Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Tipy na nová místa na Istrii
Flixbus/Pixabay
Volný čas / Cestování

Tipy na nová místa na Istrii

datum: 2. 7. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Není náhodou, že nejvíc Čechů stále volí za cíl své prázdninové cesty jižní moře. Blízkost jazyka i nátury nás stále láká do Chorvatska. Zkuste vyměnit známé město Pulu za něco neokoukaného. Istrie je poseta městy - klenoty

Od Umagu po Pulu

Na nejsevernějším poloostrově Chorvatska leží celý malý svět. Nádherná města na vrcholcích kopců ve vnitrozemí (jmenujme například světoznámý Motovun, nebo krasové město Pažin), úchvatná příroda od velehor, přes rozlehlé listnaté lesy až po pobřeží, zahrnující mimo jiné nejjižnější fjord Evropy (Limski kanal). Nás ale zajímá především pobřeží.

Řetěz městeček od Umagu na severu po staroslavnou Pulu na jihu je v každém bodu důvod k návštěvě a pobytu.

Umag postavili Římané

zdroj: Flixbus

Městečko Umag se chlubí opravdu starou historií, na výběžku v moři si svá sídla postavili již staří Římané. Pozůstatky z této doby jsou stále součástí města. Centrum je kompaktní, ale obsahuje všechno, co od pohádkové dovolenkové destinace vyžadujeme: pěkné památky, řadu prvotřídních restaurací, vzduch nasycený mořskou solí, možnost do mořských vln rovnou skočit i stánky se zmrzlinou.

V místním muzeu, které je umístěno v nejstarší zachovalé budově města, představují, že vykopávky ve středozemí neznamená jen hrabání v zemi. Velká část exponátů byla vylovena z nedalekého moře, mimo jiné také nejstarší dřevěná loď, prkna jejího trupu byla spojena rostliným provázkem a celá loď je datováno do roku 1000 před Kristem. V okolí Umagu stojí za návštěvu řada olivových hájů. Olivový olej je tu tak dobrý, že se používá i jako topping na zmrzlinu, či se přidává do koktejlů.

Italský Novigrad a Poreč

zdroj: Flixbus/Pixabay

Stejně jako v dalších městech i v Novigradu stále žije silná italská menšina, proto toto město nejdete také pod názvem Cittanova – Nové město. Původně šlo o tichou rybářskou vesnici, jejíž kouzlo ovšem už dlouhá léta láká turisty z celé Evropy.

To platí také v případě Poreče, který nese hrdé italské pojmenování Parenzo. Katedrální okrsek v Poreči je jedním z nejzachovalejších komplexů raně křesťanské architektury na světě. Byl pojmenován po biskupu Eufraziovi, který nechal zrekonstruovat tehdy existující baziliku z 5. století, postavenou na místě ještě staršího kostela ze 4. století. Biskup Eufrazius vybavil novou baziliku bohatou mozaikovou výzdobou, vybudoval atrium se čtyřbokým portikem vedle křtitelnice, stejně jako diecézní budovu a pamětní kapli. Svou investici zvěčnil vytesáním nápisu překlenujícího centrální apsidu katedrály.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Dovolená v Polsku?

Bazilika je od roku 1997 zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Poreč byl v minulosti sídlem istrijské vlády, ještě před druhou světovou válkou Istrie patřila k Itálii.

Pokud jde o zážitky v Poreči, můžete se pobavit s dinosaury v Dinoparku, sjíždět závratné tobogány v největším aquaparku v Chorvatsku Aquacolors, zažít adrenalin v dubovém lese v Sky Fox Adventure Parku nebo na nejlepší motokárové dráze v Chorvatsku - Motodromu Poreč.

Známá Višnjanská hvězdárna pořádá v létě speciální programy pro děti.

