Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Příběh Blanky (43): Tchyně měla klíče od našeho bytu
freepik.com
Příběhy ze života

Příběh Blanky (43): Tchyně měla klíče od našeho bytu

datum: 21. 2. 2021 0:05 autor: podle příběhu Blanky J. napsala Alžběta Morávková
Báječná ženská, kterou moje tchyně zkraje byla, se proměnila ve vlezlou a protivnou osobu. Málem jsme se kvůli ní rozvedli.

Jardu jsem poznala hned po maturitě, když jsem si našla místo v účtárně jedné místní firmy. On tam pracoval jako servisní technik. Když mě o tři roky starší pohledný kluk pozval do kina, byla jsem štěstím bez sebe. Všechny holky mi ho záviděly.

Nedělní obědy

„Musím tě představit našim, budou mít radost,“ řekl mi jedno odpoledne. A tak jsem absolvovala nedělní oběd. Při odchodu jsem měla pocit, jako bych se s nimi znala odjakživa! Jardův otec František byl na první pohled laskavý a milý člověk, matka Věra energická a rázná dáma. Chovali se ke mně úžasně.

Nedělní obědy se staly pravidelností. S radostí jsem přijala, když mi po pár týdnech nabídli tykání. Stejně jako já k nim, zapadl i Jára do naší rodiny. Všechno se zdálo zalité sluncem. Jarda se přestěhoval do mého podnájmu 1+1 a plánovali jsme svatbu.

Nečekaná tragédie

„Blaničko, Blaničko…, nemůžu se dovolat Járovi,“ vzlykala do telefonu Věra, „stalo se něco hrozného…táta…František… umřel!“ Byl to takový šok! Ještě večer jsme s ním mluvili a ráno se chystal do práce, upadl a zásah mozkové mrtvice byl rychlý a fatální.

Františkova smrt nám zasáhla do života. Věra se nemohla vzpamatovat a ztratila smysl života. Svatbu, kterou jsme plánovali velkou a veselou, jsme odložili. Rok po pohřbu jsme se vzali jen za přítomnosti svědků a rodiny. Tedy hlavně mé rodiny, protože ze strany Járy byla jen Věra. Těžce to nesla.

Celkově se neuvěřitelně změnila. Z příjemné dámy se stala mrzutá, nervózní a někdy i zlá ženská. Našlapovali jsme kolem ní po špičkách. „Měla by jít doktorovi,“ říkala jsem Jardovi, „možná by jí prospěla nějaká antidepresiva.“ – „Znáš mámu,“ mávl rezignovaně rukou Jarda, „řekne nám, že není žádný blázen.“

Byt místo domku

Brzy po svatbě jsem otěhotněla. „Máma bude šťastná, uvidíš,“ zářil Jarda. „Konečně bude mít zase pro co žít!“ Měl pravdu, Věra se těšila. Na můj vkus ale chvílemi až moc. „Ten byt je malý,“ prohlásila jedno sobotní odpoledne, když u nás byla na návštěvě. „Vyměníme si to.“ Podívala se na naše udivené obličeje. – „Víš, Věrko, my jsme mysleli, že budeme stavět…,“ opatrně jsem reagovala.  – „Jo, ještě se zbytečně zadlužíte,“ mávla rukou.

„Je báječná, Blani,“ říkali mi všechny kamarádky i naši. „Ušetřila vám peníze za hypotéku.“ Tak jsme se zatím vzdali snu o domečku se zahrádkou a přestěhovali se do krásného a prostorného stometrového bytu.

Je u nás víc než doma

„Uff, to jsi ty, to jsem se teda lekla,“ vykřikla jsem zděšením, když jsem po příchodu domů zaznamenala nějaký pohyb v kuchyni.  – „Buď opatrná, ať neublížíš děťátku,“ řekla Věra a vytírala skříňky. – „Nevěděla jsem, že máš klíče,“ pípla jsem. A polkla pokračování, že my od jejího, tedy našeho bývalého bytu už klíče nemáme.

Věra se opravdu vzpamatovala a ožila. Ale za jakou cenu! Každý den jsem ji našla doma. „Blaničko, uvařila jsem knedlíky,“ vesele volala z kuchyně. „Jára má raději ty ode mě.“ – „Blani,“ vystrčila hlavu další den z budoucího dětského pokoje, „pustila jsem se do malování, aby to tu ten šmudlík měl čisté.“ – „No, Věrko, to jsme chtěli dělat o víkendu. Už jsme si koupili barvy,“ zděšeně jsem se dívala na sice krásně bílé a čisté, ale jiné stěny, než jsme chtěli my dva. – „Dítě má mít vymalován pokoj bíle,“ nekompromisně odpověděla a šla vařit večeři.

Chci žít podle sebe!

„Járo, já to nevydržím,“ brečela jsem pozdě večer, když konečně Věra odešla. „Já vím, že je hodná a že nám chce pomoct, ale já chci žít po svém!“ To jsme se poprvé pohádali. – „Co by za to jiná dala,“ nechápavě se na mě díval. „Máma tě má ráda, pomáhá nám…“ – „Jenže nemůže žít náš život!“ uraženě jsem odsekla a otočila se na druhou stranu.

