„Nejběžnější jsou obojky, pipety nebo spreje či šampóny. Produktů je na trhu celá řada a v principu fungují na podobné bázi. Obojky obsahují chemické látky, které se postupně uvolňují do srsti a kůže. Pipety se aplikují jednorázově, případně s opakovanou aplikací po několika týdnech. Účinnosti nabývají po několika dnech, kdy se účinná látka rozprostře po celém těle,“ radí Pučálka.
Pokud se ale chcete vyhnout „chemii“, je taktéž z čeho vybírat. Existují i přírodní verze obojků a pipet, které jsou na bázi rostlinných extraktů, například s citrusů. V posledních letech se prosazují jako přírodní antiparazitikum pivovarské kvasnice, které se přidávají do krmiva jako doplněk stravy. Pivovarské kvasnice dobře fungují proti vnějším parazitům jako jsou klíšťata, blechy, komáry nebo mouchy. Pivovarské kvasnice mají i další benefit jako je zlepšení celkové imunity nebo zlepšení kvality kůže a srsti.
Nejdelší dobu ochrany mají obojky, až 8 měsíců, nicméně jsou zase dražší. Aplikace pipety vydrží cca jeden měsíc, poté je nutné znovu aplikovat. Dejte si záležet na správné aplikaci, aby ochrana opravdu fungovala. Není například vhodné psa koupat pár dní před a zhruba týden po aplikaci. To platí jak pro obojky, tak i pipety.
Účinná látka musí mít dostatek času, aby se mohla rozšířit po celém těle. Velmi důležité je pak číst příbalový leták či pokyny výrobce, kde se dozvíte všechny důležité informace. Jestliže máte dilema, co je pro vašeho chlupáče nejlepší, zkuste si srovnat několik faktorů jako je účinnost, doba účinnosti, cenová relace, aplikace, ale i třeba „přírodnost“ produktu. Díky tomu si pak snadno zvolíte správnou ochranu pro vašeho psa či kočku.
Když už se klíště objeví, buďte připraveni a vybaveni speciální pinzetou na klíšťata. Díky ní parazita snadno vytáhnete celého. Nezapomeňte poté místo i pinzetu vydezinfikovat.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kastrace je častým zákrokem (nejen) u mladých psů. Ta není narozdíl od očkování povinná a je tedy…
Než se stal pes domestikovaným zvířetem, byl nucen lovit si potravu venku. Bohužel nebylo tomu tak,…
Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…
Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…
Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…
Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…
Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…
Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…
Komentáře