Jack Henry Abbott. (zdroj: murderpedia.org)
V roce 1965, během pobytu ve vězení v Utahu, ubodal k smrti spoluvězně. Údajně se bránil homosexuálnímu útoku. K dosavadnímu trestu mu bylo připočteno dalších čtrnáct let. Po několika letech, roku 1971, se Jackovi podařilo uprchnout z vězení a v Denveru vyloupil banku.
Policii se podařilo ho brzy chytit a soud mu „přidělil“ ještě devatenáct let navíc. Většinu času prožil Jack Abbott na samotce, protože odmítal poslouchat příkazy vězeňské stráže a byl celkově problémový.
V roce 1977 se Abbott dočetl, že spisovatel Norman Mailer připravuje knihu o odsouzeném vrahovi Garymu Gilmorovi (kniha Katova píseň vyšla v roce 1979 – pozn. red.). Napsal Mailerovi dopis, ve kterém tvrdil, že Gilmore své zážitky z velké části přikrášluje.
Následovala bohatá korespondence, kde Abbott popisuje údajně realistický život za mřížemi včetně špatného zacházení s vězni. Mailer byl překvapen literárním talentem mladého vězně. Některé z dopisů zveřejnil v prestižním magazínu New York Review od Books.
David Glockner: Vraždy na Grabštejně Román s kriminálními prvky se odehrává na počátku 20. století v malém městečku pod sídlem hrabat Clam-Gallasů. Vincent Hora, jenž s nasazením vlastního života zabránil anarchistickému atentátu na zámku Auerspergů, se tentokrát stává opatrovníkem Jindřicha Clam-Gallase, mladého talentovaného malíře, trpaslíka a alkoholika, jehož právě propustili z blázince. Po Vincentově příjezdu se začnou na zámku a v okolí dít podivné věci. Kdosi zavraždí mladou služku a brzy následuje série dalších vražd. Vše nasvědčuje tomu, že vrahem je Vincent. Ani on sám si není jist, že tomu tak není, protože ho stále sužují halucinace, takže pochybuje o svém duševním zdraví. V podezření je i skupina mladých lidí z Vídně, kteří městečko popuzují svou nevázaností – malíř Egon Schiele, jeho přátelé, a především Egonova milenka Valerie, která však náhle beze stopy zmizí. (Vydává nakladatelství Ikar.)
Když v roce 1981 požádal Abbott o podmínečné propuštění, slavný spisovatel se za něj zaručil. V té době už byla v tiskárně kniha In the Belly of the Beast (V břiše šelmy), sestavená z Abbottových dopisů Mailerovi.
V červnu 1981 Jack Abbott opustil nápravné zařízení a za pomoci Normana Mailera byl převezen do tzv. domu na půli cesty v New Yorku, aby se postupně s odbornou pomocí zařazoval do společnosti.
Okamžitě se stal miláčkem newyorské literární komunity. Vystupoval v pořadu „Dobré ráno, Ameriko“ a užíval si luxusních večírků. Zároveň se rád pohyboval mezi „svými“ – tedy zloději a podvodníky v Lower East Side, kde se cítil dobře.
To trvalo pouhých šest týdnů. 18. července zašel do kavárny Binobon na Manhattanu. Po nějaké době se zeptal číšníka, kde jsou toalety. Richard Adan, zeť majitele kavárny, se hostovi omluvil, že to bohužel nepůjde. Na záchod se chodilo přes kuchyň a restaurace ještě neměla sjednané úrazové pojištění pro zákazníky. Adan odvedl Abbotta ven k popelnicím, aby se vymočil tam.
Abbott se s číšníkem pohádal a u popelnic ho ubodal k smrti. Pak utekl. V té době však se Abbottova tvář stala známou a hosté i majitel kavárny ho poznali. Ironií osudu den po vraždě vyšla v New York Times nadšená recenze na právě vycházející knihu V břiše šelmy, která se stala bestsellerem.
Abbott uprchl nejprve do Mexika, ale protože neuměl španělsky, vrátil se do Spojených států. Detektivové ho dopadli 23. září 1981 v Louisaně, kde našel práci na ropných polích. Dostal doživotí.
„Moje angažovanost v případě propuštění Jacka Abbotta na svobodu byla epizodou v mém životě, na které nenacházím nic, proč bych mohl jásat, ani nic, na co bych mohl být hrdý,“ prohlásil po Abbottově návratu do kriminálu Norman Mailer.
Sedm a půl miliónu dolarů, tedy peníze, které vydělala kniha V Břiše šelmy, dostala na základě rozhodnutí soudu vdova po zavražděném číšníkovi.
Abbott se ještě jednou pokusil o literární návrat a v roce 1987 vyšla jeho druhá kniha My Return (Můj návrat). Úspěchu prvotiny ale nedosáhla.
Roku 2001 požádal Abbott o podmínečné propuštění. Jeho žádost však byla zamítnuta mj. i kvůli dlouhému trestnímu rejstříku a kázeňským problémům ve vězení.
Jack Abbott ukončil svůj život 10. února 2002. Ve vězeňské cele se oběsil pomocí provizorní smyčky vyrobené z prostěradla. Zanechal dopis na rozloučenou, jehož obsah nebyl nikdy zveřejněn.
Zdroje informací: murderpedia.org a wikipedia.org
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Neuvěřitelně inteligentní, přátelský a zdvořilý člověk. Takový byl podle svého okolí Thomas Holst.…
Za nenápadnou maminkovskou a babičkovskou vizáží skrývala Yiya Murano alespoň tři vraždy a finanční…
15. září 2010: Padesátiletý Greg Fleniken byl nalezen mrtvý a zavražděný v hotelovém pokoji číslo…
Jeho legendární útěky z vězení a zájem médií mu přinesly pochybnou „slávu“ a popularitu části…
Kolem 21. hodiny 4. února 1974 se ozvalo zaklepání na dveře bytu č. 4 na 2603 Benvenue Street v…
Na konci února 1987 proběhla v amerických médiích následující zpráva: Vražedkyně na útěku Audrey…
Hannibal Lecter nebyl jen výplodem čisté fantazie. V roce 1963 se Thomas Harris, autor, jehož…
Dvaapadesátiletý provozovatel nočního klubu v Dallasu Jack Ruby ohromil Ameriku, když 24. listopadu…