Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Příběh Ziny (54): Hloupá shoda okolností nebo…? „Boží“ přikázání!
Pixabay
Příběhy ze života

Příběh Ziny (54): Hloupá shoda okolností nebo…? „Boží“ přikázání!

datum: 12. 5. 2019 0:02 autor: podle příběhu Ziny J. napsala Lada Sychrovská
Občas se přihodí, že je vám tak nějak divně po těle i duši. Potřebujete si něčím udělat radost. Některá z nás utiší to zvláštní nutkání tím, že si koupí novou kabelku nebo sladký dortík. Já jsem tak říkajíc „sáhla vedle“.

„Uff,“ znáte ten zvláštní pocit, kdy ráno vstanete jakoby ‚levou nohou‘. Nic vám vlastně není, ale něco vám chybí. Potřebujete pofoukat, potěšit a pohladit na duši. Tak přesně ta nálada mě provázela celý den. Odpoledne jsem si krátila cestu ze Žižkova na Vinohrady přes Olšanské hřbitovy. Jako byste tu jediným krokem vkročili do jiné dimenze. Z ruchu velkoměsta, drnčení tramvají, kvílení brzd aut a nepřetržitého špalíru lidí mě najednou obklopily ticho, klid a nekonečno.

Loudala jsem se uličkami mezi náhrobky a myšlenky se mi honily hlavou jako na tobogánu. Ne a ne je uklidnit. Zhluboka jsem se nadechla a rozhlédla se kolem. „Kolik z vás prosvištělo životem tak jako já? A výsledek…“ Posadila jsem se na lavičku a zadívala se na oranžové slunce klonící se k zemi. V tom zářivém světle problesklo něco bílého. Zamžourala jsem očima, zahlédla malého kamenného anděla a usmála se. Stál volně na sloupku u hrobu, o který se očividně už léta nikdo nestaral. Nejprve jsem s ním lehce pootočila, a pak šup s ním do tašky. Moje dušička se tetelila radostí, jak krásně se bude vyjímat na mojí skalce.

Kamenná soška „pro štěstí“

Hned ten den jsem vytrhala plevel a usadila anděla pod zakrslý cypřišek. Couvala jsem, abych se potěšila tou kompozicí, uklouzla a… ještě ten večer jsem měla ruku v sádře. „Stane se,“ uklidňovala jsem se druhý den, když jsem zdravou rukou narovnávala sošku, kterou porazil vítr.

Druhý den jsem se vrátila z nákupu, uklízela věci do lednice a marně štrachala na dně kabelky – peněženka byla fuč. „Nééé,“ proklínala jsem svou nepozornost. V krámě pochopitelně nebyla, a tak mě čekalo kolečko zablokování karty, nová občanka, lítačka, zdravotní pojišťovna... Soška na zahradě opět ležela. Zvedla jsem ji, postěžovala si jí a zavolala do práce, že si beru na pár dní volno. Ruka mě bolela a obíhání úřadů mi na náladě nepřidalo. Večer se anděl skutálel na trávník, ale já už neměla náladu jít ho znova postavit.

Jedna pohroma za druhou

Třetí den dovolené mi u branky před domem vyzváněl mobil: „Zino, hmm, chystá se tu ‚tak zvaná‘ reorganizace, vím, že máš dovču, ale…“ – „Co se zase děje?“ vykřikla jsem už trochu hystericky na kolegyni. „Houpe se pod tebou židle,“ odpověděla a zavěsila. V ten moment jakoby mě někdo bodnul do hlavy. Zvedl se mi žaludek, bolelo mě za očima a migréna se rozjela jako šlehnutí blesku. „Pár let před důchodem a budu na dlažbě? Kde mě teď po padesátce zaměstnají?“ Svět se se mnou zatočil, a pak už si nepamatuji nic.

Podivnost dvou tváří zdravotní sestry

Probrala jsem se až v nemocnici. Vedla ze mě spousta hadiček a drátků a nade mnou se skláněla zdravotní sestřička. Takový průhledný věchýtek s naškrobeným čepečkem a zástěrou jako z filmu pro pamětníky. Vážně se na mě dívala a pokyvovala hlavou. Na prsou měla přichycenou jmenovku Milada Černá. „Děvenko, děvenko…“ vzdychla. „Proč? Jedna pohroma za druhou?“ přivřela jsem oči a znova se mně rozbolela hlava. „Sáhni si do svědomí,“ pohrozila mi ukazováčkem a odešla.

Pak jsem zaostřila a viděla úplně jinou mladou tvář. „Dala jste nám pěkně zabrat,“ říkala sestřička, když si prohlížela přístroje tikající mi za hlavou. „Nebýt té paní, která vám zavolala záchranku… Měla jste malou mozkovou příhodu.“ V nemocnici jsem se dopátrala jména té ženy, která mě nenechala ležet na ulici – Černá. „Tak to nebyl sen? Myslela jsem si, že to zjevení snad z minulého století, které stálo nad mou postelí, když jsem se probírala, byl jen výplod mé fantazie,“ oddechla jsem si. „Musím ji najít a poděkovat jí.“ Za týden jsem byla doma a přemýšlela nad počátkem těch hrůz. Ano – začalo to usazením anděla ve skalce.

Vracím lup na své místo

Odnesla jsem ho tedy zpátky na ten neudržovaný hrob. Vlhkým hadrem jsem očistila zašlou mramorovou desku a louskala téměř nečitelná písmena Milada Černá, *1889 – †1916. „Černá?!“ zamrkala jsem nevěřícně. Bylo to jméno mé zachránkyně – té první sestřičky u mojí postele a paní… Dodnes je to pro mě záhada.

Ruka se mi zahojila, z práce mě nevylili. A anděl? Od lidí, které na Olšanech potkávám, jsem se dozvěděla, že paní Milada byla prý vyhlášená pražská zlodějka. Skončila špatně. Anděl u jejího hrobu občas zmizí, ale pokaždé se časem zase objeví. Jestli její duše takhle zkouší a napravuje lidi, je to dost krutá hra. I když, krást se prostě nemá.


Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Příběh Mariany (36): Před svatbou utekl!

Příběh Mariany (36): Před svatbou utekl!

Autor: podle příběhu Mariany L. napsala Alžběta Morávková, Datum: 26. 9. 2021 0:05

V dálce už slyšela zvonit svatební zvony, všechno bylo zajištěné a objednané a termín důležitého…

Příběh Edity (46): Manžel spáchal po rozvodu sebevraždu

Příběh Edity (46): Manžel spáchal po rozvodu sebevraždu

Autor: podle příběhu Edity K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 25. 9. 2021 0:05

Mohla jsem tomu zabránit? O tom stále přemýšlí naše čtenářka Edita. Od smrti jejího bývalého…

Příběh Dagmar (56): „Dokonalé“ manželství

Příběh Dagmar (56): „Dokonalé“ manželství

Autor: podle příběhu Dagmar F. napsala Alžběta Morávková, Datum: 18. 9. 2021 0:05

Někdy už mě to věčné předstírání vadí a jsem z něj unavená. Myslím si, že děti to dávno ví. Já si…

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

Autor: podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 12. 9. 2021 0:05

Určitě znáte nějakou ženu, která neustále doma běhá s prachovkou nebo vysavačem a rovná třásně u…

Příběh Hanky (57): Vlastní hloupostí jsem si zničila manželství

Příběh Hanky (57): Vlastní hloupostí jsem si zničila manželství

Autor: podle příběhu Hany E. napsala Alžběta Morávková, Datum: 11. 9. 2021 0:05

„Za pár měsíců oslavím osmapadesáté narozeniny. Tedy pokud bude s kým,“ začíná své vyprávění Hanka.…

Příběh Terezy (41): Chtěla jsem jen dítě, ne manžela

Příběh Terezy (41): Chtěla jsem jen dítě, ne manžela

Autor: podle příběhu Terezy H. napsala Alžběta Morávková, Datum: 5. 9. 2021 0:05

Věk nikdo nezastaví a s přibývajícími lety klesá možnost najít toho pravého – a hlavně mít děti! To…

Příběh Jany (58): Tu zradu mu nezapomenu!

Příběh Jany (58): Tu zradu mu nezapomenu!

Autor: podle příběhu Jany S. napsala Alžběta Morávková, Datum: 4. 9. 2021 0:05

„Nikdy jsem nebyla žádná úchvatná krasavice. Ani hezká, ani ošklivá, prostě taková úplně normální…

Příběh Milady (64): Tajemství fotografie ve starém albu

Příběh Milady (64): Tajemství fotografie ve starém albu

Autor: podle příběhu Milady C. napsala Alžběta Morávková, Datum: 29. 8. 2021 0:05

Dneska nám to připadá nepravděpodobné, ale ještě za první republiky běžně existovala manželství…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková