Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Příběh Lidmily (62): „Stará“ v mladším kolektivu
freepik.com
Příběhy ze života

Příběh Lidmily (62): „Stará“ v mladším kolektivu

datum: 15. 11. 2019 0:05 autor: podle příběhu Lidmily H. napsala Lada Sychrovská
V předvánočním šrumci je prý v obchodech každá ruka navíc dobrá. Už od poloviny listopadu z regálů mizí zboží téměř před očima. A mně se nějaká ta ‚koruna navíc‘ za brigádu hodila.

„Crrr, crrr,“ prozváněla jsem Evu, bývalou kolegyni. Léta jsme spolu učily na základní škole, a teď si ‚užíváme‘ důchod. Nic. Hovor mi spadl do schránky. Za hodinu se mi ozvala zpátky: „Promiň, jsem po noční, tak trochu vyspávám.“­ – „Po noční?“ nechápala jsem. – „No, nebudeš tomu věřit,“ zhluboka se nadechla a rozesmála se, „já, bývalá zástupkyně ředitele na prvním stupni, teď přes noc doplňuji zboží v nákupním centru. A pozor, mám za to víc, než jsem brala celý život (i s těma nervama) na škole.“ – „Cha, cha, děláš si ze mě srandu?“ nevěřila jsem jí.

Za hranicemi bere víc než u nás

„Kdepak, jen…“ – „No, tak ven s tím,“ skočila jsem jí nedočkavě do řeči, co asi tak doplňuje? – „No, jezdíme třikrát týdně s kamarádkou kousek za hranice. Z Teplic do Altenbergu (v Německu) je to slabá hodinka.“

Přiznávám, že mi spadla brada. Auto ani podobnou parťačku jako Eva nemám, ale přivydělat si, by se mi také hodilo. Doplňovat zboží je snad potřeba i u nás. Obešla jsem pár místních obchoďáků a zadařilo se. Ovšem to jsem netušila, co mě čeká. Pochopitelně jsem kdysi na škole, tehdy převážně v ženském kolektivu, zažila různé ‚kamaráčofty‘, závisti i pomluvy. Ale tohle…?

‚Vostrá‘ vedoucí směny

Přesně ve dvaadvacet hodin, kdy mi začínala moje první noční, jsem vcházela zadním vchodem do obchodu. „Tak takhle,“ vystartovala na mě odbarvená blondýna, „tedy ne! Sem budeš chodit včas,“ přivítala mě s významným ťukáním na hodinky. Mohla být přibližně ve věku mé dcery a rovnou mi tykala. „Začínáme v jedenáct.“ Nadechla jsem se, ale skočila mi do řeči: „Móresy z tvých starých časů mi sem netahej. Tady se maká!“ – „Lidmila,“ představila jsem se a podávala jí ruku. Dotkla se mě jako by se mě štítila: „Budeš tady POKAŽDÉ – to slovo vyrážela jako střely z kulometu – ve tři čtvrtě na jedenáct. Jo, a já jsem Blanka, vedoucí směny.“

Rozděl a panuj

Chtěla jsem se ohradit, ale to už se k nám blížila další dvě děvčata. Nikole a Terce bylo něco kolem dvaceti a Blanku jsem odhadla na pětatřicítku. Nechtěla jsem dělat rozbroje. Blanka rozdělovala práci: „Niky oddělení cukrovinek, Terka vybalí kávy a čaje, a Liduna doplní sterilovanou zeleninu.“ – „Lidmila,“ opravila jsem ji, „když tak Lída.“ Nestála jsem jí za odpověď.

Zkouška ohněm

Holky se rozprchly do skladu. „Za mnou,“ zavelela vedoucí. Šla jsem a v duchu si opakovala mantru: „Klid, to je na poprvé. Předvádí se. Zkouší tě. Chce tě vytočit, třeba má nevyřízené účty s vlastní mámou.“ Ukázala na paletu s naskládanými sklenicemi okurek. Bylo mi to jasné. Zkouška ohněm! S pojízdným rudlem jsem si nevěděla rady, tak mi tu chvějící se hromadu sklenic napoprvé sama odvezla k regálu a zmizela. Naskládat desítky (celkem pak ještě se zelím, hráškem atd.) v mých očích stovky sklenic nebyla až taková legrace. Zvlášť do vrchních fochů, kam jsem se svou menší postavou ani nedosáhla. Nespočetněkrát jsem vylezla po vratkých skládacích schůdkách nahoru a dolů, ale konečně bylo nahoře hotovo.

Dali nám sem lazara

S úlevou a s rukama v bok jsem se protáhla v kříži. Bolela mě záda. Cestou na toaletu jsem zaslechla něco o lazarovi a výbuchy smíchu. Když jsem se blížila, ztichly. „Paní Lidmilo,“ vedoucí ke mně mluvila najednou vážně, „doufám, že máte zboží ’vyfejsovaný’!?“ přešla najednou k vykání a sjela mě vítězoslavným pohledem. „Pro ‚starší generaci‘,“ paní kolegyně, „etikety musí být seřazené jako vojáci na přehlídce, otočené dopředu!“ dodala.

„Co je to face to face, jsem věděla, když jste vy ještě nebyla na světě. Angličtinu jsem na škole učila třicet let. A možná,“ odvazovala jsem si zástěru, „kdybyste si nechala udělat facelift, možná byste se cítila na světě líp a jednala s lidmi přívětivěji.“

‚Tajný‘ pakt s Nikolou

Tereza s Nikolou si kryly pusu rukou, aby nevyprskly smíchy. Svoji první směnu jsem nakonec vydržela celou až do ranního kuropění (tedy jestli kohouti kokrhají po ránu i v listopadu). Po páté ráno jsem se se smíšenými pocity loudala k domovu. „Mám to vzdát hned první den?“

Další směny mě čekaly během víkendu. Vyšla jsem dřív. Před vchodem v mrazivé noci podupávala Nikola. „Paní Lidko, ehm, můžu vám tak říkat?“ – „Jasně.“ – „S tou angličtinou jste to myslela vážně?“ Pokývala jsem hlavou. „Víte, já…,“ poskakovala kolem mě jako kůzle, „no, potřebuju doučování.“ Usmála jsem se. „Tak ty mi poradíš s doplňováním zboží a… můžeš pak ke mně chodit na angličtinu.“

Doučuji angličtinu

Brigádu v obchoďáku jsem nakonec vydržela až do Vánoc. Skutečně byl ten první den nejhorší, a pak se ‚hrany trochu obrousily‘. Nikola ke mně začala chodit na hodiny, mé domácí doučování se rozkřiklo kolem a dnes už mám žáků několik. Tohle je pro mě daleko lepší ‚brigáda‘ než tahání těžkých krabic a dlouhé ponocování.

Takové peníze jako má moje bývalá kolegyně Eva z jejích pracovních cest do Německa, tedy nemám, ale ze svých žáků mám radost.

 


Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Soňa skončila na vozíku

Soňa skončila na vozíku

Autor: redakce ve spolupráci s Nadačním fondem Galenos, Datum: 7. 1. 2023 0:05

Soňa, která jako zdravotní sestřička na interním oddělení pomáhala druhým, musela v roce 2020…

Příběh neslyšícího Petra (20): Jedno rozhodnutí mu změnilo život a nastartovalo kariéru

Příběh neslyšícího Petra (20): Jedno rozhodnutí mu změnilo život a nastartovalo kariéru

Autor: připraveno ve spolupráci se Samsung Tvoje šance #futureskills, Datum: 12. 11. 2022 0:05

Petrovi bylo 17 let, když jako nejistý kluk vstoupil do programu Samsung Tvoje šance #futureskills.…

Příběh Lídy (79): Vnučka mi prodala střechu nad hlavou

Příběh Lídy (79): Vnučka mi prodala střechu nad hlavou

Autor: podle příběhu Lídy C. napsala Alžběta Morávková, Datum: 6. 11. 2022 0:05

„Nezůstalo mi skoro nic, jen oči pro pláč,“ začíná svůj smutný dopis paní Lída, která popisuje…

Příběh Lucie (44): Život se mi zhroutil jak domeček z karet

Příběh Lucie (44): Život se mi zhroutil jak domeček z karet

Autor: podle příběhu Lucie K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 5. 11. 2022 0:05

Méně je někdy více. Nemá cenu se obětovat pro všechny za cenu vlastního zdraví. O tom ví své naše…

Příběh Edity (46): Manžel spáchal po rozvodu sebevraždu

Příběh Edity (46): Manžel spáchal po rozvodu sebevraždu

Autor: podle příběhu Edity K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 23. 10. 2022 0:05

Mohla jsem tomu zabránit? O tom stále přemýšlí naše čtenářka Edita. Od smrti jejího bývalého…

Příběh Ivety (48): Restart vztahu

Příběh Ivety (48): Restart vztahu

Autor: podle příběhu Ivety J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 16. 10. 2022 0:05

„Vždycky jsem si představovala, že můj život bude podobný tomu mých rodičů. Tedy vdám se z lásky,…

Příběh Alice (40): Poporodní deprese mi málem zničila všechno

Příběh Alice (40): Poporodní deprese mi málem zničila všechno

Autor: podle příběhu Alice M. napsala Alžběta Morávková, Datum: 9. 10. 2022 0:05

Euforii z narození vytouženého dítěte může zkomplikovat poporodní deprese. Moc se o ní nemluví,…

Příběh Hanky: (58): Nakonec jsem mu tu lež odpustila

Příběh Hanky: (58): Nakonec jsem mu tu lež odpustila

Autor: podle příběhu Hany J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 8. 10. 2022 0:05

Prodloužený víkend v Římě nebo v Paříži, dovolené po celém světě, cestování třeba jen tak… To, co…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová