Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Dovolená v Polsku?
TravelFamily
Volný čas / Cestování

Dovolená v Polsku?

datum: 22. 6. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Ačkoli země našich severních sousedů nepatří mezi nejvyhledávanější místa pro dovolenou, popularita Polska coby dovolenkové destinace roste meziročně o desítky procent. Přispívá k tomu i zlepšování nabídky dopravního spojení z Česka.

Češi do Polska více jezdí

Polsko je pro Čechy atraktivní z mnoha důvodů. Od geografické a jazykové blízkosti přes velmi příznivé ceny, nové moderní špičkové hotely až po nárůst kvality přímého spojení z Česka. A nejde jen o příhraniční nákupy. Podle dat Českého statistického už loni meziročně přibylo kratších cest Čechů do Polska o 60 %.

A tento trend potvrdil i nedávno zveřejněný průzkum KB Pojišťovny, z něhož vyplynulo, že se letos k severním sousedům chystá 11 % Čechů, kteří hodlají strávit dovolenou v zahraničí.

„Polsko se vyšvihlo v preferencích Čechů mířících na dovolenou na podobné místo jako některé jihoevropské země,“ říká Blanka Hrubá, výkonná ředitelka cestovní kanceláře Travel Family a dodává: „Zvědavost našich turistů a poptávka po dovolených v Polsku masivně narůstá – a to celoročně. Očekáváme, že letos Polsko vyzkouší řada nových dovolenkářů a v létě 2025 nastane skutečný boom. Souvisí to se zkvalitňováním zázemí u Baltu a také dopravci oznámili další rozšíření vlakových a leteckých spojů mezi ČR a polským pobřežím Baltu. Přímé a rychlé spojení je tady klíčové.“


Co by vás ještě mohlo zajímat

Jak správně vozit kolo na autě?

Vlakem z Prahy až k Baltu už v prosinci

Již od prosince 2024 přibude až 4x denně nové přímé vlakové spojení z Prahy přes Pardubice, Vratislav a Poznaň přímo k Baltu – do Gdaňsku a Gdyně. To v letní sezóně 2025 vytvoří kvalitní vlakové spojení přímo k plážím Baltského moře s jízdní dobou kolem 9 hodin. Tato doba cesty je plně konkurenceschopná s dobou jízdy osobním autem.

Dovolenkáři z České republiky tak získají nejširší nabídku přímého vlakového spojení s touto přímořskou oblastí, což kvitují také cestovní kanceláře. Dá se očekávat, že nabídku dovolených v Polsku i v této souvislosti budou výrazně rozšiřovat.


Náš tip na zajímavou knihu na cestu

Helena kdysi utekla na samotu do lesů a dnes se vrací do města, kam tvrdila, že už nikdy nevkročí, a i Petra odešla na venkov za novým životem. Co bude muset dokázat Pavla, aby ji sousedé ve vesnici konečně přijali? Sen o útulné obci, kde lidé žijí v souladu s krajinou a zvířaty, někdy přináší bolestný náraz do reality. I dům na samotě může být pro jednoho romantické útočiště, pro druhého ale tíživá vzpomínka a břemeno... A před jakou ostudou utíká umělec Pecháček ze vsi zpátky do města? Jedenáct populárních českých autorek a autorů ve svých povídkách vypráví o hledání domova na vesnici i ve městě, o útěcích za sny a ideály či úniky před vlastními stíny a životními přehmaty – zkrátka o obtížné cestě za lepším životem, ať už jej hledají městští hrdinové na idealizovaném venkově, nebo vesničtí obyvatelé v anonymitě velkoměst. (Knihu vydává nakladatelství Listen.)


Už letos se k polskému moři lépe cestuje

Nabídka spojení do Polska k Baltu je širší už od letošního roku. Z Prahy létá 2x týdně přímo do Gdaňsku letecká společnost Ryanair a ceny letenek jsou velmi výhodné. Pohybují se od 900–1300 Kč za jeden směr.

