Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů na dovolenou v Česku
hotelhorizont.cz
Volný čas / Cestování

5 tipů na dovolenou v Česku

datum: 31. 5. 2023 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Ať už plánujete romantický výlet, prodloužený víkend nebo delší rodinnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Česká republika nabízí spoustu krásných míst, která stojí za návštěvu.

1. Zámky na české Loiře

Okolí Orlických hor je ideální k první zastávce. Najdete tady nejen krásnou přírodu, ale také spoustu kulturních památek, půvabných vesniček s tradicemi i úchvatnou architekturu. Věděli jste, že hradům a zámkům na řece Orlici se říká česká Loira? Putování po těchto památkách vám nabídne příběhy šlechtických rodů.

Například v Kostelci nad Orlicí totiž hosty svým zámkem občas provází sám František Kinský. Když budete v Orlických horách, určitě nesmíte vynechat návštěvu Velké Deštné, kde je také rozhledna. Zaprvé jde o nejvyšší horu Orlických hor a zadruhé z rozhledny uvidíte na Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Kralický Sněžník, a dokonce na Krkonoše a Ještěd.


Na dovolenou do kempu? Vyberte si ho podle zálib!

2. Program k výročí Krkonošského národního parku

V letošním roce slaví významné 60. výročí Krkonošský národní park, který ke kulatinám připravil program od května do září. V sedmi krkonošských městech a obcích se uskuteční zábavná odpoledne plná setkávání, hudby a veselí. Řada aktivit se bude soustředit ve Vrchlabí, kde bude v někdejším augustiniánském klášteře na podzim otevřeno Návštěvnické centrum KRNAP.

Ostatně Vrchlabí je správným místem, přejete-li si nahlédnout do podoby tradičního života v Krkonoších a Podkrkonoší. Zdejší muzeum nabízí rozsáhlou expozici mapující život a činnost obyvatel v různých historických obdobích. Pokud se toužíte seznámit s tradiční architekturou, pak se vydejte k Domu se sedmi štíty a také k Historické kovárně Hořejší Vrchlabí. Zámek Vrchlabí je pak ideální pro romantické zakončení výletu.


Máchovo jezero místo moře?

3. Krakonošův guláš v Peci pod Sněžkou 

V okolí Pece pod Sněžkou je několik naučných stezek určených právě rodinám s dětmi. Určitě nevynechejte cestu lanovkou na Růžovou horu, odkud můžete pokračovat do Herní krajiny Pecka na Portáškách. S většími dětmi je možné odtud sjet zpět do Pece na terénních koloběžkách. Kromě aktivit venku v přírodě a prvních turistických krůčků čeká malé návštěvníky v hotelu Horizont nový animační program s kamarádem všech malých hostů maskotem Pecim.

„Podobu nových animačních programů s našimi profesionálními animátory právě dolaďujeme. Vedle toho nebudou chybět dopolední výpravy dětí za pokladem, které se konají během prázdnin každý týden, což dá rodičům prostor, aby si také užili chvilku pro sebe. A scházet nebude ani pravidelné otužování v Pecké přehradě pod dozorem našeho zkušeného plavčíka Ivana,“ popisuje Pavel Bednář obchodní a marketingový ředitel hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou.

Relaxace v hotelu Horizont, zdroj: hotel Horizont

Kalendář akcí v Peci pod Sněžkou se plní. A co návštěvníky čeká? Na konci června budou moci ochutnat různá místní piva na Krkonošském festivalu minipivovarů. V srpnu se uskuteční tradiční Svatovavřinecká pouť na Sněžku. S koncem prázdnin se děti a jejich rodiče budou moci rozloučit divadelním přestavením v Herní krajině Pecka.

„Velkou gastronomickou akcí bude první sobotu v září soutěž o nejlepší Krakonošův guláš. I náš hotelový tým se jí tradičně účastní. Rád bych proto všechny fanoušky dobré gastronomie na tuto přehlídku srdečně pozval. Nejen že si pochutnají, ale také je čeká pořádná dávka inspirace a poznají i řadu triků, jak připravit ten nejlepší guláš,“ představuje chystané kuchařské klání Pavel Bednář.

Hotel si nově pro své hosty připravil pobytový balíček Afrika na dosah, v jehož rámci hosté vedle pestrých hotelových služeb dostanou vstupenky do safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. Využít je lze během pobytu nebo na jeho konci, například jako součást zastávky na cestě domů.


