Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 zajímavostí o kolagenu
freepik.com
Životní styl

5 zajímavostí o kolagenu

datum: 25. 2. 2021 10:00 autor: -an-
O kolagenu se často hovoří v souvislosti s vyhlazením vrásek či bolestmi kloubů. Věděli jste ale, že tvoří přibližně 10 % celkové hmotnosti lidského těla a v organismu se vyskytuje až třicet typů? A jak se vlastně vyznat v potravinových doplňcích, které kolagen obsahují? K čemu jsou dobré želatiny a jakým způsobem zase pomáhá kolagen v přirozené podobě? Pojďte s námi blíže poznat svět kolagenu.

Kolagen je hojně zastoupenou a důležitou součástí lidského organismu. Úlohou této ve vodě nerozpustné bílkoviny je zajišťovat stabilitu a pružnost tkání. 

  1. Účinkují zázračné krémy s kolagenem? Slovo kolagen zní jako magické zaříkávadlo kosmetických firem, které se na něj odvolávají při propagaci produktů, jež mají zajistit věčné mládí a vyhlazenou pleť. Problém však je, že kolagenová molekula je příliš objemná na to, aby se z krému či šamponu dostala do vnitřní struktury kůže a tímto způsobem vyhlazovala vrásky nebo posilovala vlasy. Kolagen proto prospívá při vnitřním užívání. „Pro krásu je kondice kolagenu v těle velmi důležitá, protože zajišťuje pružnost a pomáhá udržovat dobrou hydrataci kůže a tím i sekundárně lepší ‚mladistvý‘ vzhled,“ vysvětluje ortoped MUDr. Róbert Pituch.
  2. Zajímejte se o složení: Želatiny působí v těle jinak než kolagen v přirozené podobě V lékárně můžete narazit na celou řadu potravinových doplňků s kolagenem. Zásadní rozdíl však spočívá v tom, zda jde o želatiny a přípravky obsahující hydrolyzované kolageny, tedy kolagenní peptidy, nebo preparáty, obsahující kolageny v přirozené podobě. Jde o dva různé přístupy ke zvýšení množství či udržení kolagenu ve sledovaných oblastech. „Užívání kolagenních želatin či hydrolyzátů znamená dodávat již upravené části kolagenu do organizmu cestou trávicího traktu ve větších dávkách. Vlastní vstřebatelnost těchto kolagenních částic a jejich transport do potřebné oblasti není ale jasně hodnotitelný,“ uvádí ortoped Pituch. Oproti tomu užívání kolagenu v přirozené formě (buď jako nativní kolagen fabrikovaný či kolagen z živočišních zdrojů, ale bez tepelné úpravy) vede k úpravě tolerance vlastního imunitního systému vůči vlastnímu kolagenu a jeho poškozování při patologických procesech. Zjednodušeně řečeno: Tento typ kolagenu se snaží naučit vlastní imunitu člověka, aby kolagen znala a neodbourávala ho například při zánětech poškozených kloubů.
  3. Jak funguje „orální tolerance“? V souvislosti s kolagenem v přirozené podobě se hovoří o navození či obnovení takzvané orální tolerance. Co ale vlastně tento výraz znamená? „V těle člověka existuje něco jako policie – imunitní systém. Kontroluje, jestli daní občané (buňky) mají nebo nemají doklady a zda do daného organismu patří. Děje se tak pomocí znaků na povrchu buněk, které jsou imunitní buňky schopné rozpoznat. V případě, že se buňka neprokáže dostatečně známými ‚doklady‘, je imunitním systémem odstraněna či opouzdřena,“ objasňuje princip fungování MUDr. Pituch. Soupis správných znaků se doplňuje také ve střevech, kde se do seznamu vhodných povrchových znaků přidávají části složek potravy. Tato informace se pak přenese do celého těla. „Imunitnímu systému známé buňky jsou pak šetřeny a nedochází k jejich odstraňování. To je příkladem orální tolerance, kdy například kolagen naučí ve střevě imunitní systém svoji identifikaci – a ten pak v kloubech omezí jeho destrukci při zánětlivých procesech,“ doplňuje odborník.
  4. Kolagen v přirozené podobě může pomáhat při revmatoidní artritidě i artróze Kolagen v přirozené podobě užívaný ústy tedy pomáhá v samoozdravných procesech těla tím, že navozuje toleranci organismu k vlastnímu kolagenu, což je výhodné nejen pro pacienty s autoimunitním onemocněním jako je revmatoidní artritida, ale také například u osteoartrózy, kde je přítomen zánět. Rozvoj artrózy přichází obvykle s přibývajícím věkem, kdy se klouby opotřebovávají a zároveň v těle ubývá kolagenu. „Pokud bychom se bavili o bolestech kloubu způsobených rozvojem artrózy, přicházejí do ordinace ortopeda nejčastěji lidé ve věku kolem 50 let. Postupně se začínají objevovat bolesti či omezení hlavně nosných kloubů a většinou již diagnostikujeme artrózu nejen mírného stupně,“ sdílí své zkušenosti z praxe MUDr. Pituch. „Přesná čísla nejsou dostupná, ale dalo by se říci, že poměr lidí v populaci, který má potíže s klouby, se spíše zvyšuje. Svůj podíl na tom má změna životního stylu,“ upozorňuje ortoped. Přibývá lidí se sedavým zaměstnáním, nadváhou či civilizačními chorobami jako je diabetes. Mezi hlavní rizikové faktory kromě věku a životního stylu patří také předešlé úrazy či genetika. Navození orální tolerance prostřednictvím podávání kolagenů v přirozené podobě může zastavit, anebo alespoň zpomalit proces ničení kolagenu vlastním tělem a v konečném důsledku tím zkvalitnit život lidem, které trápí bolavé klouby.
  5. Stačí malé množství, ale doporučuje se užívat dlouhodobě Výhodou užívání kolagenu v přirozené podobě navíc je, že tento princip je bezpečný a k dosažení cíle je potřeba jen opravdu malé množství, stačí dávky kolem 20 mikrogramů, což je výrazně méně než u kolagenových kloubních výživ. „Kolagen v nativní formě je v podstatě pouze šetrně upravený přírodní kolagen, který je obsažen v bílkovinách, jež běžně konzumujeme. Není mi tedy známa kontraindikace jeho užívání,“ uvádí MUDr. Pituch. Efekt preparátů obsahujících kolagen v přirozené podobě, jako je například Cemio Kamzík, ovšem není okamžitý. „Většinou dochází k postupnému pocitu zlepšení rozsahu pohybu, zmenšení pozátěžové bolesti, eventuelně zmírnění pozátěžových otoků v horizontu přibližně 3–4 týdnů od počátku jejich užívání. Obecně tyto preparáty bývají užívány v doporučených dávkách po dobu cca 2–3 měsíců. Tento cyklus lze doporučit 1–2x ročně,“ doplňuje specialista.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Když srdce bije na poplach...

Když srdce bije na poplach...

Autor: redakce ve spolupráci s Ing. et. Ing. Barborou Procházkovou, vedoucí vědeckého týmu společnosti Chromozoom, Datum: 27. 9. 2022 10:00

Na kardiovaskulární onemocnění zemře každý třetí Čech. Onemocnění srdce patří nejen u nás, ale i ve…

11 tipů, jak si okořenit sexuální život

11 tipů, jak si okořenit sexuální život

, Datum: 22. 9. 2022 15:00

V lásce jsou samozřejmě velmi důležité city, vzájemné porozumění, tolerance a důvěra. Buďme ale k…

Přichází doba kaki

Přichází doba kaki

Autor: -ket-, Datum: 21. 9. 2022 10:00

Malé, oranžové, ovšem velmi silné a plné vitaminů. Tak by se dalo jednoduše popsat ovoce kaki,…

Začne Evropský týden sportu

Začne Evropský týden sportu

Autor: -ket-, Datum: 19. 9. 2022 15:00

V pátek 23. 9. 2022 začne Evropský týden sportu, do kterého se prostřednictvím projektu BEACTIVE…

5 tipů, aby děti jedly správně

5 tipů, aby děti jedly správně

Autor: -gul-, Datum: 16. 9. 2022 15:00

Samé jedničky začínají na talíři! Vhodný jídelníček pomůže překonat nápor učení, testů a zkoušek. S…

Víte, že výhřez ploténky jde vyřešit za hodinu?

Víte, že výhřez ploténky jde vyřešit za hodinu?

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 12. 9. 2022 10:00

Výhřez ploténky může vznikat pomalu a plíživě nebo naopak náhle, jedním špatným pohybem. Zkušenost…

Podzimní trendy ve spodním prádle

Podzimní trendy ve spodním prádle

Autor: -lym-, Datum: 8. 9. 2022 10:00

Jaké spodní prádlo právě letí? Malá procházka posledními novinkami!

Telemedicína „jede“

Telemedicína „jede“

Autor: -an-, Datum: 6. 9. 2022 10:00

Výstava v Praze představí nové technologie na hubnutí!

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-