Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Chorvatský Krk a okolí
Flixbus/Wikimedia Commons
Volný čas / Cestování

Chorvatský Krk a okolí

datum: 6. 7. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Chorvatsko láká české turisty každý rok. Ti, co se nespokojí se severní Istrií, míří na ostrov Krk.

Brána Kvarnerského zálivu 

Rijeka  a Opatija  jsou dvě pozoruhodná města. Zatímco Rijeka je velké pulzující centrum s průmyslovou minulostí, Opatija vždy patřila k místům klidným, v 19. století se postupně změnila v Rakousko-Uherskou riviéru, kde si šlechtické rody ze střední Evropy budovaly prázdninové domy u moře.

Dodnes je tato tradice zřejmá a při pohybu po Opatiji si budete připadat tu jako v Mariánských lázních, onde jako ve Vídni či Budapešti. Luxus a okázalost rámuje toto oblíbené přímořské středisko.

Nicméně Opatija nabízí vyžití i dobrodružným povahám, výstup na horu Vojak v pohoří Učka, nebo některý z dalších vrcholů horského hřebenu je radno si usnadnit městskou hromadnou dopravou. Vystoupat 1400 metrů od hladiny moře je obdivuhodný sportovní výkon – odměněný ovšem neskutečným výhledem.


Co by vás ještě mohlo zajímat
Tipy na nová místa na Istrii

Pláže v Rijece jsou upravené

Rijeka nabídne také zajímavá místa. Rijecké pláže jsou kamenité, ale na mnoha místech pěkně upravené a přímo zvoucí do vln Jadranu. Toto město nezapře svůj průmysl spojený s loďařstvím. Obrovské doky dodnes leží na pobřeží.

Střed města stále pulzuje bohatým životem. Doporučujeme navštívit místní tržnici v přímořské čtvrti Luka. V několika halách si lze vybrat z masa a mléčných výrobků, z bohatství úrody zeleniny i ovoce a samozřejmě z mořských plodů i ryb. V místních restauracích vše skvěle připravují. Pro turistický pohyb mohou návštěvníci po prozkoumání centra vyrazit na blízký hrad Trsat, který ve středověku strážil pobřeží, nebo podél řeky Rječiny, jejíž kaňon hned za hranicí města nabízí úchvatné scenérie.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Řecko patří k neoblíbenějším destinacím

Ostrov Krk

Na ostrov Krk se lze přepravit přes ikonický Krčki most. Tím, že leží na ostrově, jsou zdejší letoviska o něco málo klidnější. Město Krk platí za velmi rozvinutý prázdninový rezort s malebným historickým centrem, mnohé památky jsou původně již z římského období.

Nejznámnější památkou je Frankopanský hrad a katedrála Nanebevzetí Panny Marie se základy ze 6. století našeho letopočtu. Kdo se vydá na procházku okolo městských hradeb, sleduje historii ještě starší, místní opevnění má základy ve 4. století před naším letopočtem!

Letovisko je samozřejmě doplněno i soudobými atrakcemi – zážitkovým akváriem a řadou exkluzivních gastropodniků. Ale pro všechny časy nejzásadnějším místem destinace je pláž a v Krku se mohou chlubit mnoha oblázkovými plážemi, městská pláž Dražica je pravidelně odměňována oceněním Modrá vlajka, které značí širokou vybavenost pláže a vysokou kvalitu vody.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Dovolená v Polsku?

Na co nezapomenout při příjezdu

„Nezapomeňte také na to, že vlastní doklady musí mít i děti. Bez ohledu na to, že Chorvatsko je také členem EU a Schengenu. Tedy vlastní platný cestovní pas, nebo dětský občanský průkaz. Při průjezdu Rakouskem navíc musí děti do věku 12 let sedět v bezpečnostní sedačce,“ upozorňuje Lenka Laus, produktové manažerka Travel Family pro Chorvatsko.

Zapomenout by lidé neměli ani evropský průkaz zdravotní pojišťovny, případně také cestovní pojištění. To může výrazně pomoci nejen v případech, kdy je potřeba zaplatit zdravotní péči nebo přesun zraněného domů.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Chystáte se autem do Chorvatska?

Na nákupy v Chorvatsku stejně jako v Česku

Pro nákupy potravin a dalších základních potřeb platí v Chorvatsku podobné zvyklosti jako v Česku. A ani cenové rozdíly nejsou velké. Záleží samozřejmě na tom, kde nákup probíhá. Nejvýhodnější je nákup zboží v akci, a to jak u nadnárodních, tak u domácích obchodních řetězců.

Z lokálních chorvatských řetězců stojí za zmínku obchodní řetězec Konzum s desítkami obchodů po celém pobřeží i v dalších lokalitách Chorvatska a také řetězec Plodine

Oba mají na stránkách vždy zveřejněné cenové akce a mají také širokou nabídku čerstvých potravin. Kromě toho jsou v Chorvatsku běžně přítomné nadnárodní řetězce, jako jsou Lidl či Kaufland. Také ony na svých webových stránkách inzerují akční nabídky a ceny se příliš neliší od ČR. Vedle toho je v Chorvatsku poměrně hodně rozšířen i místní obchodní řetězec STUDENAC. Své obchody má i v turistických centrech nebo na nádražích. Jeho ceny jsou nicméně o něco vyšší, což je podobné jako například u českých večerek a menších samoobsluh v centrech měst.


Co by vás ještě mohlo zajímat
Jak správně vozit kolo na autě?

Na data místní datová SIM karta

Pro ty, kdo chtějí být on-line a nebýt vázáni na dostupnost wifi, se rozhodně vyplatí pořídit si chorvatskou datovou kartu.

Cena datové SIM karty je velmi příznivá. Stojí většinou necelých 10 EUR, nabízí stovky GB datového připojení a nevyžaduje žádnou registraci.

Dá se jednoduše pořídit v novinovém stánku a stačí ji pouze dát do mobilního zařízení, například jako druhou SIM kartu do mobilního telefonu, a de facto ihned si užívat takřka neomezeného přístupu k internetu kdekoli, tedy i na pláži.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Multigenerační hotely právě frčí

Dálniční známky lze koupit i online, ale pozor na začátek a délku platnosti

Pro průjezd Slovenskem, Rakouskem, Maďarskem a Slovinskem je nutné si zakoupit dálniční známku. Pořídit se dají předem ve směnárnách, na čerpacích stanicích nebo v auto-moto klubech po celé České republice. V prodeji jsou také na čerpacích stanicích před úseky dálnic v daných státech. Ve Slovinsku (dars.si), na Slovensku (eznamka.sk), v Maďarsku (ematrica.nemzetiutdij.hu) i v Rakousku (asfinag.at) je možné koupit dálniční známku také on-line. Dávejte nicméně pozor na lhůty a délku platnosti. Například jednodenní známka platí v daný kalendářní den a nikoli 24 hodin od zakoupení.

„Nákup dálničních známek nebo mýtného do tunelů online se vyplatí. Vyhnete se díky tomu frontám na benzínkách před dálnicemi a u mýtných bran. Třeba v Chorvatsku to ale nejde. Proto pokud musíte například kvůli začátku pobytu cestovat v pátek v noci a během soboty, je třeba počítat se silným provozem a čekáním právě před mýtnicemi. Za prázdninovými zážitky na Jadran totiž jede stejným směrem a po stejných komunikací nejvíce turistů. A to nejen z Česka, ale i z dalších zemí, jako je Slovensko, Maďarsko, Německo, či Rakousko,“ připomíná Lenka Laus.


Zdroje informací:croatia.hr, travelfamily.cz a flixbus.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Díky benefitům můžete šetřit i na dovolené

Díky benefitům můžete šetřit i na dovolené

Autor: -ket-, Datum: 8. 7. 2024 15:00

Prázdniny začaly, takže pokud ještě nemáte naplánovanou dovolenou, je nejvyšší čas! Ať už dáváte…

Řecko patří k neoblíbenějším destinacím

Řecko patří k neoblíbenějším destinacím

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 7. 2024 0:05

Řecko se v průzkumech drží mezi čtveřicí nejoblíbenějších dovolenkových destinací českých turistů.…

Tipy na nová místa na Istrii

Tipy na nová místa na Istrii

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 7. 2024 0:05

Není náhodou, že nejvíc Čechů stále volí za cíl své prázdninové cesty jižní moře. Blízkost jazyka i…

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část druhá od L do Z

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část druhá od L do Z

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 6. 2024 0:05

Lákavých turistických cílů je u nás víc než dost a jen jedna abeceda na ně nejspíš stačit ani…

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část první od A do K

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část první od A do K

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 6. 2024 0:05

Letní výpravy po republice za vinařskou turistikou jsou pro mnohé každoroční tradicí, a proto je…

Dovolená v Polsku?

Dovolená v Polsku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 6. 2024 0:05

Ačkoli země našich severních sousedů nepatří mezi nejvyhledávanější místa pro dovolenou, popularita…

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 6. 2024 0:05

Tento region, často přezdívaný „Malý Tibet“, se pyšní 1 500 kilometry tras, které se vinou…

Češi si dovolenou neodpustí

Češi si dovolenou neodpustí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 6. 2024 0:05

Počty Čechů, kteří vyrážejí na dovolenou do zahraničí, překonaly už loni předcovidová čísla. A jak…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-