Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Co přibalit na dovolenou do lékárničky?
Freepik, freepik
Volný čas / Cestování

Co přibalit na dovolenou do lékárničky?

datum: 13. 6. 2023 0:05 autor: Anna Vágnerová
Opět se blíží čas tolik očekávaných dovolených a prázdninových dobrodružství. Léto je období odpočinku, celkové pohody, ale i sportovních výkonů a poznávání nových věcí, které však mohou přinést nejedno překvapení. Je proto dobré myslet i na případné zdravotní komplikace a připravit se na ně.    

Opalovací kosmetika chrání

Slunce je velmi příjemná součást léta, před jeho zářením je ale zapotřebí se správně chránit. V dnešní době se doporučuje již troj nebo čtyřnásobná ochrana kožních buněk, aby nedocházelo k poškození a k předčasnému stárnutí pokožky.

Doporučujeme zvolit přípravky s trojnásobnou ochranou před slunečním zářením obsahující jak vysoce účinné UVA a UVB filtry, tak unikátní kombinaci antioxidantů k ochraně proti infračervenému záření A (tzv. IR-A). V poslední době stále více nabývá na důležitosti také ochrana proti negativním následkům viditelného světla, které může způsobovat pigmentaci u vybraných typů pleti.


Jak mít krásnou a zdravou pokožku po opalování?

U obsahu opalovací kosmetiky si hlídejte správnou kombinaci organických a anorganických slunečních filtrů, kterých by standardně mělo být 4 až 8. Zaručují ochranu před poškozením a předčasným stárnutím pokožky způsobeným sluncem. Pro děti je dobré volit opalovací přípravky výhradně v dětské řadě speciálně vyvinuté na ochranu jemné dětské pokožky, jež jsou často vhodné i pro děti s atopickým ekzémem. Dnešním standardem kvalitní opalovací kosmetiky je rovněž její šetrnost k životnímu prostředí.

Náš tip: Sluneční ochrana kosmetické značky Ladival.

Probiotika při změně stravovacích návyků

Dalším poměrně častým letním společníkem mohou být střevní potíže, a to včetně akutních průjmů, které vás mohou přepadnout jak na exotické, tak tuzemské dovolené.  

Komplikace mohou nastat zejména při změnách běžných stravovacích návyků, což se týká jak dospělých, tak dětí. Ty navíc rády objevují nová sladká pokušení, což může přispět k nechtěným následkům.


Pozor, salmonela číhá

Velké teplo, cestování, odlišné prostředí a jiné hygienické návyky, letní grilování, zmrzliny, ochutnávání netradičních lokálních pokrmů či konzumace dalších rizikových potravin, to vše může mít za následek narušenou rovnováhu střevní mikroflóry.

Pro její podporu by vám proto v kufru či cestovní tašce neměl chybět doplněk stravy s probiotiky. Ideálně takový, který je vhodný pro celou rodinu, jak pro naše nejmenší, tak i pro dospělé. Doporučujeme vybírat probiotické komplexy s obsahem více různých probiotických kmenů, navíc ideálně doplněné o probiotika.

A zejména pro letní období je vhodné pro podporu rovnováhy střevní mikroflóry vybírat probiotika, která obsahují také probiotickou kvasinku Saccharomyces boulardii. Užívat se doporučují přibližně týden před plánovanou cestou a též po celou dobu jejího průběhu.

Náš tip: Doplněk stravy Biopron FORTE.

Antihistaminika na alergie

Během léta nás mohou potkat také alergické reakce a podráždění kůže. A jelikož velkou část našeho volného času trávíme v přírodě, jsou např. bodnutí hmyzem na denním pořádku.


Alergie mohou potrápit i v létě

Léto je plné dobrodružství, a to hlavně pro děti, které objevují přírodu a skotačí s kamarády. Na pořadu dne je tak štípnutí hmyzem, podráždění kůže a alergické kožní reakce, nadměrné slunění, ale i mírné popáleniny prvního stupně.

Letnímu období se navíc nevyhýbají ani plané neštovice. Právě proto je vhodné mít při ruce účinná antihistaminika v podobě chladivého gelu, který pomůže se zklidněním svědění a pálení kůže různého původu.

Náš tip: Psilo-Balsam.

Plísně v létě útočí

Velké teplo v kombinaci s nesprávnou obuví pak může vést k různým kožním mykózám a větší fyzická námaha zase k otokům dolních končetin.

Nejen na letních cestách nás může „překvapit“ infekční onemocnění kůže způsobené parazitickými houbami, tzv. kožní mykóza. Postihuje nejčastěji nohy a nehty, může se však objevit i na jiných částech těla a projevuje se svěděním a zarudnutím.

Kůže může být suchá, případně se na ní mohou objevit puchýře či šupinky. U nohou se většinou objevuje v místě vlhké zapářky – tedy mezi prsty, další častou lokalitou jsou rozpraskané paty. Přibalte si účinný přípravek, který vás této kožní nepříjemnosti pomůže zbavit.

Náš tip: Cotylena.

Pozor na hemeroidy

Kvůli náročnému cestování během letních měsíců trápí poměrně velké procento lidí rovněž hemeroidy.

Během letního období nás mohou také častěji potrápit hemeroidy, zejména pak při častějším či delším vysedávání v dopravních prostředcích v teplém počasí v kombinaci s nedostatkem tekutin. Pro takové případy je dobré mít v zásobě osvědčený léčivý přípravek s příznivými účinky na žilní a lymfatický systém.

Náš tip: Venoruton.  

Unavené nohy

Delší cestování či větší fyzická aktivita během letních měsíců mohou být spojeny s pocitem unavených a bolestivých nohou vedoucím k mravenčení v kůži nohou či otokům dolních končetin.

Mohou se dostavit i křeče či další potíže žilního původu. Pro náročnější letní dny v práci strávené např. v lodičkách, kdy můžete pociťovat, že jsou vaše nohy unavené, je vhodné si pořídit zklidňující chladivý sprej. Oceníte jej též při relaxační masáži nohou a chodidel.

Náš tip: Kosmetický přípravek Venosupport.

Péče o močové cesty

Léto je pro mnohé ve znamení vodních radovánek, které ale mohou způsobit prochladnu

tí či jiné potíže močových cest. Tomu mohou přispět s nedostatečným pitným režimem i teplotní výkyvy či vysedávání na chladných plochách. Pro podporu zdraví močových cest je vhodný doplněk stravy obsahující extrakt z kanadských brusinek, vitaminu D a zlatobýlu obecného, který přispívá ke správné funkci močového měchýře a dolních močových cest.

Náš tip: Doplněk stravy Urinal Akut.

Vši v létě útočí

A rodiny s dětmi, které budou trávit čas především ve větším kolektivu, by se měly připravit na „nezvané“ kamarády v podobě dětských vší.

Setkání s těmito parazity zažily během svých dětských let snad všechny dívky s dlouhými vlasy, nicméně mohou potrápit rovněž chlapce, a dokonce i rodiče.

Přenos vší, zejména mezi dětmi, je poměrně snadný, takže vždy mějte připraven účinný prostředek, který vás těchto nechtěných „kamarádů“ i s jejich vajíčky zbaví a jeho aplikace je rychlá a snadná. 

Náš tip: Hedrin Once

Většinu vybavení do letní lékárničky si naštěstí snadno opatříte on-line, např. na klubzdravi.cz, anebo v kamenných lékárnách po celé České republice.  


Zdroje informací: Stada


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak správně vozit kolo na autě?

Jak správně vozit kolo na autě?

Autor: -ava-, Datum: 13. 5. 2024 13:06

Sezóna cyklovýletů začíná! Milujete dlouhé výlety na kole, ale děsí vás představa, že byste měli…

Multigenerační hotely právě frčí

Multigenerační hotely právě frčí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 5. 2024 0:05

Rodinná dovolená, během které si užijete i zasloužený klid a odpočinek. Zdá se vám to jako něco, o…

Místo moře k jezeru?

Místo moře k jezeru?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 5. 2024 0:05

Místo moře jezero, místo letišť pohodlné auto nebo vlak. Pokud každý rok létáte k moři, možná…

Co zažít v rakouském Leogangu?

Co zažít v rakouském Leogangu?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 4. 2024 0:05

Ráj pro turisty, cyklisty, ale také pro milovníky kultury a kvalitního wellness. To je největší…

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Léto v Dubaji: Tipy pro turisty i přestupující

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 4. 2024 0:05

Všichni, kdo plánují letošní letní dovolenou v Dubaji, i ti, kdo zde stráví své mezipřistání na své…

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Jednoduchý návod, jak se naučit podélně parkovat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 4. 2024 0:05

Za volantem jste jako doma, hravě zvládnete každý terén, každou zatáčku i složitou dopravní situaci…

Velikonoce v teple: Načerpejte energii tam, kde slunce hřeje

Velikonoce v teple: Načerpejte energii tam, kde slunce hřeje

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 3. 2024 0:05

Rádi byste tento rok prožili Velikonoce jinak? Místo pečení tradičního beránka, generálního úklidu…

Hudební procházka Vídní

Hudební procházka Vídní

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 3. 2024 0:05

Vídeň by měl každý Čech vidět a trošku taky znát. Byla mekkou českých muzikantů. Spojení je dodnes…

Tip šéfredaktorky

Kvíz: Jak dobře znáte Bedřicha Smetanu?

11. 5. 2024 9:58 autor -jav-