Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Kupujeme štěně
Pixabay
Volný čas / Mazlíčci

Kupujeme štěně

datum: 18. 8. 2018 11:25 autor: Jitka Vlasáková
Psí mládě je jako každé jiné. Proto potřebuje péči, lásku a důslednou výchovu již od prvního dne, kdy si to malé chlupaté klubíčko přinesete domů.

Ideální chvíle, kdy si štěně odebrat, v osmi týdnech věku. Pro vývoj jsou totiž nejdůležitější zážitky z třetího až dvanáctého týdne života. Dřív než si ho ale přinesete, zjistěte, zda je čilé, zdravé a dobře živené. Máte-li možnost, sledujte chvíli i chování matky štěňat. Štěká-li matka, aby na sebe upozornila, dá se předpokládat, že jeho potomci na tom nebudou jinak. Vyberete-li si z klubka malých neohrabanců nejdrzejšího pokušitele, který neustále doráží na druhé a stále se někam neúnavně sápe, nečekejte, že z něj vyroste klidný pes, který se drží svého pána jako klíště svého hostitele.

Kdy začít s výcvikem

Odpověď je jasná – hned. A to přesto, že v den, kdy si štěně přinesete domů, nejspíš prožije citový šok. Náhle se ocitne samo, bez maminky a sourozenců, v cizím prostředí as cizími dvounožci. Nechte je proto, aby se nejdřív pořádně rozhlédlo, seznámilo s novým prostředím a uklidnilo se. A aby na to mělo čas, je nejlepší dojet si pro štěňátko hned po ránu.

Až si mrňousek odpočine, začne si zvykat na svou novou rodinu. Máte-li v rodině malé děti, upozorněte je předem na úskalí, jež může příchod nového tvorečka znamenat. Neměly by dělat přílišný rámus, neustále si ho všímat a vláčet ho jako plyšovou hračku. Není dobré ho neustále konejšit, jinak to tak bude vyžadovat pokaždé, když se mu něco nebude líbit.

Ukažte mu jeho pelíšek, který by však neměl být stranou rodinného života, a misku s vodou. Hned pak je dobré vzít pejska vyvenčit (stejně jako poté, co se nají, vyspí nebo začne očicháváním zkoumat zem). Jakmile se vyvenčí, vždy jej pochvalte (tříměsíční štěně potřebuje venčit každé tři hodiny). Aby se nevymočilo už cestou ven, mluvte na něj, abyste odlákali jeho pozornost. Pomočí-li se v bytě, pokárejte ho (ale netrestejte), ovšem jen v případě, že jste ho při této nepravosti přistihli.

Pes by měl sice poslouchat všechny členy své nové rodinky, ale výcvik by měl raději vést jen jeden člověk.

Nechte ho odpočívat

Jako každé mimino se i to psí snadno unaví. Proto má mít svůj pelíšek, do něhož zaleze, dává-li najevo, že chce mít klid. A nechcete-li se už od prvního dne dělit se štěňátkem o křeslo či svou vlastní postel, nedovolte, aby ho kdokoli na tato místa bral a příkazem „Nesmíš“ to jasně zakažte i jemu. Za každý provedený povel ho naopak nezapomeňte výrazně pochválit. Pro zákaz, pochvalu i jiné příkazy byste měli používat přesně dané výrazy. Psi nejlépe reagují na krátká jednoduchá slova. Psa můžete za uposlechnutí pochválit, nebo odměnit – buď pískací hračkou, nebo suchým pamlskem. Nejvhodnější dobou pro výcvik je doba před krmením – tehdy je pes vnímavý a velmi dobře reaguje na odměnu ve formě pamlsků.

Může zůstat sám doma?

Úplně nejlepší je, můžete-li být zpočátku se štěňátkem doma. I v tom případě ho však zkoušejte pomalu přivykat na to, že občas bude muset zůstat samo doma. Nebezpečí, že přijdete o své nejlepší střevíčky, kabelku či sako, musíte eliminovat. Jedinou možností je dát všechno, co může padnout na oběť zkoumavým štěněčím zoubkům, z jejich dosahu. A do psího pelíšku vložte hračky, aby mu nebyla dlouhá chvíle.

Pak štěněti vysvětlete, že se vrátíte, a odejděte. Nejdřív třeba na 15 minut, dobu své nepřítomnosti postupně prodlužujte až na dobu dvou až tří hodin. Víc ne – potřebuje totiž pravidelně po třech hodinách jíst a venčit. Uvidíte, že časem uvítá, že může většinu času, kdy nejste doma, v pohodě a klidu prospat. To však je jen začátek dlouhodobé výchovy…

Kdy se štěnětem na očkování?

První očkování se provádí v 6. – 7. týdnu věku štěňátka proti psince, parvoviróze, infekčnímu zánětu jater a psincovému kašli, ev. koronaviróze. Když si v 8 týdnech štěně berete, mělo by tedy být očkované a mít svůj očkovací průkaz.

Když si psí mimino přivezete domů, objednejte se s ním k veterináři. Ten ho prohlédne a domluví s vámi další přeočkování. To následuje v intervalu 2 – 4 týdny až do 12 týdnů věku, kdy je očkoviáno i proti leptospiróze.

Vakcinace ůproti vzteklině je možná od 3. měsíce věku, povinné je absolvovat ji do 6. měsíce věku. Revakcinace je každých 12 měsíců. Odčervení štěněte provede zodpovědný chovatel ve 2. – 3. týdnu života štěňat, jež se škrkavkami již rodí. Do tří měsíců se odčervují každé 2-3 týdny. Dále pak preventivně jednou za tři měsíce, stejně jako dospělí psi. Přípravky proti nejčastějším vnitřním parazitům (blechám, klíšťatům a roztočům) vám poradí veterinární lékař.


Další články z rubriky

Minimálně třetina zaměstnanců zažívá symptomy syndromu vyhoření

Minimálně třetina zaměstnanců zažívá symptomy syndromu vyhoření

Autor: redakce ve spolupráci s Barborou Pšenicovou, ředitelkou neziskové organizace Nevypusť duši, která se v Česku věnuje osvětě a prevenci týkající se duševního zdraví, Datum: 9. 11. 2023 0:05

Duševní zdraví zaměstnanců a zaměstnankyň ve firmách je stále podceňováno. Nadměrným pracovním…

Život s kočkou aneb Kdo je vlastně pán?

Život s kočkou aneb Kdo je vlastně pán?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 10. 2023 13:30

Bez přátel, společenského života, v pokročilém věku a většinou žena. Takové jsou nejčastější…

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?

Autor: -vls-, Datum: 14. 9. 2023 10:00

Milujeme chlupatá zvířata, ale někdy jen do té doby, dokud nezanechají pár chlupů v naší právě…

7 rad, jak zvládnout vedra se psem

7 rad, jak zvládnout vedra se psem

Autor: -ava-, Datum: 18. 7. 2023 10:00

Horké letní teploty mohou být nebezpečné nejen pro člověka, ale stejně tak pro vašeho zvířecího…

Cestujeme s pejskem

Cestujeme s pejskem

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 19. 6. 2023 19:30

Letní prázdniny se blíží a s nimi čas dovolených a výletů. A co když chceme vzít s sebou i naše…

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 13. 4. 2023 0:05

Kastrace je častým zákrokem (nejen) u mladých psů. Ta není narozdíl od očkování povinná a je tedy…

Čím krmit dospělé psy a štěňata?

Čím krmit dospělé psy a štěňata?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 4. 2023 10:00

Než se stal pes domestikovaným zvířetem, byl nucen lovit si potravu venku. Bohužel nebylo tomu tak,…

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00

Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-