Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Příběh Ludmily (62): Jak jen můj syn mohl povolit adopci své dcery?
freepik.com
Příběhy ze života

Příběh Ludmily (62): Jak jen můj syn mohl povolit adopci své dcery?

datum: 11. 7. 2020 0:05 autor: podle příběhu Ludmily Ž. napsala Alžběta Morávková
„Liduško, neprohlížej pořád ty fotky, jen se zbytečně trápíš,“ říká mi tiše můj muž a já vidím hluboký smutek v jeho očích. „Nic s tím neuděláme, musíme se s tím smířit!“

Jenže jak se mohu smířit s tím, že Petrušku už nikdy neuvidím? Pořád mám před sebou tu sladkou dvouletou holčičku, která na mě křičí: „Bábí!“. Nejraději prohlížím fotku, jak jsme spolu na louce a trháme kytičky. Brzy jí bude osmnáct, bude plnoletá, třeba nás vyhledá sama.

Oheň a voda

Naši kluci byli od malička tak odlišní, jak jen to mohlo být. Petr, ten starší, byl rozevlátý bohém snad odjakživa. Už jako miminko nám dal zabrat. Byli jsme se Standou hodně mladí rodiče, snad proto jsme zvládli ty probdělé noci a náročné dny. To o šest let mladší Michal byl od narození klidný, pozoroval svět kolem sebe a skoro neplakal.

Ve škole Péťa neposeděl, zlobil a vymýšlel lumpárny, ale na vysvědčení měl skoro pořád samé jedničky. Nevím, po kom zdědil ty umělecké sklony, ale dokázal zahrát snad na každý hudební nástroj, který se mu dostal do ruky. A taky krásně maloval! Míša byl zlaté dítě. Škola mu sice nešla tak lehce jako Péťovi, ale doháněl to pílí. Miloval sport – chodil hrát fotbal, rád lyžoval, plaval.

Různý start do života

A tak zatímco Petr po základce zamířil na gymnázium a poté na filozofickou fakultu, Michal odmaturoval na strojní průmyslovce a hned začal pracovat.

Petr po promoci těžko hledal místo, co taky s oborem kulturologie? Nakonec začal psát do různých časopisů, připravoval rozhovory s umělci. Žádné velké peníze, ale nějak se uživil. „Mami, ty to nechápeš,“ vysvětloval mi, „já nechci být někde od-do zaměstnaný, omezuje to mou svobodu!“

Pak k nám jako překvapení přivedl dlouhovlasou obrýlenou dívku. „To je Dita, čekáme spolu dítě,“ oznámil nám. Dita ještě dokončovala studium na pedagogické fakultě a tak jsem od začátku s malou Petruškou pomáhala, jak jen jsem měla čas. Ani jsem si nevšimla, že to mezi mladými skřípe. Nebo jsem si nechtěla všimnout.

Rozchod

Petr se doma moc nezdržoval, žil si jako dřív – hospůdky, nekonečné debaty s kamarády, flámy.„Je mi to moc líto, Lído,“ řekla mi Dita jednou odpoledne, když si vyzvedávala Petrušku, „ale od Petra odcházím.“ – „Jak… odcházím… a co …co Petruška?“ vykoktala jsem překvapeně. – „Nebudu Petrovi ani tobě a Standovi bránit ji kdykoli vidět, ale nemůžu takhle dál žít. Nastupuju do práce, budu učit na prvním stupni. Petruška půjde do školky.“

Nebyli manželé, a tak se prostě jen sbalila a odešla. První měsíce si Petr dcerku vyzvedával i několikrát do týdne a pokaždé s ní k nám přišel. Pak začal mít problémy s prací, odmítal psát rozhovory s různými popovými zpěváky a seriálovými herci. „To nemám zapotřebí, to by byla degradace.“ Redakce se pak obracely na jiné spolupracovníky a práce i peněz se nedostávalo.

Nečekaný šok

Netušili jsme, že přestal posílat alimenty. „Ty jsi dneska nepřišel s Petruškou,“ podivila jsem se. – „Dita mi ji nechce půjčovat,“ odpověděl bez vysvětlení. – Zavolala jsem jí: „Ditko, vždyť jsi mi slíbila, že Petruška k nám bude normálně chodit…“ – „Lído, nezlob se, ale Petr neplatí alimenty, tak mu ji prostě půjčovat nebudu!“ – „Ale proč trestáš i nás?“ polykala jsem slzy.

Za dva dny Dita zavolala, že by se se mnou ráda sešla někde na kávě, protože mi musí něco říct. „Víš, Lído, já vůbec nevím, jak začít…“ sklopila oči na stůl. „Prostě… v mém životě se někdo objevil.“ – „To ti přece nemám za zlé,“ usmála jsem se na ni. „Jsi mladá a nikdo nečeká, že bys zůstala navždy sama.“ – „Je tam ještě jedna věc… Jiří, můj přítel, má Petrušku moc rád, ona jeho taky, začala mu sama od sebe říkat táto.“ Bodlo mě u srdce, ale nekomentovala jsem to. Petr si to zavinil sám! – „Budeme se brát a Jiří si chce Petrušku adoptovat!“

„Jak adoptovat? Proč? Vždyť má tátu! To přece Petr nedovolí!“ – „Už to dovolil, domluvili jsme se,“ tiše dodala. – „A co my, co já se Standou, my se přece s ní budeme dál stýkat….“ – „Promiň, tohle nejde dělat polovičatě. Vím, jak oba máte Petrušku rádi, je ještě malá a má šanci zapomenout a zvyknout si na novou rodinu.“

„Petře, jak jsi nám to mohl udělat?“ křičela jsem na syna. Neodpovídal. Pak jsem si řekla, že to přece nejde, sebrat nám jen tak vnučku! Krev není voda! Nemluvila jsem s ním, Standa taky ne.

Musím ji vidět!

Čekala jsem před školkou. Petruška se držela za ruce s Ditou a s neznámým starším mužem. „Petruško, Peťulko,“ rozběhla jsem se k ní. Dita mě zarazila a zabránila se s Petruškou setkat. „Copak nemůžu vidět svou vnučku?“ – „Nerada ti to připománám, Lído, ale Petra už není tvoje vnučka. V rodném listě má jiného otce, ne tvého syna,“ nekompromisně odpověděla. „A nepřeju si, abys nás kontaktovala!“

Dita se pak odstěhovala a změnila si telefon. Petrovi po nějaké době došlo, co zavinil. Trápil se, viděla jsem to něm. Bylo už pozdě. Bohužel začal pít, definitivně přišel o práci. Po dvou letech ho našli mrtvého na kolejích. Jestli to byla nešťastná náhoda, nebo jestli spáchal sebevraždu, to už se nikdy nedozvíme.

Michal je ženatý, má moc fajn manželku a dvě děti. Miluju je, ale Petrušku mi nenahradí…


Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Příběh Marie (65): Stalker mi vzal dceru

Příběh Marie (65): Stalker mi vzal dceru

Autor: podle příběhu Marie A. napsala Alžběta Morávková, Datum: 25. 7. 2021 0:05

Kolem mé dcery upletl pavučinu a drží ji v ní. Vztah s dětmi vyměnila za psychopatického muže.

Příběh Petry (45): Život s autistickou dcerou

Příběh Petry (45): Život s autistickou dcerou

Autor: podle příběhu Petry J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 24. 7. 2021 0:05

Příběh nemocné dvanáctileté Natálky je opravdu silný. Do dvou let působila jako zdravé dítě, avšak…

Příběh Martiny (36): Řekla jsem kamarádce o nevěře jejího muže

Příběh Martiny (36): Řekla jsem kamarádce o nevěře jejího muže

Autor: podle příběhu Martiny V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 18. 7. 2021 0:05

Neuvědomila jsem si, že někteří lidé nechtějí slyšet pravdu. Přišla jsem tak o nejlepší kamarádku.…

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

Autor: podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová, Datum: 17. 7. 2021 0:05

Některá zvířata mají zvláštní dar. Umí předvídat. Taková varování bychom neměli brát na lehkou váhu…

Příběh Milady (49): Tchyně nemá ráda své vnučky

Příběh Milady (49): Tchyně nemá ráda své vnučky

Autor: podle příběhu Milady J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 11. 7. 2021 0:05

Někdy mi připadalo, že žiju snad v 19. století. Copak se dá pochopit, že na první pohled normální a…

Příběh Věry (77): Vnučka se mi vrátila

Příběh Věry (77): Vnučka se mi vrátila

Autor: podle příběhu čtenářky Věry S. napsala Alžběta Morávková, Datum: 10. 7. 2021 0:05

„Babi, babi, no tak se podívej, to je jsem já, Pavlína, a to je tvoje pravnučka!“ Pomalu otvírám…

Příběh Ireny (48): Manžel je závislý na sociálních sítích

Příběh Ireny (48): Manžel je závislý na sociálních sítích

Autor: podle příběhu Ireny A. napsala Alžběta Morávková, Datum: 4. 7. 2021 0:05

Dobrý sluha, ale zlý pán. I tak se dá s nadsázkou mluvit o Facebooku a sociálních sítích obecně.…

Příběh Olgy (56): Bigamista

Příběh Olgy (56): Bigamista

Autor: podle příběhu Olgy J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 3. 7. 2021 0:05

Delší dobu jsem tušila, že se něco děje. Pak zapomněl zavřít mailovou schránku a bylo to jasné.…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová