Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Kupujeme štěně
Pixabay
Volný čas / Mazlíčci

Kupujeme štěně

datum: 18. 8. 2018 11:25 autor: Jitka Vlasáková
Psí mládě je jako každé jiné. Proto potřebuje péči, lásku a důslednou výchovu již od prvního dne, kdy si to malé chlupaté klubíčko přinesete domů.

Ideální chvíle, kdy si štěně odebrat, v osmi týdnech věku. Pro vývoj jsou totiž nejdůležitější zážitky z třetího až dvanáctého týdne života. Dřív než si ho ale přinesete, zjistěte, zda je čilé, zdravé a dobře živené. Máte-li možnost, sledujte chvíli i chování matky štěňat. Štěká-li matka, aby na sebe upozornila, dá se předpokládat, že jeho potomci na tom nebudou jinak. Vyberete-li si z klubka malých neohrabanců nejdrzejšího pokušitele, který neustále doráží na druhé a stále se někam neúnavně sápe, nečekejte, že z něj vyroste klidný pes, který se drží svého pána jako klíště svého hostitele.

Kdy začít s výcvikem

Odpověď je jasná – hned. A to přesto, že v den, kdy si štěně přinesete domů, nejspíš prožije citový šok. Náhle se ocitne samo, bez maminky a sourozenců, v cizím prostředí as cizími dvounožci. Nechte je proto, aby se nejdřív pořádně rozhlédlo, seznámilo s novým prostředím a uklidnilo se. A aby na to mělo čas, je nejlepší dojet si pro štěňátko hned po ránu.

Až si mrňousek odpočine, začne si zvykat na svou novou rodinu. Máte-li v rodině malé děti, upozorněte je předem na úskalí, jež může příchod nového tvorečka znamenat. Neměly by dělat přílišný rámus, neustále si ho všímat a vláčet ho jako plyšovou hračku. Není dobré ho neustále konejšit, jinak to tak bude vyžadovat pokaždé, když se mu něco nebude líbit.

Ukažte mu jeho pelíšek, který by však neměl být stranou rodinného života, a misku s vodou. Hned pak je dobré vzít pejska vyvenčit (stejně jako poté, co se nají, vyspí nebo začne očicháváním zkoumat zem). Jakmile se vyvenčí, vždy jej pochvalte (tříměsíční štěně potřebuje venčit každé tři hodiny). Aby se nevymočilo už cestou ven, mluvte na něj, abyste odlákali jeho pozornost. Pomočí-li se v bytě, pokárejte ho (ale netrestejte), ovšem jen v případě, že jste ho při této nepravosti přistihli.

Pes by měl sice poslouchat všechny členy své nové rodinky, ale výcvik by měl raději vést jen jeden člověk.

Nechte ho odpočívat

Jako každé mimino se i to psí snadno unaví. Proto má mít svůj pelíšek, do něhož zaleze, dává-li najevo, že chce mít klid. A nechcete-li se už od prvního dne dělit se štěňátkem o křeslo či svou vlastní postel, nedovolte, aby ho kdokoli na tato místa bral a příkazem „Nesmíš“ to jasně zakažte i jemu. Za každý provedený povel ho naopak nezapomeňte výrazně pochválit. Pro zákaz, pochvalu i jiné příkazy byste měli používat přesně dané výrazy. Psi nejlépe reagují na krátká jednoduchá slova. Psa můžete za uposlechnutí pochválit, nebo odměnit – buď pískací hračkou, nebo suchým pamlskem. Nejvhodnější dobou pro výcvik je doba před krmením – tehdy je pes vnímavý a velmi dobře reaguje na odměnu ve formě pamlsků.

Může zůstat sám doma?

Úplně nejlepší je, můžete-li být zpočátku se štěňátkem doma. I v tom případě ho však zkoušejte pomalu přivykat na to, že občas bude muset zůstat samo doma. Nebezpečí, že přijdete o své nejlepší střevíčky, kabelku či sako, musíte eliminovat. Jedinou možností je dát všechno, co může padnout na oběť zkoumavým štěněčím zoubkům, z jejich dosahu. A do psího pelíšku vložte hračky, aby mu nebyla dlouhá chvíle.

