Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Příběh Jany (63): Vnučka je zlodějka!
freepik.com
Příběhy ze života

Příběh Jany (63): Vnučka je zlodějka!

datum: 29. 8. 2020 0:05 autor: podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková
„Nedovedu si srovnat v hlavě, jak z malé a roztomilé holčičky vyrostla zlodějka,“ píše nám naše čtenářka Jana. „Bojím se, že celý život už s ní půjde, že byla v ‚pasťáku‘.“

Naše děti, Romanu a Filipa, jsme s manželem vychovávali ke skromnosti a k tomu, že nic není zadarmo a na všechno si musejí vydělat. Nikdy jsme s nimi neměli žádné problémy.

Láska je slepá

Když Romana začala chodit s Honzou, nebyli jsme nadšeni. To asi bylo poprvé, kdy se nám vzepřela a nechtěla slyšet naše argumenty. Honza vyrůstal dvě ulice od nás, od dětství byl problematický. Dvojky z chování nosil běžně. Nešlo u něj většinou o žádné běžné klukovské zlobení, ale o šikanu a okrádání spolužáků.

V době, kdy popletl hlavu Romaně, se zrovna vrátil z kriminálu. „Máš předsudky, mami,“ řekla mi Romana. „Chybu může udělat přece každý, ale pokud chce začít nový život, měli bychom takovému člověku pomáhat.“

Samozřejmě, že Romaně namluvil, že za nic nemůže, že na něj krádeže aut někdo hodil. Věřila mu. Pak otěhotněla.

Dcera samoživitelka

„Víš, co mi řekl?“ plakala mi v náručí. „Že to určitě není jeho….“  Honza zmizel z města a zřejmě i z republiky. Říkalo se, že je někde na Ukrajině a že je zapletený do krádeží aut. Co je na tom pravdy, nikdo neví. Od té doby jsme ho už neviděli.

Romana se rozhodla nezapsat ho do rodného listu malé Anetky a nechtít po něm tedy ani alimenty. Prostě ho vymazat ze života. Souhlasili jsme s ní a rozhodli jsme se jí pomáhat, co to půjde.

Holky si sice moc vyskakovat nemohly, ale žily tak nějak normálně. Aneta byla hodná a milá. Zlom nastal v první třídě. Dostala se do třídy, kde většina rodin měla víc peněz než Romana.

Anetka je náročná

„Tyhle boty už nosit nebudu,“ hystericky se rozbrečela po návratu ze školy. „Holky se mi smějí, že jsou nemoderní.“ Nakonec jsme po dohodě s Romanou zaplatili „trendy“ tenisky.

Jenže u toho to neskončilo. Anetiny nároky se zvyšovaly. Sice si dala říct, ale neustále to na nás na všechny „zkoušela“: „Když přinesu jedničku z písemky, koupíš mi, babi, tu novou barbínu?“ – „Anetko, malý dárek můžeš dostat za hezké vysvědčení, ale ne za každou známku.“

Narozeniny, svátky, Vánoce – to bylo pokaždé rodinné drama. V očích jí bylo vidět, že je zklamaná. Snažili jsme se jí vysvětlit, že drahé dárky a značkové oblečení nejsou všechno, ale zbytečně.

První krádež

Anetka byla ve čtvrté třídě, když se Romana seznámila s Davidem. Od prvního okamžiku se nám moc líbil. Byl rozvedený a měl také dceru. Kristýnka byla jen o půl roku starší než Anetka. Za Davidem často chodila. David se snažil oběma holkám maximálně věnovat a nedělat rozdíly. Kristýnka nádherně malovala a největší radost jí dělaly jakékoli výtvarné potřeby. A my s manželem jsme se utěšovali, že Aneta se vedle nenáročné holčičky zklidní.

Nějakou dobu se zdálo, že tohle soužití funguje. „Tati, tati, mně se ztratila ta červená peněženka,“ křičela jednou ráno Kristýnka, když byla u Romany a Davida přes noc. – „Určitě sis jí někam zašantročila, uvidíš, najde se,“ uklidňoval ji David. – „Měla jsem tam sto korun,“ plakala, „ty od babičky, šetřím si přece na barvy!“ Peněženku našla další den Romana – v koši a prázdnou!

Aneta zapírala, tvrdila, že to tam podstrčila Kristýnka, protože ji nemá ráda a chce jí ublížit. Nakonec se to urovnalo, ale Kristýna tam nechtěla chodit. Davida to moc mrzelo.

Geny se bohužel nezapřou

Měsíc nato zjistil David, že mu z peněženky zmizely tři pětistovky. Tentokrát se Aneta přiznala: „Nechcete mi koupit tablet, tak si na něj šetřím.“ – „Ale tohle není šetření, to je krádež,“ opravil ji David. Peníze mu vrátila. Vztah Davida s Romanou se ale rozpadl.

Romana se nám přiznala, že Anetu několikrát přistihla, jak jí bere z peněženky peníze. Vychytrale po menších částkách. Buď to popřela, nebo jen klidně řekla, že ty peníze prostě potřebovala. Romana později zjistila, že zvala spolužačky do cukrárny a na hamburgry, aby před nimi „dobře“ vypadala. Teď už bylo jasné, že „geny“ jejího otce Honzy se projevily.

Diagnosťák

„Měla bys ji dát do jiné školy,“ přesvědčovala jsem dceru. „Dostane se mezi jiné děti. Je smůla, že tady jsou její spolužačky zaměřené jen na peníze a parádu.“ Nakonec to udělala. Aneta vyváděla, že nikam jinam nepůjde, ale Romana byla neoblomná. Od šesté třídy Aneta změnila školu.

Ještě před koncem prvního pololetí si zavolali Romanu do ředitelky. Anetu přistihli, jak krade v šatně. V její skříňce se pak našly peníze a různé věci, které se ztrácely od září. Z ředitelské důtky a snížené známky z chování si Aneta nic nedělala.

V červnu odcizila větší částku peněz přímo z ředitelny. Chytil ji školník. Tvrdila, že to udělala proto, aby se nám pomstila za změnu školy. Podle psycholožky, která ji vyšetřovala, si nemáme dělat výčitky. Krádeže by se podle ní stejně stupňovaly. Přechod na jinou školu to jen urychlil.

Aneta skončila v diagnostickém ústavu, tedy v pasťáku, Romana na psychiatrii. Moc bych si přála, aby to Anetce pomohlo, aby si uvědomila, co dělala, a aby začala nový život. Červíček pochybností ve mně ale hlodá…


Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Příběh neslyšícího Petra (20): Jedno rozhodnutí mu změnilo život a nastartovalo kariéru

Příběh neslyšícího Petra (20): Jedno rozhodnutí mu změnilo život a nastartovalo kariéru

Autor: připraveno ve spolupráci se Samsung Tvoje šance #futureskills, Datum: 12. 11. 2022 0:05

Petrovi bylo 17 let, když jako nejistý kluk vstoupil do programu Samsung Tvoje šance #futureskills.…

Příběh Lídy (79): Vnučka mi prodala střechu nad hlavou

Příběh Lídy (79): Vnučka mi prodala střechu nad hlavou

Autor: podle příběhu Lídy C. napsala Alžběta Morávková, Datum: 6. 11. 2022 0:05

„Nezůstalo mi skoro nic, jen oči pro pláč,“ začíná svůj smutný dopis paní Lída, která popisuje…

Příběh Lucie (44): Život se mi zhroutil jak domeček z karet

Příběh Lucie (44): Život se mi zhroutil jak domeček z karet

Autor: podle příběhu Lucie K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 5. 11. 2022 0:05

Méně je někdy více. Nemá cenu se obětovat pro všechny za cenu vlastního zdraví. O tom ví své naše…

Příběh Edity (46): Manžel spáchal po rozvodu sebevraždu

Příběh Edity (46): Manžel spáchal po rozvodu sebevraždu

Autor: podle příběhu Edity K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 23. 10. 2022 0:05

Mohla jsem tomu zabránit? O tom stále přemýšlí naše čtenářka Edita. Od smrti jejího bývalého…

Příběh Ivety (48): Restart vztahu

Příběh Ivety (48): Restart vztahu

Autor: podle příběhu Ivety J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 16. 10. 2022 0:05

„Vždycky jsem si představovala, že můj život bude podobný tomu mých rodičů. Tedy vdám se z lásky,…

Příběh Alice (40): Poporodní deprese mi málem zničila všechno

Příběh Alice (40): Poporodní deprese mi málem zničila všechno

Autor: podle příběhu Alice M. napsala Alžběta Morávková, Datum: 9. 10. 2022 0:05

Euforii z narození vytouženého dítěte může zkomplikovat poporodní deprese. Moc se o ní nemluví,…

Příběh Hanky: (58): Nakonec jsem mu tu lež odpustila

Příběh Hanky: (58): Nakonec jsem mu tu lež odpustila

Autor: podle příběhu Hany J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 8. 10. 2022 0:05

Prodloužený víkend v Římě nebo v Paříži, dovolené po celém světě, cestování třeba jen tak… To, co…

Příběh Marie (49): Nejsem dcera svého táty

Příběh Marie (49): Nejsem dcera svého táty

Autor: podle příběhu Marie K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 1. 10. 2022 0:05

„Maruško, musím ti něco říct,“ s námahou šeptala máma jen pár dní předtím, než zemřela. „Táta není…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

29. 11. 2022 16:00 autor -red-