Hurá na Šumavu!

4. Na Šumavu za přírodou

Dalším koutem Česka, který stojí za poznání, je rozhodně okolí Lipna a Šumava. Lipno je oblíbené hlavně v létě, kdy jeho široká vodní hladina,mimochodem největší plocha v Čechách, nabízí široké možnosti pro odpočinek na mnoha přilehlých plážích i dostatek zázemí pro aktivní vodní sporty.

Pokud vás ale více než relax láká horská turistika, navštivte horské město Železná Ruda. Díky bohaté řemeslné historii tady můžete navštívit muzeum Šumavy s expozicí o tradičních řemeslech nebo kostel Panny Marie s krásnými lustry od místních sklářů. Železná Ruda ale díky své poloze získala na oblíbenosti hlavně díky okolní přírodě, výjimečné jsou nejen ledovcová jezera na Šumavě, jako je Čertovo či Černé jezero, ale i Terčino údolí nebo Naučná stezka Povydří.

5. Karavanem za vínem nejen na otevření sklepů

zdroj: Campiri

Česko je skvělou destinací pro cestování obytným autem či karavanem díky své nádherné přírodě, rostoucí kvalitě kempů, malým vzdálenostem a celkové svobodě, které toto dobrodružství nabízí.

„Až do 20. června můžete při zapůjčení karavanu využít v Campiri akci 3+1 den zdarma,” dodává Lukáš Janoušek, zakladatel a CEO společnosti Campiri, digitální platformy na sdílení obytných aut z půjčoven i od soukromých majitelů.

Protože se koncem května otevírají vinařské sklípky po celé jižní Moravě, je to ideální čas k poznání tohoto malebného regionu. Jižní Morava je ale mnohem víc než jen oblastí vína. Pokud si zde uděláte výlet, nesmíte minout Lednicko-Valtický areál, hrad Bítov nebo hrad Pernštejn.

Pokud hledáte místo, kam složit hlavu, nejen pro milovníky vína doporučujeme krásný romantický Stellplatz Parkń´wine u vinařství Mádl ve Velkých Bílovicích. Kromě pěkné okolní přírody tu můžete ochutnávat víno z rodinných sklípků přímo v karavanu. Oblíbené místo je lepší si zarezervovat alespoň 2 týdny předem, protože bývá velmi plno. Preferujete kemp? V tom případě je skvělou volbou Kemp Vranovská pláž, kde mají pro karavany skvělé zázemí.


Zdroje informací: hotelhorizont.cz a campiri.com/cs-cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Livigno je ideální místo pro dovolenou

Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 6. 2024 0:05

Tento region, často přezdívaný „Malý Tibet“, se pyšní 1 500 kilometry tras, které se vinou…

Češi si dovolenou neodpustí

Češi si dovolenou neodpustí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 6. 2024 0:05

Počty Čechů, kteří vyrážejí na dovolenou do zahraničí, překonaly už loni předcovidová čísla. A jak…

Chystáte se autem do Chorvatska?

Chystáte se autem do Chorvatska?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 6. 2024 0:05

Chorvatsko patří mezi Čechy k nejoblíbenějším letním destinacím i proto, že se k plážím na Jadranu…

6 tipů na výlety po celém Česku

6 tipů na výlety po celém Česku

Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 6. 2024 0:05

Prázdniny se blíží, a s nimi i čas, kdy rodiče přemýšlí, jak své děti zabavit. Zásoba výletů, které…

Jak správně vozit kolo na autě?

Jak správně vozit kolo na autě?

Autor: -ava-, Datum: 13. 5. 2024 13:06

Sezóna cyklovýletů začíná! Milujete dlouhé výlety na kole, ale děsí vás představa, že byste měli…

Multigenerační hotely právě frčí

Multigenerační hotely právě frčí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 5. 2024 0:05

Rodinná dovolená, během které si užijete i zasloužený klid a odpočinek. Zdá se vám to jako něco, o…

Místo moře k jezeru?

Místo moře k jezeru?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 5. 2024 0:05

Místo moře jezero, místo letišť pohodlné auto nebo vlak. Pokud každý rok létáte k moři, možná…

Co zažít v rakouském Leogangu?

Co zažít v rakouském Leogangu?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 4. 2024 0:05

Ráj pro turisty, cyklisty, ale také pro milovníky kultury a kvalitního wellness. To je největší…

Tip šéfredaktorky

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

10. 6. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová