Jak na dovolené platit bezpečně?
Jak platit na dovolené bezpečně? (25. 6. 2021)
Na dovolené se většina z nás chce tak trochu rozmazlit a dopřát si i věci, které si přes rok odpíráme. Nikdo by neměl utrácet bezhlavě, ovšem může se stát, že potřebujeme zaplatit trochu větší obnos, než se kterým jsme počítali – třeba když se nám otevře možnost zajímavého celodenního výletu s průvodcem. Pokud víte, že se často „neudržíte“, nastavte si předem limit, který nechcete přesáhnout. K zodpovědnosti veďte i děti, kterým můžete určit přesné kapesné a naučit je tak i na dovolené lépe hospodařit s penězi a útratou. A pokud limit překročíte, druhý den naopak útratu omezte.
Bezhotovostní placení je dnes na drtivé většině míst standardem. Není proto nutné, abyste před odjezdem na dovolenou vzali útokem bankomat a v hotelu či penzionu pak nervózně přemýšleli, kam tak velký obnos schováte. Případně se trápili v zahraničí pocitem, jestli jste si ve směnárně nechali vyměnit dostatek peněz v hotovosti ve chvíli, kdy vám vaše banka dá stejně výhodný kurz při placení kartou. Vyrazit zcela bez hotovosti však není rozumné nikdy. Pokaždé si tedy pár bankovek vezměte. Jaké je rozumné množství? Ideálně takové, abyste mohli koupit jídlo na jeden den a zaplatili si i střechu nad hlavou.
Při placení na dovolené doma i v zahraničí většina z nás volí právě platební kartu. Je to pohodlný způsob, ale paradoxně s sebou nese vyšší riziko. Jakmile o kartu přijdete, nemáte často možnost dostat se rychle k penězům, navíc vždy hrozí zneužití.
Nastavte si proto před dovolenou na kartě nižší limity na jednorázové výběry i platby. Pokud máte karet víc, zvažte, která je nejméně riziková. A v internetovém bankovnictví si nastavte upozornění notifikací na všechny realizované platby. Nezapomeňte, že pokud si někdo údaje z karty opíše, může s ní zkusit zaplatit i ve chvíli, kdy ji držíte v ruce.
Pokud jste ještě nezačali používat aplikaci své banky v mobilu, teď je čas to napravit. Na dovolené totiž oceníte kontrolu nad svou kartou přímo z mobilu. Většina bank dnes například změnu limitů umožňuje ve své aplikaci, kde můžete kartě také měnit PIN nebo ji zcela zablokovat.
Proč je lepší vzít si na dovolenou skipovací kartu neboli chytrou kreditku? (25. 6. 2021)
Další ze stále oblíbenějších variant je vzít si na dovolenou skipovací kartu. Ta není provázána s vaším účtem, ale napojená na účet poskytovatele. Platby, které s ní uskutečníte, se vám jednoduše a zdarma odloží na přesně stanovené období a vy je zaplatíte způsobem, který vám vyhovuje nejvíce. A to klidně až po návratu z dovolené.
Skipovací karty v Česku vydává například společnost MALL Pay. Umí odložit až 50 tisíc korun na 50 dní a pořídíte si ji zcela online. A funguje úplně stejně jako jakákoliv jiná karta – zaplatíte s ní na internetu, v kamenných obchodech nebo vyberete z bankomatu, a to v Česku i v zahraničí.
Skipovací karta je pro cesty do zahraničí ideální. Nabídne vám jednoduché placení i výběry, výhodný směnný kurz, je bezpečná a máte nad ní díky jednoduché aplikaci plnou kontrolu. Navíc se díky vysokému limitu nikdy nestane, že by vám třeba v nesnázích došly peníze. Karta umí informovat o všech transakcích push notifikací, ukázat v aplikaci PIN, jednoduše zakázat nebo povolit výběry v bankomatu nebo zamknout kartu v případě ztráty.
Je pravda, že mi bankomat při výběru v cizině může strhnout velké poplatky? (25. 6. 2021)
Ano, je to tak. I bankomat nebo terminál vás může při výběru peněz v cizině pěkně „natáhnout“. A to zcela legálně. Může za to trik nazvaný „dynamic currency conversion“. Pokud bankomat nebo terminál detekují, že vaše karta byla vydána v jiné zemi, než se nacházíte, může vám nabídnout dvě varianty výběru peněz, respektive platby. S konverzí nebo bez konverze (with conversion / without conversion). A to tak lišácky, že logičtější se zdá výběr s konverzí, který je ostatně nabídnut tam, kde byste čekali tlačítko pro pokračování transakce. A pozor, může se vám to stát i u bankomatu od banky, která patří do stejné skupiny, jako je doma ta vaše.
Pokud zvolíte výběr s konverzí, víte přesně dopředu, za kolik vám bude směněno. Tyto částky jsou však zpravidla velice nevýhodné a zatížené vysokou marží lokální banky. Když zvolíte variantu bez konverze, použije se aktuální kurz, který vám nabízí vaše domácí banka. Sice není nejvýhodnější, ale rozhodně bývá férový a srovnatelný s běžnou turistickou směnárnou.
Spousta lidí si nahrává do chytrých mobilů platební karty. Není to zbytečné? (25. 6. 2021)
Rozhodně není! Nejnavštěvovanější turistické destinace jsou rájem kapesních zlodějů, ať jste v Českém Krumlově nebo u Niagarských vodopádů. Neulehčujte nenechavcům práci a noste s sebou na dovolené jen minimum cenných věcí. Využijte bezpečnostní pouzdra na peníze a doklady, která můžete mít přímo na těle, a ostatní zbytné věci nechte uzamčené na hotelu. Kde to je možné, plaťte na bezkontaktním termínálu mobilem nebo hodinkami s biometrickým ověřením. Nemusíte se pak bát, že kartu někde ztratíte.
Virtuální karty a bezkontaktní platby pomocí smartphonu nebo hodinek jsou díky biometrickému ověření vysoce bezpečné. Bezkontaktní platby oceníme například při výletu na pláž – stačí mít s sebou jen chytré hodinky a nemusíme se bát o věci zanechané na dece. Peněženku tak lze nechat s klidem doma nebo bezpečně uzamčenou na hotelu. Například virtuální karty, které ke skipovacím kartám MALL Pay vydáváme, se na dovolenou hodí přímo skvěle. Pokud by náhodou došlo ke zneužití karty, můžete starou kartu zablokovat a okamžitě si nechat vystavit novou, virtuální, s unikátními údaji ji nahrát do smartphonu a ihned s ní platit dál.
Jak v cizině bezpečeně on-line platit? (25. 6. 2021)
Chcete si na dovolené půjčit auto na jednodenní výlet nebo si rezervovat loď? Neskočte po první levné nabídce, která se objeví. Každoročně se během letní sezóny vyrojí řada podezřelých webů, které se pod záminkou extra výhodných služeb snaží získat vaše osobní údaje včetně čísla karty. Každou nabídku nejdřív prověřte a nikdy nenakupujte pod tlakem. Konkrétní službu nebo webovou stránku si vždy prověříme, najdeme uživatelské recenze a hodnocení. Platit kartou bychom měli jen přes ověřené a zabezpečené platební brány a je třeba dávat pozor na podvodné stránky, které se liší třeba jen drobnou změnou názvu a sází především na naši nepozornost.
Pokud máte dotazy z oblasti financí, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Jak nenaletět v těžkých chvílích rychlopůjčkám? (4. 4. 2020)
Aktuální situace není snadná a kvůli státem nařízené karanténě mnoho lidí přichází o pravidelný příjem.
Pokud se přikláníte k půjčce, vaše první kroky by měly vést do banky. Schvalovací „kolečko“ je důkladné, a proto instituce půjčí opravdu jen těm, kteří na danou částku opravdu dosáhnou. Nebankovní instituce se pak jeví v mnoha ohledech jako snazší cesta, jak si peníze půjčit.
Takzvaných „nebankovek“ je na trhu nespočet. Ne všechny jsou však tak výhodné, jak se na první pohled může zdát. Mezi klasické začátečnické chyby patří skočit po první nabídce, na kterou narazíte. I malé půjčce by měla předcházet důkladná rešerše trhu a porovnání půjček, abyste jednotlivé nabídky mohli srovnat a udělat si obrázek o tom, v jakých hodnotách se u mikropůjček pohybují úrokové sazby a RPSN nebo jaké podmínky nabízí jednotliví poskytovatelé. Hodit se vám budou také recenze nebankovních půjček, kterých na internetu najdete spoustu, stačí jen trochu zagooglovat.
Než se vůbec vydáte žádat o půjčku, vezměte si papír a tužku a napište si veškeré výdaje vs. příjmy a spočítejte si, kolik peněz vám zbyde. Nezapomeňte do seznamu zapsat i částky jako je měsíční útrata za jídlo, pojištění, faktura za telefon nebo třeba částka na lítačku či léky. Podle toho určíte, zdali je vůbec reálné, nikoliv likvidační, abyste si půjčku brali.
Samozřejmě může nastat situace, kdy nebude možné splátky umořovat. V takovém případě je třeba jednat a neodsouvat případný problém do pozadí. Krokem k řešení takto nepříjemné situace ale není další půjčka, ale kontaktování svého finančního poradce a zažádání o odklad splátek nebo změna splátkového kalendáře.
Jestliže vás ve chvíli, kdy se to ani trochu nehodí, zaskočily nečekané výdaje, není úvěr jedinou možností, jak z prekérní situace ven. Využít můžete také odloženou platbu, díky které nakoupíte hned a za nákup zaplatíte kdykoliv během následujících 14 dnů. Tato platební metoda vám může zdarma pomoci třeba ve chvíli, kdy čekáte na výplatu, ale ještě ji nemáte na účtu. Výhodou odložené platby je, že za její využití nezaplatíte ani korunu – nejde totiž o úvěr a na rozdíl od půjčky se s ní nepojí žádné úroky ani jiné poplatky. Využít ji můžete ve vybraných e-shopech na nákupy do výše až 15 000 korun. Navíc včas dostanete upozornění, že se blíží datum, kdy je zboží třeba uhradit, a tak se jen tak nestane, že byste zapomněli.
Pokud máte dotazy z oblasti financí, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?
Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.
Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?
Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2024 20:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.
Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.
Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?
Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Jaké jsou podmínky dárcovství krevní plazmy?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 8. 2024 15:09Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Miroslav Šuta, lékař plazmaferetického centra Amber Plasma.
Jaká preventivní opatření bychom měli jako uživatelé přijmout, abychom předešli kybernetickému vydírání?
Autor: -mav-, Datum: 2. 8. 2024 10:00Na otázky čtenářů odpovídá David Strejc, jednatel společnosti Apertia Tech
Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?
Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.