Z Moravy pak i letos jezdí k Baltskému moři přímý noční i denní vlak, a to jak do Gdaňsku, tak i do dalších míst, jako jsou například Leba nebo na poloostrov Hel. Zároveň jsou v nabídce denní i noční autobusové spoje společnosti Flixbus.

Mnoho Čechů nicméně dá přednost jízdě osobním autem po tamních velmi kvalitních a moderních autostrádách. Z Prahy je nejlepší k Baltu vyrazit přes Německo po dálnici D8, následně na hranice Berlína a buď přes Frankfurt nad Odrou směr Poznaň, Bydhošť a Gdaňsk, nebo po dálnici směr Štětín a následně po pobřeží Baltu směr Kolobřeh, Košalín a Slupsk.

„V Polsku jsou zpoplatněné jenom některé úseky dálnic, není tam zapotřebí žádná dálniční známka,“ říká výkonná ředitelka společnosti Travel Family Blanka Hrubá.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Co zažít v rakouském Leogangu?

Polské hotely patří kvalitou služeb k absolutní špičce

Na baltských plážích jsou vystavěny moderní hotely, které se kromě zajímavé architektury mohou pochlubit také vynikajícími službami špičkové úrovně. Běžné jsou moderně vybavené aquaparky a další zařízení, která všechna vznikla v posledních letech. Zároveň je Polsko výhodné svou cenovou úrovní, která je podobná jako v Česku a dokonce v některých případech i výhodnější.

Polsko je ideální destinace i pro individuální cestovatele, kteří si zajistí ubytování přes cestovní kancelář a k tomu si pak zvolí vlastní dopravu podle toho, jak jim to vyhovuje. Češi Polsko stále objevují a kromě moře vyrážejí do historických měst, roste popularita Polska i coby celoroční destinace pro pobyty v horách, poznávají polská jezera a tradiční venkovské oblasti s bohatým folklorem. Řada z nich je překvapená, jak obrovský skok tato země v posledních letech udělala.


Zdroje informací: ČSÚ, průzkum KB Pojišťovny, poland.pl a CK Travel Family.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Díky benefitům můžete šetřit i na dovolené

Díky benefitům můžete šetřit i na dovolené

Autor: -ket-, Datum: 8. 7. 2024 15:00

Prázdniny začaly, takže pokud ještě nemáte naplánovanou dovolenou, je nejvyšší čas! Ať už dáváte…

Chorvatský Krk a okolí

Chorvatský Krk a okolí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 7. 2024 0:05

Chorvatsko láká české turisty každý rok. Ti, co se nespokojí se severní Istrií, míří na ostrov Krk.

Řecko patří k neoblíbenějším destinacím

Řecko patří k neoblíbenějším destinacím

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 7. 2024 0:05

Řecko se v průzkumech drží mezi čtveřicí nejoblíbenějších dovolenkových destinací českých turistů.…

Tipy na nová místa na Istrii

Tipy na nová místa na Istrii

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 7. 2024 0:05

Není náhodou, že nejvíc Čechů stále volí za cíl své prázdninové cesty jižní moře. Blízkost jazyka i…

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část druhá od L do Z

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část druhá od L do Z

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 6. 2024 0:05

Lákavých turistických cílů je u nás víc než dost a jen jedna abeceda na ně nejspíš stačit ani…

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část první od A do K

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část první od A do K

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 6. 2024 0:05

Letní výpravy po republice za vinařskou turistikou jsou pro mnohé každoroční tradicí, a proto je…

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 6. 2024 0:05

Tento region, často přezdívaný „Malý Tibet“, se pyšní 1 500 kilometry tras, které se vinou…

Češi si dovolenou neodpustí

Češi si dovolenou neodpustí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 6. 2024 0:05

Počty Čechů, kteří vyrážejí na dovolenou do zahraničí, překonaly už loni předcovidová čísla. A jak…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-