Po narození malé Natálky se situace vyhrotila. Po návratu z porodnice se k nám Věra nastěhovala. „V šestinedělí se musíš šetřit, co já bych bývala dala za to, kdyby mě někdo tenkrát s Járou pomohl!“ V dobré víře mi neustále radila, jak mám kojit, jak a co mám Natynce oblékat, kdy mám jít a ven a kdy koupat. Vydržela jsem to měsíc. „Kdy se vrátíš domů, Věrko?“ zeptala jsem se. – „Ty mě snad chceš vyhodit?“ nechápavě se na mě podívala. – „Ne, jen si myslím, že by ses měla taky trochu věnovat sama sobě, odpočinout si a tak…“ – „To jsem se dočkala vděku,“ rozkřičela se. „Já tu být nemusím! Já jdu!“ práskla dveřmi.

Nová pravidla

„Bylo to nutné?“ ptal se večer Jarda. „Mámě je to líto, moc se snažila nám pomáhat.“ – „No právě! Ty to nechápeš? My jsme rodina, musíme si nastavit svůj řád a režim. Tvoje máma je hodná, ale nesnesitelná,“ křičela jsem. Několik dní jsme spolu nemluvili.

Naštěstí Jarda je a vždycky byl rozumný chlap. Co Věře řekl a jak reagovala, to nevím. Ale za týden přinesl klíče. „To ti posílá máma,“ řekl jen. „A ptá se, jestli se může přijít podívat na Natálku,“ dodal. Se sebezapřením jsem přikývla. Přišla druhý den, sice vypadala trochu uraženě, ale snažila se. Pohrála si s Natálkou a za hodinu odešla.

Od té doby už uplynulo dvacet let. Vztahy se zase postupně srovnaly a Věra naštěstí přestala žít náš život. Časem si našla přítele a zase se z ní stala ta báječná ženská!


Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Příběh Zdeny (59): Tragédie, která rozbila naše životy

Příběh Zdeny (59): Tragédie, která rozbila naše životy

Autor: podle příběhu Zdeny Š. napsala Alžběta Morávková, Datum: 26. 6. 2022 0:05

„Sedím v křesle a prohlížím si staré album,“ začíná svůj dopis do redakce naše čtenářka Zdena. „Na…

Příběh Petry (52): Mám ho vzít zpátky?

Příběh Petry (52): Mám ho vzít zpátky?

Autor: podle příběhu Petry B. napsala Alžběta Morávková, Datum: 25. 6. 2022 0:05

Staré přísloví říká, že nelze dvakrát vstoupit do stejné řeky. Je to pravda, nebo jen okřídlený…

Příběh Katky (48): Domácí násilí zůstalo dlouho skryté

Příběh Katky (48): Domácí násilí zůstalo dlouho skryté

Autor: podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 18. 6. 2022 0:05

Domácí násilí má většina z nás stále spojené s „problematickými“ lidmi. Nechceme si přiznat, že k…

Příběh Petra (56): Nebát se navštívit lékaře. To je má rada pro všechny, kteří mají problémy s dýcháním

Příběh Petra (56): Nebát se navštívit lékaře. To je má rada pro všechny, kteří mají problémy s dýcháním

Autor: podle příběhu Petra J. napsala Alžběta Morávková, Datum: 12. 6. 2022 0:05

V době, kdy stále kolísají počty nakažených virem COVID-19, můžeme problémy s dýcháním snadno…

Příběh Jolany (43): Nevím, kdo je otec mého dítěte

Příběh Jolany (43): Nevím, kdo je otec mého dítěte

Autor: podle příběhu Jolany L. napsala Alžběta Morávková, Datum: 11. 6. 2022 0:05

Většina dívek si představuje, jak potká toho pravého prince na bílém koni. Lásku korunuje krásná…

Příběh Hanky: (52) Poklad na cizí zahradě

Příběh Hanky: (52) Poklad na cizí zahradě

Autor: podle příběhu Hany W. napsala Alžběta Morávková, Datum: 29. 5. 2022 0:05

Měla babička pravdu o zakopaných špercích na zahradě pod hruškou? Nebo šlo jen o výmysl popletené…

Příběh Jaroslavy (73): Z banální virózy se vyklubala zákeřná nemoc

Příběh Jaroslavy (73): Z banální virózy se vyklubala zákeřná nemoc

Autor: podle příběhu Jaroslavy M. napsala Alžběta Morávková, Datum: 28. 5. 2022 0:05

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je onemocnění, které ovlivňuje život pacienta na…

Příběh Ireny (43): Život s gamblerem

Příběh Ireny (43): Život s gamblerem

Autor: podle příběhu Ireny P. napsala Alžběta Morávková, Datum: 22. 5. 2022 8:00

Padnout až na dno a pak se odrazit je těžké. Nejhorší však je stáhnout s sebou ty nejbližší, kteří…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

16. 6. 2022 14:30 autor -red-