Nejvíc Čechů v létě míří „tradičně“ za sluncem a mořem do Chorvatska. Když už zde k nějaké zdravotní komplikaci dojde, není potřeba panikařit. Tamější zdravotnictví je na dobré úrovni, která není příliš odlišná od situace v Česku.
Síť ambulantních lékařů (ordinacije) je v turistických destinacích poměrně hustá, ordinační hodiny bývají různé, často mají otevřeno do devatenácti hodin.
Přestože se pohybujeme v rámci Evropské unie a měli bychom být ošetřeni za stejných podmínek jako místní občané a lékaři by měli akceptovat Evropský průkaz zdravotního pojištění, tak se s tím u ambulantních lékařů lze setkat spíše zřídka. Cestovní pojištění tak i pro tuto destinaci dává jednoznačně smysl.
Další vyšší úrovní lékařského zařízení jsou polikliniky (domovi zdravlja), kde funguje více ambulantních lékařů. Nicméně nebývají v nich často k dispozici potřebné zobrazovací vyšetřovací metody, případně laboratoř.
Avšak základní ošetření jednoduchého onemocnění nebo úrazu typu řezná rána či poranění mořským ježkem jsou zde schopni vyřešit. Se složitějšími obtížemi nebo v případě nutnosti nějakých vyšetření je třeba vyhledat nemocnice – chorvatsky bolnice, které jsou ve velkých městech jako Pula, Rijeka, Zadar nebo Split.
Chorvatsko má z pohledu cestování a zdravotní péče jedno specifikum – řada turisticky oblíbených míst se nachází na některém z mnoha chorvatských ostrovů, což v případě zdravotních problémů komplikuje transport k lékaři.
Někde například trajekty mezi ostrovem a pevninou jezdí jen několikrát denně. Je vhodné s tím počítat a vycestovat do takové destinace s vybavenou cestovní lékárničkou.
V případě řešení vážných situací se pacienti na pevninu transportují buď letecky vrtulníkem, nebo záchranářskou lodí. S velmi malými dětmi nebo u starších, případně chronicky nemocných pacientů je lepší volit dovolenou na pevnině, kde je péče rychleji dostupná.
Cestovní pojištění by mělo být při cestách do ciziny standardem. A to i do zemí v rámci EU. Například v Chorvatsku je potřeba s úhradou za ošetření počítat vždy. Přístup tamějších lékařů k akceptování úhrady za ošetření prostřednictvím pojišťovny je spíše výjimečný.
Pokud ošetření uradíte v hotovosti, vždy si vyžádejte a uschovejte lékařskou zprávu a účet. O proplacení lze požádat pomocí chytrého telefonu i rovnou ze zahraničí. Pokud nemáte možnost uhradit ošetření v hotovosti, lze za pomoci asistenční služby a prostřednictvím jejích partnerů uhradit náklady na místě hotově.
V Chorvatsku je kromě toho navíc potřeba počítat s poplatky, které je nutné uhradit i v případě, že zdravotnické zařízení uzná Evropský průkaz zdravotního pojištění. Obvykle se jde o spoluúčast, kde za ambulantní ošetření se pohybuje v řádech několika EUR. V případě hospitalizace se odvíjí od její délky, maximálně je to cca 260 EUR. Tuto spoluúčast lze uhradit z cestovního pojištění.
Ošetření u praktického lékaře – 40 EUR
Ošetření u specialisty ORL, gynekolog apod. – 70 EUR
Diagnostické vyšetření RTG – 20 EUR jeden snímek
Ošetření u zubaře – 50 EUR
Sádrová dlaha, ortéza – 30 až 120 EUR
Antibiotika – 15 EUR
Den hospitalizace v nemocnici – 15 EUR
Maximální doplatek při hospitalizaci – 260 EUR
Ošetření v nemocnici – 10 EUR
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Letos v létě to v hlavním městě Francie opravdu žije. Po sto letech do metropole zase zavítali…
Z původně jednoduchých míst pro trempy se stala moderní rekreační střediska, která odpovídají…
V naší republice se nachází hned šest vinařských podoblastí, dvě v Čechách a čtyři pak na Moravě.…
Výroba vína už dávno není jen obrázkem krojovaných pamětníků bodře se objímajících kolem cimbálu.…
Mikulov je jedním z našich nejznámějších míst spojených s vínem. Ale jak se to stalo, že se kdysi…
Léto je v plném proudu, a právě to je nejlepší čas strávit drahocenné chvíle se svou rodinou.…
Prázdniny začaly, takže pokud ještě nemáte naplánovanou dovolenou, je nejvyšší čas! Ať už dáváte…
Chorvatsko láká české turisty každý rok. Ti, co se nespokojí se severní Istrií, míří na ostrov Krk.