Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Příběh Ziny (54): Hloupá shoda okolností nebo…? „Boží“ přikázání!
Pixabay
Příběhy ze života

Příběh Ziny (54): Hloupá shoda okolností nebo…? „Boží“ přikázání!

datum: 12. 5. 2019 0:02 autor: podle příběhu Ziny J. napsala Lada Sychrovská
Občas se přihodí, že je vám tak nějak divně po těle i duši. Potřebujete si něčím udělat radost. Některá z nás utiší to zvláštní nutkání tím, že si koupí novou kabelku nebo sladký dortík. Já jsem tak říkajíc „sáhla vedle“.

„Uff,“ znáte ten zvláštní pocit, kdy ráno vstanete jakoby ‚levou nohou‘. Nic vám vlastně není, ale něco vám chybí. Potřebujete pofoukat, potěšit a pohladit na duši. Tak přesně ta nálada mě provázela celý den. Odpoledne jsem si krátila cestu ze Žižkova na Vinohrady přes Olšanské hřbitovy. Jako byste tu jediným krokem vkročili do jiné dimenze. Z ruchu velkoměsta, drnčení tramvají, kvílení brzd aut a nepřetržitého špalíru lidí mě najednou obklopily ticho, klid a nekonečno.

Loudala jsem se uličkami mezi náhrobky a myšlenky se mi honily hlavou jako na tobogánu. Ne a ne je uklidnit. Zhluboka jsem se nadechla a rozhlédla se kolem. „Kolik z vás prosvištělo životem tak jako já? A výsledek…“ Posadila jsem se na lavičku a zadívala se na oranžové slunce klonící se k zemi. V tom zářivém světle problesklo něco bílého. Zamžourala jsem očima, zahlédla malého kamenného anděla a usmála se. Stál volně na sloupku u hrobu, o který se očividně už léta nikdo nestaral. Nejprve jsem s ním lehce pootočila, a pak šup s ním do tašky. Moje dušička se tetelila radostí, jak krásně se bude vyjímat na mojí skalce.

Kamenná soška „pro štěstí“

Hned ten den jsem vytrhala plevel a usadila anděla pod zakrslý cypřišek. Couvala jsem, abych se potěšila tou kompozicí, uklouzla a… ještě ten večer jsem měla ruku v sádře. „Stane se,“ uklidňovala jsem se druhý den, když jsem zdravou rukou narovnávala sošku, kterou porazil vítr.

Druhý den jsem se vrátila z nákupu, uklízela věci do lednice a marně štrachala na dně kabelky – peněženka byla fuč. „Nééé,“ proklínala jsem svou nepozornost. V krámě pochopitelně nebyla, a tak mě čekalo kolečko zablokování karty, nová občanka, lítačka, zdravotní pojišťovna... Soška na zahradě opět ležela. Zvedla jsem ji, postěžovala si jí a zavolala do práce, že si beru na pár dní volno. Ruka mě bolela a obíhání úřadů mi na náladě nepřidalo. Večer se anděl skutálel na trávník, ale já už neměla náladu jít ho znova postavit.

Jedna pohroma za druhou

Třetí den dovolené mi u branky před domem vyzváněl mobil: „Zino, hmm, chystá se tu ‚tak zvaná‘ reorganizace, vím, že máš dovču, ale…“ – „Co se zase děje?“ vykřikla jsem už trochu hystericky na kolegyni. „Houpe se pod tebou židle,“ odpověděla a zavěsila. V ten moment jakoby mě někdo bodnul do hlavy. Zvedl se mi žaludek, bolelo mě za očima a migréna se rozjela jako šlehnutí blesku. „Pár let před důchodem a budu na dlažbě? Kde mě teď po padesátce zaměstnají?“ Svět se se mnou zatočil, a pak už si nepamatuji nic.

Podivnost dvou tváří zdravotní sestry

Probrala jsem se až v nemocnici. Vedla ze mě spousta hadiček a drátků a nade mnou se skláněla zdravotní sestřička. Takový průhledný věchýtek s naškrobeným čepečkem a zástěrou jako z filmu pro pamětníky. Vážně se na mě dívala a pokyvovala hlavou. Na prsou měla přichycenou jmenovku Milada Černá. „Děvenko, děvenko…“ vzdychla. „Proč? Jedna pohroma za druhou?“ přivřela jsem oči a znova se mně rozbolela hlava. „Sáhni si do svědomí,“ pohrozila mi ukazováčkem a odešla.

Pak jsem zaostřila a viděla úplně jinou mladou tvář. „Dala jste nám pěkně zabrat,“ říkala sestřička, když si prohlížela přístroje tikající mi za hlavou. „Nebýt té paní, která vám zavolala záchranku… Měla jste malou mozkovou příhodu.“ V nemocnici jsem se dopátrala jména té ženy, která mě nenechala ležet na ulici – Černá. „Tak to nebyl sen? Myslela jsem si, že to zjevení snad z minulého století, které stálo nad mou postelí, když jsem se probírala, byl jen výplod mé fantazie,“ oddechla jsem si. „Musím ji najít a poděkovat jí.“ Za týden jsem byla doma a přemýšlela nad počátkem těch hrůz. Ano – začalo to usazením anděla ve skalce.

Vracím lup na své místo

Odnesla jsem ho tedy zpátky na ten neudržovaný hrob. Vlhkým hadrem jsem očistila zašlou mramorovou desku a louskala téměř nečitelná písmena Milada Černá, *1889 – †1916. „Černá?!“ zamrkala jsem nevěřícně. Bylo to jméno mé zachránkyně – té první sestřičky u mojí postele a paní… Dodnes je to pro mě záhada.

Ruka se mi zahojila, z práce mě nevylili. A anděl? Od lidí, které na Olšanech potkávám, jsem se dozvěděla, že paní Milada byla prý vyhlášená pražská zlodějka. Skončila špatně. Anděl u jejího hrobu občas zmizí, ale pokaždé se časem zase objeví. Jestli její duše takhle zkouší a napravuje lidi, je to dost krutá hra. I když, krást se prostě nemá.


Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Příběh Jitky (53): Podivná loupež

Příběh Jitky (53): Podivná loupež

Autor: podle příběhu Jitky K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 13. 8. 2022 0:05

U nejbližších přátel neočekáváme, že by nás podrazili. Naše čtenářka až po dlouhé době zjistila,…

Příběh Jolany (42): Láska bez papíru

Příběh Jolany (42): Láska bez papíru

Autor: podle příběhu Jolany P. napsala Alžběta Morávková, Datum: 7. 8. 2022 0:05

Většina dívek si od dětství představuje, jak kráčí svatební uličkou v nádherných dlouhých šatech s…

Příběh Lenky (56): Vnučka není očkovaná

Příběh Lenky (56): Vnučka není očkovaná

Autor: podle příběhu Lenky S. napsala Alžběta Morávková, Datum: 6. 8. 2022 0:05

„Můj život se doslova obrátil naruby před třemi lety, krátce poté, co si dcera našla nového přítele…

Příběh Evy (55): Vnoučata bych prý zkazila

Příběh Evy (55): Vnoučata bych prý zkazila

Autor: podle příběhu Evy T. napsala Alžběta Morávková, Datum: 31. 7. 2022 0:05

Když děti vyletí z domova, většinou se těšíme, až se staneme prarodiči. Vnoučata přinášejí do…

Příběh Slávky (51): Je můj syn nemocný, nebo jen zlý?

Příběh Slávky (51): Je můj syn nemocný, nebo jen zlý?

Autor: podle příběhu Slávky Š. napsala Alžběta Morávková, Datum: 30. 7. 2022 0:05

„Těžko se o tom mluví. Mám dva syny a jako každá máma je miluji oba. Jenže u jednoho je to úplně…

Příběh Katky (49:) Matkou proti své vůli

Příběh Katky (49:) Matkou proti své vůli

Autor: podle příběhu čtenářky Kateřiny J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 24. 7. 2022 0:05

Vždycky jsem říkala, že studuji proto, abych nebyla závislá na žádném chlapovi. Nechtěla jsem…

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

Autor: podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová, Datum: 23. 7. 2022 0:05

Některá zvířata mají zvláštní dar. Umí předvídat. Taková varování bychom neměli brát na lehkou váhu…

Příběh Anežky (53): Když zdravý rozum ustoupí fanatismu

Příběh Anežky (53): Když zdravý rozum ustoupí fanatismu

Autor: podle příběhu Anežky B. připravila Alžběta Morávková, Datum: 17. 7. 2022 0:05

Anežka od malička slýchávala, že děti jsou dar. A jejím rodičům „dary“ přibývaly jeden za druhým.…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

23. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová