Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Není vráska jako vráska
Perfect Clinic
Životní styl / Krása

Není vráska jako vráska

datum: 6. 5. 2019 10:00 autor: -mav-
Nelíbí se vám při pohledu do zrcadla vaše vrásky? Správnou péčí je můžete potlačit. Jen je potřeba mezi nimi rozlišovat.

Stárnutí pokožky je přirozený proces. U každého ale probíhá jinak. Ovlivňuje to genetika, hormonální změny, životní styl, správná ochrana před sluncem a samozřejmě vhodná péče a kosmetika.

Vlastní stárnutí pleti, projevující se úbytkem a poklesem tkání, začíná většinou okolo 25. roku. Postupně se na pokožce začínají objevovat drobné linky jako důsledek ohybu kůže, které za pár let přejdou v hlubší zalomení, tj. vrásky a posléze, díky snížené tvorbě kolagenu, ztratí pleť na svém objemu a pevnosti. 

Je důležité umět mezi vráskami rozlišovat, protože potřebují i rozdílnou péči. Obecně lze doporučit ochranu kvalitním SPF krémem, protože podle odborníků za předčasné stárnutí kůže může až z osmdesáti procent slunce. Důležité je také správné odličování, používání vhodné kosmetiky dle typu pleti a zdravý životní styl.

  • Mimické vrásky nebo-li výrazové vrásky, vznikají mimikou. Objevují se obvykle kolem třiceti let. Máme je od smíchu či mračení – od jakýkoliv opakujících se pohybů obličejových svalů. Nejčastěji se vyskytují kolem očí (tzv. kohoutí stopy), mezi obočím (mračivka) a nejvýraznější bývají na čele. „Mimické vrásky jsou přirozené a dodávají nám na individualitě. Bývají ještě pružné, a pokud nechcete, aby se vám například na čele vytvořily statické rýhy, je dobré zkusit třeba aplikaci botulotoxinu. Injekčně aplikovaná látka v nízkých dávkách znehybní sval, který tvaruje vrásku a vyhladí tak pokožku. Botulotoxin je ideální také jako první prevence. Zákrok lze opakovat zhruba po čtvrt roce, i když účinek obvykle vydrží déle,“ říká MUDr. Petra Moravcová z Perfect Clinic.
  • Jemné vrásky od sluníčka Častým pohybem na slunci si můžeme způsobit na celém obličeji již kolem třiceti let jemné vrásky a rýhy. Sluníčko totiž proniká hluboko do pokožky, ničí elastická vlákna a uvolňuje volné radikály. Proti takovým předčasným vráskám je nejlepší preventivně bojovat kvalitní péčí o pleť v podobě odpovídající SPF ochrany a pokožku dobře hydratovat zvnějšku i zevnitř. Z radikálnějších a účinnějších procedur estetické medicíny je dobré zkusit například chemický peeling. Ten zlepšuje strukturu pleti a zmenšuje drobné vrásky. Vhodnou volbou je také frakční laser, který pomáhá redukovat menší vrásky a je vhodný k minimalizaci jizev.
  • Statické vrásky K další fázi stárnutí pokožky dochází na přelomu třicítky a čtyřicítky. Na pokožce se začínají objevovat díky ubytku kolagenu statické, hlubší vrásky, které jsou na pleti viditelné, i když nepoužíváme mimiku – především v oblastí očí, rtů, krku. Zde je jako obvykle důležitá každodenní kvalitní péče, pravidelné návštěvy kosmetiky a ke zmírnění vrásek je dobré zkusit aplikace výplněmi na bázi kyseliny hyaluronové. Tahle tělu vlastní látka v různé koncentraci pomáhá „vyhladit“ vrásky ve spodní polovině obličeje, ale také se s ní dají vyplnit propadliny pod očima, hlubší rýhy mezi obočím a ideální je i na korekci padajících koutků, které velmi výrazně dodávají tváři roky navíc. Mezi statické vrásky patří i nosoretní rýhy, což bývají první hluboké vrásky a způsobují povislé tváře. Přidávají na věku a vytváří ve tváři unavený výraz. Dobrou prevencí je například obličejová gymnastika. Pokud vrásky chcete odstranit, je nejlepší také zvolit možnost injekčních aplikací výplní na bázi kyseliny hyaluronové, která umí tyto rýhy přirozeně vyplnit. Možností je si nechat malinko doplnit i objem ve tvářích, a tím opticky pozvednout nejen kontury obličeje, ale i zmírnit nosoretní rýhy.
  • Ztráta objemu a kontur Stárnutí pokožky se nemusí projevovat pouze vráskami, ale také ztrátou objemu v obličeji. Díky menopauze a poklesu hladiny estrogenů začíná u žen po padesátce pokožka opravdu ztrácet na své hydrataci a elasticitě. To se může projevovat celkovým povadlým tonusem pleti, poklesem kontur obličeje v důsledku hromadění nadbytečné, neelastické kůže. Tady už kosmetická péče nepomůže, ale účinné jsou některé z moderních metod liftingů za pomoci liftingových nití. Jde o ambulantní, rychlý bezbolestný zákrok, který dokáže navrátit obličeji pevné kontury.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další podobné články

Malý průvodce estetickou medicínou. Laser – dokonalý paprsek (4)

Malý průvodce estetickou medicínou. Laser – dokonalý paprsek (4)

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 3. 2019 11:05

Jizvy po akné, jemné vrásky, pigmentové skvrny, červené žilky i nepříjemné chloupky… Všechny tyto…

Malý průvodce estetickou medicínou. Mezonitě a liftingové nitě (3)

Malý průvodce estetickou medicínou. Mezonitě a liftingové nitě (3)

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 1. 2019 9:22

Další neinvazivní metodou omlazení a vypnutí pleti jsou „nitě“. Není ale nit jako nit! Pojďme se na…

Malý průvodce estetickou medicínou. Nebojte se „botoxu“ (2)

Malý průvodce estetickou medicínou. Nebojte se „botoxu“ (2)

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 11. 2018 15:58

Na jeho účinky v estetické medicíně se přišlo úplně náhodou. Před více než třiceti lety se…

Malý průvodce estetickou medicínou. Vybíráme lékaře (1)

Malý průvodce estetickou medicínou. Vybíráme lékaře (1)

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 11. 2018 12:34

To hezké zvýraznit, ošklivé potlačit... Nejde jen o záležitost estetickou, ale i psychologickou –…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-