Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Příběh Terezie (51): Kartářku mi všichni rozmlouvali
pxhere.com
Příběhy ze života

Příběh Terezie (51): Kartářku mi všichni rozmlouvali

datum: 8. 6. 2019 0:02 autor: podle příběhu Terezie S. napsala Lada Sychrovská
Oslavili jsme s manželem stříbrnou svatbu. Netvrdím, že to byla vždy procházka růžovým sadem. To dobré však dodnes převažuje. Před mnoha lety jsem sice měla nakročeno k tomu, rozšířit řady rozvedených, ale rozbouřenými vodami vztahu mě bezpečně provedla slova paní Amálie.

„Ááách,“ vdechovala jsem vůni manželovy košile, když jsem ji zmuchlanou připravovala k vyprání. Svěží tóny konvalinek s jemností jasmínu – můj zamilovaný parfém. Zaklapla jsem pračku, a to jemné cvaknutí jako by mi rozsvítilo alarm kdesi v mozku. „Tuhle voňavku dostávám od Daniela už léta. Ví, že ji mám ráda,“ uvědomila jsem si, „ale… tohle byla košile do společnosti. A kdy jsme naposledy spolu my dva někde byli?“ lapala jsem v paměti.

Červíček podezření

Začala jsem mít oči na stopkách. „Teri, trochu se zdržím, nečekej mě s večeří,“ volal na mě Dan z koupelny, kde se před zrcadlem marně snažil zavázat si uzel na kravatě. „Ukaž,“ stoupla jsem si před něj a uvázala mu ho. Košile mu voněla čistou aviváží. „Přijelo pár kolegů ze Slovenska, musím se jich ujmout,“ říkal monotónním hlasem a upřeně sledoval špunt v umyvadle.

Vrátil se až nad ránem. A opět to důvěrně známé aroma. Nedalo mi to, když se zamkl na záchodě, prohledala jsem mu kapsy u saka. „Á! Účtenka z restaurace v hotelu Hvězda. Dvě jídla a šampáňo,“ podklesla mi kolena. Třesoucí rukou jsem otevřela zprávy v jeho mobilu: „Večeře v hotelu? Těším se! Vierka.“ Štítivě jsem mu telefon hodila zpátky do tašky.

„Dýchej z hluboka!“ radili mi

„Teri, je ti něco?“ Stál najednou nade mnou. Vzal moji tvář do dlaní. „Jsi bílá jako stěna,“ políbil mě a za chvíli zmizel ‚snad‘ do práce. Měla jsem jasno. Dan má ženskou! Volala jsem kamarádce a mezi slovy se zalykala brekem. „Zhluboka dýchej, za moment jsem u tebe,“ řekla a za chvíli taky zvonila.

Milada je rozvedená. „To víš, čtyřicátník,“ vzdychla přítelkyně, „chlap,“ dodala opovržlivě, jako by to byla rasa určená jen na ‚to jedno‘. „To jsi nevěděla, že parfém manželce a milence se kupuje vždycky stejný?“ dívala se na mě svrchu. „Neboj, my (myslela rozvedené) tě nedáme. Vpluješ do našich řad a bude ti fajn. Ze života ti zmizí zbytečné hodiny u sporáku a zapáchající ponožky po bytě.“

Zrazená a potupená

Tak tohle jsem zrovna slyšet nechtěla. Vztek a zlost jsem na Dana měla. Jasně! Cítila jsem se zrazená, potupená, ale… „Jaképak ALE,“ pralo se ve mně. Na schodech mě se zarudlýma očima potkala sousedka. „Paní Terezie, nic se nejí tak horké, jak se uvaří,“ podala mi papírový kapesník. „Potřebujete to probrat s někým nezaujatým,“ zavedla mě k sobě a dala mi číslo na svoji známou kartářku.

Kartářka? To snad ne!

„Ke k.a.r.t.á.ř.c.e? Pche!“ slabikovala nevěřícně Milada, když jsem se jí svěřila. „Zbytečně vyhodíš kupu prachů. To si radši kup něco na sebe. Budeš to teď potřebovat.“ Váhala jsem.

Kartářku, paní Amálii, jsem si představovala jako postarší kysličníkovou blondýnu s dlouhými rudými nehty. Otevřela mi žena jen o málo starší než já. Bruneta, do níž bych neřekla, že se zabývá okultismem. Uvařila nám oběma čaj a zamíchala balíček karet. Při jejím „výkladu“ jsme si úplně normálně povídaly. Zvláštní dar měla, cítila jsem se s ní, jako bychom se znaly odjakživa. „Vidím tu ‚potíže v manželství‘,“ ťukala prstem na pikovou osmu, a tady, otočila kárového kluka, „to bude váš muž. Poblouznění, ‚slabost v kolenou‘, to se pánům v jeho věku občas stane,“ zvedla ke mně pohled. „Chce si ještě něco dokázat. Ale láska, kvůli které by pálil mosty,“ otáčela jednu kartu za druhou, „to, paní Terezko, není.“ Povídaly jsme si o životě jako dvě staré známé. „Na chvilku mu mozek i srdce spadly do kalhot. Vzpamatuje se. Ale teď to hodně záleží na vás.“ „Co mám dělat?“ „Vzít rozum do hrsti – dnes se tomu říká zapojit ženskou diplomacii. Jestli vám za to manžel stojí, to musíte vědět sama.“

Konvalinka je rafinovaná kytička

O víkendu zůstal Dan doma. K snídani jsem vařila vodu na čaj a do jeho hrníčku položila svazek čerstvě natrhaných konvalinek ze zahrádky. „Teri, jsi si jistá? Nepřeháníš to s těmi bylinkami,“ ošíval se manžel, „tyhle jsou jedovaté.“ „Ale Dane, chtěla jsem ti udělat radost. Máš tu vůni přece tak rád.“ Vyndala jsem z koše jeho ještě nevypranou košili a přičichla k ní.

Zblednul, zezelenal a ztratil řeč. Zalévala jsem ty něžné bílé zvonečky horkou vodou. Danovi poskakoval na krku ohryzek nahoru a dolů. „T…ty, to víš?“ polkl nakonec hlasitě. „Ano,“ odpověděla jsem nejklidněji, jak jsem v té chvíli dokázala.

Pochopitelně se hned nad naším manželstvím slunce nerozsvítilo. Napětí trvalo ještě pár dní, ale snažili jsme se oba. Krizi s prozrazenou nevěrou jsme přestáli.


Další články z rubriky

Příběh neslyšícího Petra (20): Jedno rozhodnutí mu změnilo život a nastartovalo kariéru

Příběh neslyšícího Petra (20): Jedno rozhodnutí mu změnilo život a nastartovalo kariéru

Autor: připraveno ve spolupráci se Samsung Tvoje šance #futureskills, Datum: 12. 11. 2022 0:05

Petrovi bylo 17 let, když jako nejistý kluk vstoupil do programu Samsung Tvoje šance #futureskills.…

Příběh Lídy (79): Vnučka mi prodala střechu nad hlavou

Příběh Lídy (79): Vnučka mi prodala střechu nad hlavou

Autor: podle příběhu Lídy C. napsala Alžběta Morávková, Datum: 6. 11. 2022 0:05

„Nezůstalo mi skoro nic, jen oči pro pláč,“ začíná svůj smutný dopis paní Lída, která popisuje…

Příběh Lucie (44): Život se mi zhroutil jak domeček z karet

Příběh Lucie (44): Život se mi zhroutil jak domeček z karet

Autor: podle příběhu Lucie K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 5. 11. 2022 0:05

Méně je někdy více. Nemá cenu se obětovat pro všechny za cenu vlastního zdraví. O tom ví své naše…

Příběh Edity (46): Manžel spáchal po rozvodu sebevraždu

Příběh Edity (46): Manžel spáchal po rozvodu sebevraždu

Autor: podle příběhu Edity K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 23. 10. 2022 0:05

Mohla jsem tomu zabránit? O tom stále přemýšlí naše čtenářka Edita. Od smrti jejího bývalého…

Příběh Ivety (48): Restart vztahu

Příběh Ivety (48): Restart vztahu

Autor: podle příběhu Ivety J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 16. 10. 2022 0:05

„Vždycky jsem si představovala, že můj život bude podobný tomu mých rodičů. Tedy vdám se z lásky,…

Příběh Alice (40): Poporodní deprese mi málem zničila všechno

Příběh Alice (40): Poporodní deprese mi málem zničila všechno

Autor: podle příběhu Alice M. napsala Alžběta Morávková, Datum: 9. 10. 2022 0:05

Euforii z narození vytouženého dítěte může zkomplikovat poporodní deprese. Moc se o ní nemluví,…

Příběh Hanky: (58): Nakonec jsem mu tu lež odpustila

Příběh Hanky: (58): Nakonec jsem mu tu lež odpustila

Autor: podle příběhu Hany J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 8. 10. 2022 0:05

Prodloužený víkend v Římě nebo v Paříži, dovolené po celém světě, cestování třeba jen tak… To, co…

Příběh Marie (49): Nejsem dcera svého táty

Příběh Marie (49): Nejsem dcera svého táty

Autor: podle příběhu Marie K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 1. 10. 2022 0:05

„Maruško, musím ti něco říct,“ s námahou šeptala máma jen pár dní předtím, než zemřela. „Táta není…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-