Příběh Dariny (50): Covid nám narušil manželství
Ještě před dvěma lety bych nevěřila tomu, že budu někdy vážně uvažovat o rozvodu. Tři děti, z toho jedna dvojčata, dají docela zabrat. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu, do školy jsem ale nešla a začala soukromě učit angličtinu, zpočátku jen několikrát týdně, abych měla čas na rodinu.
Taková normální rodinka
Roman se z programátora vypracoval na manažera velké IT firmy. Nikdy jsme se nenudili. Vždycky jsme měli spoustu společných zájmů, rádi sportujeme a ke sportu jsme vedli i děti.
Nebe zalité sluncem ale zakryl covidový mrak. Jakmile se u Romana v práci objevily první případy koronaviru, přešel na home office. „To je nezvyk,“ stěžoval si. „Jsem zvyklý být mezi lidmi a teď všechno řeším jen po skypu.“
Věřila jsem, že to nebude dlouho trvat. Náš dům není totiž moc velký. Stojí však na pěkném místě a z centra Brna je to k nám pouhých dvacet minut městskou dopravou. To bylo vždycky ideální pro mě, protože za mnou mohli zájemci o hodiny angličtiny jezdit domů, kde mám malou pracovnu.
Zvykla jsem si na svůj denní rytmus i pravidelné procházky se psem. V poledne jsem většinou něco malého snědla a vařila až večeři, kdy jsme se všichni sešli. A přestože děti už s námi nebydlí a domů jezdí jen na víkend, tenhle rituál jsme dodržovali i pak. Vyprávěli jsme si u stolu, co jsme za den prožili, a někdy si dali sklenku vína na dobrou noc.
Všechno je jinak
Teď ale bylo všechno vzhůru nohama. Já jsem v pracovně vyučovala přes Skype, Facetime i WhatsApp a Roman si udělal kancelář v obýváku. V poledne se dožadoval oběda. „Tak si jídlo objednej, nemám v poledne čas vařit, jsem taky unavená,“ usadila jsem ho. Pak jsem zjistila, že oběd je to nejmenší. Chyběl mi prostor. Byla jsem zvyklá po skončení lekcí sednout si s kávou do křesla, chvíli relaxovat, pak vyvenčit psa.
Jenže to nešlo. V obýváku úřadoval Roman, takže jsem ho nemohla rušit při video poradách a konferencích. Horší bylo, že Romanovi se nakonec doma zalíbilo. „Představ si, Darinko, že šéf se rozhodl pustit od ledna polovinu pronajatého prostoru. Do firmy bude pravidelně chodit jen pár lidí. A my ostatní kromě porad a nutných schůzek jen podle potřeby.“
„Počkej, tím chceš říct, že to zůstane takhle napořád?“ vyhrkla jsem překvapeně. „Jako že budeš trvale pracovat v obýváku?“ – „A co ti na tom vadí?“ uraženě odpověděl. „Ty taky pracuješ doma!“ – „Jenže to je rozdíl, já nezabírám společné prostory!“ neudržela jsem se. – „Hm, to jsem netušil, že ti překážím,“ prásknul dveřmi.
Večer jsem se mu snažila trpělivě vysvětlit, že respektuji jeho práci, ale on musí respektovat zase tu mou. A že ideálním řešením bude, když si udělá pracovnu z jednoho dětského pokoje. Děti jezdí jen občas a v nejhorším se vejdou do toho druhého.
Přestal o sebe dbát
A tak vlastně každé ráno Roman přešel pár kroků z ložnice do své pracovny. Tím začala další smutná etapa našeho žití. Přestal o sebe dbát. „Nejsi náhodou trochu zarostlý?“ zavtipkovala jsem. –„Proč bych se holil, když do práce jdu až pozítří.“ – „A co třeba kvůli mně?“ – „Darinko, to není důležité!“
Vždy upravený manažer se najednou proměnil v zarostlého chlapa v teplákách a vytahaném triku. Košili nebo slušnější tričko si bere jen na video konference. Pokud potřebuje jet do práce, vyřídí tam to nejnutnější a po pár hodinách je doma.
Sice má pracovnu, ale každou chvíli chodí dolů do kuchyně pro kávu, pro čaj, pro vodu, na svačinu… A dělá mi všude nepořádek. Když skončím s výukou, místo odpočinku utírám zaschlé kapky od džusu na podlaze, zametám drobky z bagety a ukládám použité nádobí do myčky, protože to on prý „neumí“. Věřte, nevěřte, začala jsem být na Romana alergická. I děti si všimly, že jsem na něj podrážděná a vyvolávám hádky.
Už nevím, jak dál. Domov už pro mě dávno není místem klidu a pohody, ale otevřeným bojištěm. Obávám se, že mír je daleko. Tedy pokud k němu ještě někdy dojde.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Příběh Renaty (40): Mám tři táty
Autor: podle příběhu Renaty L. napsala Alžběta Morávková, Datum: 2. 9. 2024 0:05„Vím, že naše rodina je trochu netradiční, ale vyrůstala jsem obklopena láskou, kterou řada mých…
Dagmar N.: Existuje volání krve?
Autor: podle příběhu Dagmar N. napsala Alžběta Morávková, Datum: 1. 9. 2024 0:05„Rozhodla jsem se napsat příběh své matky a vlastně také svůj. Příběh mé maminky se odehrál na…
Příběh Jolany (55): Nevím, jak vypadá můj syn
Autor: podle příběhu Jolany V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 31. 8. 2024 0:05Vymanit se z koloběhu průšvihů a špatných věcí mi trvalo skoro pětadvacet let. To, co bylo, už…
Příběh Jany (68): Opakovaně vyhrála boj s rakovinou díky preventivním prohlídkám
Autor: podle příběhu Jany N. připravila Alžběta Morávková, Datum: 29. 8. 2024 0:05Paní Jana šla minulé léto jako již tradičně na preventivní gynekologickou prohlídku. Neměla žádné…
Příběh Šárky (38): Nedobrovolně venkovankou
Autor: podle příběhu Šárky P. napsala Alžběta Morávková, Datum: 26. 4. 2024 0:05„Narodila jsem se v Praze, studovala v Praze a třicet let nežila nikde jinde,“ svěřuje se v dopise…
Příběh Hanky (59): Nakonec jsem mu tu lež odpustila
Autor: podle příběhu Hany J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 17. 3. 2024 0:05Prodloužený víkend v Římě nebo v Paříži, dovolené po celém světě, cestování třeba jen tak… To, co…
Příběh Petra (44): Byl jsem závislý na automatech
Autor: podle příběhu Petra N. napsala Alžběta Morávková, Datum: 25. 2. 2024 0:05Petr nyní žije spokojeným životem, nebylo tomu tak ale vždycky. Měl skvělou práci, ve které byl…
Příběh Olgy (52): Dceřin přítel na nás parazitoval
Autor: podle příběhu Olgy S. napsala Alžběta Morávková, Datum: 24. 2. 2024 0:05Děti si někdy přivedou partnery, které rodiče zrovna „nemusí“. To je případ i naší čtenářky Olgy,…