Prvních několik let bylo docela v pohodě. Narodila se nám dvojčátka Terezka a Kristýnka. Tehdy došlo k prvnímu konfliktu. Vláďa nás přivezl po několika dnech domů.
„Musím ty holky zapít,“ řekl a během krátké doby si dal tři velké panáky whisky. „Proč jsi aspoň jednu z holek nepojmenovala Vladěnka, po mně?“ najednou zvýšil hlas. – „Protože takhle jsme se přece dohodli a navíc jsi papír pro matriku podepsal,“ klidně jsem odpověděla. – „Tomu nevěřím!“ zakřičel a drsně mě chytil za ruku. „Určitě jsi můj podpis padělala! Vy právníci víte, jak lidi podfouknout!“
Odešel do ložnice a já se z toho výbuchu nemohla vzpamatovat. Na ruce mi zůstala modřina. Druhý den se tvářil, jako kdyby se nic nestalo.
Jak běžel čas, objevovaly se na našem rodinném nebi mráčky. Stále víc a víc mráčků. A taky hustších. Vladimír na mě křičel kvůli každé hlouposti, občas mi zmáčkl ruku tak, že jsem měla modřiny.
Omlouvala jsem ho, protože se mu přestalo dařit v práci. Nakladatelství mělo potíže, značku koupilo jiné a větší. Redaktory si ale nevzali a Vladimír dostal výpověď. Zbyly mu jen překlady z angličtiny – a těch zase tolik nebylo. Zájem byl o odborné technické překlady, a tomu on nerozuměl.
„Nechceš se vrátit do školy?“ navrhla jsem jednou po večeři. „Učitelů je pořád nedostatek.“ – „Zbláznila ses! Za pár šupů si ničit nervy!“ – „Možná bys měl víc než teď, a hlavně pravidelně,“ odsekla jsem. „Navíc překládat můžeš pořád.“
Už nevím, jak se to stalo. Nejdřív křičel, pak strhnul ze stolu ubrus a po zemi se válely střepy nádobí. Prudce mě chytil za ruku, upadla jsem a on mě začal bít po hlavě a kopat do mě. Křičela jsem tak, že se vzbudily děti.
„Zalezte, nebo dostanete taky!“ zařval na vyděšené holčičky. „A ty ukliď ten nepořádek!“ otočil se na mě.
Zbytek toho večera si už moc nepamatuju. Ustlala jsem si v dětském pokoji a vzlykala do polštáře. „Holky, vstávat, snídaně je na stole,“ ozvalo se ráno. Nevěřila jsem svým očím! Vláďa stál u sporáku, obracel na pánvi palačinky. „Tak pojďte, ať vám to nevystydne,“ usmíval se.
Ten den jsem prožila jako ve snu. Zavolala jsem do práce, že jsem nemocná, protože na mém obličeji zůstaly stopy včerejší hádky. Kdyby tam nebyly, myslela bych si snad, že se mi to jenom zdálo.
Dalších několik měsíců proběhlo tak nějak normálně. Potom Vladimírovi nevyšlo několik překladů. Seděl u psacího stolu, nic nedělal. „Nechceš dneska vyzvednout holky ze školky?“ zeptala jsem se ráno. „Odpoledne jdu k soudu, nevím, jestli to stihnu.“
„Na prvním místě jsi máma!“ zařval a prudce uhodil rukou do stolu. „Ty se máš starat o děti, ne já!“ Vrhnul se na mě. Víc nevím. Probrala jsem se na podlaze, pravou rukou nemohla hnout, bolest celého těla byla ochromující. Vladimír byl pryč.
Zavolala jsem si záchranku, protože jsem nebyla schopná nikam dojít.
„A domácí násilí,“ povzdychl záchranář a okamžitě volal na policii. „To není třeba,“ blábolila jsem. – „Jo, to znám, to říkají všechny,“ nenechal se odbýt.
„Jak jste si to mohla nechat líbit?“ zeptal se sympatický starší policista. „Právnička!“ zakroutil hlavou nechápavě.
Podala jsem na Vladimíra trestní oznámení. Vzal si věci a tiše zmizel k rodičům na Moravu. Rozvod proběhl nakonec v klidu.
Znám z vlastní praxe případy, kdy ženy utíkají do azylových domů, kdy muž má zákaz se k nim přiblížit. Tohle u nás naštěstí nebylo.
Uplynulo už víc než patnáct let. Dcery jsou krásné a chytré, s otcem se vídají jen sporadicky.
Radím všem ženám, které se s domácím násilím setkají: Řešte to okamžitě, na nic nečekejte! Nevěřte, že se to nebude opakovat.
Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kdo by neznal pohádky o zlých macechách, které ubližují nevlastním dětem! Macechy nemusejí být…
Psychické problémy mezi mladými Čechy sílí. Většina ale mlčí, nemá se komu svěřit. Markeťačka a…
Rodina, to jsou lidé, kteří si mají pomáhat. Aspoň by to tak mělo být. Ale co když vás ti nejbližší…
„Dodnes si nedovedu tu záhadu vysvětlit,“ píše čtenářka Soňa. „V tom mlýně jsme se schovali před…
Šestatřicetileté Janě Forst byla diagnostikována rakovina prsu zhruba před dvěma lety, kdy si našla…
Po 35 letech od porodu císařským řezem paní Táňa vyřešila záhadu, proč její jaterní testy…
„Vím, že naše rodina je trochu netradiční, ale vyrůstala jsem obklopena láskou, kterou řada mých…
„Rozhodla jsem se napsat příběh své matky a vlastně také svůj. Příběh mé maminky se odehrál na…