Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 rad, než si pořídíte štěně
Unsplash
Volný čas / Mazlíčci

5 rad, než si pořídíte štěně

datum: 19. 2. 2022 11:00 autor: -vls-
Štěně je velká radost, ale i starost. Připravte se na něj s předstihem!

Chystáte se pořídit si domů čtyřnohého člena rodiny, jistě se už jeho přítomnosti nemůžete dočkat, ale jste na něj připraveni? Pelíšek, hračky, správné krmivo a mnoho dalších věcí je potřeba mít řádně nachystáno. To ale není všechno, přeci jen štěstí přeje připraveným.

  1. Nastudujte si plemeno Jestliže ještě nemáte štěně vybrané, naskytuje se vám jedinečná možnost vybrat si opravdu kompatibilního parťáka. Každé plemeno je jiné, některé je vhodnější do bytu a je z něj gaučový povaleč, jiné potřebuje dlouhé procházky a je naprosto neúnavné. Než se pro jakékoliv plemeno rozhodnete, řádně si rozmyslete kolik času denně mu budete věnovat, jestli je vhodné do bytu nebo spíše do domu se zahradou, ale i to jakými chorobami trpí a na co všechno je náchylné. Některá plemena jsou mnohem více finančně náročnější než jiná, a tak si to celé raději předem promyslete. Pokud ale chcete udělat dobrou věc a rádi byste přivítali nového člena rodiny, zajděte se podívat do útulku, sice si s velkou pravděpodobností neodvezete roztomilé štěňátko, ale velmi vděčného psa určitě. Pokud se chcete o plemeni, které chcete dozvědět více, zeptejte se již majitelů daného pejska anebo navštivte různá internetová fóra a skupiny.
  2. Pořiďte základní výbavu Mezi základní prvky výbavy pro štěně patří vhodné misky na krmivo i vodu. Dbejte na to, aby byly úměrné velikosti štěně, tak aby se v nich například nevykoupalo, anebo aby po dvou hltech nebyla miska s vodou prázdná. Vodítko a obojek si spíše vybírejte osobně, abyste si ho mohli osahat a vyzkoušet. Pro pejsky bývá vhodnější postroj či kšíry, poraďte se s chovatelem, od kterého si štěně berete. Nezbytnou součástí nového domova je pro psa pelíšek, vybírejte jej velmi pečlivě. „Na začátku, ale zvažte kolik do něj chcete investovat, protože štěně může všechno snadno zničit. Jestliže ale chcete kvalitní pelíšek zvolte ten, co má ortopedickou matraci, je snadno omyvatelný, anebo se dá potah vyprat či vyměnit,“ doporučuje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka. Nezapomeňte na hračky, dávejte ale pozor, ať jsou pevné a neobsahují části, které štěně může vdechnout anebo spolknout.
  3. Nepodceňujte výběr krmiva Dříve než si štěně přivedete domů, zjistěte si od chovatele na jakém krmivu štěně vyrůstá. Mezitím si prostudujte složení a jeho kvalitu. Případně se o volbě krmiva poraďte s veterinářem anebo odborníkem na výživu psů. I přes jakékoliv doporučení si nejprve prostudujte etiketu krmiva. Součástí složení by neměla být sója v jakékoliv podobě, kukuřice, pšenice, chemická barviva, lepek atd. Na druhou stranu bychom zde měli najít minimálně 20 % čerstvého masa, 15 % sušeného masa a celkově alespoň 25 % bílkovin. Ve složení by neměly chybět bylinky, vitaminy a minerály. Jestliže chcete přejít u štěněte na jiné krmivo, dejte tomu čas a velmi opatrně do aktuálního krmiva přimíchávejte nové. Sledujte stolici a celkové trávení pejska.
  4. Najděte veteriánáře i cvičák Než si přinesete štěně domů, najděte si v okolí bydliště nejbližší veterinu, přečtěte si recenze anebo se poptejte pejskařů v okolí, na jakou veterinu docházejí. Pokud máte náchylnější plemeno, je vhodné si nechat udělat pojištění. Dále si nezapomeňte najít cvičák, kam budete se psem docházet.
  5. Na co ještě nezapomenout? Pokud si v zimě pořizujete krátkosrsté plemeno, je vhodné myslet i na obleček, a to kvůli nastydnutí. Jestli můžete, zařiďte si na první týden až dva home office anebo dovolenou, štěně bude potřebovat pozornost a trochu času, než si zvykne na nový domov. A v neposlední řadě: věci, které nechcete mít označkované psími zoubky, schovejte či mějte pod dohledem. Štěněcí zoubky jsou velmi ostré mohou zničit prakticky cokoliv. A teď už jen nezbývá nic jiného než popřát hodně radosti a málo starostí s novým členem rodiny.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Aplikace Zvíře+ chrání bezpečnost zvířat i lidí

Aplikace Zvíře+ chrání bezpečnost zvířat i lidí

Autor: -vls-, Datum: 5. 7. 2022 10:00

Mobilní aplikace Zvíře+ pomáhá řešit obtížné situace spojené se zvířaty již druhým rokem.  Ať už se…

V horkém počasí potřebuje pejsek 3x více vody než v chladnu

V horkém počasí potřebuje pejsek 3x více vody než v chladnu

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 21. 6. 2022 15:00

Konečně dorazilo velmi teplé a horké počasí. Přináší však různá úskalí. Hlídejte proto zdraví…

5 tipů na dovolenou se psem

5 tipů na dovolenou se psem

Autor: -vls-, Datum: 17. 6. 2022 15:00

Rozhodli jste se na letošní letní dovolenou vyrazit i se čtyřnohým parťákem. Máte ale obavy, abyste…

5 rad, jak skladovat granule pro pejsky

5 rad, jak skladovat granule pro pejsky

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 9. 6. 2022 15:00

Mezi časté chyby chovatelů psů patří i špatné skladování granulí. Vybrat vhodné a zdravé krmivo je…

Dovolená pro kočku

Dovolená pro kočku

Autor: -vls-, Datum: 5. 6. 2022 11:00

Pořídili jste si kočičku a teď přemýšlíte, kdo se o ni postará, až pojedete na rodinnou dovolenou k…

Jak vybrat vhodné krmivo pro kočku?

Jak vybrat vhodné krmivo pro kočku?

Autor: -vls-, Datum: 26. 5. 2022 10:00

 Základem je číst etiketu! Pojďme se podívat, co by mělo krmivo pro kočku obsahovat. Díky tomuto…

Pojistěte před dovolenou psa nebo kočku

Pojistěte před dovolenou psa nebo kočku

Autor: -an-, Datum: 23. 5. 2022 10:00

Lidé se po pandemii COVID-19 pozvolna vrací k turistice a do zahraničí chtějí vyrazit i se svými…

5 pravidel, jak (ne)mít psa v práci

5 pravidel, jak (ne)mít psa v práci

Autor: -vls-, Datum: 18. 5. 2022 10:00

Češi jsou národem pejskařů. Psa tu má přes 40 % domácností. A s vlastnictvím domácích zvířat často…

Tip šéfredaktorky

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

29. 6. 2022 10:00 autor -red-