Rijeka nabídne také zajímavá místa. Rijecké pláže jsou kamenité, ale na mnoha místech pěkně upravené a přímo zvoucí do vln Jadranu. Toto město nezapře svůj průmysl spojený s loďařstvím. Obrovské doky dodnes leží na pobřeží.
Střed města stále pulzuje bohatým životem. Doporučujeme navštívit místní tržnici v přímořské čtvrti Luka. V několika halách si lze vybrat z masa a mléčných výrobků, z bohatství úrody zeleniny i ovoce a samozřejmě z mořských plodů i ryb. V místních restauracích vše skvěle připravují. Pro turistický pohyb mohou návštěvníci po prozkoumání centra vyrazit na blízký hrad Trsat, který ve středověku strážil pobřeží, nebo podél řeky Rječiny, jejíž kaňon hned za hranicí města nabízí úchvatné scenérie.
Na ostrov Krk se lze přepravit přes ikonický Krčki most. Tím, že leží na ostrově, jsou zdejší letoviska o něco málo klidnější. Město Krk platí za velmi rozvinutý prázdninový rezort s malebným historickým centrem, mnohé památky jsou původně již z římského období.
Nejznámnější památkou je Frankopanský hrad a katedrála Nanebevzetí Panny Marie se základy ze 6. století našeho letopočtu. Kdo se vydá na procházku okolo městských hradeb, sleduje historii ještě starší, místní opevnění má základy ve 4. století před naším letopočtem!
Letovisko je samozřejmě doplněno i soudobými atrakcemi – zážitkovým akváriem a řadou exkluzivních gastropodniků. Ale pro všechny časy nejzásadnějším místem destinace je pláž a v Krku se mohou chlubit mnoha oblázkovými plážemi, městská pláž Dražica je pravidelně odměňována oceněním Modrá vlajka, které značí širokou vybavenost pláže a vysokou kvalitu vody.
„Nezapomeňte také na to, že vlastní doklady musí mít i děti. Bez ohledu na to, že Chorvatsko je také členem EU a Schengenu. Tedy vlastní platný cestovní pas, nebo dětský občanský průkaz. Při průjezdu Rakouskem navíc musí děti do věku 12 let sedět v bezpečnostní sedačce,“ upozorňuje Lenka Laus, produktové manažerka Travel Family pro Chorvatsko.
Zapomenout by lidé neměli ani evropský průkaz zdravotní pojišťovny, případně také cestovní pojištění. To může výrazně pomoci nejen v případech, kdy je potřeba zaplatit zdravotní péči nebo přesun zraněného domů.
Pro nákupy potravin a dalších základních potřeb platí v Chorvatsku podobné zvyklosti jako v Česku. A ani cenové rozdíly nejsou velké. Záleží samozřejmě na tom, kde nákup probíhá. Nejvýhodnější je nákup zboží v akci, a to jak u nadnárodních, tak u domácích obchodních řetězců.
Z lokálních chorvatských řetězců stojí za zmínku obchodní řetězec Konzum s desítkami obchodů po celém pobřeží i v dalších lokalitách Chorvatska a také řetězec Plodine
Oba mají na stránkách vždy zveřejněné cenové akce a mají také širokou nabídku čerstvých potravin. Kromě toho jsou v Chorvatsku běžně přítomné nadnárodní řetězce, jako jsou Lidl či Kaufland. Také ony na svých webových stránkách inzerují akční nabídky a ceny se příliš neliší od ČR. Vedle toho je v Chorvatsku poměrně hodně rozšířen i místní obchodní řetězec STUDENAC. Své obchody má i v turistických centrech nebo na nádražích. Jeho ceny jsou nicméně o něco vyšší, což je podobné jako například u českých večerek a menších samoobsluh v centrech měst.
Pro ty, kdo chtějí být on-line a nebýt vázáni na dostupnost wifi, se rozhodně vyplatí pořídit si chorvatskou datovou kartu.
Cena datové SIM karty je velmi příznivá. Stojí většinou necelých 10 EUR, nabízí stovky GB datového připojení a nevyžaduje žádnou registraci.
Dá se jednoduše pořídit v novinovém stánku a stačí ji pouze dát do mobilního zařízení, například jako druhou SIM kartu do mobilního telefonu, a de facto ihned si užívat takřka neomezeného přístupu k internetu kdekoli, tedy i na pláži.
Pro průjezd Slovenskem, Rakouskem, Maďarskem a Slovinskem je nutné si zakoupit dálniční známku. Pořídit se dají předem ve směnárnách, na čerpacích stanicích nebo v auto-moto klubech po celé České republice. V prodeji jsou také na čerpacích stanicích před úseky dálnic v daných státech. Ve Slovinsku (dars.si), na Slovensku (eznamka.sk), v Maďarsku (ematrica.nemzetiutdij.hu) i v Rakousku (asfinag.at) je možné koupit dálniční známku také on-line. Dávejte nicméně pozor na lhůty a délku platnosti. Například jednodenní známka platí v daný kalendářní den a nikoli 24 hodin od zakoupení.
„Nákup dálničních známek nebo mýtného do tunelů online se vyplatí. Vyhnete se díky tomu frontám na benzínkách před dálnicemi a u mýtných bran. Třeba v Chorvatsku to ale nejde. Proto pokud musíte například kvůli začátku pobytu cestovat v pátek v noci a během soboty, je třeba počítat se silným provozem a čekáním právě před mýtnicemi. Za prázdninovými zážitky na Jadran totiž jede stejným směrem a po stejných komunikací nejvíce turistů. A to nejen z Česka, ale i z dalších zemí, jako je Slovensko, Maďarsko, Německo, či Rakousko,“ připomíná Lenka Laus.
Zdroje informací:croatia.hr, travelfamily.cz a flixbus.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Chorvatsko postupně přestává být doménou letních dovolených pro období od června do září. Stále…
Mnichovský Oktoberfest, známý také jako „Wiesn“, každoročně přiláká milióny návštěvníků z celého…
Letos v létě to v hlavním městě Francie opravdu žije. Po sto letech do metropole zase zavítali…
Z původně jednoduchých míst pro trempy se stala moderní rekreační střediska, která odpovídají…
V naší republice se nachází hned šest vinařských podoblastí, dvě v Čechách a čtyři pak na Moravě.…
Výroba vína už dávno není jen obrázkem krojovaných pamětníků bodře se objímajících kolem cimbálu.…
Mikulov je jedním z našich nejznámějších míst spojených s vínem. Ale jak se to stalo, že se kdysi…
Léto je v plném proudu, a právě to je nejlepší čas strávit drahocenné chvíle se svou rodinou.…