U některých lidí může být průběh závažnější. Nejúčinnější způsob, jak množení bakterií zamezit je tepelná úprava surovin. Jako účinná teplota se obecně uvádí alespoň 75 °C po dobu pěti minut.
Pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků infekce salmonelou, kontaktujte svého lékaře:
Nezáleží na tom, jestli jíte uvnitř nebo venku, bezpečnost potravin začíná v kuchyni. Dbejte na čistotu kuchyňských povrchů a spotřebičů a před manipulací s potravinami si vždy umyjte ruce.
Měli byste také myslet na mytí všech produktů a na to, aby například syrové mořské plody, maso a drůbež byly odděleny od ostatních potravin. Takové syrové maso by samozřejmě mělo být před podáváním důkladně tepelně zpracováno.
„Vejce, syrové maso, ovoce, zeleninu a další syrové potraviny uchovávejte při nákupu potravin, přípravě jídla nebo i při skladování odděleně, abyste zabránili kontaminaci. Při přípravě syrových a vařených potravin byste měli používat oddělená prkénka. Kuchyňské povrchy, desky a další kuchyňské náčiní je třeba rovněž čistit a dezinfikovat. Syrové potraviny jsou nositeli bakterií, které mohou kontaminovat vařené potraviny, a ty mohou být při požití bez dalšího vaření škodlivé,“ upozorňuje Oliver Fecko z everli.cz.
Jídlo řádně a důkladně uvařte, abyste zničili bakterie, které mohou způsobit onemocnění. Pokud si nejste jisti, zda je jídlo dostatečně uvařené, rozřízněte ho uprostřed a zkontrolujte.
Potraviny, jako je maso, vejce, ryby a drůbež, je třeba řádně tepelně upravit, aby se odstranila většina typů bakterií způsobujících otravu jídlem.
Obecně platí, že místo pro skladování potravin by mělo být vzdušné, větratelné, suché, ale přitom v chladu.
Ve skříňce kuchyňské linky jsou nejčastěji uchovány potraviny jako káva, čaj, cereálie, mouka, cukr či koření. Jsou to potraviny, kterým stačí být především v suchu. K praktickému uložení a pro lepší organizaci i uchování potravin, můžete nakoupit nejrůznější dózy či sáčky s uzavíráním na zip. Zabráníte tak nepříjemnému míchání pachů, kdy aromatickým kořením například načichne čaj, ale prodloužíte tak i trvanlivost potravin.
Do této zóny patří i pečivo. Chléb vždy uchovávejte mimo sáček z obchodu. Patří do chlebníku. Nebojte se ho zabalit pouze do kuchyňské utěrky. Je to daleko lepší způsob než v sáčku, který je neprodyšný a způsobí zplesnivění. Rohlíky ovšem v sáčku zůstat mohou, v utěrce by brzy ztvrdly.
Jedním z nejběžnějších a nejvděčnějších způsobů je uchování potravin v chladu.
Teplota v lednici by se měla pohybovat kolem 5 °C a v mrazničce kolem -18 °C. Dnešní lednice ale umí s teplotou pracovat více, a tak se teploty v horní části mohou lišit od spodní, i od boxu ve dveřích.
Do horních polic, kde je nejmenší vlhko, budeme ukládat potraviny jako jsou vajíčka, zbytky uvařených pokrmů, dezerty a produkty, na kterých je označení vyloženě vybízející k uchování v chladu. Výše je zároveň vyšší teplota, která pomáhá optimálně k uchování takovýchto potravin.
Do nižších polic s nižší teplotou ukládáme čerstvé maso. Nízká teplota je velmi důležitá! Zabrání se tak množení a míchání organismů z mléčných a masných produktů.
Úplně dole bývají boxy na ovoce a zeleninu. Ovoce a zeleninu vždy skladujte odděleně, kvůli přenosu pachů a plísní. Sezónní zeleninu a ovoce si pak můžete dopřát celoročně uchováním v mrazáku, kdy díky rychlému a šokovému zmražení neztrácí potravina podíl vitaminů.
Nejteplejším místem jsou dveře ledničky. Určitě si všichni dobře vzpomenou na neustále napomínání rodičů, proč tak dlouho koukáte do ledničky a ať ji už zavřete. Budeme sem tedy ukládat spíše nápoje či různá dochucovadla, které vyžadují pouze mírné chlazení.
V lednicích často bývá nápověda v podobě grafického znázornění potravin, které do dané police patří. V takovém případě se už na nevědomost vymlouvat nemůžete.
Nenechte se zmást označeními „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“. Statní zemědělská a potravinářská inspekce je vykládá jasně.
Datem použitelnosti, tedy „Spotřebujte do“, bývají označeny potraviny, které rychle podléhají zkáze. Jsou to například jogurty, ryby, drůbež. Takové výrobky by měl výrobce označit i doporučeným způsobem uchování.
„Minimální trvanlivost“ uvádí datum, do kterého se doporučuje potravina zkonzumovat. Zajímavé určitě je, že i potraviny s prošlým datem minimální trvanlivosti lze nadále v řetězcích prodávat. Musí být ovšem patřičně označeny a od ostatního zboží odděleny.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…
Jaro je období znovuzrození a rozpuku, kdy příroda opět ožívá po dlouhém zimním spánku. A co by…
Pouštíte se do velkého úklidu a nevíte, kde začít? Jděte na to systematicky! Postupujte pěkně…
Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…
Ekonomická krize se neptá a člověk se musí zařídit tak, aby se mu žilo co nejpohodlněji, i když se…
Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…
Ať už patříte k vyznavačům tradičních Velikonoc nebo máte radši modernější pojetí spojené s…
Ať už je před vámi běžný úklid nebo se chystáte pustit do toho velkého jarního, česká značka…
Komentáře