Dnes existuje řada míst, odkud je možné psa adoptovat – jedná se například o klasické útulky, azyly či dočasnou péči. A přestože se v útulcích snaží psům dopřát to nejlepší, pečovatelé většinou nemají dostatek času se věnovat každému pejskovi zvlášť a dopřát jim lásku a péči, kterou opravdu potřebují.
„Adopci psa z útulku se lidé vyhýbají často právě ze strachu, že neví, co všechno si pes zažil, že bude bojácný a agresivní. I z toho důvodu se lidé spíše rozhodují pro adopci štěněte, které do útulku přišlo v mladém věku nebo se v něm přímo narodilo. O starší a dospělé chlupáče je zájem v útulcích obecně menší,” říká Tomáš Haškovec.
I adopce psa či staršího psa má ale svá pozitiva – většinou za sebou mají základní výcvik a nevyžadují tolik času na výchovu, jako štěňata. Psí senioři jsou navíc už většinou klidnější a vhodné pro ty, kteří by péči o mladého divokého psa nemuseli z různých důvodů zvládat. V útulku vás ale o všem podrobně informují a nemusíte se bát, že byste si pořizovali „zajíce v pytli”.
„Pečovatelé v útulcích jsou se psi v každodenním kontaktu a mají tak dobrý přehled o povahových rysech a také o zlozvycích psů, o které se starají. Často také vědí i něco o jejich minulosti. Je proto dobré se hodně ptát a také v útulku informovat o zkušenostech, které s péči o psy máte. Na základě toho vám pomohou najít toho pravého pejska,” vysvětluje Haškovec.
V neposlední řadě je dobré se se psem před samotnou adopcí seznámit, pokud to daný útulek umožňuje, párkrát psa navštivte a běžte s ním i třeba na krátkou procházku. Díky tomu se navzájem seznámíte, psa trochu poznáte a začátek společného soužití bude pro všechny jednodušší.
Ještě, než si vyberete svého nového parťáka, budete muset pravděpodobně s útulkem sdílet také řadu informací o vás, aby měli jistotu, že psovi dáte domov a péči, jakou potřebujete. Počítejte s tím, že se vás budou ptát na vaše zázemí, další členy domácnosti a také vaše předchozí zkušenosti s chovem domácích mazlíčků.
Dále se připravte na to, že za pejska budete muset zaplatit adopční poplatek, který se pohybuje kolem 500-3000 korun a slouží na pokrytí nákladů na stravu a také například na očkování a lékařskou péči.
Než si pro pejska pojedete, připravte si základní výbavu, která by neměla chybět v žádné psí domácnosti.
„Součástí každé psí výbavy by měl být pohodlný pelíšek, miska na vodu a granule, postroj či obojek a vodítko. Chybět by neměly ani hračky, se kterými si bude hrát a které mu pomohou lépe zvládat stres,” říká Tomáš Haškovec z e-shopu s chovatelskými potřebami spokojenypes.cz. „Na začátek si také zjistěte, na jaké krmivo byl pes zvyklý. Rychlá změna na jiné krmivo by mohla psovi způsobit zažívací problémy a je lepší na něj přecházet postupně,” dodává.
Jakmile si psa přivedete domů, postupně ho seznamte s jeho novým domovem a ostatními členy domácnosti. Důležité je na pejska nespěchat a dopřát mu dostatek času, aby se rozkoukal a se vším se seznámil. Nechte ho také, aby si vybral místo k odpočinku a tam mu můžete umístit pelíšek.
Začátky soužití s novým parťákem budou možné rozpačité, ale nebojte. Jakmile se u vás pejsek rozkouká a zjistí, že je opravdu doma, vybuduje si postupně důvěru. Důležité je na něj nevyvíjet nátlak a do ničeho ho nenutit.
Možná to je překvapivé, ale pes si i na příjemné podněty, jako jsou pamlsky, společná hra či mazlení potřebuje zvyknout. Připravte se na to, že pro vašeho psa může být opravdu všechno nové, a i když má za sebou základní výchovu, musí se naučit na vaše způsoby.
Obrňte se proto dostatkem pamlsků a trpělivosti a jakmile si na sebe trochu zvyknete, můžete začít pejskovi vše postupně a opatrně ukazovat.
Pokud se rozhodnete pořídit psa z útulku, můžete se po náročnějších začátcích těšit na skvělého kamaráda!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Jaro s sebou přináší nejen více slunečných dnů a delší procházky, ale také zvýšené riziko napadení…
Přestože je společnost našich psích parťáků k nezaplacení, péče o psa vyžaduje spoustu času, kopu…
Co si pohlídat, aby byly vánoční svátky pohodové pro vás i vaše zvířecí parťáky? Vánoční stromeček,…
Kočky jsou masožravci, což znamená, že jedí převážně maso. Potřebují také dobrou rovnováhu tuků,…
Doba dovolených ještě nekončí a možná se chystáte s sebou vzít i vaši kočku. Víme, na čem si…
Pes, nejlepší přítel člověka. To není jen klišé, ale fakt, který potvrzují i statistiky. Češi jsou…
Chystáte se na dovolenou či delší pracovní cestu do zahraničí a víte, že si vašeho domácího…
Cestování se psem nebo kočkou, ať už doma nebo do zahraničí, vyžaduje pečlivou přípravu a znalost…