Přední odbornice Martina Mara, profesorka robopsychologie na Univerzitě Johannese Keplera v Linci připomíná, že roboty vyvíjejí lidé. Roboti sice mohou pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, ale nedokážou zobecňovat a dávat do souvislostí.
Nemají žádné měkké dovednosti. Jsou doslova hardwarově uzpůsobeni k plnění vysoce specifických a jasně strukturovaných úkolů. To je pro lidi skvělá zpráva – můžeme se zbavit všedních opakujících se úkolů a přijmout ty, které vyžadují kritické myšlení a řešení problémů na základě lidské intuice.
Většinu pracovních míst bude technologie doplňovat a rozšiřovat, nikoli nahrazovat. Ve studii zahrnující 1500 společností vědci zjistili, že k nejvýraznějšímu zlepšení výkonnosti dochází při spolupráci lidí a strojů.
Lidé plní tři zásadní role: školí stroje, co mají dělat, interpretují výsledky, zejména pokud jsou tyto výsledky neintuitivní nebo kontroverzní, a udržují odpovědné využívání strojů. Roboti nás potřebují stejně jako my je. Roboti se používají k těžké manipulaci. Ve výrobě vykonávají coboti, roboti s kontextovým povědomím, opakující se činnosti, mezi nimiž dominuje zvedání těžkých předmětů. Zatímco jejich lidský spolupracovník vykonává doplňkové úkoly, které vyžadují větší zručnost a úsudek.
„Automatizace je ve dnešní době přítomná skoro ve všech oblastech a do budoucna nám může dále pomoci vylepšovat kvalitu našich životů,“ říká Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha.
ChatGPT je systém chatbotů s umělou inteligencí, který společnost OpenAI vydala v listopadu 2022, aby ukázala a otestovala, co dokáže velmi rozsáhlý a výkonný systém AI. Můžete mu například položit encyklopedické otázky typu: „Vysvětlení Newtonových pohybových zákonů".
Nebo ho požádat, aby napsal počítačový program, který ukáže všechny různé způsoby, jak lze uspořádat písmena jednoho slova. Můžete mu pokládat doplňující dotazy a on na ně reaguje už v kontextu předchozí konverzace. Má to ale háček: ChatGPT nic přesně neví. Je to AI, která je vycvičená k rozpoznávání vzorů v obrovském množství textu získaného z internetu.
Odpovědi, které dostanete, mohou znít věrohodně, ale mohou být zcela mylné, jak varuje OpenAI. Obavy, zda se nejedná o novou revoluci automatizace, která by časem mohla zcela převzít některé pracovní pozice se objevuje i u ChatGPT. Bude totiž potřeba programátor, když to za něho udělá umělá inteligence?
Už máme roboty, kteří nám vyluxují podlahu a AI se už léta používá v oblasti zákaznického servisu. Musíme se začít zabývat tím, jak zlepšit dovednosti související s technologiemi a zároveň podporovat dovednosti, které jsou typické pro člověka. Kreativita, intuice, iniciativa a kritické myšlení jsou lidské dovednosti, které se pravděpodobně do robotů v nejbližší době nepromítnou.
Měli bychom však přemýšlet o tom, jak můžeme jako zaměstnavatelé a zaměstnanci využívat roboty k rozšíření NAŠÍ práce. Pokud se tak ještě nestalo, nebude trvat dlouho a vaším dalším spolupracovníkem bude robot.
Zdroje informací: pewresearch.org, Coding Bootcamp Praha, ChatGPT, collaborative-intelligence-humans-and-ai-are-joining-forces
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…
S příchodem chladných a kratších dnů je ideální čas naplánovat únik do teplejších krajin.
Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…
Barvy mají magickou moc ovlivnit naši náladu a sebevědomí. Dokážou o nás také mnohé napovědět. Bílá…
Zákazníci McDonald’s mohou i letos vykouzlit úsměv na tvářích členů rodin s vážně nemocnými dětmi.…