Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Uměná inteligence (AI): Používejte ji jako prostředek, ne jako zkratku
Bootcamp Praha
O čem se mluví

Uměná inteligence (AI): Používejte ji jako prostředek, ne jako zkratku

datum: 30. 7. 2024 0:05 autor: Jana Nováková
Umělá inteligence zásadně mění vzdělávání a profesní rozvoj. Jana Večerková, zakladatelka a ředitelka intenzivních kurzů programování Coding Bootcamp Praha, v rozhovoru mj. zdůrazňuje také potřebu kritického myšlení a etického přístupu při zavádění těchto technologií.

Jaké konkrétní algoritmy a technologie umožňují AI učit se rychleji než lidský mozek?

„Systémy AI jsou trénovány na masivních souborech dat, které zahrnují miliardy či biliony příkladů. To jim umožňuje učit se a zpracovávat informace v rozsahu, který by pro lidský mozek byl nemožný. Tato rychlost zpracování informací umožňuje AI provádět složité výpočty a simulace, které by pro lidský mozek trvaly příliš dlouho. Například systém AlphaGo od DeepMind se naučil hrát hru Go na mistrovské úrovni tím, že byl trénován na 30 milionech her.“


Co by vás ještě mohlo zajímat

Jana Večerková: Když něco chcete, tak si zatím jednoduše běžte!

Můžete vysvětlit, jak AI překonává lidské schopnosti v analýze a predikci dat?

„Umělá inteligence je výkonná proto, že dokáže zpracovávat obrovské množství dat – mnohem více než jediný člověk. A modely AI díky tomu mohou v datech odhalit vzorce a trendy, které jinak člověk nevidí – stejně jako lékař, který viděl 5 000 pacientů, si může všimnout více možností a bude mít více poznatků než lékař, který jich viděl jen 500.“

Různé firmy a společnosti určitě mohou využít AI k podpoře celoživotního učení svých zaměstnanců.

„Ano. AI je už v dnešní době velkým pomocníkem pro každého zaměstnance, který se seznamuje s novým tématem anebo novou dovedností.

Na rozdíl od mentora nebo seniorního zaměstnance v dané firmě má AI také nekonečně času i nekonečnou trpělivost, tudíž se zaměstnanci, který je v tématu nový a potřebuje se zeptat na všechny maličkosti a základní věci, se může neustále věnovat.

Velký příslib je do budoucna i v personalizaci učení díky AI, která půjde do větší hloubky než jen současná řešení. Již v současnosti existují řešení, která upravují vzdělávací cestu daného zaměstnance podle jeho pokroku a podle toho, co mu často činí potíže. V budoucnu ale může AI tuto cestu personalizovat i na základě širšího využití dat o studentovi jako takovém a aktivně spoluvytvářet obsah dle jeho potřeb.“


Co by vás ještě mohlo zajímat

František Zeman: „Když se podívám na to, čemu se říká umělá inteligence, vidím i módní trend a téma, které je mediálně velmi vděčné."

Jak může v budoucnu AI ovlivnit současné vzdělávací systémy na školách a univerzitách, a čemu bude potřeba po dobu pokrokových změn věnovat pozornost?

„Umělá inteligence má potenciál vyučujícím uvolnit ruce díky automatizaci hodnocení úkolů a poskytování alespoň částečné zpětně vazby. To by mohlo uvolnit učitelům čas, aby se mohli soustředit na individuální podporu studentů.

Díky personalizaci učení má AI potenciál adaptovat vzdělávací obsah a tempo, tak aby všichni studenti byli neustále v zóně, kde se optimálně učí a takzvaně jsme je jako vyučující neztráceli. Do budoucna lze tedy očekávat větší integraci AI do výukových praktik.

Na druhou stranu AI v současnosti nemá schopnost prezentovat zajímavé názory, které mohou být sice lehce kontroverzní, ale podložené sofistikovanými a inteligentními argumenty. Něco jako chytrý zkušený profesor na prestižní škole, který třeba učí ekonomii. Jelikož nejde o exaktní ale společenskou vědu, tak se názory mohou lišit, ale chytrý profesor dokáže prezentovat téma s klady i zápory a inspirovat studenty k tomu, aby nad tématem sami přemýšleli.

AI toto neumí, protože vám prezentuje zprůměrovaný mainstreamový názor, určitou středovou šeď bez chuti a zápachu, což nemá potenciál posouvat lidstvo dopředu.“

Mohla byste shrnout hlavní výhody a rizika spojená s rychlým učením AI ve srovnání s lidským učením?

„Jeden z důvodů, proč mnoho tvůrců AI volá po regulaci AI, jsou nedořešené etické otázky, jako je zaujatost, soukromí a transparentnost. Vzhledem k faktu, že umělá inteligence bude brzy – případně už je – výrazně chytřejší než my, tak je otázka její zneužitelnosti k manipulaci více než aktuální.

Jeden z tvůrců AI, Geoffrey Hinton vysvětluje: ‚Chceme se ujistit, že i když je AI chytřejší než my, tak bude dělat věci, které jsou pro nás prospěšné. To je ale těžké ve světě, kde motivací mnoha lidí je AI využít pro manipulování voleb či třeba stvoření robotických vojáků co zabíjejí lidi.‘

Schopnost kritického myšlení je proto v čase AI důležitější než kdykoli jindy. Pokud si lidé nebudou lámat mozek, aby si rozšířili schopnost přemýšlet, tak bezpochyby ztratí jakékoliv místo v budoucnosti, kde bude hrát čím dál větší roli technologie. Proto je důležité nepoužívat AI jako zkratku, která vám říká, co si máte na dané téma myslet, ale jako prostředek, který vy ovládáte, a jehož výsledky jste schopni kriticky zhodnotit.“


Jana Večerková působí více než 12 let v oblasti startupů a vývoje inovativních produktů po celé Evropě. Absolvovala bakalářské studium na Bayes Business School a magisterské studium na London School of Economics, kde, jak sama říká, zažila to nejlepší z toho, jak se má učit. ● Se svým bratrem Honzou založili Coding Bootcamp Praha, který byl jako jediný evropský coding bootcamp oceněn prestižní americkou univerzitou MIT a Evropskou komisí pro vysokou úspěšnost absolventů a úspěšnost budoucího uplatnění na trhu práce. 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Osamělost mladých v Česku roste

Osamělost mladých v Česku roste

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 9. 2024 0:05

Ačkoli obyvatelé Česka patří podle údajů EU mezi nejméně osamělé v unijní sedmadvacítce, osamělost…

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 9. 2024 0:05

Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…

Linka bezpečí pomáhá už 30 let

Linka bezpečí pomáhá už 30 let

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 9. 2024 0:05

Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…

Nový kvíz: Jak dobře znáte Paříž?

Nový kvíz: Jak dobře znáte Paříž?

Autor: -jav-, Datum: 1. 9. 2024 17:22

Letos v létě to v hlavním městě Francie opravdu žije. Po sto letech do metropole zase zavítali…

Kybernetické vydírání není výjimečné: Jak se bránit?

Kybernetické vydírání není výjimečné: Jak se bránit?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 8. 2024 0:05

Vydírání přes internet se v poslední době stává častějším a závažnějším problémem, který zasahuje…

NOVÁ SOUTĚŽ: Čím krmit na cestách kočku?

NOVÁ SOUTĚŽ: Čím krmit na cestách kočku?

Autor: -mav-, Datum: 27. 8. 2024 11:12

Doba dovolených ještě nekončí a možná se chystáte s sebou vzít i vaši kočku. Víme, na čem si…

Vzestup umělé inteligence: skutečně roboti nahradí lidi?

Vzestup umělé inteligence: skutečně roboti nahradí lidi?

Autor: redakce ve spolupráci s Janou Jana Večerkovou, zakladatelkou a ředitelkou intenzivních kurzů programování Coding Bootcamp Praha, Datum: 23. 8. 2024 0:05

Očekává se, že do roku 2025 proniknou roboti a umělá inteligence (AI) do našeho každodenního života…

Co (ne)víme o pivu

Co (ne)víme o pivu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 8. 2024 0:05

Osvěžující nápoj mnozí oceňují především v horském počasí, kdy uhasi žízeň. Co ale o pivu a jeho…

Tip šéfredaktorky

Prevence rakoviny kůže: Příznaky pozná nová aplikace

10. 9. 2024 10:30 autor Markéta Vavřinová