Pak štěněti vysvětlete, že se vrátíte, a odejděte. Nejdřív třeba na 15 minut, dobu své nepřítomnosti postupně prodlužujte až na dobu dvou až tří hodin. Víc ne – potřebuje totiž pravidelně po třech hodinách jíst a venčit. Uvidíte, že časem uvítá, že může většinu času, kdy nejste doma, v pohodě a klidu prospat. To však je jen začátek dlouhodobé výchovy…

Kdy se štěnětem na očkování?

První očkování se provádí v 6. – 7. týdnu věku štěňátka proti psince, parvoviróze, infekčnímu zánětu jater a psincovému kašli, ev. koronaviróze. Když si v 8 týdnech štěně berete, mělo by tedy být očkované a mít svůj očkovací průkaz.

Když si psí mimino přivezete domů, objednejte se s ním k veterináři. Ten ho prohlédne a domluví s vámi další přeočkování. To následuje v intervalu 2 – 4 týdny až do 12 týdnů věku, kdy je očkoviáno i proti leptospiróze.

Vakcinace ůproti vzteklině je možná od 3. měsíce věku, povinné je absolvovat ji do 6. měsíce věku. Revakcinace je každých 12 měsíců. Odčervení štěněte provede zodpovědný chovatel ve 2. – 3. týdnu života štěňat, jež se škrkavkami již rodí. Do tří měsíců se odčervují každé 2-3 týdny. Dále pak preventivně jednou za tři měsíce, stejně jako dospělí psi. Přípravky proti nejčastějším vnitřním parazitům (blechám, klíšťatům a roztočům) vám poradí veterinární lékař.


Další články z rubriky

Torze žaludku ohrožuje psy

Torze žaludku ohrožuje psy

Autor: -vls-, Datum: 27. 9. 2021 15:00

K velkým zdravotním nebezpečím u psů (především u velkých plemen) patří i torze žaludku. Ta může…

Víte, že chřipku může mít i váš pes?

Víte, že chřipku může mít i váš pes?

Autor: -vls-, Datum: 15. 9. 2021 10:00

Blíží se podzim a s ním často přichází i sezona častějších nachlazení. Chřipkou a nachlazením…

Kočka (ne)jde vychovat

Kočka (ne)jde vychovat

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 9. 9. 2021 10:00

Říká se, že se svět dělí na dva neslučitelné tábory: milovníky psů a milovníky koček. Ten první…

Společný zážitek. To nejlepší, co pro svého psa můžete udělat

Společný zážitek. To nejlepší, co pro svého psa můžete udělat

, Datum: 26. 8. 2021 15:00

Méně věcí, víc zážitků. V duchu tohoto hesla se snaží žít stále více lidí. Zážitky jsou totiž tím…

Co byste měli vědět, než začnete „BARFovat“?

Co byste měli vědět, než začnete „BARFovat“?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 25. 8. 2021 15:00

Mezi časté důvodu pejskařů ke krmení psa syrovou potravou je to, že syrová potrava u psů předejde…

5 častých mýtů o psím stravování

5 častých mýtů o psím stravování

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 18. 8. 2021 15:00

Jsou psi po syrovém masu opravdu agresivní? Zdravá strava a správné krmení je klíčem ke…

Víte, jak správně pečovat o zuby psa?

Víte, jak správně pečovat o zuby psa?

Autor: -vls-, Datum: 11. 8. 2021 15:00

Napadlo vás někdy, že skoro každého druhého pejska trápí záněty dásní? A ty mohou mít nehezké…

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Psí zlozvyky a jak se jich zbavit

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 8. 8. 2021 11:00

Každý má své mouchy. To platí i o našich čtyřnohých kamarádech. Pokud jde o drobnosti, je snadné je…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková