Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 rad, než si pořídíte štěně
Unsplash
Volný čas / Mazlíčci

5 rad, než si pořídíte štěně

datum: 19. 2. 2022 11:00 autor: -vls-
Štěně je velká radost, ale i starost. Připravte se na něj s předstihem!

Chystáte se pořídit si domů čtyřnohého člena rodiny, jistě se už jeho přítomnosti nemůžete dočkat, ale jste na něj připraveni? Pelíšek, hračky, správné krmivo a mnoho dalších věcí je potřeba mít řádně nachystáno. To ale není všechno, přeci jen štěstí přeje připraveným.

  1. Nastudujte si plemeno Jestliže ještě nemáte štěně vybrané, naskytuje se vám jedinečná možnost vybrat si opravdu kompatibilního parťáka. Každé plemeno je jiné, některé je vhodnější do bytu a je z něj gaučový povaleč, jiné potřebuje dlouhé procházky a je naprosto neúnavné. Než se pro jakékoliv plemeno rozhodnete, řádně si rozmyslete kolik času denně mu budete věnovat, jestli je vhodné do bytu nebo spíše do domu se zahradou, ale i to jakými chorobami trpí a na co všechno je náchylné. Některá plemena jsou mnohem více finančně náročnější než jiná, a tak si to celé raději předem promyslete. Pokud ale chcete udělat dobrou věc a rádi byste přivítali nového člena rodiny, zajděte se podívat do útulku, sice si s velkou pravděpodobností neodvezete roztomilé štěňátko, ale velmi vděčného psa určitě. Pokud se chcete o plemeni, které chcete dozvědět více, zeptejte se již majitelů daného pejska anebo navštivte různá internetová fóra a skupiny.
  2. Pořiďte základní výbavu Mezi základní prvky výbavy pro štěně patří vhodné misky na krmivo i vodu. Dbejte na to, aby byly úměrné velikosti štěně, tak aby se v nich například nevykoupalo, anebo aby po dvou hltech nebyla miska s vodou prázdná. Vodítko a obojek si spíše vybírejte osobně, abyste si ho mohli osahat a vyzkoušet. Pro pejsky bývá vhodnější postroj či kšíry, poraďte se s chovatelem, od kterého si štěně berete. Nezbytnou součástí nového domova je pro psa pelíšek, vybírejte jej velmi pečlivě. „Na začátku, ale zvažte kolik do něj chcete investovat, protože štěně může všechno snadno zničit. Jestliže ale chcete kvalitní pelíšek zvolte ten, co má ortopedickou matraci, je snadno omyvatelný, anebo se dá potah vyprat či vyměnit,“ doporučuje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka. Nezapomeňte na hračky, dávejte ale pozor, ať jsou pevné a neobsahují části, které štěně může vdechnout anebo spolknout.
  3. Nepodceňujte výběr krmiva Dříve než si štěně přivedete domů, zjistěte si od chovatele na jakém krmivu štěně vyrůstá. Mezitím si prostudujte složení a jeho kvalitu. Případně se o volbě krmiva poraďte s veterinářem anebo odborníkem na výživu psů. I přes jakékoliv doporučení si nejprve prostudujte etiketu krmiva. Součástí složení by neměla být sója v jakékoliv podobě, kukuřice, pšenice, chemická barviva, lepek atd. Na druhou stranu bychom zde měli najít minimálně 20 % čerstvého masa, 15 % sušeného masa a celkově alespoň 25 % bílkovin. Ve složení by neměly chybět bylinky, vitaminy a minerály. Jestliže chcete přejít u štěněte na jiné krmivo, dejte tomu čas a velmi opatrně do aktuálního krmiva přimíchávejte nové. Sledujte stolici a celkové trávení pejska.
  4. Najděte veteriánáře i cvičák Než si přinesete štěně domů, najděte si v okolí bydliště nejbližší veterinu, přečtěte si recenze anebo se poptejte pejskařů v okolí, na jakou veterinu docházejí. Pokud máte náchylnější plemeno, je vhodné si nechat udělat pojištění. Dále si nezapomeňte najít cvičák, kam budete se psem docházet.
  5. Na co ještě nezapomenout? Pokud si v zimě pořizujete krátkosrsté plemeno, je vhodné myslet i na obleček, a to kvůli nastydnutí. Jestli můžete, zařiďte si na první týden až dva home office anebo dovolenou, štěně bude potřebovat pozornost a trochu času, než si zvykne na nový domov. A v neposlední řadě: věci, které nechcete mít označkované psími zoubky, schovejte či mějte pod dohledem. Štěněcí zoubky jsou velmi ostré mohou zničit prakticky cokoliv. A teď už jen nezbývá nic jiného než popřát hodně radosti a málo starostí s novým členem rodiny.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00

Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Zimní dovolená se psem

Zimní dovolená se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Bedřichem Synkem, ředitelem společnosti PetExpert, Datum: 16. 2. 2023 15:00

Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…

I pejsci mohou nastydnout

I pejsci mohou nastydnout

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00

Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky

Zimní radovánky s pejsky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05

Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

6 rad, jak správně krmit kotě

6 rad, jak správně krmit kotě

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na výživu koček, Yoggies.cz, Datum: 23. 1. 2023 10:00

Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků

Autor: -vls-, Datum: 16. 1. 2023 10:30

Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…

Jak poznat potravinovou alergii u psa?

Jak poznat potravinovou alergii u psa?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 11. 1. 2023 10:00

Mezi časté civilizační choroby patří také alergie. Je rozšířená nejen u lidí, ale i u našich…

Jak se starat o psa v zimě?

Jak se starat o psa v zimě?

Autor: -vls-, Datum: 22. 12. 2022 10:00

Udeřilo na nás mrazivé a sněhové počasí. Zima bývá často náročná nejen pro lidi, ale i pro pejsky,…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-