Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Příběh Ziny (54): Hloupá shoda okolností nebo…? „Boží“ přikázání!
Pixabay
Příběhy ze života

Příběh Ziny (54): Hloupá shoda okolností nebo…? „Boží“ přikázání!

datum: 12. 5. 2019 0:02 autor: podle příběhu Ziny J. napsala Lada Sychrovská
Občas se přihodí, že je vám tak nějak divně po těle i duši. Potřebujete si něčím udělat radost. Některá z nás utiší to zvláštní nutkání tím, že si koupí novou kabelku nebo sladký dortík. Já jsem tak říkajíc „sáhla vedle“.

„Uff,“ znáte ten zvláštní pocit, kdy ráno vstanete jakoby ‚levou nohou‘. Nic vám vlastně není, ale něco vám chybí. Potřebujete pofoukat, potěšit a pohladit na duši. Tak přesně ta nálada mě provázela celý den. Odpoledne jsem si krátila cestu ze Žižkova na Vinohrady přes Olšanské hřbitovy. Jako byste tu jediným krokem vkročili do jiné dimenze. Z ruchu velkoměsta, drnčení tramvají, kvílení brzd aut a nepřetržitého špalíru lidí mě najednou obklopily ticho, klid a nekonečno.

Loudala jsem se uličkami mezi náhrobky a myšlenky se mi honily hlavou jako na tobogánu. Ne a ne je uklidnit. Zhluboka jsem se nadechla a rozhlédla se kolem. „Kolik z vás prosvištělo životem tak jako já? A výsledek…“ Posadila jsem se na lavičku a zadívala se na oranžové slunce klonící se k zemi. V tom zářivém světle problesklo něco bílého. Zamžourala jsem očima, zahlédla malého kamenného anděla a usmála se. Stál volně na sloupku u hrobu, o který se očividně už léta nikdo nestaral. Nejprve jsem s ním lehce pootočila, a pak šup s ním do tašky. Moje dušička se tetelila radostí, jak krásně se bude vyjímat na mojí skalce.

Kamenná soška „pro štěstí“

Hned ten den jsem vytrhala plevel a usadila anděla pod zakrslý cypřišek. Couvala jsem, abych se potěšila tou kompozicí, uklouzla a… ještě ten večer jsem měla ruku v sádře. „Stane se,“ uklidňovala jsem se druhý den, když jsem zdravou rukou narovnávala sošku, kterou porazil vítr.

Druhý den jsem se vrátila z nákupu, uklízela věci do lednice a marně štrachala na dně kabelky – peněženka byla fuč. „Nééé,“ proklínala jsem svou nepozornost. V krámě pochopitelně nebyla, a tak mě čekalo kolečko zablokování karty, nová občanka, lítačka, zdravotní pojišťovna... Soška na zahradě opět ležela. Zvedla jsem ji, postěžovala si jí a zavolala do práce, že si beru na pár dní volno. Ruka mě bolela a obíhání úřadů mi na náladě nepřidalo. Večer se anděl skutálel na trávník, ale já už neměla náladu jít ho znova postavit.

Jedna pohroma za druhou

Třetí den dovolené mi u branky před domem vyzváněl mobil: „Zino, hmm, chystá se tu ‚tak zvaná‘ reorganizace, vím, že máš dovču, ale…“ – „Co se zase děje?“ vykřikla jsem už trochu hystericky na kolegyni. „Houpe se pod tebou židle,“ odpověděla a zavěsila. V ten moment jakoby mě někdo bodnul do hlavy. Zvedl se mi žaludek, bolelo mě za očima a migréna se rozjela jako šlehnutí blesku. „Pár let před důchodem a budu na dlažbě? Kde mě teď po padesátce zaměstnají?“ Svět se se mnou zatočil, a pak už si nepamatuji nic.

Podivnost dvou tváří zdravotní sestry

Probrala jsem se až v nemocnici. Vedla ze mě spousta hadiček a drátků a nade mnou se skláněla zdravotní sestřička. Takový průhledný věchýtek s naškrobeným čepečkem a zástěrou jako z filmu pro pamětníky. Vážně se na mě dívala a pokyvovala hlavou. Na prsou měla přichycenou jmenovku Milada Černá. „Děvenko, děvenko…“ vzdychla. „Proč? Jedna pohroma za druhou?“ přivřela jsem oči a znova se mně rozbolela hlava. „Sáhni si do svědomí,“ pohrozila mi ukazováčkem a odešla.

Pak jsem zaostřila a viděla úplně jinou mladou tvář. „Dala jste nám pěkně zabrat,“ říkala sestřička, když si prohlížela přístroje tikající mi za hlavou. „Nebýt té paní, která vám zavolala záchranku… Měla jste malou mozkovou příhodu.“ V nemocnici jsem se dopátrala jména té ženy, která mě nenechala ležet na ulici – Černá. „Tak to nebyl sen? Myslela jsem si, že to zjevení snad z minulého století, které stálo nad mou postelí, když jsem se probírala, byl jen výplod mé fantazie,“ oddechla jsem si. „Musím ji najít a poděkovat jí.“ Za týden jsem byla doma a přemýšlela nad počátkem těch hrůz. Ano – začalo to usazením anděla ve skalce.

Vracím lup na své místo

Odnesla jsem ho tedy zpátky na ten neudržovaný hrob. Vlhkým hadrem jsem očistila zašlou mramorovou desku a louskala téměř nečitelná písmena Milada Černá, *1889 – †1916. „Černá?!“ zamrkala jsem nevěřícně. Bylo to jméno mé zachránkyně – té první sestřičky u mojí postele a paní… Dodnes je to pro mě záhada.

Ruka se mi zahojila, z práce mě nevylili. A anděl? Od lidí, které na Olšanech potkávám, jsem se dozvěděla, že paní Milada byla prý vyhlášená pražská zlodějka. Skončila špatně. Anděl u jejího hrobu občas zmizí, ale pokaždé se časem zase objeví. Jestli její duše takhle zkouší a napravuje lidi, je to dost krutá hra. I když, krást se prostě nemá.


Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Příběh Lenky (45): Naletěla jsem sňatkovému podvodníkovi

Příběh Lenky (45): Naletěla jsem sňatkovému podvodníkovi

Autor: podle příběhu Lenky N. napsala Alžběta Morávková, Datum: 13. 6. 2021 0:05

Představujete si zdvořilého gentlemana s květinou v klopě z filmů z první republiky? Kdepak,…

Příběh Slávky (62): Den, který změnil celý náš život

Příběh Slávky (62): Den, který změnil celý náš život

Autor: podle příběhu Slávky H. napsala Alžběta Morávková, Datum: 12. 6. 2021 0:05

„Koho by napadlo, že to krásné páteční odpoledne tak strašně skončí?“ povzdechla si naše čtenářka…

Příběh Marcely (42): Z mého bratra se stal bezdomovec

Příběh Marcely (42): Z mého bratra se stal bezdomovec

Autor: podle příběhu Marcely V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 6. 6. 2021 0:05

„Ještě, že se toho nedožili rodiče,“ povzdychla si naše čtenářka Marcela. „Všechny tři nás…

Příběh Andrey (31): Můj boj s chronickým únavovým syndromem

Příběh Andrey (31): Můj boj s chronickým únavovým syndromem

Autor: podle příběhu Andrey M. připravila Alžběta Morávková, Datum: 5. 6. 2021 0:05

„Před pár lety jsem začala pociťovat stále větší únavu. Varovné signály jsem ignorovala, běhala ze…

Příběh Hedviky (33): Matka toleruje otci milenku

Příběh Hedviky (33): Matka toleruje otci milenku

Autor: podle příběhu Hedviky C. napsala Alžběta Morávková, Datum: 30. 5. 2021 0:05

V poslední době se už jen nerada vracím domů. Táta přichází pozdě večer – a nebo vůbec – od mladé…

Příběh Elišky (41): Pozdní láska mé babičky Milady

Příběh Elišky (41): Pozdní láska mé babičky Milady

Autor: podle příběhu Elišky H. napsala Alžběta Morávková, Datum: 29. 5. 2021 0:05

„Právě uplynul rok od smrti mé milované babičky,“ napsala nám naše čtenářka Eliška. „Byla slabá na…

Příběh Kamily (39): Věštba cikánky se vyplnila

Příběh Kamily (39): Věštba cikánky se vyplnila

Autor: podle příběhu Kamily N. napsala Alžběta Morávková, Datum: 23. 5. 2021 0:05

„Jsem racionální osoba, která na žádné ‚nadpřirozeno‘ nevěří. Přesto se mi do puntíku vyplnila…

Příběh Dany (55): Na výchovu pěti dětí jsem nestačila

Příběh Dany (55): Na výchovu pěti dětí jsem nestačila

Autor: podle příběhu Dany Š. napsala Alžběta Morávková, Datum: 22. 5. 2021 0:05

Naše čtenářka Dana porodila pět dětí. Manžel ji brzy opustil a ona se jen těžce protloukala životem…

Tip šéfredaktorky

Příběh Hanky: (52) Poklad na cizí zahradě

15. 5. 2021 0:05 autor podle příběhu Hany W. napsala Alžběta Morávková