany připravené.

Moc bych si přála, aby naše duše dostávala stejné uznání jako naše tělo a aby péče o ni byla stejně běžná. To, že jdu na pohotovost se zlomeným zápěstím nikoho nepřekvapí, proč bych tedy měl zůstávat na bolest duše sám a čekat, až to přejde?

Poskytujete i jednorázové intervence nebo konzultace? (18. 11. 2021)

Určitě se nám můžou rodiny, dospělí, ale třeba i školy ozvat v případě, že se potřebují jen poradit, nebo se ujistit. V tomto směru pracujeme zejména telefonicky a práce je spíše informativního, poradenského charakteru.

Pokud máte dotazy na psychologa, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jaké jsou nejčastější důvody špatného spánku?

Jaké jsou nejčastější důvody špatného spánku?

Autor: -an-, Datum: 4. 8. 2022 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá PBA. Agáta Szturcová, výživová poradkyně pro Vitapack.cz.

Kdy přicházejí první varovné signály, že zamilovanost odchází?

Kdy přicházejí první varovné signály, že zamilovanost odchází?

Autor: -red-, Datum: 25. 7. 2022 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Veronika Navarro, mentorka z verunity.cz.

Jak se vyrovnat s prvním výročím úmrtí blízkého člověka?

Jak se vyrovnat s prvním výročím úmrtí blízkého člověka?

Autor: -an-, Datum: 5. 7. 2022 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Barbora Racková, terapeutka neziskové organizace Poradna Vigvam.

Jak ušetřit peníze za energie?

Jak ušetřit peníze za energie?

Autor: -an-, Datum: 6. 6. 2022 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Ondřej Pěnička, ředitel facility managementu M2C.

Využívají lidé pro své dotazy na lékárníky on-line prostředí?

Využívají lidé pro své dotazy na lékárníky on-line prostředí?

Autor: -an-, Datum: 28. 5. 2022 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá lékárnice Mgr. Pavla Horáková, Lékárna.cz

Je opravdu nevýhodné mít peníze jen uložené v bance?

Je opravdu nevýhodné mít peníze jen uložené v bance?

Autor: -red-, Datum: 12. 5. 2022 15:00

Na otázky čtenářů odpovídá Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Kdy je opravdu nutné měření zraku a proč bychom se měli objednat?

Kdy je opravdu nutné měření zraku a proč bychom se měli objednat?

Autor: -an-, Datum: 26. 4. 2022 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá optometrista Pavel Budka, OptikDoDomu.cz

Jakým způsobem ovlivňuje aktuální dění ve světě investiční trh s nemovitostmi?

Jakým způsobem ovlivňuje aktuální dění ve světě investiční trh s nemovitostmi?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 4. 2022 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Večerka, zakladatel a CEO BrikkApp.

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

16. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková