Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Příběh Ireny (60): Velké srdce babičky Irmy
ilustrační foto Wikimedia Commons
Příběhy ze života

Příběh Ireny (60): Velké srdce babičky Irmy

datum: 27. 6. 2020 0:05 autor: podle příběhu Ireny T. napsala Alžběta Morávková
Láska přivedla rodilou Vídeňačku na Moravu. V Brně zůstala až do konce života. Ačkoli dlouhá léta neměla možnost se vídat s rodinou v Rakousku, nikdy svého rozhodnutí nelitovala.

Na babičku Irmu si vzpomenu pokaždé, když vidím filmy s kulisami první republiky. V mých představách krásná a elegantní žena popíjí v kavárně své kafíčko a k tomu kouří pro ni neodmyslitelnou cigaretu. Rozdává úsměvy na všechny strany, ale uvnitř schovává před světem své trápení.

Krásná květinářka a fešák v uniformě

Děda Rudolf byl průvodčím mezinárodních vlaků. To bylo dobré zaměstnání, jak se tehdy říkalo „pod penzí“. V menším městečku u Brna vedl docela normální život s manželkou Květou a synem, taky Rudolfem. Asi by tomu tak i zůstalo, kdyby děda při cestě do Vídně nešel manželce koupit kytici k svátku. Mladá květinářka uvázala krásný pugét a přidala úsměv. „Byl to fešák a uniforma mu slušela,“ později vyprávěla babička. „Ale za tím mým úsměvem nic nebylo. Rodiče mi vždycky říkali, ať se na zákazníky usmívám, že přijdou zase. Že si Rudi úsměv vyložil jinak, za to už nemůžu,“ dodávala potutelně.

Rudolfova žena dostávala květiny tak často, až jí to začalo být podezřelé. Irminým rodičům se zase nelíbilo, že jednou tak starý průvodčí pravidelně dochází za dcerou do jejich květinářství. A to netušili, že je navíc ženatý!

Neslavný příchod na Moravu

Irma otěhotněla pár měsíců po sedmnáctých narozeninách. Rodiče ji v prvním návalu zlosti vyhodili z domu. Rázná Irma sbalila kufr, sedla do vlaku a jednoho nedělního odpoledne v červenci 1934 zazvonila u Rudolfa doma. „Jo, Irenko, byl to šok pro všechny. Ale já jsem byla mladá a hloupá, k tomu zamilovaná a těhotná, neměla jsem kam jít, a tak jsem si řekla, že to Rudi přece musí vyřešit!“ Rudolfova manželka Květa nejdřív vlepila facku nevěrnému manželovi, pak Irmě. Sousedé si prý o tom křiku a hádce dlouho vyprávěli!

Irmu překvapivě zachránila Rudiho matka, tedy budoucí tchyně Róza. „No, už se stalo. Nestůj tu, co jste si nadrobili, to musíte sníst. A ty, Rudolfe, ty bys zasloužil…!“ A vzala Irmu pod svá křídla. Rozvod nebyl tehdy nic běžného, ale nakonec před koncem roku byl Rudolf konečně rozvedený a týden po rozvodu byla malá svatba. Na fotkách si Irma vzdouvající bříško maskovala velkou kytkou. Malá Irmička, moje maminka, se narodila pár týdnů po svatbě, v lednu 1935.

Manželé se přestěhovali do Brna, kde si pronajali byt, a babička Róza žila s nimi. „To bylo sluníčko,“ vzpomínala na ni Irma. Irma tehdy neuměla česky, babička Róza zase špatně německy, ale vždycky se spolu domluvily. „Nikdy mi nevyčetla, že jsem rozbila rodinu, to občas připomněla Rudimu, že rozum měl mít on.“

„Já su pšece Čéška!“

„Žili jsem si dobře a měli jsme se s Rudim moc rádi,“ říkávala Irma. „Jen rodiče a dvě starší sestry se mnou nemluvili. Psala jsem jim dopisy, ale nikdo mi neodpovídal.“ Pak přišly události konce třicátých let, nástup fašismu v Evropě. „Naši se o mě tehdy začali bát a napsali, abychom se přestěhovali k nim do Vídně.“ To ale odmítli. „Už jsem byla doma v Brně, měla jsem československé občanství, a hlavně tu byla moje rodina! Aspoň jsme se stačili několikrát navštívit.“

Vypukla druhá světová válka. Děda Rudolf pomáhal v odboji – rozvážel vlakem letáky. Gestapo pro něj přišlo v srpnu 1942, pět měsíců poté zemřel v koncentračním táboře. Irmu si několikrát pozvali němečtí úředníci a přemlouvali ji, aby se stala německou občankou. „Jste Němka, mělo by to pro vás i vaši dceru své výhody,“ lákali ji. „Já su pšece Čéška,“ odvětila jim babička svou svéráznou češtinou a odešla domů. Kupodivu ji pak nechali na pokoji.

Období temna

Krátce po osvobození zemřela na tuberkulózu Květa a Irma se začala starat i o tehdy patnáctiletého Rudolfa. Rodina ji zase zvala, aby se vrátila do Vídně. „Copak by to šlo? Nechat tu babi Rózu a Rudíka?“ Našla si práci jako prodavačka v lahůdkářství a živila celou rodinu. Když se dostali k moci komunisté, měla babička Irma zase problém – její rodina žila na západě! Nepustili ji ani na pohřeb rodičů.

Irma při práci a péči o tehdy už nemocnou babi Rózu večerně vystudovala střední školu. Až do důchodu pak pracovala jako sekretářka ve firmě, která měla obchodní kontakty s bývalou NDR – potřebovali Irmu, aby jim psala německé dopisy!

Se sestrami se setkala po více než čtyřiceti letech koncem roku 1989. „Už jsme si ale byly cizí,“ smutně mi tehdy řekla. „Prožily jsme životy v jiných zemích, za jiných podmínek, i když pár desítek kilometrů od sebe.“ Tak zůstalo u toho, že si několikrát do roka vyměnily pohled nebo dopis.

Jednou jsem se jí zeptala: „Tys toho, babi, nikdy nelitovala, že jsi tu zůstala?“ „Ne,“ odpověděla jednoznačně. „Prožila jsem tady velkou lásku, narodila se mi tu dcera, byl tu mladý Rudík. A mám celkem pět vnoučat. A taky spoustu přátel. Možná jsem se mohla mít líp, ale šla jsem za srdcem, udělala pěknou pitomost, když jsem rozvedla rodinu. Snad jsem to odčinila tím, že jsem Rudíka vychovala jako vlastního a postarala se až do konce o babičku Rózu.“

„Občas jsem měla nějakého přítele,“ potutelně se usmála. „Ale domů jsem nikoho nastěhovat nechtěla. Moje srdce vždycky patřilo a bude patřit Rudimu.“


Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Příběh Marie (49): Nejsem dcera svého táty

Příběh Marie (49): Nejsem dcera svého táty

Autor: podle příběhu Marie K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 1. 10. 2022 0:05

„Maruško, musím ti něco říct,“ s námahou šeptala máma jen pár dní předtím, než zemřela. „Táta není…

Příběh Mariany (36): Před svatbou utekl!

Příběh Mariany (36): Před svatbou utekl!

Autor: podle příběhu Mariany L. napsala Alžběta Morávková, Datum: 25. 9. 2022 0:05

V dálce už slyšela zvonit svatební zvony, všechno bylo zajištěné a objednané a termín důležitého…

Příběh Michala: Epilepsie mi dopomohla k vysněné práci učitele

Příběh Michala: Epilepsie mi dopomohla k vysněné práci učitele

Autor: připraveno ve spolupráci se Společností E, Czech Epilepsy Association, z.s, Datum: 24. 9. 2022 0:05

Michala v jeho 25 letech postihl velký epileptický záchvat, který mu změnil život. Nutno podotknout…

Příběh Jitky (45): Síla velké rodiny

Příběh Jitky (45): Síla velké rodiny

Autor: podle příběhu Jitky R. napsala Alžběta Morávková, Datum: 18. 9. 2022 0:05

Nečekaná smrt blízkého člověka zamává s psychikou a někdy trvá dlouhé měsíce i roky, než se z toho…

Příběh Karolíny: Vše se děje z nějakého důvodu

Příběh Karolíny: Vše se děje z nějakého důvodu

Autor: připraveno ve spolupráci se Společností E, Czech Epilepsy Association, z.s, Datum: 17. 9. 2022 0:05

Karolína je zdravotní sestřička, které do života nedávno vstoupila epilepsie. První záchvat…

Příběh Tomáše (45): Sedm let jsem netušil, že mám syna

Příběh Tomáše (45): Sedm let jsem netušil, že mám syna

Autor: podle příběhu Tomáše V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 21. 8. 2022 0:05

Poprvé vidět vlastní dítě, když už navštěvuje první třídu, je určitě skvělým námětem pro film. Ať…

Příběh Ivy (56): Mám skvělou rodinu i práci, ale spokojená nejsem

Příběh Ivy (56): Mám skvělou rodinu i práci, ale spokojená nejsem

Autor: podle příběhu Ivy T. napsala Alžběta Morávková, Datum: 20. 8. 2022 0:05

Říká se, že láska hory přenáší, ale naše čtenářka Iva i přes šťastné manželství a pohodovou rodinu…

Příběh Jitky (53): Podivná loupež

Příběh Jitky (53): Podivná loupež

Autor: podle příběhu Jitky K. napsala Alžběta Morávková, Datum: 13. 8. 2022 0:05

U nejbližších přátel neočekáváme, že by nás podrazili. Naše čtenářka až po dlouhé době zjistila,…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-