Romantické Rovinji

zdroj: Flixbus/Pixabay

Nejromantičtější město na Istrii je přes velkou konkurenci pravděpodobně přístavní Rovinji. Někdejší hrdá kolonie Benátek stojí na poloostrově pod ochranou chrámu svaté Eufémie. Dříve šlo o ostrov, nicméně lidská ruka průliv v posledních staletích v rámci pohodlného přístupu zasypala.

V Rovinji potěší procházka historickým centrem, úzké uličky a malinké krámky jsou chorvatskou obdobou Českého Krumlova. Pohled na město evokuje královskou korunu z historických domů nad hladinou moře, završenou kostelem s vysokou věží na kopci. Z parku okolo vrcholové partie vyrůstají cypriše a piniové borovice. Stačí, aby do zálivu vplouvala plachetnice, a krásnější fotografii než z tohoto města najdete jen těžko.

Gastronomie na Istrii

Na Istrii stojí za zmínku též gastronomie. Těsně před hlavní letní sezonou zkuste, jaké zázraky tu dovedou uvařit z divokého chřestu. Po celé léto vládnou lanýže na tisíc způsobů, skvělé jsou například v jednoduché úpravě na místních těstovinách fuži.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Chystáte se autem do Chorvatska?

Z vína můžeme doporučit pověstnou malvazii. Tak lahodné bílé víno se ve střední Evropě jen tak neurodí. Kdo má rád červené, nechť určitě zkusí místní Teran. Ten byl dlouhá léta nejvýznamnější istrijskou odrůdou, s příchodem mezinárodních šlechtěnců se ale vytrácel.

Dnes opět získává na oblibě a stále více vinařů se k Teranu vrací. Zralé hrozny jsou téměř černé a tak víno z něho vyrobé je opravdu krásně rubínové. Na Istrii Teran podávají k sušené šunce, grilovanými rybami i k pokrmům ze zvěřiny a vepřového. Lahvičku si jako připomínku žhavého léta určitě přivezte s sebou.

Jako každý rok i letos se řada českých dovolenkářů chystá k Jadranskému moři. FlixBus spustil své sezonní linky už od května. A letos to je jízda! Na své si přijdou milovníci Dalmácie, Kvarneru i Istrie. Posílené noční i denní linky nabídnou pohodlné a dostupné spojení za snovou dovolenou


Zdroje informací: croatia.hr a flixbus.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Díky benefitům můžete šetřit i na dovolené

Díky benefitům můžete šetřit i na dovolené

Autor: -ket-, Datum: 8. 7. 2024 15:00

Prázdniny začaly, takže pokud ještě nemáte naplánovanou dovolenou, je nejvyšší čas! Ať už dáváte…

Chorvatský Krk a okolí

Chorvatský Krk a okolí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 7. 2024 0:05

Chorvatsko láká české turisty každý rok. Ti, co se nespokojí se severní Istrií, míří na ostrov Krk.

Řecko patří k neoblíbenějším destinacím

Řecko patří k neoblíbenějším destinacím

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 7. 2024 0:05

Řecko se v průzkumech drží mezi čtveřicí nejoblíbenějších dovolenkových destinací českých turistů.…

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část druhá od L do Z

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část druhá od L do Z

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 6. 2024 0:05

Lákavých turistických cílů je u nás víc než dost a jen jedna abeceda na ně nejspíš stačit ani…

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část první od A do K

Za moravským a českým vínem podle abecedy: Část první od A do K

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 6. 2024 0:05

Letní výpravy po republice za vinařskou turistikou jsou pro mnohé každoroční tradicí, a proto je…

Dovolená v Polsku?

Dovolená v Polsku?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 6. 2024 0:05

Ačkoli země našich severních sousedů nepatří mezi nejvyhledávanější místa pro dovolenou, popularita…

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 6. 2024 0:05

Tento region, často přezdívaný „Malý Tibet“, se pyšní 1 500 kilometry tras, které se vinou…

Češi si dovolenou neodpustí

Češi si dovolenou neodpustí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 6. 2024 0:05

Počty Čechů, kteří vyrážejí na dovolenou do zahraničí, překonaly už loni předcovidová čísla. A jak…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-